Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.04.2016, 14:46:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In primul rand, trebuie sa lasati bautura in exces, deoarece acesta nu aduce nici un folos, ba dimpotriva!
Nu stiu daca pentru bautura in exces de vina este anturajul (acei prieteni rai de care aminteati), sau faptul ca va simtiti (asa cum ati spus dumneavoastra) frustrat, insa oricare ar fi motivele, bautura in exces nu poate aduce vreo solutie sau rezolvare.

Apoi aspectul cu fecioria. Este de admirat daca spuneti ca vreti sa va pastrati fecioria pana la casatorie, insa acest fapt nu trebuie luat ca pe ceva impus (ati spus ca va simtiti frustrat in acest sens), ci ca pe un lucru care il faceti din convingere. Si daca il faceti din convingere, nu ar trebui sa va creeze aceasta senzatie de frustrare.

In privinta faptului ca va doriti o fata care sa impartaseasca aceasta convingere despre pastrarea fecioariei pana la casatorie, nu este de condamnat.

Pentru o gasi, in primul incercati sa nu mai consumati bautura in exces (nici o fata sau femeie care isi doreste sa-si intemeieze o familie in adevaratul sens l cuvântului nu va alege un barbat sau baiat care sa bea in exces), dar si sa socializati- poate printre cunostiintele dumneavoastra, printre colegele de serviciu este posibil sa existe o astfel de fata sau femei.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.04.2016, 23:35:02
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petronius Vezi mesajul
Buna ziua
Sunt crestin ortodox si pana in aceasta zi am respectat Dogma Ortodoxa. Am 27 de ani. Dogma zice "sa nu curvesti" si "sa nu preacurvesti". Am 27 de ani si sunt fecior. Sunt mandru de asta (in limita mandriei duhovnicesti), dar sunt frustrat. Se poate spune ca sunt frustrat sexual. Nici prin malahie nu pacatuiesc pentru ca e dezgustator. Am o gramada de prieteni care sunt prieteni foarte rai. Ma indeamna sa merg la prostituate si sa-mi pierd fecioria cu orice pret. Cand îi aud, imi dau seama ca prin ei vorbeste necuratul, pentru ca imi aduc niste argumente extrem de filozofice pe care ei nu le-ar putea elabora in mod normal. Dar eu sunt constient ca plata pacatuui este moartea. Mai sunt constient de rata bolilor cu transmitere sexuala din judetul meu si din toata Romania (sunt extrem de informat). Numai ca nu gasesc fata potrivita cu care sa-mi intemeiez o familie. Toate parca au disparut. Imi innec amaraciunea in alcool. Chiar in momentul in care scriu aceste randuri sunt un pic baut. Stiu ca cei care raman feciori pana la sfarsitul vietii primesc o cununa in viata urmatoare. Dar eu nu-mi doresc aceasta cununa. Si nu o sa o primesc pentru ca nu o vreau. Nu o sa imi pierd fecioria decat dupa casatorie caci Dogma Ortodoxa e tot ce ma tine in viata. Am avut o prietena la un moment dat. Ma încearca ganduri dracesti de parere de rau. "Oare de ce nu m-am culcat cu ea, pentru ca ea voia asta". Dar sunt frustrat. Si cad in pacate cum ar fi abuzul bautura. Am devenit cinic, depresiv si manios. Nu stiu ce a mai fac si ce sa mai gandesc. Aveti vreun sfat pentru mine?
Va multumesc.
Petronius
Draga frate Petronius
Nu ne-ai spus nimic daca ai incercat pe site-urile de matrimoniale de pe Internet.
Adica era un banc cu un evreu care vroia sa castige la LOTO,se tot ruga omul cu incredere si hotarat,si trece te miri cata vreme.Ca si tine dupa ce trece te miri cata vreme, se tot intreba de ce nu castiga?Se roaga: Doamne de ce nu castig?Apoi dupa ceva timp se aude un glas de sus"Dar joaca omule o data!"
Si poti trece detaliile astea care le-ai spus ,acolo.Sunt femei care tot asa cauta seriozitate,constanta,virginitate,mai putin chestia cu alcoolul.
Nu stiu de unde m-am ales cu o prezenta pe un site Twoo si ma mai uitam acolo in Spam cateodata si imi spuneau de nu stiu ce potrivirre (desi eu nu am cerut asa ceva fiindca sunt casatorit)cu nu stiu ce doamna de varste apropiate.DEci probabil candva am apasat te miri ce.Nu stiu!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.04.2016, 06:26:01
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Demetrius, esti un coleg cult si interesant, dar totusi....
...totusi iti multumesc.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.04.2016, 12:02:58
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Si de ce nu iti gasesti o fata sa te casatoresti?
Daca tot te tii de morala ortodoxa, ce Dumnezeu nu o duci pana la capat?
Roaga-te si tu un timp sa-ti daruiasca Dumnezeu o fata buna si vezi-ti de viata.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.04.2016, 20:52:22
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

O fata mare care bate drumul bisericii nu e chiar asa dificil de gasit. Da' adica cum faci tu cand iti place de o fata si ai vrea s-o cunosti mai bine, in conditiile in care, dupa cum spui, e musai sa fei virgina?... te duci la ea dupa slujba si zici "Buna, imi place de tine asa ca imagine, si as vrea sa iesim la un suc sa ne cunoastem, dar inainte TREBUIE sa te intreb- esti fata mare? Ca daca nu esti, n-are rost sa mai iesim." Intelegi... e o situatie ciudata... de unde stii daca e sau nu e fara sa creezi o situatie jenanta care din start ar tine la distanta orice fata, fie ea virgina sau nu.

Insa poate vrei sa arate ca-n reviste, sa se imbrace dupa ultima moda dar decent in acelasi timp, sa fie dintr-o familie cu o pozitie sociala buna, etc.

Cu alte cuvinte... si frumoasa, si laptoasa, si devreme acasa. :)) Parca-ti iei masina, si vrei una noua, nu la mana a doua. Depinde acuma, uite, o dacie noua poate si sa fie, si sa nu fie asa ok ca un mercedes second hand. Depinde de fiecare. E risc in orice alegere.Nu stii cum merge o masina cu adevarat pana nu o iei la drum lung, asa cum nu stii cu adevarat cum e omul pana nu traiesti cu el in casa.

Ce sa zic, sa-ti dea Dumnezeu ce-i mai bine pt tine.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.10.2016, 11:08:15
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petronius Vezi mesajul
Buna ziua
Sunt crestin ortodox si pana in aceasta zi am respectat Dogma Ortodoxa. Am 27 de ani. Dogma zice "sa nu curvesti" si "sa nu preacurvesti". Am 27 de ani si sunt fecior. Sunt mandru de asta (in limita mandriei duhovnicesti), dar sunt frustrat. Se poate spune ca sunt frustrat sexual. Nici prin malahie nu pacatuiesc pentru ca e dezgustator. Am o gramada de prieteni care sunt prieteni foarte rai. Ma indeamna sa merg la prostituate si sa-mi pierd fecioria cu orice pret. Cand îi aud, imi dau seama ca prin ei vorbeste necuratul, pentru ca imi aduc niste argumente extrem de filozofice pe care ei nu le-ar putea elabora in mod normal. Dar eu sunt constient ca plata pacatuui este moartea. Mai sunt constient de rata bolilor cu transmitere sexuala din judetul meu si din toata Romania (sunt extrem de informat). Numai ca nu gasesc fata potrivita cu care sa-mi intemeiez o familie. Toate parca au disparut. Imi innec amaraciunea in alcool. Chiar in momentul in care scriu aceste randuri sunt un pic baut. Stiu ca cei care raman feciori pana la sfarsitul vietii primesc o cununa in viata urmatoare. Dar eu nu-mi doresc aceasta cununa. Si nu o sa o primesc pentru ca nu o vreau. Nu o sa imi pierd fecioria decat dupa casatorie caci Dogma Ortodoxa e tot ce ma tine in viata. Am avut o prietena la un moment dat. Ma încearca ganduri dracesti de parere de rau. "Oare de ce nu m-am culcat cu ea, pentru ca ea voia asta". Dar sunt frustrat. Si cad in pacate cum ar fi abuzul bautura. Am devenit cinic, depresiv si manios. Nu stiu ce a mai fac si ce sa mai gandesc. Aveti vreun sfat pentru mine?
Va multumesc.
Petronius

sincer, mai bine iti incepi viata sexuala decat sa fii alcoolic.

Informeaza-te mai bine in privinta alcoolului, ma intreaa in jurul tau despre alcoolism si alcoolici....

Am impesia ca tu esti feciorma degraba din mandrie decat in vointa pura de -i face pe plac lui Dumnezeu. Altfel nu ajungeai la alcool, ci eram impacat cu decizia ta.
In plus, frustrarea ta sexuala e absolut normala pana intr-un punct, pt ca tu iti negi o functie biologica absolut normala la varsta asta. In trecut oamenii se casatoreau la 15, 16, 18 ani si era o varsta absolut normala si fireasca pt inceperea vietii sexuale, de asta nu era nimeni frustrat ca aseapta pana la casatorie, pt ca, casatoria avealoc la destul de scurt timp de la momentul in care apar preocuparile lgate de sexualitate.

Sincer, in loc de alcool, ai putea safai ceva constructiv pt tine, sa iesi, saparticipi la activitati caeiti plac, stiu eu, un cerc de literatura pictura, ciclism, grup crestin ortodox (exista in tara liga tinerilor crestini ortodocsi, de exemplu) sau orice hobby ai avea, loc si prilej in care ai putea sa si cunosti pe cineva cu interese comune in vedere casatoriei. un grup de tineri crestini cred ca ar fii un loc bun unde ai putea intalni fete care gandesc ca tine lega de feciorie si sexualitate.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.10.2016, 11:12:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
sincer, mai bine iti incepi viata sexuala decat sa fii alcoolic.
Dada, si la spovedanie spui ca ai facut-o ca sa nu devii alcoolic sau sa-ti tratezi alcoolismul
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.10.2016 at 12:02:12.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.10.2016, 11:56:33
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

daca m-ai pune sa aleg dintre astea doua, fii sigur ca as alege viata sexuala in detrimentul alcoolismului.

Daca nu te-ai fii oprit cu cititul la inceput, probabil si fii inteles mai mult.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.10.2016, 11:59:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
daca m-ai pune sa aleg dintre astea doua, fii sigur ca as alege viata sexuala in detrimentul alcoolismului.

Daca nu te-ai fii oprit cu cititul la inceput, probabil si fii inteles mai mult.
Doar diavolul te poate pune sa alegi intre vicii.

Dumnezeu iti cere, spre binele tau, sa le biruiesti pe toate.

Iar mesajul initial a fost probabil conceput de un trol tocmai pentru a trezi reactii de genul asta in persoane necoapte ca tine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.10.2016 at 12:08:54.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.10.2016, 12:16:40
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Doar diavolul te poate pune sa alegi intre vicii.

Dumnezeu iti cere, spre binele tau, sa le biruiesti pe toate.

Iar mesajul initial a fost probabil conceput de un trol tocmai pentru a trezi reactii de genul asta in persoane necoapte ca tine.


Zise Alin, care reactioneaza la toate reactile avute de oameni necopti ca mine. Good job :))
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare