Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 10.06.2013, 00:29:21
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Ce fraternito vezi tu mai Laura cind Mihnea a jignit pe toti ortodOcsii si se bucura ca a parasit aceasta credinta mincinoasa? asa vezi tu un frate?
Eu pe aici am colegi de toate religiile si da pot sa zic fraternito ca nu ne jignim reliigiile unii la altii si ne respectam ca oamenii.
Doamne ajută!
Cu mine a fost, de fiecare dată, în toate mesajele pe care mi le-a adresat (inclusiv atunci când am avut opinii diferite), foarte politicos și a păstrat o atitudine tolerantă. De asemenea, cu alți colegi de forum ortodocși am observat că avea aceeași atitudine creștinească și extrrem de civilizată.
Nu știu când a spus despre Ortodoxie că este mincinoasă... și în ce context, la ce anume se referea? Poate că s-a referit la ortodocșii care pervertesc învățăturile Bisericii, sau nu știu. Nu-l cred capabil de a se exprima în felul acesta pur și simplu pentru a denigra Ortodoxia!
Totuși, dacă o fi avut și dumnealui un limbaj mai dur, mai intransigent în anumite mesaje, aceasta s-ar putea datora și faptului că, de multe ori, anumiți useri ortodocși au postat mesaje pline de intoleranță la adresa Bisericii și dogmelor catolice. I-au numit pe catolici "eretici", "papistași" și în tot chipul. Gândiți-vă și dvs ce ar simți oricare dintre noi, ortodocșii, dacă ar intra pe un forum catolic sau protestant și, în loc să fie tratat cu înțelegere și respect, ar fi întâmpinat cu mesaje ofensatoare la adresa credinței ortodoxe.
De aceea, regret că există, pe forum, astfel de mesaje cu un conținut necuviincios la adresa creștinilor de alte confesiuni. Putem polemiza și în mod politicos, plăcut, constructiv! De ce, oare, unii dintre noi nu reușesc... de fapt, nici măcar nu-și dau silința?
Evit să menționez userii la care m-am referit (nici într-un caz la dvs!), pentru că, am intenția de a critica anumite idei și atitudini, iar nu persoane.
Pace și bucurie întru Domnul!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #112  
Vechi 10.06.2013, 00:35:49
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Altă nedumerire: dacă drepții Vechiului Testament, toată omenirea, era-n iad până la Jertfa Mântuitorului (fiind nevoie ca El să sfărâme porțile iadului), de ce ar trebui să ne așteptăm la excepții DUPĂ aceasta? Uităm oare că starea actuală a omului este căzută tocmai păcatului originar? De ce n-ar fi făcut Fiul o excepție și ÎNAINTE de întruparea Sa?
Tocmai că El a găsit o soluție pentru a-i mântui și pe aceia. Și ce soluție cutremurătoare: S-a făcut El Însuși Om și, așa cum atât de frumos și profund se mărturisește în imnografia noastră liturgică, Hristos a coborât pe pământ pentru a-l căuta pe Adam cel căzut și, negăsindu-l, a coborât după el până în iad! :)
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #113  
Vechi 10.06.2013, 00:42:01
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ma tem ca n-ati aprofundat sensul Intruparii Mantuitorului.
Apogeul dragostei Domnului este atins tocmai prin Intrupare si respectiv prin Moarte si inviere.
Aceasta dragoste isi avea temei in dorinta de a-l readuce pe om in stare initiala, ba mai mult decat atat de a-l aduce la stare ptr care a fost creatasemanarea cu Dumnezeu.
Ei, aceasta dragoste doreste ca toti oamenii sa se mantuiasca, aceeasta dragoste e cea care stabilestii ca paganii care nu il cunosc pe Hristos vor fi judecati in baza legii morale(deci daca vor fi judecati si vor fi gasiti ca pastratori ai legii morale, din cauza imprejurarilor neavand acces la invatatura de credinta adevarata- vor fi mantuiti). Asadar, daca Domnul da posibilitatea paganilor sa se mantuiasca, doar in baza tinerii legii morale, oare nu cu atat mai mult va mantui pe acele suflete care nu au apucat sa se bucure de lumina zilei, fiind ucisi miseleste de parintii lor?
E drept ca in rai multe lacasuri sunt. Si in functie de vrednicia lor, unii vor sta in mai multa lumina. Dar cei care nu vor lua locurile fruntase, nu inseamna ca nu vor fi in rai.

Lucrurile/ evenimentele din Vt nu se pot compara cu cele din Nt si mai departe tocmai datorita acestui apogeul al dragostei divine concretizat: Intruparea-Moartea si Invierea.
Vă mulțumesc mult pentru susținere!
Probabil că neînțelegerile legate de mesajul meu ale unora dintre colegii de forum s-au datorat și exprimării destul de laconice pe care am avut-o. În perioada aceasta cu atâtea examene pe cap, intru din an în Paști și... mă mai exprim și neclar, uneori. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #114  
Vechi 10.06.2013, 01:10:03
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Domnule profesor, vă mulțumesc foarte mult pentru aprecieri!
M-am referit la înțelegerea Bisericii în sens strict instituțional, așa cum am menționat mai departe, în același mesaj. Doamna Lore86 mi-a înțeles foarte bine ideea și a explicat-o, fapt pentru care îi mulțumesc mult. Exact, Biserica este, înainte de toate, "Eclesia", adunarea, comunitatea celor ce cred în Hristos!
Care este opinia dumneavoastră?
:) Buna Laura! Cred ca ideea este ca Biserica este si o institutie divino-umana (intemeiata de Dumnezeu la Rusalii, cu formata din oameni, cu ierarhia pe care o avem de la inceputul ei, etc...) si, in acelasi timp in mod mistic, comunitatea celor care cred in Hristos, vii sau adormiti.

Cred ca este important sa nu aruncam pe geam unele notiuni, altfel e usor de cazut in unele greseli ale unor occidentali. Sunt protestantii parte din Biserica?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #115  
Vechi 10.06.2013, 01:41:23
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Cu mine a fost, de fiecare dată, în toate mesajele pe care mi le-a adresat (inclusiv atunci când am avut opinii diferite), foarte politicos și a păstrat o atitudine tolerantă. De asemenea, cu alți colegi de forum ortodocși am observat că avea aceeași atitudine creștinească și extrrem de civilizată.
Nu știu când a spus despre Ortodoxie că este mincinoasă... și în ce context, la ce anume se referea? Poate că s-a referit la ortodocșii care pervertesc învățăturile Bisericii, sau nu știu. Nu-l cred capabil de a se exprima în felul acesta pur și simplu pentru a denigra Ortodoxia!
Totuși, dacă o fi avut și dumnealui un limbaj mai dur, mai intransigent în anumite mesaje, aceasta s-ar putea datora și faptului că, de multe ori, anumiți useri ortodocși au postat mesaje pline de intoleranță la adresa Bisericii și dogmelor catolice. I-au numit pe catolici "eretici", "papistași" și în tot chipul. Gândiți-vă și dvs ce ar simți oricare dintre noi, ortodocșii, dacă ar intra pe un forum catolic sau protestant și, în loc să fie tratat cu înțelegere și respect, ar fi întâmpinat cu mesaje ofensatoare la adresa credinței ortodoxe.
De aceea, regret că există, pe forum, astfel de mesaje cu un conținut necuviincios la adresa creștinilor de alte confesiuni. Putem polemiza și în mod politicos, plăcut, constructiv! De ce, oare, unii dintre noi nu reușesc... de fapt, nici măcar nu-și dau silința?
Evit să menționez userii la care m-am referit (nici într-un caz la dvs!), pentru că, am intenția de a critica anumite idei și atitudini, iar nu persoane.
Pace și bucurie întru Domnul!
Si eu regret si chiar ma doare cuvinte grele,nu stiu alti formulisti dar eu m-am simtit f jignita la mesajul de mai jos scris de Mihnea in casa la noi.
Nu neg a scris si lucruri bune pe aici dar imi amintesc o vorba de la parinti"a dat lapte mult da a varsat galeata" cam asa ceva.


Oho ! Chiar pe topicul care circula in paralel cu acesta, dl MihaiG este foarte ocupat ca sa demonstreze minciunile debitate de Daniel Ortodox. Eu insumi am intelnit, frecvent, un sir de minicuni ortodoxe care m-au scarbit atat de mult, incat am rasuflat usurat cand am parasit aceasta religie mincinoasa. Sa pescuiesc, la repezela, cateva dintre minciunile ortodoxe: "Catolicii care scriu "Isus" cu un singur I isi bat joc de numele Domnului, intrucat "Isus" inseamna "magar". Sau: "catoliii nu au epicleza". Etc, etc. Cand colo, merg la surse si vad ca "isus" cu un singur "i" nu inseamna magar, merg la slujbe catolice si vad ca epicleza e bine mersi, etc.[/quote]
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 10.06.2013, 10:11:15
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Ce fraternito vezi tu mai Laura cind Mihnea a jignit pe toti ortodOcsii si se bucura ca a parasit aceasta credinta mincinoasa? asa vezi tu un frate?
Eu pe aici am colegi de toate religiile si da pot sa zic fraternito ca nu ne jignim reliigiile unii la altii si ne respectam ca oamenii.
Există mai multe explicații plauzibile pentru poziția pe care Laura Stifter o manifestă în mod constant, fără ca să dea niciun răspuns și nicio explicație pentru poziția ei.

În primul rând, și nu vreu să jignesc pe nimeni, Ortodoxia nu stă doar la nivel de vorbe; Laura a demonstrat de mai multe ori, cel puțin din punctul meu de vedere, și se poate vedea "dialogul" (pe care ea nu vrea să îl poarte) pe care l-am avut pe threadul despre "creștini prigoniți în lume", că nu înțelege cu adevărat ce este Ortodoxia, că o confundă cu un set de câteva dogme, cu niște învățături formale și atât. Dar lucrurile sunt mult mai complicate, eu am încercat să am un dialog cu dânsa, văd că nu vrea, i-am adus contraargumente dar văd că trece peste ele ca "Rapidul" prin haltele neînsemnate. Concluzia este că domnișoara Laura are o perspectivă limitată asupra Ortodoxiei, nu înțelege cu adevărat fenomenul, dar ține să își prezinte opiniile ca pe ceva de nediscutat, ca pe niște dogme. Și mai mult ține să pună cumva la același nivel acea Ortodoxie limitată cu heterodoxii și erezii, cu tot felul de secte.

În al doilea rând, cred că poate fi vorba despre educația pe care a primit-o, nu știu dacă doar la facultatea de teologie ortodoxă pe care o urmează, și anume cred că este vorba despre o educație făcută într-un spirit ecumenist, în genere heterodox, fără o cunoaștere autentică, ci doar una limitată, intelectualistă, a Ortodoxiei, fiind vorba deci despre o tânără care este posibil să fi fost supusă unui proces de reeducare ecumenistă mascată sub chip ortodox. De aceea nici nu cred că este vinovată în mare măsură pentru afirmațiile și poziția în genere pe care le manifestă.

Dar dacă stăm bine să ne gândim la ce au făcut Comunismul și Francmasoneria cu Biserica Ortodoxă în secolul XX, să fiu sincer nu sunt foarte surprins că există astfel de tineri care gândesc la un mod atât de superficial Ortodoxia.

Last edited by Decebal; 10.06.2013 at 10:14:02.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 10.06.2013, 10:56:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Tocmai că El a găsit o soluție pentru a-i mântui și pe aceia. Și ce soluție cutremurătoare: S-a făcut El Însuși Om și, așa cum atât de frumos și profund se mărturisește în imnografia noastră liturgică, Hristos a coborât pe pământ pentru a-l căuta pe Adam cel căzut și, negăsindu-l, a coborât după el până în iad! :)
Doamne ajută!
Știu. Am văzut asta încă din topicul ăla din 31.03.2013.

Am impresia că se uită cu extrem de multă ușurință "Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #118  
Vechi 10.06.2013, 11:09:58
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Si Parintele Dumitru Staniloae a incercat sa faca ecumenism ortodox, dar a esuat. Ecumenismul ortodox nu este corect politic.

" [...]Părintele Dumitru Stăniloae, martir al prigoanei comuniste, a fost unul dintre cei care, pe asemenea temeiuri, a încercat sprijinirea unui ecumenism înțelept. Prin acest ecumenism Părintele înțelegea de fapt o lucrare de vestire a Credinței lui Hristos între eterodocși, în paralel cu o mai bună înțelegere a ideilor acestora, tot în scopul unei cât mai eficiente propovăduiri apostolice. Scrierile sale sunt pline de blânde însă limpezi observații asupra teologiilor eterodoxe, despărțind cu un discernământ plin de har ideile false de părțile păstrate din învățătura Bisericii. Dar... pas cu pas, an după an, Părintele Dumitru Stăniloae a văzut că toate bunele sale intenții sunt zădărnicite de o putere ascunsă, dar extrem de puternică: interesul lumesc. Și, văzând cum lupta sa pentru un ecumenism ortodox este anulată, văzând cum politicianismul și interesele lumești îngăduie unui alt ecumenism, anti-ortodox, să înlăture dialogul, a înțeles un lucru simplu, la fel de inacceptabil pentru lume ca și ascultarea față de Iisus Hristos: ecumenismul este erezie, de fapt este pan-erezie. Și s-a retras din aceste acțiuni în care făcea notă discordantă, în care era singurul care încerca, inutil, să păstreze o linie ortodoxă. A devenit mai tranșant, mai expeditiv în exprimări, sperând că poate așa va putea să apere pe credincioși de negura ce se ridica asupra Bisericii. A reușit? Doar pentru unii. Mulți alții au fost înghițiți de rătăcirea ecumenistă, o rătăcire care încearcă să anuleze dreptul lui Hristos de a fi Calea, Adevărul și Viața, sau a Bisericii lui Hristos de a fi păstrătoare a Adevărului. Cum s-a întâmplat cu ostenelile Părintelui Dumitru Stăniloae s-a întâmplat și cu pogorămintele pe care Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române le-a făcut. În loc de a aduce pe eterodocși la Biserică, au ajutat doar la înstrăinarea celor slabi în credință, la vulnerabilizarea lor în fața atacurilor anti-ortodoxe."

Preot Mihai-Andrei Aldea
Reply With Quote
  #119  
Vechi 10.06.2013, 15:12:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Există mai multe explicații plauzibile pentru poziția pe care Laura Stifter o manifestă în mod constant, fără ca să dea niciun răspuns și nicio explicație pentru poziția ei.

În primul rând, și nu vreu să jignesc pe nimeni, Ortodoxia nu stă doar la nivel de vorbe; Laura a demonstrat de mai multe ori, cel puțin din punctul meu de vedere, și se poate vedea "dialogul" (pe care ea nu vrea să îl poarte) pe care l-am avut pe threadul despre "creștini prigoniți în lume", că nu înțelege cu adevărat ce este Ortodoxia, că o confundă cu un set de câteva dogme, cu niște învățături formale și atât. Dar lucrurile sunt mult mai complicate, eu am încercat să am un dialog cu dânsa, văd că nu vrea, i-am adus contraargumente dar văd că trece peste ele ca "Rapidul" prin haltele neînsemnate. Concluzia este că domnișoara Laura are o perspectivă limitată asupra Ortodoxiei, nu înțelege cu adevărat fenomenul, dar ține să își prezinte opiniile ca pe ceva de nediscutat, ca pe niște dogme. Și mai mult ține să pună cumva la același nivel acea Ortodoxie limitată cu heterodoxii și erezii, cu tot felul de secte.

În al doilea rând, cred că poate fi vorba despre educația pe care a primit-o, nu știu dacă doar la facultatea de teologie ortodoxă pe care o urmează, și anume cred că este vorba despre o educație făcută într-un spirit ecumenist, în genere heterodox, fără o cunoaștere autentică, ci doar una limitată, intelectualistă, a Ortodoxiei, fiind vorba deci despre o tânără care este posibil să fi fost supusă unui proces de reeducare ecumenistă mascată sub chip ortodox. De aceea nici nu cred că este vinovată în mare măsură pentru afirmațiile și poziția în genere pe care le manifestă.

Dar dacă stăm bine să ne gândim la ce au făcut Comunismul și Francmasoneria cu Biserica Ortodoxă în secolul XX, să fiu sincer nu sunt foarte surprins că există astfel de tineri care gândesc la un mod atât de superficial Ortodoxia.
La presupusa superficialitate a Laurei, alternativa "profundă" ar fi puseurile nevrotice filetist-literare ale dumitale ?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 10.06.2013, 20:56:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:) Buna Laura! Cred ca ideea este ca Biserica este si o institutie divino-umana (intemeiata de Dumnezeu la Rusalii, cu formata din oameni, cu ierarhia pe care o avem de la inceputul ei, etc...) si, in acelasi timp in mod mistic, comunitatea celor care cred in Hristos, vii sau adormiti.
Cred ca este important sa nu aruncam pe geam unele notiuni, altfel e usor de cazut in unele greseli ale unor occidentali. Sunt protestantii parte din Biserica?
De data asta ii dau dreptate Noesisei, asta am afirmat si eu. Si in ortodoxie si in catolicism Biserica este si o institutie, doar ecumenismul (influentat de protestantism) spune ca nu e o institutie (adica o organizatie cu ierarhie, ierarhi, preoti, etc.), ci toti din toate cultele care cred in Iisus.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 08:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08