Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.03.2010, 20:30:24
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Va multumesc din suflet tuturor celor care v-ati rugat pentru bunica mea. atat celor care au scris aici cat si celor care din smerenie nu au scris dar stiu ca au pomenit-o in rugaciunile lor.
Inca o data Bunul Dumnezeu a facut o minune si a ascultat rugaciunile noastre.
Slava Tie Doamne! Bun si milostiv esti cu noi pacatosii.
Inca o data mi s-a demonstrat (daca mai are cineva nevoie de dovezi ca sa-si intareasca credinta aceasta este una dintre ele) ca mare este puterea rugaciunilor pe care le facem dezinteresati pentru semenii nostri aflati in suferinta si in necaz.

Acum pot sa va spun ca eu si familia ne temeam de ce este mai rau si anume CANCER. Pentru ca bunica mea are probleme digestive de mai multi ani si in ultimele trei luni a slabit 20 de kg. A mai incercat in luna ianuarie sa faca aceasta colonoscopie dar, intru-cat este un procedeu f dureros iar medicii de la celalalt spital nu au pregatit-o cum trebuie si nici nu i-au facut anestezia locala nu a reusit investigatia decat partiala intrucat a sculat tot spitalul in picioare de tare ce o durea si a urlat efectiv.
Va dati seama cu ce teama si emotii a asteptat astazi a doua investigatie mai ales ca am asteptat la rand vreo 4 ore timp in care din cabinetul de consultatii se auzeau urlete infioratoare si toti ieseau de acolo transfigurati de durere.
Bunica are si diabet pe fond nervos si diabeticii nu au voie sa stea nemancati si fara sa-si faca insulina (daca sunt asa cum e cazul ei insulino dependenti mai mult de cateva ore). Iar acum bunica a trebuit sa stea nemancata 24 de ore si fara sa-si faca insulina. Imi venea s-o iau in brate cu totul pentru ca simteam cum se scurge la propriu. A intrat bineinteles intr-un soc glicemic de emotie si de nemancare si de oboseala (nu dormise toata noaptea pentru ca trebuise sa stea doar la toaleta sa goleasca colonul), din fericire stia ce sa faca in astfel de cazuri si si-a revenit.

Cand a intrat la consultatie m-am scurs eu (pana atunci incercasem sa ma arat puternica sa nu simta ce emotii am si eu si sa-i distrag atentia prin diverse discutii de la ce urma sa i se intample inauntru).
Dupa cateva minute cand a inceput si dansa sa tipe de durere simteam ca nu mai pot. Era acolo o icoana a Maicii Domnului, eu aveam in mana o iconita mica cu Domnul Iisus pe care o strangeam in mana pana mi-a intrat in carne si ma rugam intr-una. Am incercat sa citesc din carticica pe care mi-o luasem cu mine Acoperamantul Maicii Domnului dar imi dadeau lacrimile si nu mai vedeam ce citeam asa ca am strigat intruna in gand la Maica Domnului sa o ajute, sa ii usureze durerea si sa-i aline suferinta sa faca chinurile mai suportabile si de data asta sa reuseasca sa intre toti cei 3 (TREI) metri si 20 de tub prin intestine macar sa aflam ce are. TOTUL S-A TERMINAT CU BINE.

Din mila Domnului a problemele nu sunt atat de grave, ba chiar, sper eu, destul de usoare. NU va pot reda cu exactitate diagnosticul stabilit de medic intrucat nu ma pricep la termenii de specialitate insa e suficient sa zic ca nu e cancer, nu sunt nici polipi de natura canceroasa (cat am stat eu acolo la trei femei le-au recoltat probe in vederea efectuarii biopsiei pentru a depista un posibil cancer de colon )
A primit un tratament pentru 3 luni de zile si niste sfaturi dietetice (insa aici va urma greul pentru ca dansa are si probleme cu stomacul si nu poate manca acele alimente cu fibre multe pe care i le-a prescris doctorita, plus diabetul care nu-i permite sa manance multe fructe care contin si foarte bunele fibre dar si zaharuri).... in fine... o sa vedem. O sa mai mergem si la alti medici nutritionisti sa vedem ce ne mai prescriu, ceva s-o gasi si pentru dansa.

Eu am fost imediat ce am dus-o acasa si am vazut ca e bine si se odihneste la biserica sa-i multumesc Preasfintei Nascatoare pentru marea ei minune si grabnicul ei ajutor.
Bunica mi-a spus ca de data asta durerile nu au fost asa insuportabile, s-a reusit investigatia pana la capat si rezultatul este unul mai bun decat speram.

Vreau sa va multumesc inca o data din suflet si voua tuturor si sa va impartasesc aceasta experienta a mea pentru a va fi sprijin sufletesc in clipele de necaz si suferinta fizica.

Am uitat sa va spun ca de dimineata i-am dat bunicii sa bea aghiasma si o bucatica mica de anafura si ieri, in prafurile pe care le lua pentru interventie i-am picurat ulei de la sfantul Maslu. Am sa continui sa ma duc la slujbe de Maslu pentru dansa (din pacate nu prea poate veni chiar ea pentru ca nu poate sta mult in picioare si nici nemancata si fara injectiile pe care le face din 2 in 2 ore.

Cand a intrat la "taiere" cum glumeam noi i-am strecurat pe incheitura mainii mataniile mele de care nu m-am despartit pana acum niciodata si se pare ca si asta i-a fost de folos.
Asa ca, dragii mei... doctorii si medicamentele ne ajuta dar fara ajutorul Bunului Dumnezeu nu reusim nimic. SUntem neputinciosi.

Puneti-va toata nadejdea si increderea in EL si rugati-va fierbine tuturor sfintilor la care aveti evlavie si mai ales Preacuratei Fecioare, Imparatesei noastre preasfinte ca mare e puterea Ei si face minuni oricand si oricum si din cele mai rele cazuri poate rezolva lucrurile spre bine.
Rugaciunile noastre pentru cei aflati in nevoi pot ajuta chiar mai mult decat cele pe care le facem pentru noi insine.

Domnul sa va binecuvanteze pe toti, sa fiti sanatosi cu totii si cu familiile si cei dragi ai vostri si slaviti-L pururea pe Domnul nostru Iisus Hristos si Maica SA preacurata.

Sa-mi fie cu iertare mesajul lung si poate exprimarea pe alocuri incoerenta sau poate unele dezacorduri insa sunt si f obosita si inca sub stresul emotiilor. Apropo, cred ca astazi n-am mancat nimic nici eu si nici nu am realizat de emotii ca mi-e foame.

Aveti grija de ce mancati, medicii recomana o dieta cat mai naturala fara sa fierbem sau sa prajim prea mult alimentele si mai ales fructe si legume. Si MINIM 2 LITRI DE APA PE ZI.
Post negru dar nu fara apa postul negru ajuta f mult daca suntem sanatosi si putem sa-l tinem dar hidratarea este esentiala pentru organism.

Doamne ajuta! Multa sanatate tuturor celor aflati in suferinte. Maica Domnului sa-i usureze pe toti.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.03.2010, 20:35:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ma bucur foarte mult, Maria, pentru bunica ta! Sa va ocroteasca Maica Domnului in continuare!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.03.2010, 20:40:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu să te întărească în dragostea și grija pe care i-o porți bunicii tale.Ce dar i-a dat Dumnezeu să te aibă alături de ea!

Pentru rugăciunil tale,ale noatre Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu ridic-o din patul suferinței pe această creștină Tudorica!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2010, 21:14:01
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Multumesc din suflet tuturor! Domnul sa va aiba in paza LUI!

Draga Dorina, ce sa spun? m-a durut sufletul atat de tare astazi si poate ca deacum mai mult ca inainte am sa ma rog mai mult si pentru toti cei bolnavi care sunt SINGURI si n-au pe nimeni alaturi.

Eu am fost pas cu pas de ieri si pana la iesirea din spital si dupa numai cu bunica tinand-o in brate, mangaind-o, sustinand-o, alergand pentru fisa de internare, dupa asistente, scaun sa stea jos, servetele, mancare dupa, medicamente, fiola de anestezie, etc.... si mi s-a parut ceva foarte normal si firesc sa stau asta.

Eu am fost crescuta de aceasta bunica a mea (din partea mamei) intrucat ai mei au divortat cand eu aveam 3 ani si m-au lasat la bunici. Bunica mi-a fost mama, dansa m-a vegheat in noptile de fierbinteli cu bolile copilariei, a facut lectiile cu mine, m-a spalat, m-a hranit, m-a educat, m-a facut om, ei in datorez tot ce sunt si mai ales, cel mai important lucru, CREDINTA.. Astazi chiar si dansa s-a mirat ca m-am trezit atat de devreme, la 5 dimineata eram imbracata gata desi abia la 8
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2010, 21:14:57
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

OFFFFFFFFFFFFF DOAMNE!
AM postat mesajul anterior asa cum era caci intre timp a sunat telefonul.
bunica iar e rau
acum are glicemia peste limita de coma diabetica

Trebuie sa plec la ea
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2010, 23:41:37
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Sa treceti cu bine si peste acest episod neplacut si eu stiu ca atunci cand am facut apel la rugaciune pt colega fetei mele (Alina) desii era in coma,Dumnezeu a aparat-o si rugaciunile au fost ascultate.Spune tot timpul in gand ca si rugaciunea inimii,repeta mereu
SF CRUCE a lui Iisus Hristos indeparteaza de la ea atingerae mortii
SF CRUCE a lui Iisus Hristos tamaduieste-o
Rugaciunea este mai lunga,este o rugaciune f puternica care-i simt puterea.Am sa o scriu si aici poate vor aduce folos si altora.Sa auzim de bine sora mea.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.03.2010, 23:42:40
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Doamne Atot-puternice care ai suferit pentru noi și toate păcatele noastre, vino în ajutor.
Sfânta Cruce a lui Iisus Hristos, depărtează de noi arma tăioasă.
Sfânta Cruce a lui Iisus Hristos, depărtează de noi tot răul.
Sfânta Cruce a lui Iisus Hristos, revarsă asupra noastră tot binele.
Sfânta Cruce a lui Iisus Hristos, fă să ajungem pe calea ce-a bună a mântuirii.
Sfânta Cruce a lui Iisus Hristos, depărtează de noi atingerea morții.
Sfânta Cruce a lui Iisus Hristos, păzește-ne de orice fel de accidente.
Sfânta Cruce a lui Iisus Hristos, fi întreaga noastră nădejde.
Doamne Atot-puternice, fă-ne sa adorăm Sfânta Cruce a lui Iisus Hristos din Nazareth și ai grijă de noi.
Sfânta Cruce a lui Iisus Hristos fă ca duhul rău să fugă de la noi, în vecii vecilor, Amin.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.03.2010, 02:11:08
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Am internat-o in seara asta pe bunica la alt spital. De data asta la cel de diabetici... cu un diagnostic de "extraterestru"... doctorilor nu le venea sa creada ce vedeau. Toate aparatele lor de testare aratau eroare pentru ca nu indicau valoare maxima decat 700 glicemia iar bunica mea avea cu mult peste... si asta in cazul in care dimineata avea 43

Cu toate acestea era foarte vorbareata si le spunea asistentelor bancuri si glume..
Nu am putut sa raman cu ea in spital ca si-asa abia au gasit un pat pentru dansa sa o interneze si nu aveam nici macar un scaun pe care sa stau in salonul ei. Asa ca m-au trimis acasa si ma voi duce iar maine dimineata.

Sper ca maine sa o regasesc mai bine. Daca mai puteti sa o pomeniti in rugaciunile voastre..

Eu ma duc sa ma rog si sa incerc sa adorm putin (sper sa nu va sune egoist dar sunt franta de oboseala caci nu am dormit nici ieri noapte si azi nu am stat locului, doua spitale in aceeasi zi, atatea emotii...) trebuie sa fiu puternica pentru ea.

Am intrat doar ca sa va anunt si sa-mi iau putere de la voi fratii mei dragi si prieteni. Va multumesc din suflet ca-mi sunteti alaturi.

Doamne ajuta!

P.S. Maine, fiind vineri daca se duce cineva la Sf Maslu, va rog din suflet adaugati si numele bunicii mele Tudorica pe pomelnic. Va rog mult. Eu nu stiu daca reusesc sa ajung.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.03.2010, 02:31:59
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu ajutorul lui Dumnezeu voi ajunge (si) eu la Sf Maslu, iar bunicuta ta va fi din nou in rugaciunile preotilor. Am uitat sa-ti spun (pe privat), aseara am mers la o biserica ce purta hramul Sf. Cuv. Teodora de la Sihla! Poate nu a fost intamplator!...
Maine la Sf. Cuvioasa Parascheva
Dumnezeu s-o aiba in paza, iar Sf. Cuvioasa Teodora si Sf. Cuvioasa Parascheva, sa mijloceasca pentru ea cu rugaciuni bine-primite, fiindca inteleg ca bunicuta ta este o femeie cu totul deosebita si greu incercata de viata.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.03.2010, 21:48:34
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Multumesc inca o data tuturor pentru rugaciunile voastre facute pentru bunica mea.

Vreau sa va anunt ca starea de sanatate a dansei este mai buna. Am fost astazi la spital si am gasit-o ceva mai bine si cu valori mai scazute ale glicemiei.

O surpriza placuta a fost si faptul ca spitalul Malaxa s-a modernizat foarte mult si acum chiar arata civilizat, curat si e un mediu placut pentru pacienti.

Bunica are parte de colege placute in salon (3 batranele foarte simpatice) si e cald si curatenie, au grup sanitar propriu in salon de 5 paturi iar dansa era mai bine dispusa (desi, ca oricui, nu-i face placere sa se afle in spital si sa stea cu branulele pentru perfuzii infipte in mana)

Vreau sa va mai povestesc o mica intamplare care mie imi demonstreaza iarasi cat de mare este puterea rugaciunilor si minunile lui Dumnezeu.

Astazi, dupa atata stres si agitatie trebuia sa mai rezolv si niste probleme amanate de ceva timp. Mai precis, trebuia sa returnez ceva unei persoane. Alta alergatura, alte drumuri, pe langa drumul la spital si celalalte treburi zilnice, si pe deasupra si pe vremea asta urata care a fost azi in Bucuresti

In fine.. ce trebuia facut, trebuia facut. Am sunat persoana respectiva cu gandul sa ma intalnesc cu ea candva dupa vizita mea la spital la bunica. Zis si facut. Insa doamna respectiva mai avea treaba si mi-a propus sa ne intalnim candva in jurul orelor 19.30-20.00 pe undeva la Dristor sau la Unirii.

Eu imi propusesem sa ajung la ora 17.00 la slujba de seara din fiecare Vineri la biserica Sf. Gheorghe de la Universitate (unde ma duc cu drag aproape in fiecare vineri).

Fiind orele 16.30 am zis ca am timp sa ajung din Pantelimon la Universitate si am plecat cu acest gand de la spital. Insa nu prea cunosteam acea zona a orasului asa ca am luat un autobuz intr-un sens gresit. Intr-un final am vazut pe geamul autobuzului o statie de metrou si am coborat cu gandul ca la metrou imi va fi mai usor sa ma orientez.

Nu a fost sa fie asa. Din cauza lipsei de indicatoare pe peron si a hartilor cu trasee din compartimentul de tren (era un metrou din acela vechi), am ajuns sa ma "ratacesc" prin metrou cam vreo jumatate de ora si sa ma umplu de nervi pana ce am ajuns intr-un final la statia Unirii.

Tocmai coborasem din metrou cand primesc un telefon de la un domn (din partea persoanei cu care trebuia sa ma intalnesc sa-i returnez ce aveam de returnat) care ma ruga sa ne intalnim la metrou la Timpuri Noi. Omul fiind blocat in acel moment in trafic undeva pe la Piata Victoriei.

Nu prea aveam incotro si, desi ma aflam la distanta de 10 minute de biserica unde doream sa ajung (Sf. Gheorghe) si ceasul arata deja ora 17.10 (slujba incepuse deja) trebuia sa raman pe loc si sa astept sa ma sune domnul respectiv cand se apropia de zona pentru a lua metroul spre Timpuri Noi.

Eram deja suparata si imi luasem gandul ca voi mai ajunge la slujba sau sa ma inchin la moastele Sfantului Nicolae (pentru cei care nu stiu, Biserica Sf. Gheorghe de la Universitate are racla cu mana sfantului mare ierarh Nicolae) - un sfant f drag sufletului meu.

Cum mai aveam ceva timp de pierdut si ca sa-mi alung gandurile de frustrare si nervii care-mi dadeau tarcoale am scos din geanta si am inceput sa citesc acatistul Sf. Nicolae.

Nici nu am terminat bine de citit ca m-a sunat domnul cu care trebuia sa ma intalnesc.
Va redau pe scurt discutia.

Domnul - "Nu va suparati, este traficul f aglomerat si eu as dori f mult sa ajung in zona Universitatii pe la Sf. Gheorghe. V-ar deranja f tare sa ne intalnim acolo in loc de Timpuri Noi?"
Eu - "Sigur ca nu. Unde anume doriti sa ne intalnim? Pe partea cu biserica sau vis-a-vis?"
Domnul - "Pai stiti, eu as vrea sa ajung chiar la biserica, daca nu va deranjeaza f tare pentru ca ninge tare puteti veni chiar la biserica?"

Va dati seama cat de mult m-am bucurat si m-am minunat.
Am ajuns la ora 18.00 la biserica, m-am intalnit cu dl respectiv si am prins si sfarsitul slujbei. N-a mai fost nevoie sa ocolesc jumatate de Bucuresti ca sa ajung acasa si mi-am indeplinit si dorinta fierbinte a sufletului sa primesc binecuvantare de la parintele, sa ascult o predica minunata despre rabdare si intelegere si sa ma inchin moastelui Sf. Nicolae.

Spuneti voi acum, nu a fost o minune a sfantului Nicolae? Mi-am dorit sa ajung la el si mi-a deschis calea, mi-a descalcit drumurile si a facut ca omul cu care trebuia sa ma intalnesc sa aiba aceeasi destinatie ca si mine. Si astfel sa ajungem amandoi acolo unde era mai important sa fim. In casa Domnului la sfanta slujba.

Am plecat senina si linistita din biserica. Dintr-o data vremea urata de afara nu ma mai deranja, nu m-a mai suparat nici faptul ca a trebuit sa astept destul de mult timp tramvaiul si nici faptul ca era aglomerat.

Este pentru a nu stiu cata oara cand Bunul Dumnezeu imi descopera cat de mare poate fi ajutorul lui daca ne rugam Lui si sfintilor parinti si daca, in momente cand simtim ca ne cuprinde tulburarea, cand nervii se agita in firea noastra pacatoasa ne amintim de rugaciune si nu ne lasam prada deznadejdii si gandurilor de manie si suparare si in loc de asta ne asezam la rugaciune. Oriunde am fi si oricat de potrivnice ar parea circumstantele.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
informatii despre azile, asezaminte sociale pentru persoanele cu probleme de sanatate maria32 Umanitare 69 03.08.2011 12:33:31
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 23:45:09
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 13:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 06:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 20:30:22