Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.09.2010, 20:54:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Din cate stiu eu, hula impotriva Duhului Sfant este singurul pacat care nu se iarta. Exista un curent pe net in care lumea huleste tocmai ca sa arate ca nu se teme de zeul biblic pe care il crede inexistent.
Tu crezi ca Dumnezeu nu vede adancul inimii omului? Tu crezi ca nu cunoaste sufletul si parerea de rau?! A zis Hristos intr-adevar ca nu se iarta acest pacat insa aceste cuvinte le-a rostit pentru ca inima celui care huleste este impietrita si nu are nici urma de pocainta. Ori indreptarea nu are cum sa ramana neluata in seama de Dumnezeu, tocmai de aceea a lasat Sfanta Taina a Spovedaniei. Nu este pacat care sa covarseasca mila si iubirea lui Dumnezeu atunci cand exista cu adevarat cainta si dorinta de a nu-l repeta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.09.2010, 02:10:05
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Singurul pacat "fara iertare" este sinuciderea, ca nu mai e cale de intors. Si nici ala mereu, cine stie, am citit ca se poate uneori ca pt rugaciuni staruitoare si cu lacrimi ale rudelor cel ce s-a sinucis sa poata fi salvat.

Iar restul pacatelor TOATE au iertare daca se dezleaga la spovedanie. Canonul insa va fi diferit, evident. Mai, exista iertare si pt uciderea de mama, ganditi-va... cum sa nu fie iertare pt o injuratura?...

Deznadajduirea e foarte periculoasa cateodata...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.09.2010, 09:30:49
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Eu va multumesc pentru ajutor si incurajari. Ma gandeam si eu ca in momentul asta o va incerca si mai puternic al rau prin deznadezde.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.09.2010, 09:59:52
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

eu cred ca Dumnezeu mai tare se supara,pe cine face rau aproapelui !
aia cred ca e cea mai mare injuratura la adresa lui D-zeu, pt ca El nu e mandru,si nu se poate supara pe niste vorbe aruncate la deznadejde(din pricina unor greutati !),daca omul apoi regreta acele vorbe !

chiar si Cristos s-a indoit de Tatal,pret de o secunda, insa apoi a revenit in credinta !
la fel, si cu atat mai mult,si noi oamenii suntem imperfecti si supusi caderilor !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.11.2010, 17:45:53
Membru Membru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Mesaje: 23
Implicit

Eu m-as pocai si maine dar nu stiu cum Asta nu este o secta pe langa Biserica noastra??? Cum ma pot pocai ca vreau sa stiu .....dar nu vreau sa devin sectar ....Cum se faceeee???
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.11.2010, 18:32:11
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Membru Vezi mesajul
Eu m-as pocai si maine dar nu stiu cum Asta nu este o secta pe langa Biserica noastra??? Cum ma pot pocai ca vreau sa stiu .....dar nu vreau sa devin sectar ....Cum se faceeee???
Pocăit, protestant, sectant, același lucru. Nu la asta se referă termenul în cazul ăsta, ci la o stare sufletească de mare regret pentru păcatele săvârșite.

Te pocăiești prin părerea de rău izvorâtă din inimă pentru tot ceea ce ai săvârșit rău și prin nevoința ta la smerenie și la rugăciuni fierbinți. Pocăința nu trebuie să lipsească din cadrul Sfintei Spovedanii.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.11.2010, 18:42:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Membru Vezi mesajul
Eu m-as pocai si maine dar nu stiu cum Asta nu este o secta pe langa Biserica noastra??? Cum ma pot pocai ca vreau sa stiu .....dar nu vreau sa devin sectar ....Cum se faceeee???
Ai spus o vorba mare si ingerul tau a notat-o. Despre pocainta s-a scris mult. Ti-as propune sa incerci sa-L iubesti mult pe Dumnezeu. E o cale placuta. Nicio patima nu ti se pare mai importanta decat iubirea lui Dumnezeu, de aceea iti va fi usor sa te lupti rand pe rand cu patimile si cu pacatele mari si mici.

Exista Cineva de dragul Caruia faci si tu mici sacrificii pentru a-I fi pe plac Lui. Fara vorbe mari, in momentul cand ii vei fi pe plac lui Dumnezeu, inseamna ca ai pus inceput bun pocaintei. Sfantul Ioan Botezatorul a predicat pocainta, adica renuntarea la pacate si aplicarea in viata de zi cu zi a poruncilor lui Dumnezeu. Este o dovada de mare mandrie sa spuna unii despre ei insisi ca sunt pocaiti. Din start se vede ca e ceva putred acolo.

Am citit undeva ca, din smerenie, un sfant spunea despre el insusi : ,,Inca n-am pus inceput bun pocaintei mele.'' Adica el era sfant, facea minuni si se smerea, iar altii se bat cu pumnul in piept ca ei sunt pocaiti! Pocainta se face in interiorul Bisericii Ortodoxe, nu in afara ei!

Citeste, citeste si iar citeste carti duhovnicesti: Proloagele, Vietile Sfintilor, Mantuirea pacatosilor, Pelerinul rus, Noul Testament etc. Ti-am dat doar cateva titluri ale unor carti care te pot ajuta. Ia legatura cu un duhovnic bun si ... la treaba! Spovedanie (fapte, vorbe, ganduri), rugaciune, post, milostenie, iar Dumnezeu te va ajuta. Doamne ajuta!

Last edited by antoniap; 18.11.2010 at 18:49:16.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.02.2011, 11:26:29
Claudelul Claudelul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 2
Implicit

http://www.gotquestions.org/Romana/b...hul-Sfant.html

Cititi si aici.
Sper din suflet sa o ajute ce scrie aici. Vreau sa zic ca si eu am aceeasi problema. Dar la mine e chestia ca daca imi zici " Sa nu ..." eu fac. Nu ca as avea eu vreodata ceva cu vreocineva in special cu divinitatea.

Adica na, sa musti mana care te hraneste. Dar chiar si asa am astfel de ganduri care ma omoara psihic. Si imediat ma duc la deznadejde.

Aveti grija de psihicul vostru.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.02.2011, 12:28:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Am o cunostiinta care spune ca si-a amintit de curand ca in adolescenta (ea avand acum 22 de ani ) a avut o perioada grea dpdv psihic si in timpul uneia dintre crizele de nervi de atunci a adus injuratura lui Dumnezeu.
Intre timp, crescand a uitat pacatul respectiv si s-a apropiat de Dumnezeu cu inima curata din cate vad insa a intrat in panica cand si-a amintit ce a facut si acum traieste cu impresia ca nici daca s-a calugari nu va scapa de facul iadului.
.

Atat timp cat exista parere de rau pentru pacat si dorinta dupa Dumnezeu, Dumnezeu nu s-a departat de acel om
. Caci numai Duhul Sfant poate produce aceste stari; iar daca ele sunt inseamna ca Duhul Sfant e langa ea si nu a parasit-o.

A huli Duhul Sfant nu inseamna a injura cand esti in nestiinta. Hula impotriva Duhului Sfant este o atitudine continua de respingere a lui Dumnezeu. Duhul Sfant este reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant, singurul care poate sa ne conduca spre Dumnezeu si mantuirea Lui.

Duhul Sfant se ocupa de noi si ne arata calea catre Dumnezeu. Daca noi respingem sistematic indemnurile Lui catre pocainta si persistam in rau, vom ajunge ca intr-o zi sa-I spunem [prin atitudinile noastre] ca nu mai avem nevoie de El, ca indemnurile Lui nu sunt bune, ajungand astfel sa numim raul bine si binele rau. In acel moment, deoarece este respins sistematic, Duhul Sfant se indeparteaza de om, iar omul pierde sansa mantuirii si a iertarii; si asta deoarece Cel care il conduce catre iertare l-a parasit.

In concluzie, zi-i prietenei tale sa fie linistita, sa-si marturiseasca pacatul facut din nestiinta in necredinta si sa isi concentreze toata energia pe cautarea lui Hristos. Caci El o asteapta cu bratele deschise.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.02.2011, 13:10:01
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Din cate stiu eu, hula impotriva Duhului Sfant este singurul pacat care nu se iarta. Exista un curent pe net in care lumea huleste tocmai ca sa arate ca nu se teme de zeul biblic pe care il crede inexistent.
Da...cum spui tu oricum nu are sens ce spui...mare zeu al prostiei mai esti si tu

Last edited by padrevicentiu; 18.02.2011 at 13:17:49.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele 7 daruri ale Duhului Sfant Laurentiu Generalitati 52 28.03.2016 12:29:30
hula impotriva Duhului Sfant mihaisepo Din Noul Testament 27 21.08.2011 01:02:17
pacat impotriva Duhului Sfant lore86 Generalitati 12 20.04.2011 11:42:12
Despre pacatul impotriva Duhului Sfant lacrimi Din Noul Testament 35 14.04.2010 07:23:20
hula impotriva Duhului Sfant anaana71 Generalitati 14 30.01.2010 14:30:27