Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2011, 09:56:43
nsimona nsimona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Mesaje: 6
Implicit despre adoptii

Am 43 de ani, un baiat de 21 de ani si as dori sa adopt un copil abandonat in maternitate. As dori sa stiu care este parerea Bisericii ortodoxe despre adoptie si cum este privit de biserica cel care adopta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2011, 11:12:26
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsimona Vezi mesajul
Am 43 de ani, un baiat de 21 de ani si as dori sa adopt un copil abandonat in maternitate. As dori sa stiu care este parerea Bisericii ortodoxe despre adoptie si cum este privit de biserica cel care adopta.
Nu stiu care este parerea bisericii despre adoptie si nici despre cel care adopta.Dar CRED ca nu are cum fi una rea.
Eu personal admir mult adoptiile, atata timp cat sunt facute din inima,fara interese meschine( adoptia facuta pentru ca e in trend,etc),doar pentru a ajuta un suflet de copil,iubindu-l si oferindu-i un camin -spatiu propice pentru o dezvoltare armonioasa si pentru o educatie sanatoasa.

Ce sa zic, eu va doresc succes !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2011, 13:14:46
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Daca nu ma greshesc Paritele Arsenie Boca, zicea ca adoptiile nu sunt prea bune deoarece nu shtim a cui copil e, iar copilul preia caracterul si apucaturile parintilor, sau cam asa...
Zicea parintele ca mai bine sa avem grija de un copil, si sa il ajutam, pana acesta va deveni independent...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2011, 13:36:24
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsimona Vezi mesajul
Am 43 de ani, un baiat de 21 de ani si as dori sa adopt un copil abandonat in maternitate. As dori sa stiu care este parerea Bisericii ortodoxe despre adoptie si cum este privit de biserica cel care adopta.
Poate ca ar fi mai bine sa luati un copil in plasament ,cu timpul veti decide ce si cum..........

Last edited by Samy02; 06.02.2011 at 16:46:47.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2011, 13:53:46
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsimona Vezi mesajul
Am 43 de ani, un baiat de 21 de ani si as dori sa adopt un copil abandonat in maternitate. As dori sa stiu care este parerea Bisericii ortodoxe despre adoptie si cum este privit de biserica cel care adopta.
De ce ar fi împotrivă BO? E un act foarte nobil, chiar mă enervează că sunt persoane care se tot chinuie să facă copii, deși nu reușesc, când sunt atâția copii care au nevoie de o familie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2011, 15:17:13
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Daca nu ma greshesc Paritele Arsenie Boca, zicea ca adoptiile nu sunt prea bune deoarece nu shtim a cui copil e, iar copilul preia caracterul si apucaturile parintilor, sau cam asa...
Zicea parintele ca mai bine sa avem grija de un copil, si sa il ajutam, pana acesta va deveni independent...
Trebuie sa avem nadejde ca daca noi avem o viata in Hristos,nu vom prelua obiceiurile rele ale parintilor.De exemplu un copil din parinti betivi va fi betiv?Sau un copil rezultat in urma unei desfranari va fi un desfranat?Sau daca se sinucide unul din parintii unui copil,si el la randul lui va avea tendinte suicidare?
Eu am certitudinea ca traind o viata curata Harul Lui Dumnezeu ne poate transfigura.
Am fost in spital la copiii abandonati si ridicau bratele ca sa ii iau in brate.Cand ii puneam din nou in pat plangeau.....se simteau iarasi singuri
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2011, 15:29:07
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Copilul in mare parte va fi asa cum il cresti si il educi...Nu poti garanta pt cel trup din trupul tau, dar pentru unul strain? Importanta este iubirea si daruirea in cazul adoptarii unui copil...In fond este un sufletel care va fi extrem de fericit, putand rosti mama si tata !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2011, 15:47:39
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Doamne ferește, decât să trăiască într-un mediu dezolant cum ar fi orfelinatul, fără nădejde, fără mamă și mai ales fără Hristos, mai bine să fie luat de către o familie creștină și bună care va ști ce învățătură să-i ofere.

Eu sunt pentru adopții.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2011, 16:49:16
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsimona Vezi mesajul
Am 43 de ani, un baiat de 21 de ani si as dori sa adopt un copil abandonat in maternitate. As dori sa stiu care este parerea Bisericii ortodoxe despre adoptie si cum este privit de biserica cel care adopta.
http://www.crestinortodox.ro/morala/...me-119374.html
http://www.crestinortodox.ro/slujbe-...pii-96392.html
http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...iat-98000.html
http://www.crestinortodox.ro/morala/...iei-70842.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2011, 17:11:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Putini cunosc ca Biserica are rugaciuni pentru cei care infiaza copii. In aceste rugaciuni, infierea este asemanata cu o nastere supranaturala, asa cum este cea de la Botez. Sa nu uitam ca atat cel care infiaza, cat si cel care boteaza, devin cu adevarat parinti. Nasterea in astfel de cazuri depaseste firescul, pentru ca este o nastere prin Duhul Sfant. Iar ca sa nu ne indoim ca nu este posibil sa avem nasteri prin Duhul Sfant, in chip supranatural, este de ajuns sa ne amintim de nasterea Fiului lui Dumnezeu din Fecioara Maria. Hristos nu este rezultatul unei legaturi trupesti, iar Fecioara naste ramanand Fecioara.


In rugaciunea pe care preotul o citeste in cazul infierii unui copil se spune: "Iubitorule de oameni Imparate, cauta din sfantul Tau locas spre robii Tai acestia (N), si pe cei pe care firea i-a nascut departati unul de altul dupa trup, pe acestia Insuti Dumnezeule, ii uneste in tata si in fiu prin Sfantul Tau Duh; intareste-i in dragostea Ta; leaga-i pe ei cu binecuvantarea Ta; inalta-i pe ei intru slava Ta; intareste-i pe ei in credinta Ta."
La finalul rugaciunilor, cel infiat ingenuncheaza in fata celui ce-l adopta, iar cel care a devenit tata, il ridica pe cel infiat si ii spune: "Astazi fiul meu esti tu; eu astazi te-am nascut", si-l imbratiseaza.


http://www.crestinortodox.ro/morala/...me-119374.html


Biserica si adoptia - http://www.ziarullumina.ro/articole;...i-adoptia.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 18:01:23