Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 19.02.2013, 11:08:39
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
in cazuri de viol, aici numai o femeie/fata poate da un sfat- daca e bine de facut avort sau nu! Desi nici un barbat nu poate spune ca intelege prin ce trece o fata sau o femeie care a fost violata, omeneste le intelege pe celea care in cazuri din acestea fac avort!
teoretic, nici in caz de viol nu ai voie sa faci avort ...

stiu cazuri reale in care, fetite de 17 18 ani au fost violate de proprii unchi sau tati, dar nu au facut intrerupere de sarcina, cu toate ca doctorii le-au averitzat ca in caz de incest copilul poate iesi cu grave malformatii, si au decis sa nasca si sa dea copilul spre adoptie pentru a nu le aminti de tragdia prin care au trecut.

este adevarat, fata/femeia nu este vinovata pentru ce i s-a intamplat, dar nici copilul nu are nici o vina si nimeni nu se poate juca cu viata unei fiinte, din moment ce Dumnezeu a permis sa apara, pentru nici un motiv, oricat de grav ar fi acela.

Last edited by Mirela0110; 19.02.2013 at 11:11:10.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 21.01.2016, 10:50:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

O cantareata celebra arata cum putin a lipsit ca sa fie omorata in frageda pruncie:

http://www.e-communio.ro/stire3910-u...ion-mamei-sale

Si cat de "justificat" ar fi fost avortul in cazul sau!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #123  
Vechi 21.01.2016, 13:12:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O cantareata celebra arata cum putin a lipsit ca sa fie omorata in frageda pruncie:

http://www.e-communio.ro/stire3910-u...ion-mamei-sale

Si cat de "justificat" ar fi fost avortul in cazul sau!

Iarasi judecam!!!! Si mai ales o face asta un barbat.
Scrie acolo ca Celine a fost al 14 lea copil!!!
Sigur ca nu trebuia avort, dar modul in care se pune problema si acolo si aici pe forum imi face
sila.
Aici eu vad mai multe lucruri:

1. De ce femeile nu se opun barbatului? Pur si simplu sa nu faca sex.
Avem X copii, nu se mai poate. Punct. Daca sunt asa fertile, mai bine casatorie alba de la un punct.
Se gandesc dupa ce au ramas insarcinate. Asta se intampla pe vremuri si se intampla si astazi si nu inteleg.

2. De ce preotul acela nu i-a dat si alt sfat ajutator: sa dea copilul sa fie crescut de altcineva. Sa o mai ajute cineva. Niciodata nu se gandeste nimeni sa ajute cumva concret femeia.
Scrie acolo ca Celine a avut o copilarie grea si nu este normal ca un copil sa plateasca pentru prostia parintilor.

3. De ce vorbeste acum despre asa ceva in presa? Astea sunt lucruri private, macar ale mamei ei, daca nu si ale ei.
Ce se intampla dace ne apucam sa scriem toti la ziar despre problemele din familie si copilaria noastra?

4. Daca este sa o luam pe cea buna, nici ea nu este mai grozava, daca ne gandim cum a facut copiii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #124  
Vechi 21.01.2016, 13:31:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. De ce femeile nu se opun barbatului? Pur si simplu sa nu faca sex.
Le-o fi plăcând.
Citat:
2. De ce preotul acela nu i-a dat si alt sfat ajutator
Ba eu cred că i-a dat.
Citat:
3. De ce vorbeste acum despre asa ceva in presa?
Că se poate.
Citat:
4. Daca este sa o luam pe cea buna, nici ea nu este mai grozava, daca ne gandim cum a facut copiii.
Cum?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #125  
Vechi 21.01.2016, 19:10:26
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Se gandesc dupa ce au ramas insarcinate.
La fel patesc si barbatii, sa stii!
Daca ar fi invers, mai intai gandire si apoi iubire, lumea ar fi pierit de mult...
Si mai e o chestie: tu ai sesizat ce frumoasa e o femeie cand incepe, in sfarsit, sa gandeasca? Sa mediteze, sa cugete... Unii au facut si tablouri cu faza asta! O parte sunt expuse la Luvru.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 21.01.2016, 22:01:25
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
La fel patesc si barbatii, sa stii!
Daca ar fi invers, mai intai gandire si apoi iubire, lumea ar fi pierit de mult...
Si mai e o chestie: tu ai sesizat ce frumoasa e o femeie cand incepe, in sfarsit, sa gandeasca? Sa mediteze, sa cugete... Unii au facut si tablouri cu faza asta! O parte sunt expuse la Luvru.
Pai...pe Revan, femeile mai si gandesc?! De cand?! Cum?! Inseamna ca maine dimineata o sa vad giant ground sloths plimbandu-se alene pe Colentina. Nu ca ar fi rau: specia umana merita sa stea nitel in genunchi in fata Facatorului, cu mana naturii inclestata pe grumazul uman cerbice.
Cu toata seriozitatea: avortul este in primul rand o crima lasa. In multe feluri, e o blasfemie in cel mai crud si manifest mod. Caci e un fel de scuipa pe felul in care Creatorul Si-a lucrat opera. Un fel de "nu, lucrarea Ta nu este buna foarte, noi o distrugem".
Singurul lucru, btw de ce scria Sophia: abstinenta sau, daca pe soti ii mananca undeva asa tare, continenta sexuala. Astea sigur nu omoara prunci si nu manie pe Domnul.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 14.10.2016, 11:36:30
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

In general sunt anti avort.

Insa sunt cazuri in care sunt pro. Alea sunt exact cazurile medicala, cand e vorba de alformatii incompatiile cu viata sau care efectiv il hinuie pe copil toata iata.
V-ati gandit vreodata ce se intmpla cu un copil dependent de parinti din cauza unor malformatii foarte grave, in caz ca printilor li se intampla ceva si mor, copilul ala ramanand in "grija" statului?

Pai scuza-ma, dar decat sa risc ca copilul cu probleme grave care e fectiv depndent de cineva, care are nevoie de dragoste neconditionata si de sprijin permanane pt orice sa ajunga pe mana statului, unde garantez ca numai iubit necnditionat si ajutat 24/24/ 365 zile pe an/ x ani nu va fii, mai bine fac avort. Imi asum pacatul pruncuciderii decat sa imi asum chinuirea copilului cate zile va avea doar ca sa demonstrez eu ca de crestina si anti avort sunt. In plus, nu oicine poate trai cu gandul ca toata viata ii va fi un calvar, atat a lor, a parintilor, cat si a copilului. Iar realitatea dura ne arata cum unul din parinti oricum nu isi asuma asa ceva i alege sa plece pur si simplu.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 14.10.2016, 12:21:17
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

În termeni creștini, un astfel de prunc spunem că se naște cu o cruce grea, care va apăsa și asupra părinților; iar pentru a-l scăpa de presupusa lui durere, dar și de a ta, alegi să-l omori. Lucru la care probabil nu te-ai gândi după ce el va fi văzut lumina zilei.

Dar mulți dintre cei care s-au născut așa sunt/ au fost fericiți, bucuroși de viață, biruindu-și handicapurile și durerile cu ajutorul lui Dumnezeu. Și sunt părinți care, prin dragostea și purtarea de grijă față de astfel de copii au aflat împlinire și bucurie în propria lor viață, mulțumind lui Dumnezeu; bucurie pe care mulți dintre cei lipsiți de asemenea corvoadă n-au cunoscut-o.

În mintea noastră suferința înseamnă nefericire; paradoxal, însă, ea nu doar că nu se opune fericirii, ci uneori o și prilejuiește – atunci când îi afli sensul.

Așa îmi explic de ce unii dintre sfinți se rugau chiar pentru a primi vreo boală sau cel puțin ca Dumnezeu să nu-i scape de suferință – nu din masochism, ci pentru că știau să o facă roditoare, însoțind-o cu rugăciune și purtând-o cu smerenie.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 14.10.2016 at 12:25:26.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 14.10.2016, 12:26:05
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Intradevar, chiar daca acel copil se va naste cu grave malformatii congenitale care l-ar impiedica a aveea o viata si o dezvoltare normala, tot nu cred ca ar trebui facut avort!

Singurul caz in care este discutabil daca avortul ar trebui facut sau nu, este atunci când sarcina ar pune in pericol viata femeii! Desi astfel de cazuri sunt mai rare, totusi au fost situatii când o femeie a fost pusa in situatia sa aleaga- ori sa duca sarcina pana la capat si sa riste sa moara, ori sa faca avort.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 14.10.2016, 12:42:31
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Să nu uităm că viața e a Celui care o dă și noi n-avem dreptul să decidem încetarea ei. Mama este ispitită să decidă cu privire la viața pruncului nenăscut atunci când crede că ea este cea care îi dă viață. Dar tot ce poate omul să dea de la el este, din nefericire, moartea.

Darurile pe care ni le face Dumnezeu, poate tocmai din pricină că sunt atât de mari, ne sperie și ne contrariază, neputând să le înțelegem ca atare. Pentru că ceea ce ne dă El nu e de folos în foarte scurta viață la care de regulă ne raportăm. O mamă care alege viața pruncului în locul vieții sale primește pe loc fericirea veșnică, mântuirea.

Față de veșnicia care ne așteaptă, viața asta e ca un grăunte de nisip în ocean. Cu toate astea, faptele pe care le facem acum au, toate, importanță veșnică, oricât ar părea de neînsemnate unele dintre ele – nu doar jertfirea propriei vieți, ci și orice cuvânt sau chiar gând. Ce e făcut cu iubire durează pentru totdeauna în sufletul tău; iar ce e făcut din egoism va pieri, nu-ți va lăsa decât un gol în cele din urmă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 14.10.2016 at 14:27:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 15:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 12:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 20:13:14