Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2015, 09:59:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Evenimente si noutati din viata colegilor de forum

Ma gandeam ca asa ceva nu exista inca :)
Un topic in care sa aflam noutati despre acei membri care nu se sfiesc sa aibe o identitate reala,aici pe forum.


Noutatea zilei este ca Fallen,colega noastra,a nascut ieri cu bine o fetita frumoasa foc(si speram si cuminte
S-o felicitam cum se cuvine pe mamica iar bebelusului sa-i uram viata lunga si dragoste de Dumnezeu.
Doamne ajuta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2015, 10:08:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

In timp ce Fallen a trecut cu bine de acest episod al maternitatii,o alta mamica de pe forum,se gaseste in mare suparare si disperare parinteasca.
In ultimul trimestru,la o ecografie,doctorii au diagnosticat fatul cu lipsa vezicii biliare...sper din tot sufletul sa fie doar o eroare si sa depaseasca cu bine acest hop.
Pomeniti-o si pe ea in rugaciuni,este durerea unei mame aflate in neputinta si disperare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2015, 10:13:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Felicitări, la cît mai mulți în continuare!

Și-i dorim mămicii s-o alăpteze cît de mult posibil! Chiar dacă va avea dificultăți la început, să nu cedeze presiunilor din jur apropo de laptele praf.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2015, 11:15:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Felicitări, la cît mai mulți în continuare!

Și-i dorim mămicii s-o alăpteze cît de mult posibil! Chiar dacă va avea dificultăți la început, să nu cedeze presiunilor din jur apropo de laptele praf.
Ce inseamna s-o alapteze cat mai mult?
Peste un an?Peste 3 ani? Peste 6 ani ca altii? http://www.parenting.com/news-break/...r-old-daughter
Unde te situezi?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 27.08.2015 at 11:17:44.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2015, 11:25:06
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Felicitari Fallen. Sanatate micutei, sanatate si tie si numai bucurii impreuna.

Legat de alaptat, cred ca Florin vroia sa zica sa nu renunte daca nu reuseste in prima, sau daca are impresia sau ii zic cei din jur diverse (ca nu-i ajungefetei laptele ei, ca nu are laptele bun si alte minuni). Parerea mea vis-a-vis de alaptat e ca ideal ar fi ca, coplul sa fie alaptat pana in jurul varstei de 2 ani (bine inteles, nu alaptat exclusiv, ci si diversificat atunci cand trebuie - ideea e ca, aopilul sa aiba parte de laptele matern pana in juul varstei de 2 ani). Intr-adevar nu inotdeauna se poate, insa daca se poate, de ce nu?!
Cunosc mmici care au alaptat 3 saptamani sau mai putin din motive "estetice"; cunosc mamici care au renuntat dupa 2-3 luni la presiunile binevoitorilor cu texte gen: da-i lapte praf ca laptele tau s-a stricat/nu ii ajunge sa se sature etc. si stiu mamici care inca alapteaza, copii avand intre 9 luni si 1 an si 10 luni.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2015, 14:31:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Tu tii contact privat cu ea?
Ai poza cu fetita? (ca spui ca este frumusica foc).

Ii doresc si eu numai bine ei si familiei si sa continuie sa se lupte pentru amerge pe drumul bun (sa se cunune, sa boteze fetita, etc.)

Ia uite, deja a nascut. Eu intelesesem ca mai are mult, ca mai pe la iarna naste.

Legat de copilul cu vezica biliara. Fara aia se poate trai. Stiu ca multa lume o scoate din motive de functionare incorecta. Dar trebuie o anumita alimentatie.
Dumnezeu sa le ajute. Bine ca nu este altceva mai rau.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2015, 15:07:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce inseamna s-o alapteze cat mai mult?
Peste un an?Peste 3 ani? Peste 6 ani ca altii? http://www.parenting.com/news-break/...r-old-daughter
Unde te situezi?
Alăptare la cerere, din prima zi. În cazul nostru, înțărcarea a fost la 2 ani și 4 luni și a fost naturală, din cauză că a venit bebe2. Laptele a fost din ce în ce mai puțin și copilul s-a obișnuit cu ideea, din moment ce putea să mănînce (vegetale exclusiv pînă atunci). La următorii copii vom vedea...

Citat:
Legat de alaptat, cred ca Florin vroia sa zica sa nu renunte daca nu reuseste in prima, sau daca are impresia sau ii zic cei din jur diverse (ca nu-i ajungefetei laptele ei, ca nu are laptele bun si alte minuni). Parerea mea vis-a-vis de alaptat e ca ideal ar fi ca, coplul sa fie alaptat pana in jurul varstei de 2 ani (bine inteles, nu alaptat exclusiv, ci si diversificat atunci cand trebuie - ideea e ca, aopilul sa aiba parte de laptele matern pana in juul varstei de 2 ani). Intr-adevar nu inotdeauna se poate, insa daca se poate, de ce nu?!
Cunosc mmici care au alaptat 3 saptamani sau mai putin din motive "estetice"; cunosc mamici care au renuntat dupa 2-3 luni la presiunile binevoitorilor cu texte gen: da-i lapte praf ca laptele tau s-a stricat/nu ii ajunge sa se sature etc. si stiu mamici care inca alapteaza, copii avand intre 9 luni si 1 an si 10 luni.
Cam așa ceva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.08.2015, 10:21:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tu tii contact privat cu ea?
Ai poza cu fetita? (ca spui ca este frumusica foc).

Ii doresc si eu numai bine ei si familiei si sa continuie sa se lupte pentru amerge pe drumul bun (sa se cunune, sa boteze fetita, etc.)

Ia uite, deja a nascut. Eu intelesesem ca mai are mult, ca mai pe la iarna naste.

Legat de copilul cu vezica biliara. Fara aia se poate trai. Stiu ca multa lume o scoate din motive de functionare incorecta. Dar trebuie o anumita alimentatie.
Dumnezeu sa le ajute. Bine ca nu este altceva mai rau.

Da,cateva persoane de pe aici au cont de FB si mai reusim sa discutam si in afara forumului.
Nu pot sa-mi asum responsabilitatea de a posta poze cu copilul cuiva fara consimtamantul persoanei(pt a deschide acest fir nu mi-a trebuit aprobare dar pozele au alt regim legat de identitatea personala).

Cel mai probabil ca Fallen cand isi va trage sufletul,va posta ea singurica mai multe poze.

Sper sa ne citeasca si mamica ingrijorata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.09.2015, 10:04:24
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Alăptare la cerere, din prima zi. În cazul nostru, înțărcarea a fost la 2 ani și 4 luni și a fost naturală, din cauză că a venit bebe2. Laptele a fost din ce în ce mai puțin și copilul s-a obișnuit cu ideea, din moment ce putea să mănînce (vegetale exclusiv pînă atunci). La următorii copii vom vedea...

Cam așa ceva.
Sper sa reusesc su eu asta; carnea se recomanda a fii ultima grupa de alimente care trebuie introdusa, iar copilul trebuie sa aiba minim un an si masele pentru asta (conform medicilor, cel putin).

Sa va ajute Dumnezeu sa reusiti la la urmatorii copii la fel.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.09.2015, 13:07:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Vroiam numai sa spun ca nu este normal sa alaptezi asa la nesfarsit copilul.
Am citit si eu prin presa despre copii de scoala care inca erau alaptati si nu inteleg sensul.
Eu am citit ca laptele mamei nu mai este asa de bun de la un anumit moment.
Scade calitatea si nu mai este asa de hranitor.
Totul are o limita. Pana si laptele de mama.

Si am o intrebare - cat timp dupa nastere produce o femeie lapte? Daca suge copilul, nu se mai opreste? Nu exista un mecanism natural care opreste lactatia? Asa cum cele care nu nasc nu produc lapte?

Copilul trebuie invatat treptat cu alimente care sa-i asigure o hrana completa si echilibrata: mai intai sucuri de fructe si legume, cereale cu lapte, apoi supe, branza de vaci si iaurt, ou, carne fiarta (la inceput pasata) etc.

Bine si copiii sunt tot mai ciudati astazi. Nu mai sunt asa cum ii stiam.
Nu mai mananca nici bebelusii asa ca inainte, de toate.
Si parintii ii rasfata si uite asa.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare