Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.05.2017, 23:11:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Toti oamenii merg la biserica pt a se ruga impreuna in timpul Sf.Liturghii ori multi merg doar pt a face prezenta, a-si face prieteni de gratar si altele.
Poate ca pe altii nu-i deranjeaza decat din somn copiii,pe altii poate ii deranjeaza ca nu se pot concentra la slujba, depinde cat de serios privesti serviciul religios in sine.
Cand zic deranjeaza,nu ma refer la cei care se plimba sau care alearga prin biserica ci la cei care tipa,urla,care sunt foarte suparatori.

Care sunt solutiile?

-Amenajati o "scoala de duminica"intr-o alta camera,unde copiii sunt lasati cu o persoana de preferat cu experienta didactica sau cel putin cu o mama experimentata(cu mai multi copiii). Acolo pe timpul slujbei,pot desena ,pot citi Biblia,carticele crestine pt copii etc ...se duc la impartasit daca sunt pregatiti si apoi inapoi la scoala de duminica pana se termina slujba.
Cand cresc mai mari ,nu mai urla si nu mai tipa bineinteles ca pot participa la Liturghie intergral.

-Se duce numai sotul la slujba iar dvs stati acasa cu copilul si veniti cu el la impartasit cand se apropie ora.
Copiii nu sunt facuti sa stea lemn ,ca mucenicii ore intregi ascultand ceva pe care nu-l inteleg.
Nu este cinstit sa-i faceti pe toti participantii sa aiba de-a face cu temperamentul copiiilor dvs; sunt ai dvs ,noi nu putem sa-i educam.
Si este de dorit s-o faceti dvs, decat s-o facem noi din afara, nu este placut.

Ulterior am vazut ca ati pierdut sarcina ...urata treaba...nu ma pricep sa zic cuvinte mari ,sper ca ati depasit cat de cat tristetea momentului si concentrati-va acum pe dvs sa va vindecati si sa mergeti mai departe cu familia.
Condoleante !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 21.05.2017 at 23:19:39.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.05.2017, 23:26:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Părintele Paisie Aghioritul spunea că e bine ca un copil să alerge, să se joace, să fie energic, deci e sănătos ce face la vârsta lui, am văzut chiar copil de preot care se mai juca în timpul Liturghiei pe covor cu jucării aduse de acasă.
Parintele desigur se referea in general asupra programului la copil,nu neaparat ca este bine se alerge ,sa joace in biserica,ci in general,sa se bucure de copilarie in timpul lui liber.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.05.2017, 01:49:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Mai precis la ce s-a referit Cuviosul Paisie :
[...]„ - Părinte, o mamă mi-a spus: "Sunt slabă trupește și mă obosesc repede, nici treburile nu apuc să le termin și nici timp pentru rugăciune nu-mi rămâne".
- Să-și simplifice viața, ca să-i rămână timp și pentru rugăciune. Căci în felul acesta ea poate spori mult duhovnicește.
Dacă o mamă și-a simplificat viața ei, dar se ostenește pentru că are mulți copii, atunci este îndreptățită să spună "sunt obosită".
Dar dacă își pierde timpul căutând să-și aranjeze casa cât mai frumos pentru străinii care o vor vizita, atunci ce să mai spui?
Unele mame, pentru a le avea pe toate aranjate în casă, își constrâng atât de mult copiii, încât nu-i lasă nici măcar să miște un scaun sau o pernă.
Le impun disciplină militară și astfel copiii, deși se nasc sănătoși,din păcate cresc vătămați. Un om inteligent, dacă va vedea într-o casă cu mulți copii toate lucrurile puse la locul lor, va trage concluzia că, sau copiii sunt vătămați la minte, sau mama este barbară și le impune disciplină militară. Le-a băgat frica în suflet și de aceea copiii se tem să se joace. Odată am mers la o casă cu mulți copii. Câtă bucurie mi-au pricinuit copiii cu neorânduielile lor copilărești, care stricau ordinea lumească - adică Fiecare lucru să fie pus la locul lui.
Dar tocmai aceasta este cea mai mare neorânduială, care îl obosește mult pe omul contemporan.”[…]

Cuviosul Paisie Aghioritul Cuvinte duhovnicești, vol.IV - Viața de familie, Editura Evanghelismos 2003 pag 93-94.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Parintele desigur se referea in general asupra programului la copil,nu neaparat ca este bine se alerge ,sa joace in biserica,ci in general,sa se bucure de copilarie in timpul lui liber.
Desigur că nu s-a referit la cazul în care un copil ar face neorânduială în Biserică, nici eu n-am sugerat asta.

Am adus doar în discuție un precedent în care un om luminat de Dumnezeu este odihnit de zburdălnicia unor copii, iar Dumnezeu s-ar putea să judece cu clemență un copil mai agitat (chiar și în Biserică) dacă un cuvios judecă așa.
Oricum un copil dacă e agitat acasă așa va fi si la Biserică copilul n-are filtrele de cenzură ale adultului, spun din precedentele cazuri observate din parohie cu copii care-și cam chinuie mama preoteasă și care se comportă la fel și în alte contexte.

Firul topicului a parcurs tangențial si situația unui copil agitat acasă care cam obosește părintele și mi-am adus aminte de situația din carte fără a insinua că situațiile sunt identice ci pt a prezenta viziunea Cuviosului ca o încurajare pt o mamă să nu ia totul în tragic.
Ca fapt divers la câte cazuri de ADHD și cât de agitați sunt copiii sănătoși (chiar și ai unor preoți) e clar că generațiile „Milennials” și „post 2000” se concentrează tot mai greu la lecții și la școală, darămite la Biserică e o constatare bazată pe realitate nu o încuviințare pentru agitație în timpul slujbelor.
Copilul oricum are lumea lui, dar s-ar putea ca o „bruscare duhovnicească” să-i declanșeze sentimente negative pe viitor în contextul bisericesc, trebuie multă delicatețe și cu copilul și cu mama mai ales dacă era însărcinată(situația din debutul topicului).
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.05.2017 at 02:54:05.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.05.2017, 21:06:11
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Neoprotestanții fac de toate în numele unei €"libertăti a duhului" care se întinde după vointa lor...
Si noi am trecut in directia cealalta.
Ce nu imi place deloc, atitudini cum am vazut cu cateva luni in urma, aici pe Forum,cineva spunea de o camera de spovedanie, ca exista la ei in Biserica, si cineva, parca Copacel, cu atitudini KGB-iste parca ,"Unde domnule?"... vrea si el sa vada o poza cu camera asta de spovedanie,cumva ca e necanonic etc abureli. Da exista ,si ma bucur ca exista, camere dinastea de spovedanie,eu am vazut la Biserici mai mari.Adica mi se pare corect ca "functia" (necesitatea) sa creeze "organul"(raspunsul).Adica e o necesitate, se aude in timpul spovedaniei in Biserica.Auzeam oadata un "crasnic" plangandu-se ca femeile stau prea aproape de parintele cand spovedeste. Unii care nu au camera speciala, ii pun pe credinciosi sa citeasca cu glas tare din Ceaslov.Dar ce faci cand ai vreo cinci in varsta care nu au ochelari si nu vad???...
Adica nu mi se pare o gandire sanatoasa ,sa nu ai o camera dinasta, ca o au altii,(nu numesc Biserica care o au uzual,ca nu e important), vreau sa spun ca e o necesitate,nu ne intareseaza ca altii o au te miri de cand.

Sau cu scolile de duminica ptr copii,sa nu facem ca i-am copia pe "pocaiti"(protestanti),nu domunle, noi sa o facem ca este util ptr tineri sa inteleaga, si sa se apropie treptat.

Nu mai spun de calendar.Bai fratele meu am vazut cand e ziua egala cu noaptea,asta poti sa o vezi si cu un bat ,deci nu cu mijloace moderne de masurare a timpului,ce sa mai lungesti povesti fara rost, te miri cata vreme?... Stii cand e echinoxul ,automat stii cand e si Pastele in prima duminica cu luna plina. De ce sa ne mintim singuri oare?
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 23.05.2017 at 21:08:40.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.05.2017, 12:04:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai precis la ce s-a referit Cuviosul Paisie :
[...]„ - Părinte, o mamă mi-a spus: "Sunt slabă trupește și mă obosesc repede, nici treburile nu apuc să le termin și nici timp pentru rugăciune nu-mi rămâne".
- Să-și simplifice viața, ca să-i rămână timp și pentru rugăciune. Căci în felul acesta ea poate spori mult duhovnicește.
Dacă o mamă și-a simplificat viața ei, dar se ostenește pentru că are mulți copii, atunci este îndreptățită să spună "sunt obosită".
Dar dacă își pierde timpul căutând să-și aranjeze casa cât mai frumos pentru străinii care o vor vizita, atunci ce să mai spui?
Unele mame, pentru a le avea pe toate aranjate în casă, își constrâng atât de mult copiii, încât nu-i lasă nici măcar să miște un scaun sau o pernă.
Le impun disciplină militară și astfel copiii, deși se nasc sănătoși,din păcate cresc vătămați. Un om inteligent, dacă va vedea într-o casă cu mulți copii toate lucrurile puse la locul lor, va trage concluzia că, sau copiii sunt vătămați la minte, sau mama este barbară și le impune disciplină militară. Le-a băgat frica în suflet și de aceea copiii se tem să se joace. Odată am mers la o casă cu mulți copii. Câtă bucurie mi-au pricinuit copiii cu neorânduielile lor copilărești, care stricau ordinea lumească - adică Fiecare lucru să fie pus la locul lui.
Dar tocmai aceasta este cea mai mare neorânduială, care îl obosește mult pe omul contemporan.”[…]

Cuviosul Paisie Aghioritul Cuvinte duhovnicești, vol.IV - Viața de familie, Editura Evanghelismos 2003 pag 93-94.



Desigur că nu s-a referit la cazul în care un copil ar face neorânduială în Biserică, nici eu n-am sugerat asta.

Am adus doar în discuție un precedent în care un om luminat de Dumnezeu este odihnit de zburdălnicia unor copii, iar Dumnezeu s-ar putea să judece cu clemență un copil mai agitat (chiar și în Biserică) dacă un cuvios judecă așa.
Oricum un copil dacă e agitat acasă așa va fi si la Biserică copilul n-are filtrele de cenzură ale adultului, spun din precedentele cazuri observate din parohie cu copii care-și cam chinuie mama preoteasă și care se comportă la fel și în alte contexte.

Firul topicului a parcurs tangențial si situația unui copil agitat acasă care cam obosește părintele și mi-am adus aminte de situația din carte fără a insinua că situațiile sunt identice ci pt a prezenta viziunea Cuviosului ca o încurajare pt o mamă să nu ia totul în tragic.
Ca fapt divers la câte cazuri de ADHD și cât de agitați sunt copiii sănătoși (chiar și ai unor preoți) e clar că generațiile „Milennials” și „post 2000” se concentrează tot mai greu la lecții și la școală, darămite la Biserică e o constatare bazată pe realitate nu o încuviințare pentru agitație în timpul slujbelor.
Copilul oricum are lumea lui, dar s-ar putea ca o „bruscare duhovnicească” să-i declanșeze sentimente negative pe viitor în contextul bisericesc, trebuie multă delicatețe și cu copilul și cu mama mai ales dacă era însărcinată(situația din debutul topicului).

Copiii sunt din fire conectati la 220 este chiar nenatural sa facem din montruletii astia de energie niste momai ascultatoare ,ca niste carpe fara vlaga-unde le pui acolo sa le gasesti.
Daca vrei neaparat sa stea la 5 ani sa asculte toata Liturghia de la cap la coada ,cu cantari si predica basca risti ca la 14 ani sa-si aduca aminte cat de "neplacut" era la biserica si sa nu mai vina nici batut.
Totul dupa putinte.

Ceea ce imi place la unii duhovnici este si faptul ca sunt fini psihologi,simt oamenii si le acorda fiecaruia tratament sau solutii dupa firea lor.
Nu-i baga pe toti intr-o oala si intr-un canon.
Avem sperante inca!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.05.2017, 04:54:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:52:10.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.07.2017, 19:24:37
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Este o mare problema pentru unele dintre noi care poate nu avem ăsta în sânge cum anume ne educam copiii...si nu e vorba doar sa stea cuminte în biserica ci în general.
În primul rand este o contradicție în interiorul nostru. Poate am fost copii cuminți pana la o vârstă pe urma neam răzvrătit am devenit păcătoase poate chiar fără sa ne dam seama am zis ca suntem doar femei moderne și ca vom putea oricând sa devenim soții și mame bune dar iată ca nu e întotdeauna așa. ..
Acum depinde și ce susținere avem din partea familiei și mai ales a soților sau partenerilor de viață.
In prima faza eram tentata sa zic ca bine măcar ca doamna are un soț care nu e ateu și care vrea și el același lucu ca și ea adică sa își aducă copilul la biserica. Am văzut mai mulți căntăreți în strana sau la balcon care cântau cu copiii în brațe așa ca am zis ca nu ar fi o problema. Dar poate nu e chiar așa. Poate soțul o judeca pe doamna ca nu e în stare sa stăpânească copilul și îl deranjează. Poate ar prefera sa rămână amândoi acasă și sa îl lase sa își vadă de treaba. Poate dansul se considera mai bun credincios decât soția dumnealui mai caldicica.... sau poate pur și simplu nu știu ce sa îi mai facă sunt depășiți amândoi de temperamentul celui mic. Și pe noi ne exaspereaza copilul cu unele faze deschide usa la frigider sau afară baga nisip în gura iar taica-su mă acuza pe mine ca nu sunt în stare sa îl educ Cum trebuie. Zice ca cu el nu face așa ceva când nu sunt eu acasa. La biserica nu merge cu noi dar cu siguranță nu ar fi de acord cu ce face copilul și pe acolo. Defapt aproape am ajuns sa îmi fie frica sa mă mai duc pe undeva cu copilul atât singura cât mai ales cu el pt ca știu ca va face numai obraznici iar taica-su mă va tine numai în înjurături. Aproape caabia aștept sa plec la serviciu și îmi vine sa nu mă mai întorc nici acasă seara
În biserica unde am mers ultimii ani părea totul minunat erau multe mame tinere cu copii mici și încă se mai înmulțesc. Copiii au voie sa alerge pe afară cei mai zburdalnici și înăuntru sa deseneze sau sa se joace cu jucării care sunt mai potoliti. Mai plânge câte un bebeluș la predica și iese mamă cu el afară. Nu s'a lăsat cu incidente majore din cât am văzut eu. Probabil cui nu i-a convenit atmosfera nu a mai veniT acolo. Așa îmi doream și eu sa îmi cresc copiii...Din păcate acum constat ca nu sunt în stare și ca m-am amăgit crezând ca voi face parte vreodată din Marea familie ....

Last edited by fallen; 25.07.2017 at 19:45:02.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.07.2017, 23:13:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Și pe noi ne exaspereaza copilul cu unele faze deschide usa la frigider sau afară baga nisip în gura iar taica-su mă acuza pe mine ca nu sunt în stare sa îl educ Cum trebuie. Zice ca cu el nu face așa ceva când nu sunt eu acasa. La biserica nu merge cu noi dar cu siguranță nu ar fi de acord cu ce face copilul și pe acolo. Defapt aproape am ajuns sa îmi fie frica sa mă mai duc pe undeva cu copilul atât singura cât mai ales cu el pt ca știu ca va face numai obraznici iar taica-su mă va tine numai în înjurături. Aproape caabia aștept sa plec la serviciu și îmi vine sa nu mă mai întorc nici acasă seara
Poate copilul face prostioare ca să-l impresioneze pe tată, să vrea să smulgă o reacție de la el sau de la tine, e tot o formă de a comunica cu voi, în unele prostioare se pot ascunde gesturi de iubire ale copilului față de voi, nu în toate e lipsă de respect.
Așa învață copilul limitele, contestându-vă autoritatea, sunt meciuri.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
În biserica unde am mers ultimii ani părea totul minunat erau multe mame tinere cu copii mici și încă se mai înmulțesc. Copiii au voie sa alerge pe afară cei mai zburdalnici și înăuntru sa deseneze sau sa se joace cu jucării care sunt mai potoliti. Mai plânge câte un bebeluș la predica și iese mamă cu el afară. Nu s'a lăsat cu incidente majore din cât am văzut eu. Probabil cui nu i-a convenit atmosfera nu a mai veniT acolo.
Dacă țipă sau plânge isteric trebuie scos copilul până se calmează, cel mai rău e să țipe în urechea cuiva, mare grijă e groaznic să-ți țipe un copil în timpan așa din senin când e punctul culminant al slujbei, dacă ai țipa la cineva în ureche pe stradă ar fi agresiune, trebuiesc feriți și oamenii din jur și atunci și ei se obișnuiesc să mai închidă ochii.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Așa îmi doream și eu sa îmi cresc copiii...Din păcate acum constat ca nu sunt în stare și ca m-am amăgit crezând ca voi face parte vreodată din Marea familie ....
Nu te mai dezamăgi din orice, nu există șablonul rigid al familiei perfecte, familia ta e Marea familie pentru că așa ți-a dat-o Dumnezeu și cu ea mergi la bine și la rău.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.07.2017, 00:44:56
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul

Acum depinde și ce susținere avem din partea familiei și mai ales a soților sau partenerilor de viață....
...
Și pe noi ne exaspereaza copilul cu unele faze deschide usa la frigider sau afară baga nisip în gura iar taica-su mă acuza pe mine ca nu sunt în stare sa îl educ Cum trebuie. Zice ca cu el nu face așa ceva când nu sunt eu acasa.
La biserica nu merge cu noi dar cu siguranță nu ar fi de acord cu ce face copilul și pe acolo. ....
Asta e problema, pe care, cu parere de rau, am boldat-o si subliniat-o: nu sunteti in acelasi cuget.

Copilul nu intelege asta, dar simte si actioneaza involuntar stimulat de perceptia sufleteasca; de aceea tu esti stresata de tensiunea asta si nu te simti confortabila nici cu tine insuti.

Am impresia ca sotul tau nu-si da seama ce face(nu face bine) si cred ca asta se vede si cu ochiul liber pentru cine se uita atent si pricepe, iar copilul e intr-un moment al vietii in care isi cauta o pozitie cat mai favorabila in "mediul" lui, adica sa se scoata cat mai sus, calcand pe cei din jur, asa cum fac toti copiii; daca ar fi struniti dupa acelasi tipar, s-ar mula perfect pe directia dorita de ambii parinti, sesizand imediat orice oportunitate sentimentala.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.09.2017, 17:52:21
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Am șters mesajul.pt ca era mult prea indiscret și indecent și periculos tot ce am scris...sper ca nu a apucat cineva sa citească și sa dea QUOTE. ..

Last edited by fallen; 25.09.2017 at 19:36:18.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare