Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 06.05.2016, 00:59:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Copiii se imbolnavesc din motive mai putin legate de superstitii!

Ceea ce este clar,este faptul ca nu au un sistem imunitar complet dezvoltat pana la un an sau mai incolo de aceasta varsta.
De aceea, "statul"dupa copil iti ia tot timpul si energia pt ca in orice moment fac tot felul de boacane si nefacute.Sunt mai tot timpul bolnavi pt ca nu cunosc regulile igienei si atunci se balacesc in toaleta,beau apa de acolo, tot ce prind baga in gura ,sunt fascinati de gunoi, de chimicale etc.

Se pare ca curcanul a fost proaspat,daca ar fi fost congelat pt o perioada mai lunga ma gandesc ca se prapadea si bacteria aia nenorocita?!

Am avut si eu in copilarie,mai multe episoade de campylobacter,toata ziulica ma jucam cu animalele si spalat pe maini nu prea. In general episoadele trec de la sine,pana cand patogenul este eliminat insa te lasa slabit si cu mucoasele inflamate si sensibile-pe o perioada mai lunga de timp.

Carnea cruda de pasare este foarte"faimoasa" pt imbolnavirile de acest gen,de aceea se folosesc manusi si obiecte de gatit cu scop unic,pe care nu le mai folosesti si pt alte bucate-orice a atins carnea cruda ,se da imediat la spalat,se pune deoparte. Dar uite ca ea nu s-a imbolnavit de la obiectele de bucatarie ci mai isteata ,s-a dus direct la sursa si a luat o proba :)

Toti copiii sunt asa nazdravani si curiosi,nu este a ta mai rea.
Adevarul este ca trebuie sa stai cu ochii pe ei,ca pe butelie cum era o vorba inainte :)


Sanatate multa si ai grija de butelie! :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 06.05.2016, 01:18:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Intre timp s-a aflat ca are o bacterie ( campilobacter) care se poate lua de la animale ( caini) sau carne de pasare, lapte nefiert, etc. La carereactia lui a fost dea dreptul hilara: " s-a juat cu vrun Caine cand ati fost la Inviere????"
De gaot io cred altceva, si anume ca a fost "blestemul" meu . De florii sau cu o zi inainte am cumparat un curcan si nu a vrut sa ma ajute sz il transrz pe motiv ca are alta treaba, sa descarce lemne sa faca o masa, pe care sa o Vanda sa facem rost de bani, ca e mai important. Si m-a si zorit sa termin mai repede de hranit copilul si sa ma apic de curcan. IAR copilul neastamparat si -a bagat mana in carcasa cat am avut eu de lucru, si atunci i-am zis lui ta'su daca ti-ar conveni ca banii care+I ia pe masa sa-i dea pe tratamentului copilului, dc se imbolnaveste .
Am gresit cand am afirmat ca copiii cu parintii necredinciosi se imbolnavesc mai frecvent sau maI grav. Nu, se imbolnavesc copiii cuparinti care subt credincioasi, dar FAC pacate. Cu cat mai credincioasi parintii Cu atat mai rau copilul ( boala). Au niste tineri care vin de mult la biserica, tot neamul, un copil plin de tuburi, saracul . Pacate cine stie or avea din neam si pe ei a cazut..
Insa cei care nu cred in aceasta teorie karmica se pare ca sunt oarecum feriti de ea. Sau daca se ibtampla si la ei e doar intamplarea, hazardul. De acea la noi in casa e credinta ca nu se intampla belele pt ca muncim in zile de sarbatoare, CI pt ca avem aceasta superstitie si credem in ea. Printer altele...

Nu stim noi de ce se intampla toate!
Unii sunt bolnavi din cauza pacatelor din neam,altii pt a-si plati pacatele proprii ,altii spre a fi incercati/cercetati de Domnul iar altii pt a se cunoaste slava Lui.
Uneori ne imbolnavim din neatentia noastra si Dumnezeu nu are nici o implicatie.
Am o colega care lucreaza cu publicul si mananca mereu sau isi atinge fata,ochii si buzele cu mainile nespalate. Este mereu bolnava de cate ceva:o infectie in gat, ba la sinusuri, raceli si gripe,intoxicatii alimentare,pneumonie.
La fel isi punea lentile de contact cu mainile murdare pana cand i s-au infectat pleoapele si nu a mai putut veni la lucru cateva zile.

De mine rade tot timpul pt ca atunci cand ii ofer din hrana mea o rog sa nu-mi atinga mancarea ci sa-si ia o portie pe o farfurie separata.Daca nu am vreme sa ma duc sa ma spal atunci mananc dintr-un servetel sau folosesc un tacam ca sa nu ating mancarea cu mainile nespalate; ce este de ras? Pur si simplu nu pricepe legatura dintre manierele ei de purtare cu imbolnavirile dese.
Cineva spunea despre ea ca se imbolnaveste pt ca este o persoana foarte rea si haina...Nu este adevarat, se imbolnaveste pt ca nu are cei 7 ani de acasa.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 06.05.2016, 09:13:23
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am o colega care lucreaza cu publicul si mananca mereu sau isi atinge fata,ochii si buzele cu mainile nespalate. Este mereu bolnava de cate ceva:o infectie in gat, ba la sinusuri, raceli si gripe,intoxicatii alimentare,pneumonie.
La fel isi punea lentile de contact cu mainile murdare pana cand i s-au infectat pleoapele si nu a mai putut veni la lucru cateva zile.
http://touchantibacterial.ro/spray-antibacterian-
Reply With Quote
  #204  
Vechi 06.05.2016, 09:39:03
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Sa stiti ca si eu mAnanc cu mainile murdare,a m mancat chiar si fructe nespalate, mAnanc si de pe jos, si nu patesc nimic pt ca am un sistemul imunitar foarte bun. Desi la cum imi sfidez norocul cre ca numai hazardul sau grija lui Dumnezeu m-a ferit pana acum de vreo hepatita A, cel putin. Fii-mea pana acum tot ASA, desi ma straduiam sa o protejez, dar efectiv nu ajungi sa le scoti din Gura tot ce baga. Si parca nu imi place nici sa I le dau obiectele imediat ce le-am sters cu servetele umede, sa linga chimicale. Problema eu cred ca este atunci cand dintr+un motiv sau altul ne scade imunitatea. Sau cand ne intalnim cu un "partner" be cunoscut. Oricum Dr a zis sa nu ne facem probeme ca poate sa nu fie nici cainele nici curcanul de vina, CI habar sa nu avem de unde e microbul. Bine cu carnea sunt si eu stresata cand o manipulez, mi-e sila de ea, as prefera sa nu gatesc. Dar pe de alta parte nici legumele nu sunt mai breze, daca te gandesti cate animale puteai face ceva in salata sau spanac, si cati oameni ( care de obicei nu au apa curenta) au pus mana pe fructe si legume si nu ai cum sa le speli decat cu APA, si aia chiar rece...ideea e ca noi suntem datori cu respect area unor masuri de igiena, insa nici astea nu pot fi niciodata infailibile, deci daca nu ne-ar proteja propria natura, organismul nostru, si grija lui Dumnezeu, am fi cu totii mult mai rau

A, si colega care lucreaza cu publixul nu e neaparat rea, CI cm probably e stresata de atatea interference cu energii e multe ori negative, plus incarcatura microbiana a fiecaruiA, care theoretic ar trebui sa ne imunuzwze, dae daca suntem slabiti si coplesiti ne doboara .uneori cred ca cei care plang si izbucbesc periodic, isi exprima sentimentele intr-un fel sau altul, sunt neevosi, chiar isterici., poate se elibereaza mai bine, pecand cei care se tin tari dar inabuse totul in ei, cei apparent lipsiti de sentimente, pot fi la un moment dat loviti din interior de vreo boala neasteptata .

Last edited by fallen; 06.05.2016 at 09:52:57.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 16.07.2016, 15:49:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am aflat intamplator, de pe un alt fir, ca Florin-Ionut a devenit din nou tata, de cateva saptamani.
Nu stiu daca nu este al 3 lea copil?
Si nu stiu daca nu era cel care acum cativa ani isi facea mari probleme si nu dorea sa aibe copii deloc...

In orice caz ii doresc toate cele cuvenite - sa traiasca toata familia sanatoasa si voioasa, ani multi.

Daca are cineva amanunte...Nu stiu de la Florin decat de o fetita parca (cea mare).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 16.07.2016 at 15:58:08.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 12.10.2016, 11:15:40
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Am revenit si eu dupa o absenta luuuuunga, absenta care a fost umpluta de nasterea fetitei de la care am invatat ca iubirea nu ae margini si e neconditionata. Au trecut aproape 9 luni pline de plansete, colici, rasete, gangureli, ridicari in fun, mers de-a busile si ridicat in picioare, o enteroviroza si multa voie buna la noi in casa :)
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 12.10.2016, 11:26:33
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
In priml rand multumesc mult, la toata lumea!!!

Corinusha, vad ca te-ai documentat temeinic :D...si eu la fel, eram convinsa ca totul va merge struna, dar teoria cu practica o sa vezi ca sunt putin diferite :D...vreau sa zic c am fost oarecum intre ciocan si nicovala, intre convingerile dobandite individual despre alaptatul exclusiv si recomandarile personalului medical privind suplimentarea...slava Domnului de vreo 2 zile nu mi-a mai cerut supliment, acum sa vedem si daca i-a ajuns ce a mancat de la/mine..

Vaiii, cata dreptate ai avut. Nasterea mea naturala la care tineam u dintii s-a transformat in cezariana de urgenta dupa 22 ore de travaliu, dilatatie mica si copil care si-a schimbat pozitia, alaptatul exclusiv pana la 2 ani s-a transformat in lapte praf din ziua 1, pt ca sunt o ciudatenie a naturii (pe langa lipsa mameloanelor, care s-a rezolvat cu cele din silicon, mi imi lipsesc si canale galactofore, e aii si productie delapte aproape inexistenta, pt ca efectiv nu are cine sa le produca- traiasca ecografia mmara, ca altfel nu depaseam depresia pt ca nu aflam niciodata ce nu e in regula si mainvinovateam la infinit).

Restul sunt ok, am reusit si eu sa incep sa ma bucur de fetita in jurul varstei ei de 3 luni, cand am aflat si cauzele din cae mnu pot alapta si am inceput sa ies din depresie.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare