Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.10.2016, 23:11:49
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Asta e un motiv pentru care raman la fel de nereligioasa ca si pana acum. Credinta, daca o am, e a mea, nu simt nevoia sa urlu in gura mare daca cred sau nu, sau in ce sau cine cred..
Dar de cand sunt ceilalti tzapi ispasitori pt probleme tale psihice sau patimile tale?

Ce spui tu este ca si cum aia care merg la biserica sunt vinovati ca dogma credintei lor este impotriva patimilor / orgoliului tau.De aici ar rezulta ca aia sunt de vina pt conflictele tale interioare.
Ba ce logica, iti recomand un consult la psiholog ca la duhovnic nu cred ca te interseaza.Prea strain conceptul , eh ?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.10.2016, 10:31:35
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Asta nu e un motiv ,e o justificare a propriei indolente,aruncand cu noroi in altii "care se declara crestini". Cum tu te crezi mai buna decat acestia,ai si gasit motivul ...sa ramai nereligioasa. Numai ca tu nu stii ca se face comparatia intre legea morala a lui Dumnezeu si tine,nu intre niste pacatosi si tine.
Comparatia dintre legea morala si eu tot nu maface religioasa. Legea moraa e aceeasi i orice religie, chiar si in cea musulmana. De ce sa aleg o religie cand toate au in esenta celasi lucru?

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar de cand sunt ceilalti tzapi ispasitori pt probleme tale psihice sau patimile tale?

Ce spui tu este ca si cum aia care merg la biserica sunt vinovati ca dogma credintei lor este impotriva patimilor / orgoliului tau.De aici ar rezulta ca aia sunt de vina pt conflictele tale interioare.
Ba ce logica, iti recomand un consult la psiholog ca la duhovnic nu cred ca te interseaza.Prea strain conceptul , eh ?
Nu e nimeni tap ispasitor pentru nimic. Iar probleme psihice nu am, te asigur de asta. Patimi am, ca ORICE om.
Nu, confilictele sun la acei falsi crestini care-s multi, fie ca iti place sao ecunosti sau nu. Eu as fii la fel de fals crestin daca m-as declara crestin. De ce sa ma mint singura si saii mint si pe altii?
Dragule, nu am nevoie de psiholog, am fost si sunt perfect sanatoasa psihic si fara probleme. Doar daca vezi tu probleme acolo unde nu sunt...iti sugerez si tie un consult la un psiholog, poate te ajuta sa accepti ca nu esti atat de bun cum incerci sa ne arati prin postarile tale.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.10.2016, 11:34:52
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Aici ar fi vorba de doua aspecte.

-Cel privind religia, si anume care religie este mantuitoarea. Ca si crestin-ortodox, cred ca singura religie mantuitoare este cea ortodoxa, si nimeni nicioadata nu ma va putea determina sa-mi schimb religia


-Aspectul vietii sociale si a relatiilor inter-umane in general.

Caracterul unui om, si comportamentul sau in societatea si in familie, nu are neaparat legatura cu religia sa.

Zic asta, deoarece am intalnit si oameni de alte religii sau chiar care s-au declarat a fi atei (unii dintre ei chiar prieteni din copilarie, pe care i cunosc practic de când s-au nascut), dar care au un comportament ireprosabil in familie si in societate, si un caracter de apreciat.

Poate un bun exemplul in acest sens este situatia demografica si sociala din Husi (si in general din multe orase mici din zona Moldovei). Aici, inainte de anii 1960 (când evreilor li s-a permis sa plece in statul Israel, pe vremea lui Gheorghe Gheorghiu Dej), existau multi evrei, care se ocupau in principal cu comertul si mestesugurile.
Apoi mai exista si o comunitate importanta de catolici.
Cu toate acestea, desi existau , dpdv al religiei, 3 mari grupuri in Husi (de religie ortodoxa, catolica si mozaica), nicioadata nu au existat conflicte inter-religioase.

Prin aceste exemple concrete, vreau sa arat ca un om poate fi un om de apreciat (dpdv al caracterului si comportamentului in societatea si in familie), indiferent ce religie ar aveea sau inclusiv ateu.

In privinta mantuirii acelui om, aici ca si crestin-ortodox spun ca singura religie mantutoarea este cea ortodoxa, insa la final Dumnezeu va decide cine se mantuieste si cine nu.

Dar in viata sociala si in relatiile inter-umane in general, nicioadata nu judec (ca si persoana) un om in functie de ce religie are, si pot aprecia un om care merita apreciat, indiferent ce religie ar aveea sau ateu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.10.2016, 12:24:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Comparatia dintre legea morala si eu tot nu maface religioasa. Legea moraa e aceeasi i orice religie, chiar si in cea musulmana. De ce sa aleg o religie cand toate au in esenta celasi lucru?
Ciudat e ca nu spui la fel cand e vorba de haine, pantofi, parfumuri

Citat:
Nu e nimeni tap ispasitor pentru nimic. Iar probleme psihice nu am, te asigur de asta. Patimi am, ca ORICE om.
Crestinul nu e "orice om". Incearca sa lupte cu ele.

Citat:
Nu, confilictele sun la acei falsi crestini care-s multi, fie ca iti place sao ecunosti sau nu. Eu as fii la fel de fals crestin daca m-as declara crestin. De ce sa ma mint singura si saii mint si pe altii?
Pai nu-ti cere nimeni sa-ti insusesti formal un statut la inaltimea caruia nu poti sa te ridici :)

Citat:
Dragule, nu am nevoie de psiholog, am fost si sunt perfect sanatoasa psihic si fara probleme. Doar daca vezi tu probleme acolo unde nu sunt...iti sugerez si tie un consult la un psiholog, poate te ajuta sa accepti ca nu esti atat de bun cum incerci sa ne arati prin postarile tale.
Exista boli mai periculoae decat cele psihice, trec neobservate si distrug omului nu doar viata asta, ci si cealalta... sunt bolile duhovnicesti iar pacatul cel mai mare ramane fudulia, iar cand se insoteste si cu prostia e pur si simplu devastatoare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.10.2016 at 13:01:33.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul in crestinism Petru Ianovici Intrebari utilizatori 44 18.10.2016 16:43:21
Nationalism si crestinism Daniel777 Generalitati 46 22.09.2013 22:25:51
Umanism si crestinism catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 13 07.08.2011 18:01:54
O intrebare,crestinism sau ura? tigerAvalo9 Generalitati 45 23.04.2010 19:20:01