Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 19.03.2013, 17:39:40
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-nu e de ras fratilor si surorilor ,e de plans pt ca sunt oameni credululi care cred in invatatura eretica si neortodoxa a P Argatu si pot sa ajunga in iad.

-am vrut sa trag un semnal de alarma ca sa nu credem in astfel de invataturi eretice care sunt departe de invatatura Bisericii si a sfintilor

-si cand te gandesti ca unii crestini inselati de diavol cred ca P Argatu e sfant ...
Reply With Quote
  #322  
Vechi 19.03.2013, 17:46:06
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-nu e de ras fratilor si surorilor ,e de plans pt ca sunt oameni credululi care cred in invatatura eretica si neortodoxa a P Argatu si pot sa ajunga in iad.

-am vrut sa trag un semnal de alarma ca sa nu credem in astfel de invataturi eretice care sunt departe de invatatura Bisericii si a sfintilor

-si cand te gandesti ca unii crestini inselati de diavol cred ca P Argatu e sfant ...
De cand este parintele Argatu socotit eretic?Eu stiu cu totul altceva! NU vreau sa polemizez ci doar sa ma lamuresc! .Si cine a decis in concret ca e eretic? Si unde scrie in CLAR asta?Sa nu va fie cu suparare!
Reply With Quote
  #323  
Vechi 19.03.2013, 18:05:57
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
De cand este parintele Argatu socotit eretic?Eu stiu cu totul altceva! NU vreau sa polemizez ci doar sa ma lamuresc! .Si cine a decis in concret ca e eretic? Si unde scrie in CLAR asta?Sa nu va fie cu suparare!
-invatatura p Argatu este departe de invatatura Bisericii si a sfintilor,in sensul acesta este eretica (eroare,ratacire de la invatatura sfintilor)

-ai ascultat aceste 2 videoclipuri macar? acolo preotul Gheorghe Anitulesei vorbeste de aceste rataciri.

Ratacirile parintelui Ilarion Argatu 1:
http://www.youtube.com/watch?v=MTu6p...=results_video

Ratacirile parintelui Ilarion Argatu 2:
http://www.youtube.com/watch?v=TBpQL...AZ-MsAUH0nwING
Reply With Quote
  #324  
Vechi 19.03.2013, 18:28:17
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-invatatura p Argatu este departe de invatatura Bisericii si a sfintilor,in sensul acesta este eretica (eroare,ratacire de la invatatura sfintilor)

-ai ascultat aceste 2 videoclipuri macar? acolo preotul Gheorghe Anitulesei vorbeste de aceste rataciri.

Ratacirile parintelui Ilarion Argatu 1:
http://www.youtube.com/watch?v=MTu6p...=results_video

Ratacirile parintelui Ilarion Argatu 2:
http://www.youtube.com/watch?v=TBpQL...AZ-MsAUH0nwING

Nu cred sa fi auzit ca parintele Argatu ar fi fost vreun sfant.Un duhovnic bun da. Cine a dorit sa fie declarat sfant? Nu pot insa sa nu imi pun intrebarea, cine este Gheorghe Anitulesei daca am retinut corect? Inteleg ca a participat la exhumare, dar sa fie facut eretic...nu pot crede.Daca ar fi propovaduit invataturi eretice, prelatii inalti ai BOR nu ar fi luat oare atitudine?Ce trist...Dumnezeu sa il odihneasca in pace ! Si stii ce imi vine asa in minte? Ca daca ne-am putea cobori oleaca in iad, am fi uimiti de cei pe care i-am vedea...Asa am citit undeva...
Reply With Quote
  #325  
Vechi 19.03.2013, 20:56:35
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Nu cred sa fi auzit ca parintele Argatu ar fi fost vreun sfant.Un duhovnic bun da. Cine a dorit sa fie declarat sfant? Nu pot insa sa nu imi pun intrebarea, cine este Gheorghe Anitulesei daca am retinut corect? Inteleg ca a participat la exhumare, dar sa fie facut eretic...nu pot crede.Daca ar fi propovaduit invataturi eretice, prelatii inalti ai BOR nu ar fi luat oare atitudine?Ce trist...Dumnezeu sa il odihneasca in pace ! Si stii ce imi vine asa in minte? Ca daca ne-am putea cobori oleaca in iad, am fi uimiti de cei pe care i-am vedea...Asa am citit undeva...
Gheorghe Anitulesei este parinte la Biserica "Invierea Domnului" Suceava, la marginea Radautilor,este impotriva ecumenismului.

Biserica Ortodoxă în fața APOSTAZIEI - părintele Gheorghe Anițulesei

http://www.youtube.com/watch?v=xdHgYhUftAU

Last edited by antiecumenism; 19.03.2013 at 21:00:54.
Reply With Quote
  #326  
Vechi 20.03.2013, 01:30:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sfaturi. Caz particular, nu general.
http://www.parinteleilarionargatu.ro...ti--Fam---Fec/
Mult prea particular, adaptat la personalitatea femeii si la vremurile in care nu exista masina de spalat. De aceea consider ca nu trebuie luat ca exemplu. Din toate sfaturile pe care le-am citit in link-ul recomandat, pe acesta il consider cel mai putin folositor.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 20.03.2013, 05:34:39
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Mult prea particular, adaptat la personalitatea femeii si la vremurile in care nu exista masina de spalat. De aceea consider ca nu trebuie luat ca exemplu. Din toate sfaturile pe care le-am citit in link-ul recomandat, pe acesta il consider cel mai putin folositor.
Nu era sfat pentru tine, ci ptr. acea femeie. Ce stii cum era dansa si situatia ei pe larg. Prin anii 90 nu toti aveau masini de spalat automate, multe erau manuale. Ce e pe link sunt sfaturi particulare adunate la un loc, nu sunt scrise de parintele.
Si acesta nu este topic de sfaturi, ci de amuzament. Mi s-a parut f.haios acel sfat, de aceea l-am si pus aici, nu ptr. dezbatere.

(chiar daca acum avem masina de spalat, cati dintre soti pun rufele la masina? tot femeia le sorteaza si pune masina)

Last edited by Parascheva16; 20.03.2013 at 05:37:38.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 20.03.2013, 05:51:35
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Preotul Gheorghe Anitulesei e moldovean? Atunci de unde stie ce se intampla in Sibiu?


Parintele Ilarion Argatu - Despre deschiderea cartii(video)

Pana acum nu am intalnit ceva eretic la Parintele Argatu. Plus ca, nu ma bag sa il judec, numai ierarhul are dreptul sa judece un preot gresit si nici n-am sa cred orice spun x sau cartea y.
Reply With Quote
  #329  
Vechi 20.03.2013, 06:19:02
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
"Poate auzi soneria de la ușă:
a) Dacă sună o dată este un hoț. Este bine să aprinzi luminile, să faci
zgomot ca să fugă.
b) Dacă sună de două ori, este diavol. Îl alungi cu tămâie, rugăciuni,
semnul Sfintei Cruci. Zici de 3 ori: În numele Mântuitorului Iisus Hristos,
pleacă de la mine și de la casa mea. Pe pustiu să te duci și aici să nu te
mai întorci.
c) Dacă sună de trei ori, este un Înger. Fii atent, că îți aduce un mesaj,
te avertizează de ceva.
Punctele b și c se referă la faptul că soneria sună singură, nu sună o
persoană. La scurt timp apare și persoana, dar tu știi ce fel de om este
după felul în care a sunat soneria mai înainte. "

"Poate ai o pernă care conține un ghemotoc cu vrăji, vreun
ghemotoc de ațe. Fiecare ață are altă semnificație. Poate găsești două
bețe de chibrit puse cu fosforul vârf în vârf, ca să ai ceartă, poate găsești
slănină jumări pusă prin toată casa, ca să ai boală, poate găsești o
sfoară înnodată, ca să-ți meargă înnodat, cu piedici la tot pasul, vreo
batistă cu noduri, vreo cârpă murdară.
Tot ce găsești, îngropi în pământ, deci îngropi diavolii."

"Poate trimite o pisică care intră și se șterge de tot ce ai în casă.
Pisica o stropești cu Agheasmă. Dacă poartă vrăji, va miorlăi ca friptă,
iar de Agheasmă fuge. "

Va sfatuieste Arhimandritul Ilarion Argatul – Despre vraji si farmece si lupta impotriva lor”
pg. 105:


Întrebare: “Mi s-a furat ceva din casă și nu știu cine este hoțul.
Răspuns: Dumnică duci la Altar un litru de vin (cel sărac duce mai puțin) și o prescură (chiflă, pâine) cu trei lumânări aprinse, și să scoată preotul în timpul Sfintei Liturghii Părticica pentru descoperirea celui care a furat.
Scrii: Liturghie Vii :
Robul lui Dumneteu (N) se roagă ca Dumnezeu să-i descopere pe cel care i-a furat și să facă judecată dreaptă. Aceasta o dai Preotului. La sfârșitul Sfintei Liturghii ceri preotului Părticica"
Pe site-ul Parintelui nu este trecuta cartea "Va sfatuieste Arhimandritul Ilarion Argatul". Cine a scris-o? Sursa exacta de unde ai acesta "sfaturi" care se contrazic cu sfaturile de pe site-ul parintelui. Din moment ce nu sunt aceste sfaturi pe site-ul administrat de fii lui, inseamna ca nu sunt spuse de parintele Argatu, ci de cei care au scris acea carte.

Legat de particica, m-am uitat si nu zice sa dea preotul acasa nici o particica.
222.- Mi s-a furat ceva din casă, și nu știu cine este hoțul, cum să mă rog pentru a-l descoperi?
-Duminică duci la Sfântul Altar, un litru vin (cel sărac, duce mai puțin), și o prescură, cu trei lumânări aprinse, pomelnic și să scoată preotul în timpul Sfintei Liturghii, miride pentru descoperirea celui care a furat. Pe pomelnic scrii: robul Lui Dumnezeu (N), se roagă ca Dumnezeu să-i descopere pe cel care i-a furat, și să se facă judecată dreaptă. Aceasta o dai preotului. Acasă, vineri faci post negru până la ora 24,00 și 40 metanii. Rugăciuni: Acatistul Mântuitorului, Acatistul Sfântului Mucenic Mina și rugăciuni de cerere. Dacă vine cel care a furat și-ți aduce înapoi lucrul, te oprești. Altfel continui în fiecare duminecă, până primești obiectul(http://www.parinteleilarionargatu.ro...ti--Fem---Fur/)
Nu spune sa dea mirindele acasa, ci sa scoata in timpul Sf.Liturghii, cand le scoate si pe celelalte.

349.- Părinte, e bine ca preotul să scoată cu ușurință părticele și să le dea credincioșilor?
-Nu este bine ca preotul să scoată cu ușurință și să dea credincioșilor părticele din mai multe motive:
a.-Nefiind o rânduială scrisă în cărțile de slujbă, unii preoți nu știu cum să scoată părticele, ceea ce-i pune în situația de a greși lăsând părticelele să fie sfințite la epicleză ca pe Trupul și Sângele Mântuitorului și atunci nu se mai pot da credincioșilor ci trebuie să le consume însuși preotul odată cu toate miridele.
b.-Vin unele persoane și cer părticele cu gânduri necurate. Sunt persoane care au chipul credinței smerite și adevărate îți inspiră încredere, dar vin și cer părticele de a le folosi pentru: răzbunări, farmece și practici oculte. Sunt persoane care folosesc părticele la vrăjitoare, la descântătoare, unii le aruncă pe apă ca vrăjmașul să se înece, le aruncă în foc ca să ia foc casa vrăjmașului, le aruncă pe stradă pentru ca vrăjmașul să fie lovit de mașină, s.a.m.d. Deci, le folosesc pentru răzbunare. În situația aceasta intră la judecată preotul care le-a scos împreună cu răzbunătorul. Preotul se încarcă de păcatul uciderii, de păcatul vrăjitoriei, de păcatul răzbunării prin astfel de slujire.
Sfatul meu pentru preot este, să nu scoată nici un fel de părticele pe care mai apoi să le dea la credincioși, decât, să pună rugăciuni la Proscomidie (rugăciunile din Liturghier), rugăciune curată prin care să ceară ajutorul lui Dumnezeu pentru cei ce se află în necazuri, scoțând miride (numite părticele) pentru vii, pe care le va consuma, el-preotul, după terminarea Sfintei Liturghii, odată cu cele sfinte. Astfel nu va greși și va fi de mare folos sufletesc pentru credincioși. Să lămurească pe credincioșii care doresc părticele că ele sunt miride și nu se pot da în mâna mirenilor ci vor fi consumate de preot după Sfânta Liturghie.

http://www.parinteleilarionargatu.ro...ti--Par---Pom/
Agnetul si miridele in cadrul Sfintei Liturghii

Sfatul cu hotul care bate la usa nu am gasit-o pe site, ci am dat de el pe sccaciv.
http://www.parinteleilarionargatu.ro...-DUHOVNICESTI/

Last edited by Parascheva16; 20.03.2013 at 10:46:58.
Reply With Quote
  #330  
Vechi 20.03.2013, 06:24:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu imi pare neaparat un sfat nefolositor,ci poate mai depasit...
Depasit,deoarece oamenii erau mai sensibili si mai ales rusinosi ,acum ceva vreme-de aceea sfatul P.Argatu foloseste rusinarea publica a acelei femei nepasatoare care se incurca cu barbatii altora.
Acum,toata lumea din biroul respectiv cunoaste faptul ca X are relatii extraconjugale cu Y si toata lumea trece mai nepasatoare mai departe,nici vorba de rusine,sau jena;a devenit un caz chiar plictisitor...

P.S.=despre morti,numai de bine;asa ca nu-l mai vb de rau pe Parinte!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 20.03.2013 at 06:27:49.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare