Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 14.10.2016, 23:09:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 16:11:06.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 14.10.2016, 23:16:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca iti tatuezi o cruce, ce se intampla?
Asta:

Poveste din Cadrilater: Femeile cu crucea pe frunte

https://deieri-deazi.blogspot.ro/201...emeile-cu.html

Dar era cu un motiv foarte serios:

Tatuajele misterioase ale bătrânelor aromânce din Dobrogea. Ce semnifică și de ce îl poartă

http://adevarul.ro/locale/constanta/...ad1/index.html
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 17.10.2016, 10:43:35
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
N-are nici o treaba ce spui cu ce vrea sa faca Corina.
Una este sa-ti ingrijesti corpul si sa ti-l repari(daca este nevoie, caci este o datorie si porunca in acest sens), si alta este sa ti-l exploatezi pentru narcism, mandrie, slava desarta, adica sa-ti pui corpul tau la conlucrarea si infaptuirea de pacate, spre o directie demonica.
Nu confunda borcanele.De obicei sectarii fac confuzia asta.
Ba are. e exact acelasi lucru. si barbieritul il faci pt mandrie si narcisism. Se pare ca tu faci o confuzie de fapt.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
1.Un om cu personalitate n-are nevoie de tatuaj ca sa si-o afirme.
2. Ce exemplu de autoritate mai da un parinte unui copil care vede tatuajul si vrea si el te miri ce bazaconie si cumva face rost de bani si te pune in fata faptului implinit dupa ce a gasit si designul care-i place ?

Oricum bine ca nu-si tatueaza toti sirene, poate unora dintre copii le e rusine cu tatuajele parintilor la asta s-a gandit cineva?
1. Nu mi afirm personalitatea prin tatuaj.
2. Sa si-l faca, nu am nimic impotriva, doar sa fie sigur ca vrea, si fie constient ca nu se sterge si sa isi asume sa traiasca toata viata cu el.

sirene?! era vreo moda candva?
Totusi, nu are de ce sa ii fie unui om rusine cu tatuajul parinilor. Nu e tatuajul lui, iar tatuajul parintilor nu arata cat sunt de buni sa rai acei parinti. N-are nii o treaba una cu alta.


Alin, nu am facut greseli atat de mari incat sa le regret. Ai inteles acum? Deja exagerezi. Nu am zis nici ca 100% nu voi regreta nii o greseala. Dar greselile cae am ALES sa le fac nu o sa le regret. Si crede-ma, nu o sa ALEG niciodata sa calc pe cineva cu masina sau sa fac crime sau sa ranesc pe cineva ireparabil. Alea sunt accidente, nu alegeri. Trust me, n o sama urc bauta la volan (sau poate nu o sa urc deloc la volan si punct; momentan nu a carnet, inca nu ma tenteaza f tare sa m-l fac)
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 17.10.2016, 11:24:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ba are. e exact acelasi lucru. si barbieritul il faci pt mandrie si narcisism. Se pare ca tu faci o confuzie de fapt.



1. Nu mi afirm personalitatea prin tatuaj.
2. Sa si-l faca, nu am nimic impotriva, doar sa fie sigur ca vrea, si fie constient ca nu se sterge si sa isi asume sa traiasca toata viata cu el.

sirene?! era vreo moda candva?
Totusi, nu are de ce sa ii fie unui om rusine cu tatuajul parinilor. Nu e tatuajul lui, iar tatuajul parintilor nu arata cat sunt de buni sa rai acei parinti. N-are nii o treaba una cu alta.


Alin, nu am facut greseli atat de mari incat sa le regret. Ai inteles acum? Deja exagerezi. Nu am zis nici ca 100% nu voi regreta nii o greseala. Dar greselile cae am ALES sa le fac nu o sa le regret. Si crede-ma, nu o sa ALEG niciodata sa calc pe cineva cu masina sau sa fac crime sau sa ranesc pe cineva ireparabil. Alea sunt accidente, nu alegeri. Trust me, n o sama urc bauta la volan (sau poate nu o sa urc deloc la volan si punct; momentan nu a carnet, inca nu ma tenteaza f tare sa m-l fac)

Ai putea sa-ti raspunzi sincer tie(nu noua) de ce ti-l doresti?
Daca ai fi singura pe o insula pustie ti-ai mai dori acel tatuaj sau piercing?

Eu sunt deja 100% convinsa ca nu :)
Ceea ce doresti tu este sa "strigi"lumii statusul tau; sa fie un "conversation starter".
Te-ai intrebat insa daca lumii ii pasa ?
Pai nu-i pasa,desigur pt ca fiecare le ale pe ale lui nicidecum timp berechet sa contemple asa zisa viata ideala a altora.


Si atunci daca nu-i pasa si nu o sa-ti dea satisfactia ca esti super-mega-interesanta-originala atunci de ce sa-l mai faci ,nu ? :)

Dar se intelege tineretea,si eu am trecut prin aceleasi stari si dorinte teribile.
Noroc ca nu am apucat sa-mi fac tatuajul dorit pt ca de felul meu sunt mai indecisa.

Nu te mai necaji cu noi, n-ai decat sa-ti faci ca sa vezi mai apoi cat de invechit si lipsit de originalitate iti pare.
Toti amicii mei cu tatuaje si le reinoiesc la 5 ani pt ca devin plictisitoare si chiar urate/decolorate. O alta nu le-a mai vrut deloc si s-a lasat de buna voie arsa cu lasesul la propriu.Tot tatuajul se tranformase in basici si nici asa nu a scapat de el,doar s-a mai estompat si arata ceva intre un tatuaj foarte decolorat si o usoara cicatrice.

Nu stiu cum or fi altii/altele...daca le face placere sa aiba aceste cicatrice si urme decolorate pe ei toata viata;pe mine ma indispune numai un cos minuscul sau alta imperfectiune a pielii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 17.10.2016 at 11:50:44.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 17.10.2016, 11:45:44
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Motivele pentru care cineva doreste sa-si faca un tatuaj pot fi discutabile.

Insa un lucru este cert- un tatuaj nu are cum sa schimbe caracterul, comportamentul si modul de gandire a unui om!

Eu personal nu mi-as face nicioadata un tatuaj, dar totusi nici nu as arunca cu pietre intr-un om care-si face un tatuaj! Ca mi s-ar parea mai ciudat, ca poate nu as intelege de ce ar dori sa-si faca un tatuaj este adevarat, dar nici nu l-as injura din cauza asta!

Este adevarat ca sunt anumite profesii si meserii, in care nu este permis a aveea tatuaje. Ma refer la anumite meserii, in care angajatul trebuie sa reprezinte emblema unei unitati, iar prin comportamentul la locul de munca si portul uniformei, trebuie sa reprezinte o imagine a acelei unitati, care sa impuna respect, ordine si disciplina.
Ma refer aici la armata, politie, jandarmerie, cale ferata, transport aerian, transport naval.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 17.10.2016, 11:55:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pt ceilalti :

http://www.news.com.au/lifestyle/fas...-1226844349268
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 17.10.2016, 13:23:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Insa un lucru este cert- un tatuaj nu are cum sa schimbe caracterul, comportamentul si modul de gandire a unui om!
Pai nu, e mai degrarba un simptom decat o cauza, pricepusi?

Citat:
Eu personal nu mi-as face nicioadata un tatuaj, dar totusi nici nu as arunca cu pietre intr-un om care-si face un tatuaj! Ca mi s-ar parea mai ciudat, ca poate nu as intelege de ce ar dori sa-si faca un tatuaj este adevarat, dar nici nu l-as injura din cauza asta!
Victimizam, tovarase?

Citat:
Este adevarat ca sunt anumite profesii si meserii, in care nu este permis a aveea tatuaje. Ma refer la anumite meserii, in care angajatul trebuie sa reprezinte emblema unei unitati, iar prin comportamentul la locul de munca si portul uniformei, trebuie sa reprezinte o imagine a acelei unitati, care sa impuna respect, ordine si disciplina.
Ma refer aici la armata, politie, jandarmerie, cale ferata, transport aerian, transport naval.
Ia uite unde de fapt se arunca cu pietre in bietii oameni cu tatuaje!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 17.10.2016, 13:25:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Haha, merita mentionat:

"Consider yourself uniquely cool? This is you at 60"
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 17.10.2016, 13:32:17
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai nu, e mai degrarba un simptom decat o cauza, pricepusi?



Victimizam, tovarase?



Ia uite unde de fapt se arunca cu pietre in bietii oameni cu tatuaje!

Nu e vorba de aruncat cu pietre, dar stiu ca de exemplul daca cineva vrea sa se inscrie la academia de politie, nu are voie sa aibă tatuaje! Asa este legea!

Iar in legatura cu cei care lucreaza la calea ferata, stiu ca cel putin inainte de 1989 (când erau a doua armata a tarii), nu aveau voie sa aibă tatuaje! Pur si simplu se considera ca portul uniformei CFR-ului (care trebuia sa impuna respect, seriozitate si disciplina) este incompatibil cu a aveea tatuaje!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 17.10.2016, 13:35:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu e vorba de aruncat cu pietre, dar stiu ca de exemplul daca cineva vrea sa se inscrie la academia de politie, nu are voie sa aibă tatuaje! Asa este legea!
Te-ai gandit vreodata cum e motivata?

Citat:
Iar in legatura cu cei care lucreaza la calea ferata, stiu ca cel putin inainte de 1989 (când erau a doua armata a tarii), nu aveau voie sa aibă tatuaje! Pur si simplu se considera ca portul uniformei CFR-ului (care trebuia sa impuna respect, seriozitate si disciplina) este incompatibil cu a aveea tatuaje!
Da' cum era uniforma, costum de baie in doua piese?

Puteau sa zica "fara tatuaje la vedere", de ce oare, "fara tatuaje"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religia pe Marte UNNOOM Teologie si Stiinta 116 08.12.2012 21:33:23
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 16:08:56
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 12:59:23
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 11:43:02