Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.04.2016, 16:33:48
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Și dacă tot nu te-ai supărat, îți adresez și eu o rugăminte: Ca să nu vadă toată lumea că m-am făcut de râs corectându-te pe tine și greșind eu, te rog să corectezi acolo unde m-ai citat, căci am scris, greșit, redevin-o, în loc de redevino. Asta arată, o dată în plus, că nu-s prof. de gramatică :).
Dar bine că am prieteni care nu mă lasă în greșeală.
N-am astfel de drepturi pe forum. Nu pot reedita un mesaj mai vechi.
Da' nu-ți fă probleme și griji deșarte, griji gramaticale exagerate. Se înțelege că n-ai fost atent și ai crezut că e vorba de o sticlă, pe care ai luat-o și ai băut-o deși nu ți-a dat-o nimeni.

''Să nu iei, în deșert, numele Domnului!''.. ca să-L bei ca pe o ''tărie'' ci dacă ajungi în deșert atunci cere și dacă-ți va da și ție Cineva de băut Cuvîntul abea atunci să-L iei fiindcă știe Dumnezeu că îți e tare sete... de apa Vieții.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 14.10.2016, 11:13:15
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Cum vedeti aceasta licoare?

1. Sunteti 100% impotriva consumului de alcool?

2. Sunteti pentru consumul moderat?

3. Orice e in exces nu e crestinesc - dar unde considerati ca e linia intre moderat si exces?

4. V-ati luptat cu aceasta patima personal? Sau aveti experiente neplacut cu alte persoane? Ce concluzii ati tras...

5. Ce spune Sfanta Scriptura despre consumul de alcool? Aici completez cu niste episoade biblice care mi le amintesc si care mi-au atras atentia.
- Apostolul Pavel zice ca nici betivii si nici desfranantii nu vor intra in Imparatia Cerurilor.
- Prima minune a Mantuitorului a fost savarsita la o nunta, transformarea in vin a apei. Nasul s-a plans de ce a dat vinul bun dupa ce s-au ametit nuntasii.
- In Vechiul testament sunt mai multe episoade in care sunt descrise personaje cu inima infierbantata de la vin.

Eu personal, trec printr-o perioada in care incerc sa reduc cantitatile acestei placeri. Prea multe beri si nopti nedormite. Sunt anumite rugaciuni pentru aceasta patima? Vreau sa ma echilibrez, sincer imi place mult sa sa beau o bere cu prietenii, la momentul si locul potrivit. Dar a intervenit excesul...

Doamne ajuta!
1. nu, nu sunt 100% pro consumului de alcool. Asta ar insemna sa fiu ok si cu ideea de alcolism.
2. Da, consum moderat e ok.
3. Cred ca limita difera de la om la om. Medicii spun ca un pahar de vin sau o bere ( de 0,33 sau 0,5, nu de 2 litri) poate face chiar bine. Insacand ajungi la betii, deja clar se incalca limita, fie a te imbeti de la 2 beri sau 1 pahar de vin. Daca vezi ca dupa un pahar de vin te imbeti, clar ti-ai depasit limita; asta inseamna ca data viitoare bei doar jumatate de pahar (dupa logica mea), daca nu vrei sa o dai in alcoolism.
4. Pot sa spun ca m-am imbatat de 3 ori (deh, teribilismul varstei, aveam 17, respectiv 18 ani). Insa am vazut acasa om alcoolic si nu e deloc placut sa asisti la crize de betie, scandaluri, urlete, cuvinte jignitoare si altele doar pt ca betivului i se pare ca ...ceva, doar pt ca el are chef de cearta de la alcool. Nu e delo placut.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 14.10.2016 at 11:15:20.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 14.10.2016, 11:30:47
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Evident- asa este!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 14.10.2016, 11:34:33
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Intradevar, cu totii suntem oameni, si a servi o bere cu prietenii sau un pahar de vin la o petrecere/nunta, etc, cred ca suntem de acord cu totii ca nu este un lucru rau.

Insa a te imbata, a-ti pierde controlul, a provoca scandal, etc, este un lucru rau.

Cred ca fiecare om stie sau ar trebui sa stie care este limita lui, si când trebuie sa se opreasca in aceasta privinta.

Despre dramele si tragediile provocate de consumul exagerat de alcool nu cred ca are rost sa discutam- sunt destul de cunoscute.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 14.10.2016, 12:20:19
Omul care rade Omul care rade is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Am dus-o la extrem crede-ma. In studentie nu prea am bagat de seama. In special daca stai prin camine, eu am stat la Cluj...in Observator...plus toata nebunia de acolo. Cine a trecut prin studentie in centre universitari mari, stie ce vorbesc.

Totusi, nu mai sunt pustan, am 27 de ani si recent m-am recapitulat. Am ajuns sa trag 3-4 betii pe saptamana. Si cand zic betie, asta e pana dimineata cu vreo 8-10 beri plus shoot-uri de Jagermeister (singura tarie care o consum ocazional). De multe ori am zis ca ma las de tot. Dar nu reusesc. Si gandul asta radical nu imi face bine. Adica zic ca nu mai, si ma trezesc in mijlocul "actiunii" si zic: "fuck it" si ii dau garla. Iar urmatoarele zile, imi zic ca si asa nu am fost in stare asa ca ii dau inainte.

Mi-am zis ca trebuie sa pacalesc gandurile astea. Asa ca mi-am scos din minte ca ma las. Daca e locul si oamenii faini, beau niste beri detasat. Fara sa imi reprosez nimic, gen: "ai zis ca nu mai". Si reduc. Saptamana asta nu am mai dat nici o betie. Am baut marti doua beri dupa o sesiune de 6 ore de studio, iar ieri dupa fotbal 3 beri. M-am ridicat de la masa dupa si am venit acasa.

Mi-am dat seama ca am o problema cu alcoolul, au trecut ceva ani buni de cand o duc intr-un ritm euforic.
E important sa identifici cauza. Eu pana la varsta de 22 de ani nu am baut. Iar apoi am inceput. Putin cate putin. La inceput dupa 4 beri eram crita, pt ca nu eram obisnuit. Cu toate astea, nu m-am oprit. Si uite asa, dupa 1 an de zile, incepeam sa beau cu un amic pe la 3 dupa-amiaza si ne opream undeva pe la 5 dimineata. Am reusit sa tin numarul pana la a 15-a bere, dupa care am pierdut sirul. Plus ca fumam f mult, atat de mult incat simteam ca nu mai am spatiu in plamani in care sa trag orice; dar continuam. A 2-a zi eram rupt, insa nu aveam de gand sa ma las. Si incetul cu incetul am trecut la 2-3 beri baute singur in fiecare zi, iar apoi am mers mai departe la nopti petrecute una dupa alta singur, prin baruri, cu berea langa mine. Stiam ca nu e bine ce fac. Dar nu voiam sa ma opresc. Pana cand am ajuns intr-un punct critic in care lucrurile au luat-o razna de tot, nu reuseam sa mai inteleg nimic din ce se intampla in jurul meu, imi doream sa fiu mereu beat doar ca sa nu ma mai gandesc la problemele mele. Apoi am inceput sa fac psihoterapie si mi-am dat seama, incet-incet, ca ma razbunam pe mine, pe boala mea, epilepsia. Dupa vreo 2 ani de zile de lupta continuua, acum sunt ok. Si partea cea mai interesanta este ca dupa ce m-am operat pe creier pt a scoate focarul epileptic (moment din care crizele au disparut), nu am mai pus in gura picatura de alcool. Si nici macar o tigara. A fost mai usor decat as fi putut sa cred. O singura data eram la o intalnire cu niste amici si am baut 1 o bere, si am inceput sa simt ca pierd controlul, lucru care mi-a displacut. Voiam sa fiu treaz. Vreau sa fiu treaz, pt ca asa vad cel mai clar si rational realitatea si viata in sine. Inca muncesc si ma straduiesc sa mentin starea de normal, pt ca, sincer iti spun, e mult mai bine sa fii intr-o stare de calm, de liniste, cu o carte langa tine sau cu gandul la Dumnezeu, decat intr-un bar cu berea si jagerul, urland si incercand sa fugi de propriii monstri ce te urmaresc.

Eu imi doresc sa-ti gasesti drumul cel bun si sa ramai pe el.

Numai bine!

Last edited by Omul care rade; 14.10.2016 at 12:45:07.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 14.10.2016, 14:31:25
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Omul care rade Vezi mesajul
E important sa identifici cauza. Eu pana la varsta de 22 de ani nu am baut. Iar apoi am inceput. Putin cate putin. La inceput dupa 4 beri eram crita, pt ca nu eram obisnuit. Cu toate astea, nu m-am oprit. Si uite asa, dupa 1 an de zile, incepeam sa beau cu un amic pe la 3 dupa-amiaza si ne opream undeva pe la 5 dimineata. Am reusit sa tin numarul pana la a 15-a bere, dupa care am pierdut sirul. Plus ca fumam f mult, atat de mult incat simteam ca nu mai am spatiu in plamani in care sa trag orice; dar continuam. A 2-a zi eram rupt, insa nu aveam de gand sa ma las. Si incetul cu incetul am trecut la 2-3 beri baute singur in fiecare zi, iar apoi am mers mai departe la nopti petrecute una dupa alta singur, prin baruri, cu berea langa mine. Stiam ca nu e bine ce fac. Dar nu voiam sa ma opresc. Pana cand am ajuns intr-un punct critic in care lucrurile au luat-o razna de tot, nu reuseam sa mai inteleg nimic din ce se intampla in jurul meu, imi doream sa fiu mereu beat doar ca sa nu ma mai gandesc la problemele mele. Apoi am inceput sa fac psihoterapie si mi-am dat seama, incet-incet, ca ma razbunam pe mine, pe boala mea, epilepsia. Dupa vreo 2 ani de zile de lupta continuua, acum sunt ok. Si partea cea mai interesanta este ca dupa ce m-am operat pe creier pt a scoate focarul epileptic (moment din care crizele au disparut), nu am mai pus in gura picatura de alcool. Si nici macar o tigara. A fost mai usor decat as fi putut sa cred. O singura data eram la o intalnire cu niste amici si am baut 1 o bere, si am inceput sa simt ca pierd controlul, lucru care mi-a displacut. Voiam sa fiu treaz. Vreau sa fiu treaz, pt ca asa vad cel mai clar si rational realitatea si viata in sine. Inca muncesc si ma straduiesc sa mentin starea de normal, pt ca, sincer iti spun, e mult mai bine sa fii intr-o stare de calm, de liniste, cu o carte langa tine sau cu gandul la Dumnezeu, decat intr-un bar cu berea si jagerul, urland si incercand sa fugi de propriii monstri ce te urmaresc.

Eu imi doresc sa-ti gasesti drumul cel bun si sa ramai pe el.

Numai bine!
Felicitari, frate! Domnul fie laudat!
Si mii de multumiri pentru marturisire...:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare