Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.01.2018, 15:47:16
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pai am inteles ca bunicu a fost (co)proprietar si nu ati facut succesiune, partea de proprietate a bunicului se va imparti cum ti-am scris mai sus, 50% sotia supravietuitoare si 50% copiii. deci fiind 4 copii au cate 12,5% din ce a avut bunicu. chiar daca bunica ar vrea sa faca ceva acum, daca ar fi posibil lucrul asta, nu ar putea, pentru ca nu i-a ramas totul dupa moartea sotului ci numai jumatate.

trebuie sa se inteleaga, frateste. trebuie sa lasati fiecare de la voi, asta e, unii sunt mai reci si egoisti, intelegeti-va si vedeti-va de viata.
Intr-adevar ce a scris Ali Baba este adevarat.

Daca toate bunurile erau detinute de bunica impreuna cu bunicul, dupa moartea bunicului, toate bunurile lor s-au impartit astfel: 4/8 (patru optimi) mosteneste bunica (ca sotie in viata) si 4/8 cei 4 copii ... cate o cota de 1/8 de copil.

Deci in momentul de fata, juridic si legal vorbind, cei 2 copii pe care nu ii suportati, sunt proprietarii a 2/8 din avere. si pe care evident ca in orice moment o pot revendica. Daca nu este posibil sa o primeasca in natura (ca nu poti taia casa in opt parti egale si sa plece cu o camera...), atunci sunteti obligati sa ii despagubiti material (adica bani).

Dupa ce va deceda bunica, cele 4/8 parti detinute de aceasta se vor imparti din nou celor 4 mostenitori legali. Iarasi fiecare dintre ei primeste 1/8 din avere (adica fiecare ia un sfert din jumatatea bunicii). Daca e mai usor sa intelegi in procente... fiecare primeste 25% din cei 50% ai bunicii). Prin urmare cei 2 frati vor ajunge sa detina 4/8 din avere, adica 50%.

Cum se va materializa impartirea, depinde exclusiv de voi. Daca va intelegeti, pot renunta de buna voie, ii puteti compensa baneste pentru partea lor,... sau in cel mai rau caz ajungeti in instanta, care va dispune o evaluare a tuturor bunurilor, se va vinde absolut tot si impartiti banii "frateste".

Juridic vorbind, ar mai fi o varianta de a mai salva ceva: Daca bunica este in deplinatatea tuturor facultatilor mintale, partea pe care o detine in prezent, cei 50%, adica 4/8 parti, poate sa v-o doneze (cu clauza de habitatie viagera)... adica nu poate fi data afara din jumatatea de casa cat timp traieste. Ulterior jumatatea ei va ramane integral voua. Cei 2 frati insuportabili, vor ramane totusi doar cu ceea ce au in prezent, adica 2/8 din avere (25%).

Aceasta metoda, poate fi insa contestata in instanta, iar daca interesul contestatarilor este foarte mare, exista sanse totusi sa castige. Evident, tine si de istetimea (ca sa nu zic prostia), resursele de timp si bani pe care sunt dispusi sa le investeasca + un avocat foarte bun. Nu stiu daca la mica avere pe care o aveti se va complica cineva atat de mult.

Ca si o concluzie, imi permit sa spun ca cele expuse de dvs sunt un exemplu al lucrurilor lasate la voia intamplarii. Oricata buna credinta ar exista, cateodata lucrurile trebuie transate pe masa, clar si la obiect.
Sfatul meu este totusi sa incercati sa ajungeti la o conciliere, discutand clar fiecare ce asteptari are si ce se poate face.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.01.2018, 22:29:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Multumesc frumos pt explicatii.
Din pacate,cu genul acesta de oameni nu se poate ajunge la intelegeri care nu ii vizeaza financiar pe ei.
Sunt genul de oameni egoisti care in loc sa-i ajute pe parinti ,veneau si le furau din putinii bani din pensie sau diverse lucruri care li se pareau mai de valoare.
Mama s-a dus intr-o vizita si a ramas chiar fara puloverul cu care venise.
Unchiul a fost buzunarit si la plecare nu mai avea banii cu care venise.
Genul asta de oameni.
Ce sa faci cu ei?
acum inteleg eu de ce stau linistiti si doar asteapta momentul cuvenit sa atace,pt ca legile permit si nu pot fi inlaturati pe motiv ca in ultimii 20 de ani nu au contribuit cu un pai la casa parinteasca.

O alta intrebare,daca nu ne intelegem la pret si la cat au pretentii, legal il vor da afara pe fratele lor care locuieste acolo,numai ca sa vinda si sa imparta casa?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.01.2018, 08:28:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multumesc frumos pt explicatii.
Din pacate,cu genul acesta de oameni nu se poate ajunge la intelegeri care nu ii vizeaza financiar pe ei.
Sunt genul de oameni egoisti care in loc sa-i ajute pe parinti ,veneau si le furau din putinii bani din pensie sau diverse lucruri care li se pareau mai de valoare.
Mama s-a dus intr-o vizita si a ramas chiar fara puloverul cu care venise.
Unchiul a fost buzunarit si la plecare nu mai avea banii cu care venise.
Genul asta de oameni.
Ce sa faci cu ei?
acum inteleg eu de ce stau linistiti si doar asteapta momentul cuvenit sa atace,pt ca legile permit si nu pot fi inlaturati pe motiv ca in ultimii 20 de ani nu au contribuit cu un pai la casa parinteasca.

O alta intrebare,daca nu ne intelegem la pret si la cat au pretentii, legal il vor da afara pe fratele lor care locuieste acolo,numai ca sa vinda si sa imparta casa?
Nu-l pot da afara din casa parinteasca cat timp parintele (mama) traieste si in care el e proprietar pe 1/8 mai ales ca acolo are domiciliul in acte.
Chiar daca ar solicita sa devina si ei co-locatari in "casa lor", nu pot decat cu acceptul celor care locuiesc acolo.

Deocamdata mama este in viata si nu se pune nici un fel de presiune asupra nimanui; eu ma gandesc(te rog sa ma ierti!) ca voi sunteti sub "presiunea" gandurilor voastre(tale?) carcotase.

Pe de alta parte, bunica a nascut 4 copii si cred ca-i iubeste pe toti la fel, chiar daca cei 2 n-au contribuit cu "paie"; poate ca voua(celorlalti 2 copii) v-a fost greu si observ ca nemultumirea voastra(ta?) graieste cu naduf.

Spun acestea fiindca si la noi a fost la fel cu casa parinteasca, doar o sora a contrbuit cu rate la cumpararea casei tatalui, iar la decesul tatalui, noi (ceilalti frati) fara nici macar o discutie am renuntat fiecare la partea cuvenita ca ea singura sa devina mostenitoare. Fara sa vorbim intre noi am actionat ca si cum ne-am fi inteles; e drept ca am stabilit sa ne intalnim toti la notar la ora 10.00.
Necunoscute sunt caile Domnului! Noi toti am fost egoisti fiindca ea nu ne-a cerut nimic niciodata, ba chiar m-a refuzat odata cand i-am sugerat un ajutor. Anul trecut s-a mutat la Domnul(Dumnezeu s-o odihneasca!) si toti fratii am mostenit mai mult decat casa parinteasca.

Din informatiile fff subiective pe care ni le-ai furnizat, doar creditandu-te pe tine cu bunavointa ne-am putea "alia" cu tine ca sa-i acuzam pe fratii tai (fara sa-i cunoastem deloc nici pe ei, nici greutatile lor) de... "egoism", dar si de planuri uracioase.
Te rog sa ma ierti, dar eu vad mai mult ca tu esti revoltata, nu ca ei sunt egoisti.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 28.01.2018 at 08:40:41.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.01.2018, 12:53:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

.....................................
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 28.01.2018 at 13:22:00.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.01.2018, 23:10:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
.....................................
Adânc și apăsat, ca întotdeauna.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.01.2018, 22:04:02
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Yasmina mai cunosc situatii ca a bunicii tale. Rude care nu sunt absolut de loc interesate de a o ajuta in ultimii ani ai vietii, dar iuti in a-si cere drepturile. Ptr ei sunt mai importante zidurile ca oamenii. Nu pun nici un pret pe oameni, dar pun pret pe ziduri. Cand vin din strainatate trec pe langa casa mamei, nu vad ca ar trebui taiate lemnele,intrebata ce are nevoie etc
Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul

Juridic vorbind, ar mai fi o varianta de a mai salva ceva: Daca bunica este in deplinatatea tuturor facultatilor mintale, partea pe care o detine in prezent, cei 50%, adica 4/8 parti, poate sa v-o doneze (cu clauza de habitatie viagera)... adica nu poate fi data afara din jumatatea de casa cat timp traieste. Ulterior jumatatea ei va ramane integral voua. Cei 2 frati insuportabili, vor ramane totusi doar cu ceea ce au in prezent, adica 2/8 din avere (25%).

Aceasta metoda, poate fi insa contestata in instanta, iar daca interesul contestatarilor este foarte mare, exista sanse totusi sa castige. Evident, tine si de istetimea (ca sa nu zic prostia), resursele de timp si bani pe care sunt dispusi sa le investeasca + un avocat foarte bun. Nu stiu daca la mica avere pe care o aveti se va complica cineva atat de mult.

Ca si o concluzie, imi permit sa spun ca cele expuse de dvs sunt un exemplu al lucrurilor lasate la voia intamplarii. Oricata buna credinta ar exista, cateodata lucrurile trebuie transate pe masa, clar si la obiect.
Sfatul meu este totusi sa incercati sa ajungeti la o conciliere, discutand clar fiecare ce asteptari are si ce se poate face.
Ar mai fi o metoda sa fie data in ingrijire(asta e diferit de habitatia viagera), bunica dand partea sa celor care o ingrijesc.Adica 50% partea ei dupa casatoria cu bunicul sotul ei. Asta nu poate fi contestata in judecata din cate am inteles eu.Totusi ceilalti 2 nepoti vor primi 12.5% fiecare .

Ar mai fi o problema majora cei doi frati sa nu vrea sa vina la succesiune.Cunosc un caz cand tot asa unii vroiau sa impiedice accesul la masa succcesorala,deci partea ei de 50 %. Era amanata succesiunea de unii din familie care erau in strainatate.Dar notarul un om cu caracter dupa hartia care a trimis-o la adresa din Spania a simtit imediat ce vroia sa faca familia fratelui,atunci cand au vorbit telefonic. Blocarea succesiunii pana la o venire candva in tara initial in vara cealalta,asa cum a facut de cativa ani, in idea ca poate nu va mai veni de loc,responsabilitati ioc numai eschivare. Ei nici un fel de responsabilitati la deplasari la spitale,nevoi casnice ,taieri de lemne,luarea unei reponsabilitati in situatia cazului de a fi paralizata mama celor in cauza.

Deci trebuie neaparat facuta succesiunea ,cei doi fiind chemati de notar chiar daca ei nu vor vrea sa vina.E dificil aici ca in general notari se cam opresc aici, daca oamenii nu vor sa vina, si aici depinde de un avocat fiindca s-ar putea sa se ajunga si la proces nu stiu chiar sigur.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.02.2018, 02:14:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu-l pot da afara din casa parinteasca cat timp parintele (mama) traieste si in care el e proprietar pe 1/8 mai ales ca acolo are domiciliul in acte.
Chiar daca ar solicita sa devina si ei co-locatari in "casa lor", nu pot decat cu acceptul celor care locuiesc acolo.

Deocamdata mama este in viata si nu se pune nici un fel de presiune asupra nimanui; eu ma gandesc(te rog sa ma ierti!) ca voi sunteti sub "presiunea" gandurilor voastre(tale?) carcotase.

Pe de alta parte, bunica a nascut 4 copii si cred ca-i iubeste pe toti la fel, chiar daca cei 2 n-au contribuit cu "paie"; poate ca voua(celorlalti 2 copii) v-a fost greu si observ ca nemultumirea voastra(ta?) graieste cu naduf.

Spun acestea fiindca si la noi a fost la fel cu casa parinteasca, doar o sora a contrbuit cu rate la cumpararea casei tatalui, iar la decesul tatalui, noi (ceilalti frati) fara nici macar o discutie am renuntat fiecare la partea cuvenita ca ea singura sa devina mostenitoare. Fara sa vorbim intre noi am actionat ca si cum ne-am fi inteles; e drept ca am stabilit sa ne intalnim toti la notar la ora 10.00.
Necunoscute sunt caile Domnului! Noi toti am fost egoisti fiindca ea nu ne-a cerut nimic niciodata, ba chiar m-a refuzat odata cand i-am sugerat un ajutor. Anul trecut s-a mutat la Domnul(Dumnezeu s-o odihneasca!) si toti fratii am mostenit mai mult decat casa parinteasca.

Din informatiile fff subiective pe care ni le-ai furnizat, doar creditandu-te pe tine cu bunavointa ne-am putea "alia" cu tine ca sa-i acuzam pe fratii tai (fara sa-i cunoastem deloc nici pe ei, nici greutatile lor) de... "egoism", dar si de planuri uracioase.
Te rog sa ma ierti, dar eu vad mai mult ca tu esti revoltata, nu ca ei sunt egoisti.
Si de ce crezi tu ma rog ca sunt revoltata?
Trebuie sa existe un motiv bine intemeiat ,fireste!

Si nu exista motiv mai intemeiat decat a-ti lasa mama paralizata in grija altora,iar pe tine sa te doara la basca.
I-as fi inteles daca nu contribuiau cu bani,sa zicem ca in Romania toti traiesc de pe azi pe maine...dar atunci isi pot oferi timpul lor ,ca bine merci nu au serviciu cu program fix ,nu au copii mici sau mai stiu ce obligatii.

Pe mama si pe mine au cazut toate,pt ca ea o ingrijeste si cand se termina banii din pensii trebuie sa trimit.
Si iarasi, banii nu sunt o problema daca repet,ar fi fost oameni de oamenie si ajutau in alt mod.

Sunt atat de nesimtiti incat stiu ca platim o femeie sa-i schimbe pampersul cat timp mama face naveta casa bunica- Bucuresti iar reactia lor este aceiasi ca a unui zid. Nu-i intereseaza sa ajute si pace buna!

Asta este realitatea : cele 2 fiice stau in apropiere de bunica,insa mama trebuie sa faca naveta cu trenul si cu autobuzul ca sa o ingrijeasca iar pe langa asta trebuie sa platim o femeie sa mai ajute cand mama pleaca acasa pt cateva zile sa ingrijeasca si de gospodaria ei si de tatal meu vitreg care are dementa senila si trebuie si dansul supravegheat.
Si toate astea,in conditiile in care cele 2 ar ajunge la bunica in 15 min.

Tu iti dai seama?

Nu-i vorba de subiectivism,nu am spus multe pe forum pt ca deranjeaza sa spui atatea intimitati si lucruri murdare.
Dar daca tu tii neaparat sa le auzi... nu-i bai!

Eu atata zic,nu ma acuza pe mine de subiectivism pt ca nici tu nu ma cunosti si iti faci pacate degeaba.
Dar nu cred ca asta reprezinta vreun impediment la tine sa judeci oameni necunoscuti...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 03.02.2018 at 02:16:37.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.02.2018, 02:47:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Oameni lipsiti de omenie si fara frica de Dumnezeu sunt mai pe toate drumurile,nu stiu de ce lui Demetrius ii pare neaparat ca sunt eu mincinoasa sau ca as exagera cu ceva in situatia asta.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.02.2018, 05:34:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si de ce crezi tu ma rog ca sunt revoltata?
Trebuie sa existe un motiv bine intemeiat ,fireste!

Si nu exista motiv mai intemeiat decat a-ti lasa mama paralizata in grija altora,iar pe tine sa te doara la basca.
I-as fi inteles daca nu contribuiau cu bani,sa zicem ca in Romania toti traiesc de pe azi pe maine...dar atunci isi pot oferi timpul lor ,ca bine merci nu au serviciu cu program fix ,nu au copii mici sau mai stiu ce obligatii.

Pe mama si pe mine au cazut toate,pt ca ea o ingrijeste si cand se termina banii din pensii trebuie sa trimit.
Si iarasi, banii nu sunt o problema daca repet,ar fi fost oameni de oamenie si ajutau in alt mod.

Sunt atat de nesimtiti incat stiu ca platim o femeie sa-i schimbe pampersul cat timp mama face naveta casa bunica- Bucuresti iar reactia lor este aceiasi ca a unui zid. Nu-i intereseaza sa ajute si pace buna!

Asta este realitatea : cele 2 fiice stau in apropiere de bunica,insa mama trebuie sa faca naveta cu trenul si cu autobuzul ca sa o ingrijeasca iar pe langa asta trebuie sa platim o femeie sa mai ajute cand mama pleaca acasa pt cateva zile sa ingrijeasca si de gospodaria ei si de tatal meu vitreg care are dementa senila* si trebuie si dansul supravegheat.
Si toate astea,in conditiile in care cele 2 ar ajunge la bunica in 15 min.

Tu iti dai seama?

Nu-i vorba de subiectivism,nu am spus multe pe forum pt ca deranjeaza sa spui atatea intimitati si lucruri murdare.
Dar daca tu tii neaparat sa le auzi... nu-i bai!

Eu atata zic,nu ma acuza pe mine de subiectivism pt ca nici tu nu ma cunosti si iti faci pacate degeaba.
Dar nu cred ca asta reprezinta vreun impediment* la tine sa judeci oameni necunoscuti...
Quod Erat Demonstrandum.



P.S. *= Bolduirea mea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 03.02.2018 at 05:39:50.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare