Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2013, 11:26:28
roboam roboam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.02.2013
Mesaje: 35
Implicit Asemanari esentiale intre ortodoxie si adventism

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Roboam: Apreciez ca ati facut un sondaj printre ortodocsi si ati stabilit ca implinesc mai putin decat adventistii, sau impartasesc mai putin decat adventistii Crezul. Puteti oricand sa deschideti un subiect nou pe aceasta tema,
O asemanare esentiala, intre ortodoxie si adventism este raportarea la Crezul de la Niceea.

Observatie: o diferenta, exista totusi; ortodocsii au rezerve in ceea ce priveste credinta in revenirea Domnului si invierea mortilor pentru viata vesnica, pe cand la adventisti acestea reprezinta esenta credintei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2013, 11:35:39
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roboam Vezi mesajul
O asemanare esentiala, intre ortodoxie si adventism este raportarea la Crezul de la Niceea.

Observatie: o diferenta, exista totusi; ortodocsii au rezerve in ceea ce priveste credinta in revenirea Domnului si invierea mortilor pentru viata vesnica, pe cand la adventisti acestea reprezinta esenta credintei.
Aratati-ne si noua un text din Scriptura, Traditie sau emis de o Biserica Ortodoxa, din care sa rezulte ceea ce am subliniat mai sus.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2013, 11:46:55
roboam roboam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.02.2013
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Aratati-ne si noua un text din Scriptura, Traditie sau emis de o Biserica Ortodoxa, din care sa rezulte ceea ce am subliniat mai sus.
Nu este vorba de texte ci despre ceea ce cred, cu adevarat, ortodocsii. As face o demonstratie la cele afirmate, lundu-va chiar pe dvs. ca exemplu (desi sunteti catolic).

Dvs. in ce credeti? In nemurirea celui mort sau in revenirea Domnului si invierea mortilor pentru viata vesnica (asa cum spune Crezul)? Caci nu se pot impaca amandoua.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2013, 12:04:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roboam Vezi mesajul
Nu este vorba de texte ci despre ceea ce cred, cu adevarat, ortodocsii. As face o demonstratie la cele afirmate, lundu-va chiar pe dvs. ca exemplu (desi sunteti catolic).

Dvs. in ce credeti? In nemurirea celui mort sau in revenirea Domnului si invierea mortilor pentru viata vesnica (asa cum spune Crezul)? Caci nu se pot impaca amandoua.
Catolicii, ca si ortodocsii si ceilalti care isi spun "crestini" si iau Biblia in serios cred ca dupa moarte vine Judecata. Adventistii sunt, dupa stiinta mea, singurii care, contestand dogma nemuririi sufletului, cred ca sufletele ar fi delebile.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2013, 12:05:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Consider afirmatia userului Roboam defaimatoare la adresa ortodocsilor si constat ca are mari lacune in ceea ce priveste Ortodoxia. Este o minciuna strigatoare la cer sa spui ca ortodocsii nu cred in a doua venire a lui Hristos. L-as ruga sa posteze doctrina care spune asa ceva, in caz contrar, ramane o speculatie malitioasa. Daca are lacune, ii recomand o reticenta in a posta si o atentie sporita la ceea ce afirma despre credintele altora.

Last edited by ioanna; 03.03.2013 at 12:12:48.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2013, 12:11:59
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roboam Vezi mesajul
O asemanare esentiala, intre ortodoxie si adventism este raportarea la Crezul de la Niceea.

nimic mai fals!

adventistii cred intr-o forma a doctrinei Trinitatii, gresita, care subordoneaza pe Fiul Tatalui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2013, 12:13:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roboam Vezi mesajul
Nu este vorba de texte ci despre ceea ce cred, cu adevarat, ortodocsii. As face o demonstratie la cele afirmate, lundu-va chiar pe dvs. ca exemplu (desi sunteti catolic).

Dvs. in ce credeti? In nemurirea celui mort sau in revenirea Domnului si invierea mortilor pentru viata vesnica (asa cum spune Crezul)? Caci nu se pot impaca amandoua.
Ortodocsii cred ceva si mai tare, cred in "Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort." .Deci nu numai nemurirea "mortului" dar si moartea "viului" .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2013, 12:20:28
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roboam Vezi mesajul
As face o demonstratie la cele afirmate, lundu-va chiar pe dvs. ca exemplu (desi sunteti catolic).

Dvs. in ce credeti? In nemurirea celui mort sau in revenirea Domnului si invierea mortilor pentru viata vesnica (asa cum spune Crezul)? Caci nu se pot impaca amandoua.
Eu cred, impreuna cu Biserica lui Iisus Hristos, ca sufletul omului este nemuritor, iar la Judecata de obste acest suflet va fi reunit cu trupul inviat. Pentru aceasta spunem in Crez: "Cred in invierea mortilor si viata vesnica", si nu spunem "cred în dispariția sufletului".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2013, 12:26:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Consider afirmatia userului Roboam defaimatoare la adresa ortodocsilor si constat ca are mari lacune in ceea ce priveste Ortodoxia.
Păi, cu toată dragostea, altfel ce ar căuta la adventiști?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2013, 12:27:47
roboam roboam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.02.2013
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Catolicii, ca si ortodocsii si ceilalti care isi spun "crestini" si iau Biblia in serios cred ca dupa moarte vine Judecata.
Adventistii cred ca dupa moarte vine invierea (pentru a primi rasplata, dupa judecata facuta de Dumnezeu).

La dvs. cand este plasata invierea si ce rost are?
Reply With Quote
Răspunde