Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.10.2016, 18:09:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bre, dar cati sfinti au fost IT -isti daca e sa o luam asa? :))
:)) De it te mai lasi ca nu ramane pe piele, tatuajul iese cam greu.

Primii crestini se alegeau cu urme si rani ale persecutiilor, iar crestinul modern isi face singur urme.... de pierce si tatuaje.

Apropo argumentul am gasit tatuajul care-mi trebuie e similar cu am gasit operatia estetica care-mi lipseste (fara ca ea sa fie necesara de fapt), e din acelasi registru in care de bunavoie si nefortat de imprejurari omul modifica ceva la el.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 16.10.2016, 00:44:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si de IT te lasi greu :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 17.10.2016, 10:25:10
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Desigur, desigur...:)
Cand apare copilul nu ne transformam prin hocus-pocus, asa este.
Si totusi, aceasta experienta are, mai ales la mamici, unele roade in planul maturizarii, al intelepciunii, al dezvoltarii afective, al echilibrului... Cum zicem noi in psihologie - e o experienta "formativa". E drept ca mai apar si decompensari, pot surveni si depresii etc. Dar pe ansamblu experienta maternala reinnoieste, aduce vigoare si multe alte roade bune. Cel putin asa e de obicei...

*
Cat priveste "hainele de mamica"...:) Evident ca nu sunt unele cu totul speciale, nu sunt in nici un caz un fel de uniforma...:)
Sunt haine care te ajuta sa iti faci cum se cuvine noul rol.
In general sunt haine care nu te impiedica: sa trebaluiesti, sa alaptezi, sa plimbi copilul, sa il speli, sa il ridici, sa il bucuri, sa il inveti...
Acuma daca tu vrei sa iti tatuezi, sa zicem, un trandafir pe umarul stang - ce sa zic, nu te va impiedica sa speli copilul sau sa il duci la doctor. Dar va trebui sa faci fata unei intrebari de bun simt pe care ti-o va pune copilul intr-o zi... De exemplu:
a) mama, de ce trandafirul tau nu inteapa?
b) de ce nu miroase ca toti trandafirii?
c) de ce nu se usuca si nici nu infloreste?
d) cum a crescut el acolo?
Sau, mai delicat: "mami, cand facem si noi o ...dulceata de trandafiri, ca prietena mea de la gradi face in fiecare an cu mamica ei..."

Acuma nu pot sa imi imaginez cum va fi daca dialogul cu pruncul daca iti tatuezi nu un trandafir ci o supernova sau un picior de fotbalist sau, mai stii, vreo cativa serpi incolaciti pe o cruce... Esti sigura ca ai pregatiti toate raspunsurile bune pentru copil? Sau te bazezi pe inspiratia de moment, pe "creativitate si spontaneitate"...
Ce sa zic, hainele pe care le port de obicei nu ma impedica sa fac nici o treaba, sunt haine comode in care ma pot misca in voie si nu mi se vad toate alea. Deci, la capitolul asta i have no problem :)
Copiii mei vor sti ce e un tatuaj si un piercing, asaca daca voi fii intrebata lucruri legae desre tatuaj, le voi explica frumos adevarul. Ce e, de ce l-am facut, cum se face etc.
Si daca o sa isi faca i ei la randul lor, no poblem, atata vreme cat nu si-l vor face din teribilism sau pe ascuns.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pana la urma cati sfinti au fost tatuati si daca exista cati s-au tatuat din voia lor si nu regreta asta ?
Poate chiar multi, poate putini, poate niiunul. Nu vei sti asta niciodata, nu-i asa? Ca doar nu i-ai vazut pe vremea cand erau vii, iar sfintii contemporani la fel, nu cred ca le-ai vazut intreg corpul ca a stii daca au avut sau nu tatuaje. Asta e un argument fara nici o noima, pt ca pur si simplu ramane un mister.

Ah, Alin, e fix problema mea ce o sa imi tatuez si unde.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 17.10.2016, 12:20:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul

Ah, Alin, e fix problema mea ce o sa imi tatuez si unde.

Nu, nu, asta e chiar total neinteresant, intrebarea era alta, de ce?
Care e utilitate pentru doza respectiva de suferinta, riscul ne-necesar de a capata o boala potential fatala, etc?

Nu cred ca ar fi prea gresit daca cineva ar numi tatuajul - semn vizibil a unei suferinte interioare, desi evident, nu toti cei care sufera ajung sa-si faca tatuaje, unii se mai taie pur si simplu de exemplu, sau se multumesc cu un cercel in nas, limba, etc. sau se consuma in alte moduri.

Exista pana la urma ceva rational, demn, pozitiv, util in toata povestea asta?

Ca asa, poate sa mai vina cineva si sa zica "eu ma tai din cand in cand ca ..asa am eu chef si mi se pare normal".
Pai ce poti sa zici decat "sa fii sanatos" da' aici discutam despre o doza de normalitate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.10.2016 at 13:08:13.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 25.10.2016, 12:32:09
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

dar de ce trebuie sa fie ceva neaparat util sau necesar?
nu e necesar nici sa stam pe forumuri, dar o facem. nu sunt necesare multe lucruri, si totusi le avem.


raspunsul la de ce-ul tau e pt ca imi plac tatuajele de cand ma stiu, iar acum stiu sigur ca nu era doar o faza din perioada adolescentei. nu e nici o motivatie maniaco depresiva sau mai stie eu de care. si nu o fac din vreo suferinta, din contra.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 25.10.2016, 13:51:45
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
raspunsul la de ce-ul tau e pt ca imi plac tatuajele de cand ma stiu, iar acum stiu sigur ca nu era doar o faza din perioada adolescentei.
Da draga nu este.Noi avem un bagaj de pacate pe care le ducem in spate de la parinti. Avem predispozitii la anumite tulburari mentale.Tu ai mostenit o predispozitie spre o tulburare psihica care se manifesta la nivelul constientului
sub dorinta de a te tatua.

Auzi "draga" esti la fel cum sunt aia :" O vai dar eu din totdeauna stiu ca sunt femeie, desi m-am nascut barbat.
Acum stiu sigur ca nu era doar o faza din perioada adolescentei."

Si vine dracu si isi inseamna din staulul de oi cu pecetea drageasca fiecaruia:tu,ala, ala, celalalt.Si uite asa unul
se hotareste sa se tatueze si ii da dracu ideii ca din totdeauna a dorit asa ceva persoana respectiva.Nimic mai fals,
prima strategie al nenorocitului asta incornorat este sa te faca sa crezi ca, gandurile lui sunt propriile tale ganduri.
Asa cum spun sfintii parinti: increderea in ganduri este inceputul sfarsitului.
Pune mana , du-te la duhovnic, spune ce ganduri te framanta, spovedeste-te si o sa vezi ca trece.

Last edited by Copacel; 25.10.2016 at 14:06:31.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 25.10.2016, 15:35:56
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
si nu o fac din vreo suferinta, din contra.
Si la necaz, dar mai ales la bucurie, se cuvine sa-I dam slava lui Dumnezeu si sa-I multumim.

12. Intrând într-un sat, L-au întâmpinat zece leproși care stăteau departe,
13. Și care au ridicat glasul și au zis: Iisuse, Învățătorule, fie-Ți milă de noi!
14. Și văzându-i, El le-a zis: Duceți-vă și vă arătați preoților. Dar, pe când ei se duceau, s-au curățit.
15. Iar unul dintre ei, văzând că s-a vindecat, s-a întors cu glas mare slăvind pe Dumnezeu.
16. Și a căzut cu fața la pământ la picioarele lui Iisus, mulțumindu-I. Și acela era samarinean.
17. Și răspunzând, Iisus a zis: Au nu zece s-au curățit? Dar cei nouă unde sunt?
18. Nu s-a găsit să se întoarcă să dea slavă lui Dumnezeu decât numai acesta, care este de alt neam?
19. Și i-a zis: Scoală-te și du-te; credința ta te-a mântuit.

Bucuria de a fi devenit mama poate fi si bucuria altora, daca stii cum sa inmultesti binele pe care ti L-a facut Dumnezeu. Sunt multe modalitati prin care poti sa raspandesti iubirea care-ti umple sufletul.
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 25.10.2016, 17:12:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
dar de ce trebuie sa fie ceva neaparat util sau necesar?
nu e necesar nici sa stam pe forumuri, dar o facem. nu sunt necesare multe lucruri, si totusi le avem.

raspunsul la de ce-ul tau e pt ca imi plac tatuajele de cand ma stiu, iar acum stiu sigur ca nu era doar o faza din perioada adolescentei. nu e nici o motivatie maniaco depresiva sau mai stie eu de care. si nu o fac din vreo suferinta, din contra.
Nimeni nu face nici cel mai simplu gest fara motiv, cu atat mai putin ceva care sa inseamne cheltuiala, bani, un oarecare risc pentru sanatate, etc.

Ca nu isi constientizeaza intotdeuna si total motivatiile din spatele algerilor - nu e ceva rar, dar totodata nu este deloc in regula.

"imi plac tatuajele" e o afirmatie simplista sau care sa implice sa-ti faci neaparat unul, multora le place fotbalul dar nu se omoara sa joace de exemplu, ai putea doar sa faci o colectie cu tatuajele altora, mult mai diversa si aspectuoasa decat 1-2 care ti le faci tu si poate nici nu-ti plac cum ies.

Mai degraba ar trebui sa te intrebi de ce iti plac, ce iti sugereaza, etc.

Si cu restul..n-ai de unde sa stii sigur, probabil trebuie sa mai treaca ceva ani pana sa-ti dai seama daca e o criza adolescentina intarziata sau nu, nici adolescentii nu-si dau seama ca le au, ei zic ca sunt maturi deja .. :)

Si sa-ti faci un tatuaj la o varsta la care se presupune ca esti matur(a) e si mai ciudat ca la un adolescent, ala macar are niste scuze :)

A ta este doar ca iti plac? Pai si adolescentul, cica tot asa, ca e "cool".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.10.2016 at 17:23:59.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 25.10.2016, 19:34:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 16:35:05.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 25.10.2016, 20:53:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce ai bre, si pielea tatuata tot sanatoasa este.

Doar nu-si face "scarification" sau cum ii zice :)

Chiar si aia tot piele sanatoase este..dupa ce se vindeca :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.10.2016 at 22:52:23.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
tatuaje

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Despe tatuaje! De ce este pacat? cornel cornel Intrebari utilizatori 97 03.02.2011 00:23:10
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
Tatuaje !!! bodo1222 Generalitati 15 12.09.2010 15:37:11