Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2005, 16:25:39
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Asa cum am spus si la "tinuta in biserica" eu sunt de parere ca ar trebui ca fiecare biserica si manastire sa aiba afisat regulile (macar cele esentiale) .

Ar trebui sa se specifice clar (printe multe altele):

1.Ca nu este voie sa se sarute icoanele in timpul slujbei (pentru ca deranjezi atata lume)

2.Ca nu este voie sa se vorbeasca nici in timpul si nici la sf slujbei

3.Ca,copii mici se impartasesc pana sa inceapa slujba si nu la sfarsit cand copilul a manacat (pentru ca este imposibil ca un copil de pana intr-un an sa nu fimancat pana la 11-12 atunci cand se impartaseste), am vazut zeci de cazuri in care preotul nu a impartasit copilul pentru ca parintele nestiutor i-a dat sa manance copulului sau mai grav, parinti care-si duceau copii la impartasit in timp ce acestia mancau pufuleti, sau si mai enervant cand se vine cu copii mici la biserica si copii incep sa tipe exact in momentele cheie ale slujbei !

etc etc etc

Cea mai grava problema sunt unele babe care daca vad pe cineva ca a gresit intr-un fel sar pe el , facand ca acel om sa nu mai vina prea curand la biserica .

Multe sunt de spus dar cel mai important e ca se vrea respectarea regulilor dar nimeni (exista si exceptii , bineinteles) nu face absolut nimic pentru asta ! :|

Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.10.2005, 19:54:03
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Valentin,daca ar fi numai aceste nereguli;dar nu stiu cum este acolo unde esti tu,dar la mine in biserica,cind se iese cu Sf,Daruri,vezi femei,copii,barbati,ca pun mina pe vesmintul preotului si se sterge su el pe fata,pe ochi;doamne,ce pacat;dar pe minema uimeste ca preotul nu spune nimic;sau,cind iese su cadelnita,se bulucesc sa dea tamiie preotului;si tot nu spune nimic; eu cred ca ar trebui spuse aceste" pacate"; pentru ca sunt pacate;si cite altele; chiar stau si ma intreb de multe ori,de ce nu spune minic preotul?;Valentin,te superi daca te rog sa intri pe:www.getasart.3x.ro si sa-mi spui parerea ta la :getasart@yahoo.com sau a9ici,unde vrei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.10.2005, 02:13:11
ana-maria ana-maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2005
Mesaje: 7
Implicit

???O regula ar fi sa nu tinem copii mici la biserica fiindca tipa in momentele cheie ale slujbei?
Eu cred ca ar trebui mai multa intelegere si din partea noastra pentru ca acei copii au nevoie de harul lui Dumnezeu la fel de mult ca si noi.

Alte reguli ar mai fi:
- sa-ti lasi rujul acasa nu pe icoane
- sa te duci la strana daca te chinuie talentul
... si poate cel mai important sa nu fii ca fariseul ci ca vamesul care-si plange pacatele lui nu pe ale altora
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2005, 23:48:05
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana-maria
???O regula ar fi sa nu tinem copii mici la biserica fiindca tipa in momentele cheie ale slujbei?
Eu cred ca ar trebui mai multa intelegere si din partea noastra pentru ca acei copii au nevoie de harul lui Dumnezeu la fel de mult ca si noi.

Alte reguli ar mai fi:
- sa-ti lasi rujul acasa nu pe icoane
- sa te duci la strana daca te chinuie talentul
... si poate cel mai important sa nu fii ca fariseul ci ca vamesul care-si plange pacatele lui nu pe ale altora
Intelegere intelegere dar eu cred ca este normal ca atunci cand iti aduci copilul la biserica sa-i spui de acasa unde merge si cum trebuie sa se comporte, nu sa lasi copilul sa fuga dintr-un colt in altul si sa mai si vorbeasca ......
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2005, 19:31:06
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana-maria
???O regula ar fi sa nu tinem copii mici la biserica fiindca tipa in momentele cheie ale slujbei?
Eu cred ca ar trebui mai multa intelegere si din partea noastra pentru ca acei copii au nevoie de harul lui Dumnezeu la fel de mult ca si noi.
Desigur...mai multa intelegere, dar nu trebuie sa lasam zelul sa ne aduca in situatii penibile, penibile si pentru noi, si pentru ceilalti. As spune ca nu este cazul sa aducem copiii de pana la 3 ani la biserica, in sprecial sugarii. Eu nici nu-mi aduc aminte momente de inainte de varsta asa. Sa fim seriosi.
Bineinteles, sa nu fim intoleranti. In nici una caz nu vom face observatie unei mame cu privire la aducerea copilului in biserica, nu stim noi ce probleme are, posibil sa nu aiba cu cine sa-l lase acasa, si in nici un caz nu ii vom arunca o privire "ucigatoare", cum am mai vazut. Sa fim oameni, inainte de orice.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.10.2005, 15:18:22
ecaterina ecaterina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

Chiar ma mira sa vad aici discutii in care se spune ca ar fi bine ca cei sub 3 ani sa nu fie adusi in biserica. De ce nu? Pentru ca nu isi amintesc? Nu credeti ca Sf. Liturghie lucreaza in ei si chiar daca nu isi amintesc? La biserica unde merg eu sunt foarte multi copii, de toate varstele (cateva luni - 14 ani). Mai plang, mai tipa, se mai plimba dar cine e atent la slujba si vine regulat s-a obisnuit cu ei si nu il deranjeaza. Nu luati in calcul ca, daca copilul mic sta acasa, si parintii si bunicii ar trebui sa stea? Sa nu imi ziceti de bona ca nu suntem cu totii bogati ...
"Lasati copiii sa vina la mine ca unora ca acestora este imparatia cerurilor" !
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.10.2005, 20:52:57
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina
La biserica unde merg eu sunt foarte multi copii, de toate varstele (cateva luni - 14 ani). Mai plang, mai tipa, se mai plimba dar cine e atent la slujba si vine regulat s-a obisnuit cu ei si nu il deranjeaza. Nu luati in calcul ca, daca copilul mic sta acasa, si parintii si bunicii ar trebui sa stea? Sa nu imi ziceti de bona ca nu suntem cu totii bogati ...
Doamne ajuta!

"Chiar ma mira sa vad aici discutii in care se spune ca ar fi bine ca cei sub 3 ani sa nu fie adusi in biserica."

N-ai vazut nimic :D Avem discutii si mai idioate... :D

"De ce nu? Pentru ca nu isi amintesc? Nu credeti ca Sf. Liturghie lucreaza in ei si chiar daca nu isi amintesc?"

Sincer, nu. Cred ca Sfanta Liturghie lucreaza doar in cei ce o asculta si o inteleg.

"La biserica unde merg eu sunt foarte multi copii, de toate varstele (cateva luni - 14 ani). Mai plang, mai tipa, se mai plimba dar cine e atent la slujba si vine regulat s-a obisnuit cu ei si nu il deranjeaza."

Da. O fi vreo biserica mai deosebita...nu asa este peste tot...in general oamenii nu mai sunt toleranti...


"Nu luati in calcul ca, daca copilul mic sta acasa, si parintii si bunicii ar trebui sa stea? Sa nu imi ziceti de bona ca nu suntem cu totii bogati ..."

Asa e. Eu am spus doar ca ar fi bine sa stea acasa, si doar printr-o coincidenta am spus-o intr-un topic numit "Reguli" :D Nu este o regula, si, daca copilul este cuminte chiar nu vad nici o problema...La fel si in cazul in care parintii nu au unde sa-l lase.






Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2005, 13:53:08
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valentin
Asa cum am spus si la "tinuta in biserica" eu sunt de parere ca ar trebui ca fiecare biserica si manastire sa aiba afisat regulile (macar cele esentiale) .

Ar trebui sa se specifice clar (printe multe altele):

1.Ca nu este voie sa se sarute icoanele in timpul slujbei (pentru ca deranjezi atata lume)

2.Ca nu este voie sa se vorbeasca nici in timpul si nici la sf slujbei

3.Ca,copii mici se impartasesc pana sa inceapa slujba si nu la sfarsit cand copilul a manacat (pentru ca este imposibil ca un copil de pana intr-un an sa nu fimancat pana la 11-12 atunci cand se impartaseste), am vazut zeci de cazuri in care preotul nu a impartasit copilul pentru ca parintele nestiutor i-a dat sa manance copulului sau mai grav, parinti care-si duceau copii la impartasit in timp ce acestia mancau pufuleti, sau si mai enervant cand se vine cu copii mici la biserica si copii incep sa tipe exact in momentele cheie ale slujbei !

etc etc etc

Cea mai grava problema sunt unele babe care daca vad pe cineva ca a gresit intr-un fel sar pe el , facand ca acel om sa nu mai vina prea curand la biserica .

Multe sunt de spus dar cel mai important e ca se vrea respectarea regulilor dar nimeni (exista si exceptii , bineinteles) nu face absolut nimic pentru asta ! :|
Dar cei care se numesc sfinti, caci asa spune preotul la Sfanta Liturgie, Sfintele (adica Sfintele daruri, painea, apa si vinul,), sfintilor; si care nu-s nici copii, nici ca varsta si se pare nici ca nerautate, nici ca smerenie, si participa activ........cu luare aminte asculta Sfanta Liturghie, si-s si pe la strana, si traiesc cu "adevarat", Sfanta Liturghie, si vad ............de toate, si ce este si chiar ce
nu-i (si mai grav si pe cine nu este! :D, la Liturghie!:D), si copiii care fac si ei ce pot, si pe mai stiu eu cine si ce si ce este si ce-i doar in imaginatia lor!, adica nu exista!, oare nu-s asemenea celor din povestea Sfantului, care Ii dadeau slava Lui Dumnezeu in Duhul Sfant, in timp ce ceilalti IL proslaveau cu lemnele in spinare si datul marunt din buze, si sfaturi si foarte firoscosi..................., de s-a udat bietul sfantul pe talpi??????????:angry: in ipocrizia lor pseudo-foarte-evlavioasa?:angry:
P.S. Citii la un Sfant Parinte, ca mai dihai decat cel mai aprig ravnitor, prin orice fel de lacasuri isi face veacul si ...............
Ca vorba aia, si dracu-i mare ascet, ca nici nu bea, nici nu mananca, nici nu doarme, nici nu se casatoreste!!!!!!!!
Pai, care dintre voi, poate sa faca aceasta?, si de cand este omenirea?, care (omenire cica)mananca ce mananca, inclusiv inimi de morti!!!!!!! Dupa cum tocmai m-am informat de pe acest forum nu mai departe decat astazi!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.11.2005, 14:49:21
AdiZ AdiZ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2005
Locație: Brasov, Romania
Mesaje: 5
Implicit

V-ati gandit vreodata, ca in loc sa ii criticati pe cei care va deranjeaza in biserica, sa va rugati pentru ei, pentru pacatele care si le fac, pentru linistirea lor si nu in ultimul rand sa-i iertati pentru ca va gresesc deranjandu-va. Nu vrea sa credeti ca nici eu nu judec si critic unele persoana de la biserica mea. Din contra, sunt primul care ma gandesc sa ii judec pentru ce fac. Dar uneori ma gandesc ca Bunul Dumnezeu imi da exact ce merit. Oare eu chiar nu am deranjat pe nimeni altcineva?
De exemplu, am un domn care de fiecare data cand vine la biserica, canta putin sau mult mai tare decat strana. Dar cand nu vine, stiu ca aproape sigur s-a dus intr-o crasma si atunci imi dau seama ca mai bine venea in casa Domnului decat sa-si bea sufletul intr-o crasma. Intr-o zi in care lipsea chiar m-am rugat sa-l aduca Dumnezeu in Sfanta Biserica si l-a adus.
Insa nenorocirea mea e ca uit repede. Azi ma bucur, maine iar imi pierd timpul petrecut la Sfanta Liturghie gandindu-ma la greseala care mi-o face aproapele.
Poate uneori ar fi bine sa si vorbim cu persoanele in cauza si astfel am face un bine si lor si noua.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.11.2005, 17:06:40
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdiZ
V-ati gandit vreodata, ca in loc sa ii criticati pe cei care va deranjeaza in biserica, sa va rugati pentru ei, pentru pacatele care si le fac, pentru linistirea lor si nu in ultimul rand sa-i iertati pentru ca va gresesc deranjandu-va. Nu vrea sa credeti ca nici eu nu judec si critic unele persoana de la biserica mea. Din contra, sunt primul care ma gandesc sa ii judec pentru ce fac. Dar uneori ma gandesc ca Bunul Dumnezeu imi da exact ce merit. Oare eu chiar nu am deranjat pe nimeni altcineva?
De exemplu, am un domn care de fiecare data cand vine la biserica, canta putin sau mult mai tare decat strana. Dar cand nu vine, stiu ca aproape sigur s-a dus intr-o crasma si atunci imi dau seama ca mai bine venea in casa Domnului decat sa-si bea sufletul intr-o crasma. Intr-o zi in care lipsea chiar m-am rugat sa-l aduca Dumnezeu in Sfanta Biserica si l-a adus.
Insa nenorocirea mea e ca uit repede. Azi ma bucur, maine iar imi pierd timpul petrecut la Sfanta Liturghie gandindu-ma la greseala care mi-o face aproapele.
Poate uneori ar fi bine sa si vorbim cu persoanele in cauza si astfel am face un bine si lor si noua.
Are dreptate AdiZ. Ce ne tot chinim noi sa intelegem cum o fi aia sau ailalta, daca sa aducem copii sau nu, daca pupa hainele preotului sau dau navala pe el. Nu toti inteleg lucrurile asa cum le intelgem noi, nu toti le traiesc ca noi. Fiecare face cum simte, cum stie el ca poate sau ca e mai bine.
Cat despre copii, indiferent ca au 40 de zile sau 14 ani, ei trebuie adusi! Macar sa primeasca Sfanta Impartasanie, pentru inceput, apoi familiarizati cu slujbele etc. Nu se poate miza pe faptul ca nu-si amintesc, ca sunt prea mici!! Harul Domnului se pogoara si in sufletele lor. Sa nu ne amagim ca ar fi zadarnic, ca face galagie etc. Exista si pentru galagie remedii. Numai cine nu vrea nu gaseste...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reguli de folosire a forumului. admin Reguli generale de utilizare a forumului 1 14.01.2011 19:08:27
Reguli sanctificare vs_ioan Despre Biserica Ortodoxa in general 1 11.03.2010 18:10:09
Intrebare?-pentru reguli! alecsandru Reguli in Biserica 17 31.10.2008 05:04:25
reguli bisericesti oanamarieta Generalitati 1 24.02.2008 10:42:54