Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.08.2012, 22:07:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am la serviciu,un coleg tanar tocmai a implinit 18 ani sau 19.Este foarte istet,atent,vrednic-il apreciez foarte mult,dar tare m-am intristat cand ma tot intreaba ce parere am daca el isi tatueaza mainile/bratele?

De fapt,intreaba toti colegii si toti ii spun sa mai astepte vreo 2-3 ani ca odata tatuat nu se mai poate face nimic.Inafara acestui aspect ar mai fi altele:
-doreste sa-si tatueze ambele brate cu schelete si cranii,lucruri morbide,fantomatice,horror
-"opera"va costa foarte mult in comparatie cu starea saracacioasa a familiei;parintii inca il intretin,este in scoala si in loc sa-si ajute familia el doreste sa cheltuie cu ardoare cei 1,000$ pe un tatuaj.

Aseara,cand mi-a aratat poza cu craniile nu am mai putut sa rabd si mi-am aratat indignarea!Cum sa iubesc eu moartea,craniile si viermii?Apar ele mai frumoase intr-un desen stilizat decat in realitate?Sunt la fel de hade.

Altii,la polul opus isi tatueaza cruci,scene cu Iisus sau portrete ale Lui Iisus...
Nu imi pare normal nici asta,daca esti atat de religios si-L iubesti pe Iisus atat de tare,arat-o prin fapte,purtari si vorbe alese.

A mai aparut"moda"sa-ti tatuezi poza cu o ruda decedata,mai ales mamele isi fac un tatuaj cu poza copilului pe care l-au pierdut...
"Pentru morți să nu vă faceți tăieturi pe trupurile voastre, nici semne cu împunsături să nu faceți pe voi." (Leviticul 19:28)"
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 07.08.2012, 20:16:43
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am la serviciu,un coleg tanar tocmai a implinit 18 ani sau 19.
Spune-i ca ce vrea el sa-si tatueze era ok sa o faca din teribilism pe la 14-15 ani. Dar deja acea varsta a trecut pentru el, deci nu mai e cazul. Faptul ca intreaba de unii si altii aratand modelele e si asta un act din 'drama' cu titlul "Uitati-va ce nebun sunt". Vrea cu tot dinadinsul sa fie deosebit si sa impresioneze cu ceva. Aceasta tendinta a tineretului vine din ignoranta. Ar trebui sa-i explici ca e deja foarte deosebit si special. Ei cred ca doar fizicul exista si atunci incearca sa se limiteze doar la acest plan.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.08.2012, 22:19:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

1000 de euro ?!?! O miiiiiieeeee de euro ! Cu banii ăștia poți să stai la o pensiune la munte o lună. Cu banii ăștia poți să-ți cumperi în România o mie de cărți de la buchiniștii de pe lângă Universitate ! Cu banii ăștia poți să-ți cumperi un ulei pe pânză de Octav Băncilă de care să te bucuri toată viață și să îl lași copiilor. O mie de euro ai putea să dai unei familii de săraci ca să aibă cu ce plăti facturile la iarnă. Cu o mie de euro ai putea transforma un cuplu de pensionari în Ro într-o pereche de copii care se bucură ca atunci când primesc un trenuleț electric. Sau, ai putea chiar să cumperi 10 trenulețe electrice adevărate copiilor. Cu o mie de euro un student la arte ar putea lucra o vară ca să spele pictura bisericii tale. Și ai putea să-l ajuți chiar tu pe student, cu mâinile tale ! Ohoho, să vezi atunci cum ai să fii remarcat, tu și cu mușchii tăi care vor arăta mult mai bine ! Cu o mie de euro poți să-ți faci o avere în Cer, sau poți să-ți imprimi cranii pe pământ, chiar pe pământul care este bietul tău trup.
Vai, tinere, amintește-ți că ai să mori și că ai să ai propriul tău craniu ca podoabă !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.08.2012 at 22:27:39.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 07.08.2012, 23:46:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
1000 de euro ?!?! O miiiiiieeeee de euro ! Cu banii ăștia poți să stai la o pensiune la munte o lună. Cu banii ăștia poți să-ți cumperi în România o mie de cărți de la buchiniștii de pe lângă Universitate ! Cu banii ăștia poți să-ți cumperi un ulei pe pânză de Octav Băncilă de care să te bucuri toată viață și să îl lași copiilor. O mie de euro ai putea să dai unei familii de săraci ca să aibă cu ce plăti facturile la iarnă. Cu o mie de euro ai putea transforma un cuplu de pensionari în Ro într-o pereche de copii care se bucură ca atunci când primesc un trenuleț electric. Sau, ai putea chiar să cumperi 10 trenulețe electrice adevărate copiilor. Cu o mie de euro un student la arte ar putea lucra o vară ca să spele pictura bisericii tale. Și ai putea să-l ajuți chiar tu pe student, cu mâinile tale ! Ohoho, să vezi atunci cum ai să fii remarcat, tu și cu mușchii tăi care vor arăta mult mai bine ! Cu o mie de euro poți să-ți faci o avere în Cer, sau poți să-ți imprimi cranii pe pământ, chiar pe pământul care este bietul tău trup.
Vai, tinere, amintește-ți că ai să mori și că ai să ai propriul tău craniu ca podoabă !
Da,ce mai podoaba ...un craniu...niste oase...exact cum spun legistii"ramasite umane".
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 08.08.2012, 11:00:47
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am la serviciu,un coleg tanar tocmai a implinit 18 ani sau 19.Este foarte istet,atent,vrednic-il apreciez foarte mult,dar tare m-am intristat cand ma tot intreaba ce parere am daca el isi tatueaza mainile/bratele?

De fapt,intreaba toti colegii si toti ii spun sa mai astepte vreo 2-3 ani ca odata tatuat nu se mai poate face nimic.Inafara acestui aspect ar mai fi altele:
-doreste sa-si tatueze ambele brate cu schelete si cranii,lucruri morbide,fantomatice,horror
-"opera"va costa foarte mult in comparatie cu starea saracacioasa a familiei;parintii inca il intretin,este in scoala si in loc sa-si ajute familia el doreste sa cheltuie cu ardoare cei 1,000$ pe un tatuaj.

baiatul ala nu e in toate mintile !
Reply With Quote
  #76  
Vechi 08.08.2012, 11:03:19
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
1000 de euro ?!?! O miiiiiieeeee de euro ! C
...de dolari !
Reply With Quote
  #77  
Vechi 13.10.2016, 12:41:33
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...si crede-ma ca acei citiva ani trec incredibil de repede! nici n-apuci sa clipesti si iti primesti talonul de pensie. Gindeste-te ca o sa te apleci la 65 de ani la gemuletul de la ghiseu sa-ti primesti hapul si o sa ti se vada sabiiutele turcesti pe spinare sau cozile de dragon prin tricou.

Incearca sa realizezi de pe acum la 20 de ani cit de vulnerabili suntem desi prin "propteaua" tatuajului ne dam dragoni si zmei. Incearca sa deschizi ochii sa vezi mai bine ce se petrece in jurul tau.
Si care ar fii problema, pana la urma? Credeti ca toata luma regreta la batranete ca s-a tatuat sau se simte cumva rau ca odata cu pielea li s-a lasat si tatuajul?
Astea-s prejudecati nascute din cauza celor care prefera sa judece dupa fizic, lasand la o parte personalitatea, felul de a fii al persoanei si sufletul lui.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 13.10.2016, 13:11:54
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Si care ar fii problema, pana la urma? Credeti ca toata luma regreta la batranete ca s-a tatuat sau se simte cumva rau ca odata cu pielea li s-a lasat si tatuajul?
Astea-s prejudecati nascute din cauza celor care prefera sa judece dupa fizic, lasand la o parte personalitatea, felul de a fii al persoanei si sufletul lui.
tu cate tatuaje ai ?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 13.10.2016, 19:22:16
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
tu cate tatuaje ai ?
Tu cate prejudecati ai ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #80  
Vechi 14.10.2016, 10:43:11
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
tu cate tatuaje ai ?
inca niciunul, dar urmeaza. Am scris si la celalalt topic dedicat tatuajele si piercingurile.

Si crede-ma, nu o sa-l regret niciodata, pt ca sunt absolut sigura ca il vreau (asta de mult) si sunt absout sigura de designul exact al tatuajului (asta de curand).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religia pe Marte UNNOOM Teologie si Stiinta 116 08.12.2012 21:33:23
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 16:08:56
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 12:59:23
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 11:43:02