Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.12.2014, 02:11:28
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Singura problema (principala, de fapt) o reprezinta banii.
Iisus a propovaduit iubirea si smerenia, iar invatatura Lui desfiinta "cultura" poporului pastorit de ierarhi in scop de ze-ciu-ia-la; de aceea a fost rastignit.

Niciun cercetator nu va ajunge la concluzia asta decat prin credinta, adica daca se smereste (converteste), ceea ce nu-i convenabil(profitabil) fiindca s-ar nega pe "sine".
Demetrius, e suficient să recitim Noul Testament (deși n-ar strica nici Vechiul) pentru a reîmprospăta cunoașterea motivelor răstignirii. Scrie negru pe alb, în mai multe locuri.
Mai mult, îmi pare cu totul necesar să luăm aminte la cuvintele Domnului Însuși - când le vorbește ucenicilor despre moartea Sa. Scrie tot acolo, în Scriptură.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.12.2014, 03:19:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Sa nu te superi pe mine dar este cea mai lipsita de argumente concluzie care mi-a fost dat sa o aud pe aceasta tema.Am zis sa ma exprim bland...
Daca tu nu te superi(ca nu vezi realitatea), de ce sa ma supar eu?
Imi pare rau, doar; pentru tine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.12.2014, 03:59:10
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Dacă reducem rațiunea și toată măreția Lucrării lui Hristos (cu punctul culminant în Jertfa pe Cruce) la meschinele probleme financiare, din două musai să alegem una: ori suntem cu totul corupți (în duh, în înțelegere) de încropeala lui Mamonna în jurul banilor, ori suntem pur și simplu răuvoitori.
Chiar crezi că totul pe lumea asta s-a învârtit mereu în jurul banilor?
Ei bine, în ciuda lăcomiei lor care o fi atins cote însemnate, evreii aceia aveau totuși moștenirea unei credințe, aveau o tradiție, o conștiință (fie și sluțită/căzută) de urmași ai lui Avraam. Erau poporul păstorit odinioară de Moise. Iar printre ei se aflau și oameni drepți, curați la inimă și liberi în duh.
Tensiunea evenimentelor Mântuirii crește progresiv, pe măsură ce Domnul le dezvăluie starea duhovnicească și le contrazice prejudecățile și așteptările căzute. Învățătura și faptele Mântuitorului sunt o descoperire atât de adâncă și necruțătoare încât acei oameni pur și simplu nu îi fac față. Toate reperele lor de neclintit, tot modul confortabil în care se așezaseră, toată ordinea lor interioară și încrederea în rânduiala pe care o construiseră - toate sunt dezvăluite de Hristos într-o nouă lumină, în Lumina Dumnezeiască. Și, nesuportînd această Lumină care le venea ca o necruțătoare Judecată, oamenii aceia pur și simplu au avut de ales să se pocăiască deîndată, conștientizîndu-și eroarea cumplită și nădăjduind la Milă sau, așa cum din păcate pentru ei au făcut, să nege evidența și să refuze salvarea și îndreptarea.
Motivul nu sunt banii ci neputința sufletului pervertit de a mai năzui și purcede la Înviere.
Îmi par cu totul cufundați și pierduți în deznădejde. Iar când un om sau mai mulți capătă convingerea totală că este pierdut definitiv, va alege mereu să ucidă pe acela care vine să îi descrie boala cumplită de care suferă și care îi oferă vindecarea.
Nu mai e pic de speranță, pic de lumină. Ca urmare, în acest întuneric total Salvatorul este perceput ca Înșelător. Orbirea, moartea, nebunia lor este proiectată, printr-un gest uriaș, asupra Celui Viu. Gestul lor, prin urmare, vădește cine erau, îi exprimă. Pentru că erau morți înlăuntru, L-au voit mort în afară pe Cel Viu. Astfel Hristos devine un fel de actor care joacă desăvârșit la vedere acea desăvârșită moartea lăuntrică a lor. Ca ea să devină evidentă, expresivă, incontestabilă.
Însuși Domnul îi descrie ca morți, ca orbi și nebuni. Tocmai moartea, orbirea și nebunia lor L-au ucis pe Hristos. Și peste toate, cred eu, frica îngrozitoare, insuportabilă, că Acela le-a vădit Adevărul, în lumina Căruia se vedeau, ca într-o oglindă desăvârșită, așa cum erau de fapt. Groaza lor trebuie să fi fost nesfârșită, cu mult mai puternică decât iubirea de arginți presupusă de importanța acordată zeciuielii. S-au eliberat de această groază cumplită, pregustare a iadului, răstignindu-L. Au scăpat pe moment de ceea ce devenise o frică și o suferință vie, de neîndurat. (s-ar fi putut însă elibera cu adevărat și pentru totdeauna, pocăindu-se; dar pentru aceasta ar fi trebuit ca, mai întâi, inimile lor de piatră să devină permeabile la Iubire)

Last edited by Ioan_Cezar; 19.12.2014 at 04:15:51.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.12.2014, 07:11:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Chiar crezi că totul pe lumea asta s-a învârtit mereu în jurul banilor?
Numai din ziua a VI-a, de cand a aparut omul.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dacă reducem rațiunea și toată măreția Lucrării lui Hristos (cu punctul culminant în Jertfa pe Cruce) la meschinele probleme financiare, din două musai să alegem una: ori suntem cu totul corupți (în duh, în înțelegere) de încropeala lui Mamonna în jurul banilor, ori suntem pur și simplu răuvoitori.
10. După cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11. Nu este cel ce înțelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.
12. Toți s-au abătut, împreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este.(Rom3, 10-12)


N-am observat reavointa, poate doar ignoranta.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ei bine, în ciuda lăcomiei lor care o fi atins cote însemnate, evreii aceia aveau totuși moștenirea unei credințe, aveau o tradiție, o conștiință (fie și sluțită/căzută) de urmași ai lui Avraam. Erau poporul păstorit odinioară de Moise. Iar printre ei se aflau și oameni drepți, curați la inimă și liberi în duh.
Toti acestia au fost ucisi fiindca le spuneau sa se indrepte; uciderea lor a devenit traditie.

37. Ierusalime, Ierusalime, care omori pe prooroci și cu pietre ucizi pe cei trimiși la tine; de câte ori am voit să adun pe fiii tăi, după cum adună pasărea puii săi sub aripi, dar nu ați voit.(Mt23,37)

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Tensiunea evenimentelor Mântuirii crește progresiv, pe măsură ce Domnul le dezvăluie starea duhovnicească și le contrazice prejudecățile și așteptările căzute. Învățătura și faptele Mântuitorului sunt o descoperire atât de adâncă și necruțătoare încât acei oameni pur și simplu nu îi fac față. Toate reperele lor de neclintit, tot modul confortabil în care se așezaseră, toată ordinea lor interioară și încrederea în rânduiala pe care o construiseră - toate sunt dezvăluite de Hristos într-o nouă lumină, în Lumina Dumnezeiască. Și, nesuportînd această Lumină care le venea ca o necruțătoare Judecată, oamenii aceia pur și simplu au avut de ales să se pocăiască deîndată, conștientizîndu-și eroarea cumplită și nădăjduind la Milă sau, așa cum din păcate pentru ei au făcut, să nege evidența și să refuze salvarea și îndreptarea.
Motivul nu sunt banii ci neputința sufletului pervertit de a mai năzui și purcede la Înviere.
Îmi par cu totul cufundați și pierduți în deznădejde. Iar când un om sau mai mulți capătă convingerea totală că este pierdut definitiv, va alege mereu să ucidă pe acela care vine să îi descrie boala cumplită de care suferă și care îi oferă vindecarea.
Nu mai e pic de speranță, pic de lumină. Ca urmare, în acest întuneric total Salvatorul este perceput ca Înșelător. Orbirea, moartea, nebunia lor este proiectată, printr-un gest uriaș, asupra Celui Viu. Gestul lor, prin urmare, vădește cine erau, îi exprimă. Pentru că erau morți înlăuntru, L-au voit mort în afară pe Cel Viu. Astfel Hristos devine un fel de actor care joacă desăvârșit la vedere acea desăvârșită moartea lăuntrică a lor. Ca ea să devină evidentă, expresivă, incontestabilă.
Însuși Domnul îi descrie ca morți, ca orbi și nebuni. Tocmai moartea, orbirea și nebunia lor L-au ucis pe Hristos. Și peste toate, cred eu, frica îngrozitoare, insuportabilă, că Acela le-a vădit Adevărul, în lumina Căruia se vedeau, ca într-o oglindă desăvârșită, așa cum erau de fapt. Groaza lor trebuie să fi fost nesfârșită, cu mult mai puternică decât iubirea de arginți presupusă de importanța acordată zeciuielii. S-au eliberat de această groază cumplită, pregustare a iadului, răstignindu-L. Au scăpat pe moment de ceea ce devenise o frică și o suferință vie, de neîndurat. (s-ar fi putut însă elibera cu adevărat și pentru totdeauna, pocăindu-se; dar pentru aceasta ar fi trebuit ca, mai întâi, inimile lor de piatră să devină permeabile la Iubire)
Tot restul mesajului tau confirma ceea ce am scris, chiar daca tu romentizezi putin "tabloul".
19. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.(In3,19)

Intunericul inseamna bani, trup, lume, materie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.12.2014, 08:43:59
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca tu nu te superi(ca nu vezi realitatea), de ce sa ma supar eu?
Imi pare rau, doar; pentru tine.
Demetrius esti foarte amabil dar nu este cazul sa te consumi inutil.Expresia folosita de mine era doar o forma de politete,atat si nimic mai mult.Totusi sunt foarte interesat cum vezi tu conceptul de zeciuiala.Fii amabil si spune-mi mai pe larg,vad ca iti place sa citezi din Biblie,si ma gandesc ca l-ai studiat cu atentie.Asta chiar ma va interesa :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 19.12.2014 at 09:13:46.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.12.2014, 11:19:12
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Numai din ziua a VI-a, de cand a aparut omul.

10. După cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11. Nu este cel ce înțelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.
12. Toți s-au abătut, împreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este.(Rom3, 10-12)


N-am observat reavointa, poate doar ignoranta.

Toti acestia au fost ucisi fiindca le spuneau sa se indrepte; uciderea lor a devenit traditie.

37. Ierusalime, Ierusalime, care omori pe prooroci și cu pietre ucizi pe cei trimiși la tine; de câte ori am voit să adun pe fiii tăi, după cum adună pasărea puii săi sub aripi, dar nu ați voit.(Mt23,37)

Tot restul mesajului tau confirma ceea ce am scris, chiar daca tu romentizezi putin "tabloul".
19. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.(In3,19)

Intunericul inseamna bani, trup, lume, materie.
Măi, dar curios mai folosești tu Scriptura......:)
P.S. Banii au început să ne preocupe și să ne subjuge din ziua a șasea a Facerii?..........:))))
Și de ce crezi că materia, lumea și trupul, în fond lucrări ale Dumnezeirii, ar fi întuneric? Oare Domnul a creat întunericul?

Demetrius, nu banii/trupul/lumea și materia sunt întunericul. Ci atașamentul idolatricesc al omului față de acestea.
Materia, lumea și trupul, precum și banii, nu sunt lucruri rele în sine. Însă proasta/întunecata lor întrebuințare poate deveni rea, într-adevăr.

Last edited by Ioan_Cezar; 19.12.2014 at 11:26:27.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare