Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 18.07.2012, 22:19:15
mistretul mistretul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2012
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
De cind activez pe forum am descoperit o gramada.
Incercati sa fiti serioasa. Nu ati descoperit nici una. Doar ati nascocit (precum nascocirea de mai jos).

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Cel mai evident si la indemana este urmatorul: Domnul nostru Isus Hristos a spus "Acesta este Trupul Meu." Dumneavoastra va impotriviti acestei invataturi si spuneti ca nu e adevarat ce spune Domnul nostru.
Nu ne impotrivim nici unei invataturi ale Domnului Iisus Hristos.
Invataturi precum "Acesta este trupul Meu"(cu referire la painea franta) sau " Eu sunt usa.Daca intra cineva prin Mine, va fi mantuit" (Ioan 10:9) le credem (nici nu avem cum altfel) si le intelegem duhovniceste.

Daca dvs. le luati literar ajungeti la niste halucinatii (un hristos cu doua trupuri, sau un hristos cu clanta si balamale).
Reply With Quote
  #272  
Vechi 18.07.2012, 22:37:30
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mistretul Vezi mesajul
Incercati sa fiti serioasa. Nu ati descoperit nici una. Doar ati nascocit (precum nascocirea de mai jos).



Nu ne impotrivim nici unei invataturi ale Domnului Iisus Hristos.
Invataturi precum "Acesta este trupul Meu"(cu referire la painea franta) sau " Eu sunt usa.Daca intra cineva prin Mine, va fi mantuit" (Ioan 10:9) le credem (nici nu avem cum altfel) si le intelegem duhovniceste.

Daca dvs. le luati literar ajungeti la niste halucinatii (un hristos cu doua trupuri, sau un hristos cu clanta si balamale).
Da, si vom vorbi vreo 50 pagini despre cum se poate rastalmaci cuvantul Domnului nostru. Domnul nostru a spus simplu si clar "este", iar dumneavoastra spuneti "nu este"...(acest "nu este" vine insotit cu vreo 100000000000000000... postari, ca doar aveti o profetesa din care va inspirati; asa maestra, asa ucenici)
Reply With Quote
  #273  
Vechi 18.07.2012, 22:44:46
mistretul mistretul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2012
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Da, si vom vorbi vreo 50 pagini despre cum se poate rastalmaci cuvantul Domnului nostru. Domnul nostru a spus simplu si clar "este", iar dumneavoastra spuneti "nu este"...(acest "nu este" vine insotit cu vreo 100000000000000000... postari, ca doar aveti o profetesa din care va inspirati; asa maestra, asa ucenici)
Bine. Luati-o cum vreti. Numai sa aveti de grija sa aduceti la slujba de duminica si o usa, si sa o transformati si pe aceea (la fel cum transformati painea). Doar, Domnul a spus "clar" ca El este usa prin care trebuie sa intri ca sa fii mantuit. Daca Domnul a spus "clar" ca "este", dvs. nu puteti sa spuneti "nu este".
Reply With Quote
  #274  
Vechi 18.07.2012, 22:59:59
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mistretul Vezi mesajul
Bine. Luati-o cum vreti. Numai sa aveti de grija sa aduceti la slujba de duminica si o usa, si sa o transformati si pe aceea (la fel cum transformati painea). Doar, Domnul a spus "clar" ca El este usa prin care trebuie sa intri ca sa fii mantuit. Daca Domnul a spus "clar" ca "este", dvs. nu puteti sa spuneti "nu este".
Mai am si alte exemple. Colegul dumneavoastra, mare aparator al BAZ7, a fost intrebat daca in confesiunea dumneavoastra este permis avortul. Raspunsul nu a fost de genul "Este interzis". AM inteles ca in anumite situatii avortul este permis. Ce facem cu "sa nu ucizi"? Contravine sau nu practica dumneavoastra cu invatatura lasata de Domnul nostru? Sper ca nu o sa-mi spuneti ca si in acest caz gresesc ca o iau ad literam.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 18.07.2012, 23:02:21
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Avortul este interzis. La fel si orice pacat/fapta care contravine legilor lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 18.07.2012, 23:06:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
Maleahi 3
" Sunteți blestemați câtă vreme căutați să Mă înșelați, tot poporul în întregime!
Aduceți însă la casa vistieriei toate zeciuielile, ca să fie hrană în Casa Mea; puneți-Mă astfel la încercare, zice Domnul oștirilor, și veți vedea dacă nu vă voi deschide zăgazurile cerurilor și dacă nu voi turna peste voi belșug de binecuvântare."


NT nu zice nimic despre zeciuala. E chiar mai drastic

" Iar inima și sufletul mulțimii celor ce au crezut erau una și nici unul nu zicea că este al său ceva din averea sa, ci toate le erau de obște.
.........
Și nimeni nu era între ei lipsit, fiindcă toți câți aveau țarini sau case le vindeau și aduceau prețul celor vândute,
Și-l puneau la picioarele apostolilor. Și se împărțea fiecăruia după cum avea cineva trebuință. "
mda...primii cresti aduceau bunurile materiale si le imparteau cu ceilalti DE BUNA VOIE SI NESILITI DE NIMENI si NU pentru ca ar fi fost obligati de vreo porunca divina sau de vreo persoana (apostol). E O MARE DIFERENTA! Zeciuiala adventista E OBLIGATORIE. Una e sa dai un ban la un nevoias pe strada pentru ca vrei sau simti tu asta si alta e sa te oblige cineva sa dai bani la oamenii strazii
Reply With Quote
  #277  
Vechi 18.07.2012, 23:07:42
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Nu ma bag peste adventisti. Insa chiar si porunca din VT este pazita de ceea ce s'a spus mai devreme si anume ca "Dumnezeu este acelasi ieri, astazi si in veci"
Reply With Quote
  #278  
Vechi 18.07.2012, 23:09:34
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mistretul Vezi mesajul
Invataturi precum "Acesta este trupul Meu"(cu referire la painea franta) sau " Eu sunt usa.Daca intra cineva prin Mine, va fi mantuit" (Ioan 10:9) le credem (nici nu avem cum altfel) si le intelegem duhovniceste.
Numai ca atunci cand a zis 'Eu sunt usa', nu a adaugat 'cine nu apasa pe clanta nu va avea viata" si nici nu a spus ca balamalele sunt mancaruri.
Cuvintele de la Cina cea de Taina au legatura cu Ioan 6, in care se face legatura dintre paine-Trup.
A zis "Aceste cuvinte sunt duh si viata", nu "aceste cuvinte sunt simboluri".
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #279  
Vechi 18.07.2012, 23:09:49
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Statistic da, însă la nivel personal sunt doi factori ce pot determina o moarte prematură prin cancer pulmonar: tarele genetice și poluarea.
...sau alimentatia precara, promovata de voi si, mai ales, de reformistii ("lutheranii") vostri. In paranteza fie spus, s-a cam dovedit stiintific ca fripturile din carne de vita sunt mai nesanatoase decat cele din carne de porc. Iar pasarile sunt mult mai expuse bolilor decat porcul.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
De ce nu-mi poți spune? Cumva pentru că nu e adevărat? Ori nu le-ai reținut? Spune-mi atunci data când au murit. Dacă ai reținut că proveneau din familii adventiste (1) și că erau vegetarieni de mici copii (2) trebuie să cunoști aceste amănunte mai importante!

Cu atât mai ușor de depistat minciuna! Dă tu telefoanele, interesează-te de amănunte și revino cu date concrete. De data asta sunt decis să merg până la capăt cu devoalarea dezinformării.
Vezi, atitudinea ta te deconspira: tu crezi ca este imposibil ca sectari de-ai tai sa moara de cancer cand aveti un program atat de complex(at) de mentinere a tineretii fara batranete si a vesniciei.
Tu crezi despre sectarii tai ca sunt sfinti cu totii, de aceea te alarmeaza vestile astea. Si te alarmeaza pentru ca te linisteste credinta ta ca faci parte dintr-o secta in care toti sunt sfinti, inclusiv tu!

In particular fie spus, eu cand am gresit mi-am cerut scuze - adu-ti aminte -, spre deosebire de tine.
De ce crezi c-as fi mintit in legatura cu cei 2 sinucigasi de-ai tai? Ca sa-mi cer dupa aceea scuze? De la tine? Din nou?
Reply With Quote
  #280  
Vechi 18.07.2012, 23:14:57
mistretul mistretul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2012
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Mai am si alte exemple.
Tot la fel de stralucite ca si precedentul?


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Colegul dumneavoastra, mare aparator al BAZ7, a fost intrebat daca in confesiunea dumneavoastra este permis avortul. Raspunsul nu a fost de genul "Este interzis". AM inteles ca in anumite situatii avortul este permis. Ce facem cu "sa nu ucizi"? Contravine sau nu practica dumneavoastra cu invatatura lasata de Domnul nostru? Sper ca nu o sa-mi spuneti ca si in acest caz gresesc ca o iau ad literam.
Raspunsul este foarte clar: in Biserica Adventista de Ziua a Saptea, avortul este interzis. Doar nu vreti sa insinuati ca in BAZS s-a dat dezlegare la avort.

P.S. Sunt anumite cazuri deosebite in care esti nevoit sa alegi ce viata sa salvezi. Nadajduiesc ca nu o sa va pretati la deschiderea de astfel de subiecte, doar pentru a va iesi macar un exemplu de nesocotire a Cuvantului lui Dumnezeu, de catre BAZS.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32