Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 13.10.2016, 12:38:49
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Eu abia acum stiu exact ce tatuaj imi voi face in scurt timp. Si nu il voi regreta. Mi-au trebuit ani buni pana sa gasesc ce anume vreau pe piele.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 13.10.2016, 13:12:50
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Eu abia acum stiu exact ce tatuaj imi voi face in scurt timp. Si nu il voi regreta. Mi-au trebuit ani buni pana sa gasesc ce anume vreau pe piele.
http://www.crestinortodox.ro/morala/...re-125034.html
Reply With Quote
  #93  
Vechi 13.10.2016, 16:04:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Eu abia acum stiu exact ce tatuaj imi voi face in scurt timp. Si nu il voi regreta. Mi-au trebuit ani buni pana sa gasesc ce anume vreau pe piele.
Sigur ca il vei regreta.
Pune bani deoparte pentru operatia cu laser, in vremurile poate nu foarte indepartatea cand ratiunea se va intoarce acasa :)

Turlington's Lower Back Tattoo Remover - Saturday Night Live
https://www.youtube.com/watch?v=vBmvfW7WOUc

"Pretty Sad" indeed
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.10.2016 at 16:07:44.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 14.10.2016, 00:30:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=33&cap=16#12

Ți-am dat inel în nas și cercei în urechi și pe cap ți-am pus o coroană minunată.

Comentarii?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 14.10.2016, 01:51:53
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Foarte bun articol!
Cu multumiri,
Doamne ajuta!
P.S. Ar mai fi niste nuante, deloc minore, dar autorul s-a tinut la cateva indicii, din binecuvantata prudenta. Despre aceste nuante, insa, ar trebui sa stie mai multe lucruri tocmai colega Corinusha, ca doar zicea ca a facut Psihologia...
Reply With Quote
  #96  
Vechi 14.10.2016, 01:55:47
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
... ce anume vreau pe piele.
??? Formidabil!
Haine, doamna, ce sa vreti pe piele?
Haine de mamica, mai intai! Care sa bucure pe prunc, sa il ocroteasca, sa il invete cum sa fie si el cand va fi mare ca mamica....
Haine binecuvantate, iar cand e vara ce sa vreti de nu mangaierile vantului, ale apei si ale soarelui?
Au doara astea nu sunt indeajuns de bune pentru un suflet de om?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 14.10.2016, 02:25:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Tatuajele sunt "declaratii"catre altii,catre lume ,prin care vrei sa transmiti ceva.
Trebuie sa ai o anumita personalitate narcisista sa crezi ca pe altii ii intereseaza statusurile tale ...clasic si banal; si oamenii mici trebuie sa iasa in evidenta cu ceva.
Chiar nu vad rostul tatuajelor la oamenii obisnuiti(si crestini ortodocsi mai precis).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 14.10.2016 at 02:28:04.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 14.10.2016, 03:36:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Tatuajele sunt "declaratii"catre altii,catre lume ,prin care vrei sa transmiti ceva.
Trebuie sa ai o anumita personalitate narcisista sa crezi ca pe altii ii intereseaza statusurile tale ...clasic si banal; si oamenii mici trebuie sa iasa in evidenta cu ceva.
Chiar nu vad rostul tatuajelor la oamenii obisnuiti(si crestini ortodocsi mai precis).
Pai nu au niciun rost concret care sa nu poata fi indeplinit altfel, nici macar asazisele tatuaje comemorative care amintesc de o persoana draga, comemorarea se poate face si prin alte modalitati decat pe piele.

Eventual pot aduce hepatita si-n Romania s-au mai ales nefericiti cu ea, multi romani s-au luat dupa emisiunea aia Tattoo Ink sau cum ii zicea (de pe travel parca) si dupa fel si fel de articole care spuneau ca intepaturile cresc imunitatea sau alte bazaconii.

Ba vedete alde Velea si-au tatuat si cu greseli gramaticale de a trebuit sa-si corecteze, iar altii isi tatueaza mesaje in limbi straine de spatiul cultural in care se invart in special limbi exotice probabil pentru implinirea eului neinteles.

Articol din Pridvorul lui Laurentiu Dumitru: Piercinguri, tatuaje sau cum ca fericirea vine din alta parte.

http://laurentiudumitru.ro/blog/2007...g-uri-tatuaje/
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.10.2016 at 03:50:20.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 14.10.2016, 10:35:16
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul

Nu ma incalzeste cu nimic, trust me. Nu m-a ajutat cu nimic ce am citit, ba chiar am avut impresia ca a fost scris clar de cineva care habar nu are ce, dece si cum se fac tatuajele cu adevarat.
Ah, nu neaparat "momentul" trece, pt ca "momentul" nu e neparat o despartire sau data nunii sau mi stiu eu ce (nii macar data nuntii nu dispare, chiar daca ajungi sa divortezi).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 14.10.2016, 10:41:01
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
??? Formidabil!
Haine, doamna, ce sa vreti pe piele?
Haine de mamica, mai intai! Care sa bucure pe prunc, sa il ocroteasca, sa il invete cum sa fie si el cand va fi mare ca mamica....
Haine binecuvantate, iar cand e vara ce sa vreti de nu mangaierile vantului, ale apei si ale soarelui?
Au doara astea nu sunt indeajuns de bune pentru un suflet de om?

Haine de mamaica...cum sunt alea? Nu-s haine ca orice haine? Sau aveti impresia ca daca m evenit mamica, tot trecutul meu, stilul meu personal, hainele si tot ce am fost inainte trebuie sterse, pt acum sun mma, nu mai xist altfel?
Pe langa suflet, suntem si trup. Si pt ca nu sunt calugarita i probbil nu voi fii vreodata, nu o sam imbrac in haine e bunica sau sa renunt la costumul e baie vara, la mare, doar pt, ah, sunt mamica si atat. Faptul ca sunt mama e doar o completare a ceea ce am fost si inainte. Cu siguranta nu o sa ma schimb doar pt ca am evenit mama. Nu trebuie sa arat nimanui cat de mma sunt sau nu prin aptul ca ma schmb total doar pt asta. NU. Sunt exact aceeasi femeie e dinainte sa fiu mma, cu acelasi stil, acleasi pasiuni, aceeasi personalitate si temperamen, doar ca mai implinita si cu responsabilitati mai multe. Am descoperit multe lucruri si sentimnte noi odata cu venirea fetitei pe lume, insa astea nu imi sterg persoana de dinainte, doar o completeaza.
Asa ca faptul a am evenit mama nu imi sterg din cap ideea ca vreu un tatuaj (de ani buni chiar), ca ma imbrac in vesnicii blugi, ca nu supoet fustele, rochiile sau pantalonii scurti, ca sunt colerica, ca ma enervez repede, ca urasc nedreptatea etc.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
tatuaje

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Despe tatuaje! De ce este pacat? cornel cornel Intrebari utilizatori 97 03.02.2011 00:23:10
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
Tatuaje !!! bodo1222 Generalitati 15 12.09.2010 15:37:11