Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.09.2016, 10:35:08
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Crucea era un obiect de tortura pentru raufacatori. Iisus este Cel Care a innobilat-o. El i-a dat o alta destinatie. Acum Crucea este arma impotriva necuratilor.
Atunci cum de ,,crucea,, ca simbol apare asa de tarziu ca obiect de inchinare , iar primele simboluri crestine dupa cum se stie sant mielul , corabia sau pestele.Si sa-mi spui daca stii ca eu nu pricep , carui fapt se datoreaza azi , sau ieri multitudinea formelor ,,CRUCII,, ,din moment ce ea a avut o singura forma , la momentul rastignirii lui Hristos Iisus . Era doar rodul fantezie oamenilor in unele momente , sau asa trebuia sa se faca. Mai ales ca ea a fost venerata si inaintea crestinismului la aproape toate popoarele pagane , si de pe alte continente care nici nu s-au cunoscut intre ele.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.10.2016, 23:52:59
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Crucea era un obiect de tortura pentru raufacatori. Iisus este Cel Care a innobilat-o. El i-a dat o alta destinatie. Acum Crucea este arma impotriva necuratilor.
Daca Hristos a innobilat ,,crucea,, atunci oare de ce sant totusi atatea forme ale ei astazi , ca s-ar putea face un dictionar , la cate forme diverse are. Si majoritatea formelor sant interesant tocmai ca cele pagane din trecut. Cine si de ce le-a spus unora , sau din pura fantezie au modificat unii forma crucii asa ca sa fie diferita de a altora. Daca ea a avut doar o singura forma.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.10.2016, 00:01:39
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Du-te ba tare la russell al tau si freaca-i lui menta cu anihilationismele si sabelianismele voastre de doi lei gauriti.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.10.2016, 10:51:17
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Din pacate vad in jurul meu f multi oameni care se declara crestini, merg la biserica in fiecae duminica si sarbatoare, tin posturile, fac toate itualuril bisericii, insa in afara cestor lucruri sunt oameni cae ii judeca pe ce care nu fa ce face el, oameni care judeca pe baza de natie, culoare, religie, credinta sau lipsa ei, oameni cae ar fii in stare sa te arda pe rug daca te aud a tu nu esti ca ei.

Asta e un motiv pentru care raman la fel de nereligioasa ca si pana acum. Credinta, daca o am, e a mea, nu simt nevoia sa urlu in gura mare daca cred sau nu, sau in ce sau cine cred. Faptele nu reflecta intotdeauna ceea ce credem ca suntem. Asa daca ma intreaba cineva ceva de credinta, sinurul lucru care il spun si sigur nu mint e ca cred intr-un creator, dumnezeu, allah sa cum vreti sa-i ziceti, insa nu cred in religii. Nu voi crede probabil niciodata in religii. Oi fii eu botezata ortodoxa, insa botezul cu credinta mea nu se prea pupa. Si garantez ca mai sunt mult oameni care sunt ca mine, insa la rencensamant toti spun ca sunt ortodocsi. De aici si acel imens procent de ortodocsi din tare, procent cu care sare repede bor cand are chef sa mai construiasca ceva chestie imensa, sau a ceara bani de la buget pt cine stie ce altceva.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.10.2016, 11:22:30
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Intradevar, pentru un om credincios, are o mare importanta si participarea la slujbe la biserica, si rugaciunea!

Insa, poate la fel de important este si modul cum se comporta acel om in familie si societatea, caracterul si faptele acelui om.

Din pacate, sunt multi oameni care merg la toate slujbele bisericii, care fata de alti oameni se declara a fi foarte credinciosi, dar a caror comportament in familie si in societatea este unul condamnabil.

Începând de la lucrurile marunte si banale- de genul daca esti mai tanar sa cedez locul in autobuz unei persoane mai in varsta, de a manifesta o atitudine cetateneasca, de buna intelegere cu vecinii de bloc, de a initia actiuni si a colabora cu vecinii de bloc pentru exploadarea corecta, intretinerea si reparatia instalatiilor comun (sanitare, termice, electrice, etc) ale blocului, etc- pana la lucruri mai complexe- de a ajuta pe un om care este bolnav si are nevoie de ajutor, de a ajuta un om nevoias (dar fara a incuraja cersetoria sau traiul parazitar), de a nu provoca scandal sau situatii conflictuale, etc, toate acestea arata daca si prin faptele sale concrete, un om aplica sau nu in viata de zi cu zi , ceea ce spune biserica, in privinta relatiilor inter-umane in general.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.10.2016, 11:26:27
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Sau de exemplul. Un om merge in fiecare duminica la biserica, si se declara a fi credincios.

Insa accelasi om (lucru intalnit din pacate deseori in mediul rural in Romania), isi bate sotia sau copii, se imbata, face scandal la barul din sat, nu vrea sa munceasca si prefera sa stea cu venitul minim garantat sau cu ajutorul social, etc!

Poate fi socotit acel om cu adevarat crestin ? Eu zic ca nu!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.10.2016, 00:27:25
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Du-te ba tare la russell al tau si freaca-i lui menta cu anihilationismele si sabelianismele voastre de doi lei gauriti.
Raspunde daca stii la ceea ce am scris, fara sa scrii niste cuvinte pe care nici tu nu le stii semnificatia . Si nu era nascut nici Russell , nici strabunicul lui Arie , nici Aristotel , cand se stiau aceste lucruri. De doi lei gauriti sant din pacate practicile si multe obiceiuri precrestine paganesti din cadrul crestinatatii, asa cum zicea si un preot in 1927 intr-o carte care trata originea cuvantului ,,Craciun,,. Asa ca stai linistit , si daca ai timp si chiar vrei , dar nu e neaparat, mai citeste carti despre primii crestini ( cu toate ca sant sigur ca stii bine diferenta ca de la cer la pamant intre credinta primilor crestini, si cea a majoritatii de azi).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.10.2016, 00:39:33
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Ionele, pune tata mana pe o carte de gramatica. Dupa ce vei invata sa vorbesti romaneste, ai permisiunea mea sa purcezi a ne invata teologie.

Toti martorii lui Iehova sunt inculti si agramati ca tine ?

Credinta ortodocsilor si a catolicilor de astazi este de 1000 de ori mai aproape de crestinismul primar decat secta voastra de spalati si de spalatori pe creier.

Pune tu mana si citeste cartea lui Raymond Franz, care a facut parte din conducerea sectei voastre. Iti da voie "Corporatia" din Brooklyn sa o citesti ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.10.2016, 01:29:04
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ionele, pune tata mana pe o carte de gramatica. Dupa ce vei invata sa vorbesti romaneste, ai permisiunea mea sa purcezi a ne invata teologie.

Toti martorii lui Iehova sunt inculti si agramati ca tine ?

Credinta ortodocsilor si a catolicilor de astazi este de 1000 de ori mai aproape de crestinismul primar decat secta voastra de spalati si de spalatori pe creier.

Pune tu mana si citeste cartea lui Raymond Franz, care a facut parte din conducerea sectei voastre. Iti da voie "Corporatia" din Brooklyn sa o citesti ?
Daca tu zici ca este de 1000 de ori mai aproape de ,,crestinismul primar,, atunci , cum de EXISTA ASTAZI atatea practici , obiceiuri , simboluri diverse prescrestine pagane adoptate de Biserica. Nu vorbim acuma de Franz , sau de Obama , sau de Aristotel, spune tu , cu cultura ta generala , ca stiu ca intelegi deosebirea dintre adevar si minciuna .Spalare de creier , poate fii si intr-o parte si in alta daca tu zici asa . Deci si la cei care cred in superstitii , si practici babesti din Evul Mediu ,cum spunea cineva in cartea ,,Psihologia poporului roman,, Din moment ce se stie la modul general , lucru pe care-l auzim cu totii in fiecare an sa dau un exemplu in preajma ori a Pastelui , ori a Craciunului ca sant atatea obiceiuri pagane , atunci ce rost mai are sa amintesti de Franz , sau de Aristotel sau de nu stiu cine.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.10.2016, 15:14:20
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Din pacate vad in jurul meu f multi oameni care se declara crestini...oameni care ar fi in stare sa te arda pe rug daca te aud ca tu nu esti ca ei.


...Asta e un motiv pentru care raman la fel de nereligioasa ca si pana acum.
Asta nu e un motiv ,e o justificare a propriei indolente,aruncand cu noroi in altii "care se declara crestini". Cum tu te crezi mai buna decat acestia,ai si gasit motivul ...sa ramai nereligioasa. Numai ca tu nu stii ca se face comparatia intre legea morala a lui Dumnezeu si tine,nu intre niste pacatosi si tine.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul in crestinism Petru Ianovici Intrebari utilizatori 44 18.10.2016 16:43:21
Nationalism si crestinism Daniel777 Generalitati 46 22.09.2013 22:25:51
Umanism si crestinism catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 13 07.08.2011 18:01:54
O intrebare,crestinism sau ura? tigerAvalo9 Generalitati 45 23.04.2010 19:20:01