Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2010, 21:36:04
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Arrow Avort - pro sau contra?

Pentru ce motiv?


PS: daca exista deja un topic cu acest argument, va rog sa mi-l postati.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.08.2010, 22:16:45
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Total impotriva!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.08.2010, 22:55:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Pentru ce motiv?
Pentru ce motiv? Pentru ca nu poti sa ucizi cu sange rece o fiinta. Tu ai putea? Ai putea omori un prunc,un copil neputincios,fara aparare,care nu are nicio vina ca s-a nascut si care isi cere si el dreptul la viata,la fericire? Oare tu nu te bucuri de viata pe care o ai? Altul de ce nu s-ar bucura? De ce sa fie condamnat la moarte fara nicio vina?


Nici macar animalele nu fac asta! Aratati-mi va rog o specie,fie ea cat de salbatica,care dupa ce isi naste puii si-i omoara? Sau care ii omoara dinainte de a se naste... Orice animal traieste pentru a-si perpetua specia,atat! Femelele devin efectiv turbate cand e vorba ca cineva sa le primejdiasca puii! Numai oamenii nu sunt asa... Suntem cu mult mai jos decat conditia animalului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.08.2010, 23:03:25
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Pentru ce motiv?


PS: daca exista deja un topic cu acest argument, va rog sa mi-l postati.
impotriva
motiv: nu sunt un criminal.cum sa ucizi un biet copil? cum intreba si Raoul: tu ai putea sa faci asa ceva?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.08.2010, 23:06:03
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nici macar animalele nu fac asta! Aratati-mi va rog o specie,fie ea cat de salbatica,care dupa ce isi naste puii si-i omoara? Sau care ii omoara dinainte de a se naste... Orice animal traieste pentru a-si perpetua specia,atat! Femelele devin efectiv turbate cand e vorba ca cineva sa le primejdiasca puii! Numai oamenii nu sunt asa... Suntem cu mult mai jos decat conditia animalului!
Crestin: "Pai noi nu suntem animale."

Eu sunt pro.
Cand insarcinarea este un pericol cat pentru mama, atat si pentru copil, este inutil sa risti. Sunt de acord cu avortul in caz de un copil malformat, care va suferi toata viata. Si animalele isi parasesc puiul cand este bolnav.
Totusi, cand se face un abort, de obicei o fac cand inima nu incepe sa bata si sistemul nervos nu este destul de dezvoltat. Embrionul nu este deocamdata decat o masa de celule, nu mananca, nu respira, nu se misca, nu-i bate inima...

Last edited by Bast-et; 17.08.2010 at 23:15:09.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.08.2010, 23:08:15
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Avortul este cea mai grava, cea mai inumana, cea mai cumplita forma de crima. Nimic nu se compara.

Dar, deoarece cel rau este viclean, a reusit sa imbrace aceasta monstruozitate in haine "civilizate" si sa-i dea aparenta de "drept" al femeii, de "alegere", de "procedura medicala".

Bast-et, eu sunt tata. Atunci cand sotia mea a ramas insarcinata, nu eram crestin. Eram ateu. Si totusi, atunci cand am aflat ca in ea s-a zamislit o noua viata, atunci cand am pus mainile si urechea si inima pe pantecele ei si am stiut ca acolo este copilul meu, am STIUT ca este vorba despre un om. Un suflet. O fiinta. O viata.

Cand am vazut primele ecografii, in care nu se vedea decat un punct, inform, fara maini sau picioare, am stiut ca acolo este un OM.

Cand am vazut alte ecografii, mai tarziu, cand l-am vazut pe fiul meu cum misca mainile, cum clipeste.... sa bagi un fier in mama ?! sa-l rupi in bucati ?! sa-l arunci la gunoi ?!!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.08.2010, 23:17:53
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

[quote=Bast-et;278840]Crestin: "Pai noi nu suntem animale."

Eu sunt pro.

Nu inteleg- tu nu faci decat sa provoci- si este un pacat. Cred ca ai postat unde nu trebuia. Intreaba o femeie care a facut un avort cate mustrari de constiinta are!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.08.2010, 23:23:29
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Avortul este cea mai grava, cea mai inumana, cea mai cumplita forma de crima. Nimic nu se compara.

Dar, deoarece cel rau este viclean, a reusit sa imbrace aceasta monstruozitate in haine "civilizate" si sa-i dea aparenta de "drept" al femeii, de "alegere", de "procedura medicala".

Bast-et, eu sunt tata. Atunci cand sotia mea a ramas insarcinata, nu eram crestin. Eram ateu. Si totusi, atunci cand am aflat ca in ea s-a zamislit o noua viata, atunci cand am pus mainile si urechea si inima pe pantecele ei si am stiut ca acolo este copilul meu, am STIUT ca este vorba despre un om. Un suflet. O fiinta. O viata.

Cand am vazut primele ecografii, in care nu se vedea decat un punct, inform, fara maini sau picioare, am stiut ca acolo este un OM.

Cand am vazut alte ecografii, mai tarziu, cand l-am vazut pe fiul meu cum misca mainile, cum clipeste.... sa bagi un fier in mama ?! sa-l rupi in bucati ?! sa-l arunci la gunoi ?!!!!
Pai nu aveai nici un motiv sa-l refuzi.

Dar in caz ca acest copil era fructul unui viol? Sau daca viata sotiei tale si a fiului tau erau in pericol? (nu-i doresc nimanui asemenea nenorociri) Ce faceai?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.08.2010, 23:27:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Daca viata ta este in pericol, si o poti salva ucigand o fiinta nevinovata, un om care nu se poate apara, ce faci ?

Daca tu ai fi fructul unui viol, consideri ca ar fi fost ok sa fi rupta in bucati cu un cleste, smulsa din trupul mamei tale si aruncata la cosul de gunoi ?!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.08.2010, 23:37:27
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Pai nu aveai nici un motiv sa-l refuzi.

Dar in caz ca acest copil era fructul unui viol? Sau daca viata sotiei tale si a fiului tau erau in pericol? (nu-i doresc nimanui asemenea nenorociri) Ce faceai?
sotia mea a fost in pericol sa moara atunci cand a nascut. dar slava lui Dumnezeu ca azi si ea si copilul sunt bine sanatosi.
mai stiu un caz in care li s-a spus ca pruncul va avea sindromul Down. si cand a venit pe lume, ce sa vezi? copilul era perfect sanatos.
alt caz intamplat unor prieteni: li s-a spus la toate ecografele ca se va naste copilul fara o mana. cand s-a nascut a fost intreg si sanatos. Dumnezeu e mare si toate le poate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 15:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 12:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 20:13:14