Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2010, 19:56:46
andrei gaitanaru andrei gaitanaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2010
Mesaje: 1
Implicit seductia pelerinajului - sau despre cum poate fi promovat un pelerinaj

Incep prin a marturisi ca tema pelerinajului este una care se afla in prim planul temelor mele de studiu. De la memoria abrahamica a acestuia si felul in care se constituie acesta in primele secole ale crestinismului - itinerariul catre Ierusalim -, pana la conturarea pelerinajului inteles in expresia exterioara a drumului catre locurile marcante ale crestinismului, ca itinerariu catre Ieruslimul interior.
Adesea, in zilele noastre, pelerinajul risca confundarea cu o forma de turism promovat in culori colorate, sunete stridente si atentia captata de promisiunea distractiei. Ceea ce, de multe ori, are ca efect o minimizare a promovarii acestuia de catre cei care, in mod autentic, organizeaza pelerinaje. Precautia, desi intemeiata, poate avea si efecte nedorite. In viata cetatii, pentru a te face auzit, poti imprumuta cu discernamant ceva din modul de adresare - exemplul graitor, in acest sens, fiind prezenta discursiva a Sfantului Apostol Pavel in Areopagul atenian.
Totusi, am descoperit cu bucurie faptul ca practica pelerinaului poate fi promovata si cu un know-how specific speciaistilor din agentiile de comunicare. Un exemplu de acest fel este si pelerinajul ("Un triunghi sacru în împărăția norilor - Pelerinaj de o zi la mănăstirile rupestre Cetățuia, Nămăiești și Corbii de Piatră - 19 iunie 2010") organizat de cei care sustin Asociatiei "A Treia Cafea" (http://atreiacafea.ro).
Reply With Quote
Răspunde

Tags
pelerinaj

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 17:02:01
Pelerinaj Laurentiu Pelerinaje la locuri Sfinte 13 14.05.2009 10:49:27
Ateismul promovat prin campanii in autobuze! rohainon Generalitati 20 28.03.2009 20:50:15
Programul pelerinajului "Calea Sfintilor" georgeval Stiri, actualitati, anunturi 1 25.10.2008 17:33:20
Cine imi poate spune mai multe despre pr Dan Badul paraschevaiasi Generalitati 1 29.10.2007 03:34:59