Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.11.2012, 18:46:50
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Religia pe Marte

Cum vedeti viitorul omenirii cand aceasta va reusi colonizarea planetei Marte?

Ce caracteristi credeti ca va avea viitorul religios al omenirii, in special al celei martiene?

Crestinismul va fi prezent acolo?

Lupta dintre bine si rau, idee prezenta la dfierite religii de pe Pamant (ilustrata in diferite moduri), va include si planeta Marte?

http://www.descopera.ro/dnews/103526...ei-rosii-video

Last edited by UNNOOM; 27.11.2012 at 19:00:40.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2012, 18:59:48
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Cum vedeti viitorul omenirii cand aceasta va reusi colonizarea planetei Marte?

Ce caracteristi credeti ca va avea viitorul religios al omenirii, in special al celei martiene?

http://www.descopera.ro/dnews/103526...ei-rosii-video
faci misto, nu?
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2012, 19:01:50
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
faci misto, nu?
Nu. Eu personal am convingerea ca omul poate ajunge acolo (eforturile sunt mari dar trebuie sa ajungem acolo).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2012, 19:53:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ce caracteristi credeti ca va avea viitorul religios al omenirii, in special al celei martiene?
Nu inteleg intrebarea. Atata timp cat martienii vom fi tot noi, oamenii, inseamna ca ne vom comporta la fel ca aici, doar credinta in Dumnezeu nu variaza in functie de spatiu, nu? Daca un colonist a budist, crezi ca odata ajuns acolo spune "gata, nu-s mai budist?" :) Oricum, e mult prea utopic planul de colonizare, daca ne gandim doar la atmosfera de acolo care contine 0,1% oxigen si are o presiune atmosferica de 150 de ori mai mica ca aici.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Cum vedeti viitorul omenirii cand aceasta va reusi colonizarea planetei Marte?
Nu vad necesitatea colonizarii planetei Marte, nici acum, nici in viitor. Omenirea e mult prea distructiva ca sa ajunga vreodata la suprapopulare, care ar duce la colonizarea altor spatii.

Last edited by ioanna; 27.11.2012 at 20:13:22.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.11.2012, 20:10:48
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu inteleg intrebarea. Atata timp cat martienii vom fi tot noi, oamenii, inseamna ca ne vom comporta la fel ca aici, doar credinta in Dumnezeu nu variaza in functie de spatiu, nu? Daca un colonist a budist, crezi ca odata ajuns acolo spune "gata, nu-s mai budist?" :) Oricum, e mult prea utopic planul de colonizare, daca ne gandim doar la atmosfera de acolo care contine 0,1% oxigen si are o presiune atmosferica de 150 de ori mai mica ca aici.
Este un pic prea utopic! Candva era utopic primul zbor in spatiu si extrem de utopic primul zbor pe luna!
http://www.scienceinschool.org/print/526

Dar fiindca sunt unii miliardari care investesc in asta, cred ca tehnologia va avansa rapid!

Sunt probleme teologice pentru anumite religii... cum vor tine sabatul evreii si adventistii traditionali foarte religiosi daca va indrazni sa calce pe acolo?

Unde va avea loc mileniul pentru martorii lui yehova?

Pentru ortodoxie nu vad dificultati... nu pare sa cada vreo doctrina ... insa: Unde va reveni Iisus la A Doua Venire?
etc.
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu vad necesitatea colonizarii planetei Marte, nici acum, nici in viitor. Omenirea e mult prea distructiva ca sa ajunga vreodata la suprapopulare si nevoia de colonizare a spatiului.
Provocarea este un stimul puternic pentru visatori si vizionari!

Last edited by UNNOOM; 27.11.2012 at 20:12:57.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.11.2012, 20:23:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Pentru ortodoxie nu vad dificultati... nu pare sa cada vreo doctrina ... insa: Unde va reveni Iisus la A Doua Venire?
La a doua venire a lui Iisus intreaga creatie se preface, e coplestita de lumina Sa, nu conteaza unde vei fi, la Ierusalim, New York sau pe Marte.
Citat:
Sunt probleme teologice pentru anumite religii... cum vor tine sabatul evreii si adventistii traditionali foarte religiosi daca va indrazni sa calce pe acolo?
Asa cum il tin si aici: nu muncesc in ziua respectiva, se odihnesc.

Last edited by ioanna; 27.11.2012 at 20:34:40.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.11.2012, 21:16:05
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

hmm... mai nimic. O singura problemuta e: viata martiana e putin mai lunga(putin peste o jumatate de ora), iar anul martian e de 687 de zile, parca. Pe termen scurt e bine, dar pe termen lung cam se duce anul bisericesc, cred. BOM ar avea independenta cronologica fata de Terra(ca Bisericile care nu au trecut pe calendarul nou)?

In orice caz, trebuie rezolvata problema unui camp magnetic artificial pe Marte, pana facem noi colonizari si alte nebunii.

p.s.: daca ne apucam noi de colonizat lucrurile din jurul Soarelui, atunci pe langa BO, o sa avem si BC IN SPACE. Inrebarea mea este: pt catolici, capitala teologica a sistemului solar va fii tot o colina dintr-un oras italian?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 27.11.2012 at 21:33:51.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.11.2012, 21:49:28
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
hmm... mai nimic. O singura problemuta e: viata martiana e putin mai lunga(putin peste o jumatate de ora), iar anul martian e de 687 de zile, parca. Pe termen scurt e bine, dar pe termen lung cam se duce anul bisericesc, cred. BOM ar avea independenta cronologica fata de Terra(ca Bisericile care nu au trecut pe calendarul nou)?
Din cate vad, in ortodoxie, Duminica este vazuta ca timp sacru, nu ca timp absolut... nu vad nici o probleme ca omul sa-si rezerve un astfel de timp pentru suflet! La fel par a sta lucrurile si cu celelalte sarbatori dar aici... de dragul impreunei trairi, sarbatorile pot fi tinute conform calendarului terestru!


Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
p.s.: daca ne apucam noi de colonizat lucrurile din jurul Soarelui, atunci pe langa BO, o sa avem si BC IN SPACE. Inrebarea mea este: pt catolici, capitala teologica a sistemului solar va fii tot o colina dintr-un oras italian?
Aici e chiar amuzant! :))
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul

In orice caz, trebuie rezolvata problema unui camp magnetic artificial pe Marte, pana facem noi colonizari si alte nebunii.
Nu neaparat... pe luna au stat aproape o zi intreaga + calatoria fara frotectie magnetica... Radiatiile sunt o problema fara acest camp mai ales cand sunt explozii solare... dar distanta de soare e mai mare si se pot face adaposturi protejate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.11.2012, 21:52:55
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Eu personal am convingerea ca omul poate ajunge acolo (eforturile sunt mari dar trebuie sa ajungem acolo).
De ce trebuie? Am primit o astfel de porunca? Am fost facuti pentru asta? ... Nu...inteleg ratiunile. Daca era o intrebare fantezista, putema visa cu totii impreuna si era ok. Din punct de vedere religios (caci asa ai formulat intrebarea) e absurd. Hristos S-a intrupat pe Pamant pentru ca aici era nevoie de mantuire (aici este omul). Daca avea ce mantui pe Marte, o facea si acolo. Tot aici spune ca va veni. Asteptam in schimb ca Marte sa cada pe Pamant la A Doua Venire a Domnului, dupa cum scrie in Apocalipsa (dimpreuna cu celelalte corpuri ceresti). Asta ca o completare asupra a ceea ce a scris Ioanna despre Parusie :D
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.11.2012, 21:57:05
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
De ce trebuie? Am primit o astfel de porunca? Am fost facuti pentru asta?
Sunt cativa oameni pe Statia Spatiala Internationala! Au fost facuti pentru asta?

Simplul fapt ca sunt acolo arata ca da. Au fost facuti pentru asta. Ca sa aflam daca suntem facuti pentru Marte (si/sau Marte pentru noi), trebuie sa incercam sa mergem acolo.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 15:08:56
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 10:43:02
Religia in scoala Marius22 Generalitati 28 18.05.2010 14:35:24