Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2010, 00:24:14
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit Toate le pot întru Hristos, Cel care mă întărește.

M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine. (Galateni 2:20)

Asist de la o vreme pe acest forum la o explozie de neincredere de dubii de indoieli asupra credintei, asupra lui Dumnezeu asupra lui Hristos
Spun din start ca acest topic se adreseaza exclusiv celor care cred in Hristos ca fiind Fiul Lui Dumnezeu si Mantuitorul
Am devenit atat de reci fata de cuvintele Scripturii fata de invataturile Sf Parinti, fata de spiritualitate, intrebari peste intrebari ..nu ca intrebarile ar fi rele dar gustarea harului se face doar prin credinta, prin lepadare de sine, prin rugaciune, post, traire nu prin teorie nu prin filosofie nu prin critica subiectiva
Citatul scripturistic din introducere este dat ca un motto a ceea ce inseamna cu adevarat credinta, trairea, induhovnicirea, nepunand in practica acest indemn ne este greu sa Il intelegem sa-L cunoastem,sa ne impartasim de Harul Lui
traim intr-o lume secularizata, irationala dupa parerea mea deoarece e irational ca omul, un nimeni in comparatie cu universul sa creada ca doar ceea ce incape in propria-i ratiune este adevarat si demn de urmat, o societate asemenea unui cimitir al ideilor moarte lipsite de spiritualitate si trecute exclusiv printr-un organ biologic numit creier, inabusind tanjirea sufleteasca dupa spiritual, toate acestea ne fac sa ne departam de adevaratul sens, de chemarea la care am fost chemati si sa ne facem dumnezei fara sa stim din propriile idei si concepte care ne guverneaza si carora fara sa constientizam ne inchinam
dar Hristos e prezent cu toate acestea, ne asteapta, sa ne constientizam starea si sa ne unim cu El! Atata stres atatea neajunsuri, , atatea probleme,framantari si intrebari, ..numai Hristos ne poate aduce raspunsul, linistea, pacea sufleteasca...iar aceste cuvinte nu sunt filosofie, nu sunt teorie sunt...constatari ale unor experiente de viata traite de oameni in cautarea pacii, linistii, sensului vietii intr-un cuvant
prea multe coincidente intre Hristos si pace ca sa fie luate drept intamplare
In lupta credintei voastre intariti-va cu indemnul Sf Ap Pavel "Cine ne va despărți pe noi de iubirea lui Hristos? Necazul, sau strâmtorarea, sau prigoana, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia, sau sabia? (Romani 8:35) ramaneti in dragostea cea dintai, in dragostea lui Hristos si cu ea indrazniti ,veti birui lumea(pacatele lumii) asa cum El a biruit-o, ramaneti in pacea Lui ramaneti in Trupul Lui si veti gusta adevarata bucurie, bucurie care,asa cum spuneau sfintii, lumea nu o poate oferi
inchei cu indemnul biblic "Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători(Coloseni 3:15)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 16.01.2010 at 00:34:57.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2010, 00:44:54
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Iti multumesc foarte mult pentru mesaj. Astazi am avut o cadere enorma si m-am intristat foarte tare din cauza asta... dar cuvintele tale m-au mai intarit putin >:D<
Doamne ajuta-ne si ne intareste!
PS: poate se roaga cineva si pentru mine, ca ma chinuie foarte tare patima maniei
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2010, 00:52:18
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
PS: poate se roaga cineva si pentru mine, ca ma chinuie foarte tare patima maniei
Nume de botez????
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2010, 01:02:48
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Nume de botez????
Alexandra
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2010, 17:38:17
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Dar Dumnezeu, trecând cu vederea veacurile neștiinței, vestește acum oamenilor ca toți de pretutindeni să se pocăiască, (Fapte 17:30)

Iisus Hristos Fiul Lui Dumnezeu dupa cum sti iubite frate s-a jertfit pe crucea Golgotei pentru a plati rascumpararea intregii omeniri din pacat
Azi aceasta jertfa este transpusa pe masa sf altar in fiecare Sf Liturghie
Tot ceea ce s-a petrecut pe Golgota se reface pe masa altarului, toata jertfa se reface in chip nesangeros pentru mine si pentru tine
Acel Iisus care a stat pe cruce acum 2000 de ani jertfindu-se este jertfit si azi in potir si asteapta sa-l primesc si eu si tu si lumea intreaga

Astazi trebuie sa renuntam la vietile noastre falimentare la drumurile noastre fara sens la faptele noastre murdare la gandurile patimase la vorbele spurcate si trebuie sa ne intoarcem la El, trebuie sa ne incredintam viata Lui, sa urmam chemarea Lui sa ne unim cu El in Sfintele Taine sa ne schimbam modul nostru de a fi sa ne schimbam prioritatile si sa punem pe primul plan iubirea lui Dumnezeu , rugaciunea, iubirea aproapelui, ajutorarea celor nevoiasi, mangaierea vorbirea , purtarea cuviincioasa, si ghidarea vietii dupa Cuvantul cel Sfant al Scripturii si dupa invatatura Sf Parinti
Lumea este intr-o decadere continua vezi bine ca viata ta este pe un drum gresit vezi bine framantarile si problemele tinerilor lipsiti de credinta si de Dumnezeu
Iisus Hristos poate schimba vieti poate inoii suflete, te poate face un vas ales al Duhului Sfant si poate face din tine un om model curat, cinstit si respectat

Accepta-L astazi pe acest Iisus in viata si inima ta, mergi astazi pe calea Lui, renunta astazi la pacatele ce te cuprind, du-te in scaunul marturisirii si spune-I Lui tot ce ai pe suflet ca sa primesti dezlegare si sa incepi o viata noua alaturi de Cel ce nu te va parasi niciodata, El iti spune “Fii credincios până la moarte și îți voi da cununa vieții. (Apoc. 2:10)

Nu vei fi dezamagit te asigur si bucuria in Domnul va fi deplina incat pana si moartea va fi o binecuvantare deoarece pentru crestini moartea e o binecuvantare dupa cum zice si Scriptura “Ferice de acum încolo de morții, care mor în Domnul!" - "Da", zice Duhul; "ei se vor odihni de ostenelile lor, căci faptele lor îi urmează!"(Apoc. 14:13)

Ia-ti ca motto de viata marturia Sfantului Apostol Pavel:” M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine. (Galateni 2:20)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 08.03.2010 at 18:09:25.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2010, 22:27:21
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

@danyel
E nevoie de astfel de marturisiri,e nevoie de astfel de chemari.
E nevoie de intoarcerea la Hristos si la Biserica.
E nevoie de minte si ratiune,caci cu aceasta ne intelegem unii cu altii,si invatatura crstina e logica si pt minte.Dar in primul rand este nevoie de traire ,de practica,de impartasire.
Pentru ca nimeni nu se poate mantui doar cu ajutorul mintii sau al invataturii.Este neaparata nevoie ca chipul lui Hristos sa se arate in noi " Hristos trăiește în mine" atat prin ce vorbim,printr-un suflet curat,dar si prin ce facem.

Ma bucura mult modul tau de abordare danyel,caci lumea cea mare,si chiar forumul acesta ca o copie 'in mic' a lumii celei mari,a devenit prilej de desertaciune ,de imprastiere,de departare de Hristos si Biserica .
E momentul sa si afirmam ceva (si ce altceva decat Hristos!),nu numai sa negam la nesfarsit pe ceilalti ,si chiar pe noi insine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dacii care l-au presimtit pe Hristos cozia Generalitati 38 05.12.2019 20:26:32
Solidari intru Hristos C-tin Slujba inmormantarii 12 25.09.2011 12:29:37
Care fapta este mai grea decat toate ? mihele_m Intrebari utilizatori 2 24.08.2011 22:07:46
Dumnezeu a dorit o singura religie care sa uneasca toate popoarele lumii... mehiel Despre Biserica Ortodoxa in general 22 01.09.2009 17:58:48
Ipoteze care au negat Invierea lui Hristos costel Generalitati 9 24.04.2009 08:45:23