Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2016, 12:22:49
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit Alcoolul

Cum vedeti aceasta licoare?

1. Sunteti 100% impotriva consumului de alcool?

2. Sunteti pentru consumul moderat?

3. Orice e in exces nu e crestinesc - dar unde considerati ca e linia intre moderat si exces?

4. V-ati luptat cu aceasta patima personal? Sau aveti experiente neplacut cu alte persoane? Ce concluzii ati tras...

5. Ce spune Sfanta Scriptura despre consumul de alcool? Aici completez cu niste episoade biblice care mi le amintesc si care mi-au atras atentia.
- Apostolul Pavel zice ca nici betivii si nici desfranantii nu vor intra in Imparatia Cerurilor.
- Prima minune a Mantuitorului a fost savarsita la o nunta, transformarea in vin a apei. Nasul s-a plans de ce a dat vinul bun dupa ce s-au ametit nuntasii.
- In Vechiul testament sunt mai multe episoade in care sunt descrise personaje cu inima infierbantata de la vin.

Eu personal, trec printr-o perioada in care incerc sa reduc cantitatile acestei placeri. Prea multe beri si nopti nedormite. Sunt anumite rugaciuni pentru aceasta patima? Vreau sa ma echilibrez, sincer imi place mult sa sa beau o bere cu prietenii, la momentul si locul potrivit. Dar a intervenit excesul...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.03.2016, 12:41:55
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poti merge la un grup AA din localitatea ta sau din apropiere.
Acolo vei primi, mai intai, un chestionar din care sa tragi singur concluzia privind natura problemei tale cu alcoolul si intensitatea dependentei.
Daca te vei considera alcoolic si esti dispus sa intri in abstinenta, vei putea intra in grup.
Daca nu, poti solicita sa participi la cateva sedinte, ca sa afli cateva lucruri folositoare in legatura cu consumul de alcool.

*
Problema dependentei de alcool este putin cunoscuta, desi cam toata lumea bea...
Medicii sunt foarte in urma, preotii la fel, psihologii mai misca nitel dar nu prea mult. Singurii care pot oferi un ajutor real si o informare adecvata sunt fostii consumatori care au cativa ani de abstinenta. Ei formeaza comunitatea AA. Terapia lor consta in principal in marturisiri, in sprijin emotional reciproc, in parcurgerea unui program spiritual numit "programul celor 12 pasi".
Nu este o comunitate religioasa, desi cei care vor pot zice impreuna una sau doua rugaciuni. Ceilalti (atei, agnostici, musulmani, budisti etc.) pot astepta un minut pana se incheie rugaciunea.

*
In AA fiecare lucreaza asupra propriei persoane, cautind solutii pentru a-si rezolva nu doar dependenta ci si alte neajunsuri din viata personala, profesionala etc. Nu sunt permise intreruperea persoanei care vorbeste si adresarea critica la adresa vreunui antevorbitor (fiecare vorbeste despre sine, nu despre colegul). In rest esti liber sa vorbesti ce doresti, atunci cand iti vine randul.

*
Uneori tot grupul se mobilizeaza pentru sustinerea unui singur om (barbat sau femeie), cand acesta se afla intr-un moment critic si solicita ajutorul. Fiecare renunta la ale lui, punind umarul (prin marturisiri legate de modul in care a trait si a rezolvat el insusi respectiva problema) pentru a-l ajuta pe cel aflat in nevoi.
Nu se percep taxe, onorarii etc. Cine vrea, poate dona 1 leu pentru cafea si zahar... Uneori apa minerala, batistute etc....:)

*
Ocazional pot fi invitati un medic, un psiholog, eventual un preot. Dar in general grupul se autosustine si se autoconduce, fiind un grup de egali, nu cu ierarhie.

Personal, din cate grupuri am cunoscut, acesta mi se pare cel mai frumos, omenesc, crestinesc grup din viata mea.

Iata si un link: http://www.alcooliciianonimi.ro/index.php/ro/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2016, 12:48:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Am mai auzit un caz in care totul a inceput de la "o bere cu prietenii" si s-a ajuns la consum cronic..
Solutia? Ca sa scape a renuntat pana si la prieteni.
Ma rog, "prieteni", ca aia cu care ai nevoie de bere ca sa socializezi nu stiu daca sunt tocmai prieteni.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2016, 12:54:20
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Ahilpterodactil, multumesc! M-am gandit la varianta asta, am mai intrebat in stanga si in dreapta despre aceasta terapie, dar ai venit cu niste informatii interesante.

Alin, te rog nu participa la acest topic. Te-am "citit" des pe forum si nu imi place tonul tau, felul cum gandesti si abordezi subiectele. Cu tine nu as bea o bere.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2016, 14:21:52
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Eu personal, trec printr-o perioada in care incerc sa reduc cantitatile acestei placeri. Prea multe beri si nopti nedormite. Sunt anumite rugaciuni pentru aceasta patima? Vreau sa ma echilibrez, sincer imi place mult sa sa beau o bere cu prietenii, la momentul si locul potrivit. Dar a intervenit excesul...

Doamne ajuta!
Cum suntem în post, Postul Mare, știu că se poate consuma alcool doar sâmbata și duminica. Așa că aveți un bun moment să reduceți consumul, la 2 zile pe săptămână și atunci cu moderație.
O rugăciune specială este Acatistul către Maica Domnului "Potirul nesecat", http://www.doxologia.ro/ceaslov/acat...otirul-nesecat
Din experiența mea, îmi este foarte folositor ca atunci când doresc tare mult să depășesc o problemă, să merg la racla unui Sfânt și să-l rog să mă ajute, să mijlocească la Dumnezeu pentru mine.

Doamne ajută!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.03.2016, 14:24:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Cum suntem în post, Postul Mare, știu că se poate consuma alcool doar sâmbata și duminica.
Atunci doar o linguriță de vin, scuturată bine înainte.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.03.2016, 14:53:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stim din Evanghelii ca Iisus n-a consumat tuica, ci doar vin. Pana la trei pahare de vin pe zi sunt permise, chiar si in opinia unor calugari. Ce e mai mult este de la cel rau. Asa ca, un pahar de vin la masa se accepta.

Chiar si in compania unor prieteni, daca ai acest reper, poti sa te descurci. Pur si simplu invoci un motiv, o gastrita, de exemplu, si bei cu inghitituri mici un singur pahar. Si te rogi sa te izbăvească Dumnezeu de patimi. Cel mai bine e sa ai vin acasa si sa-ti impui sa bei doar un pahar la o masa. Gaseste niste argumente solide pentru care lupta cu alcoolul sa fie innobilata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.03.2016, 15:25:00
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Eu beau doar bere...care e mai "light" decat vinul. Tarii nu beau decat foarte foarte rar. Unii din Avva zic ca vinul nu este al calugarilor, altii ca al treilea pahar e de la Satana.

Deci pana acum v-ati pronuntat pentru un consum moderat sa inteleg? :P
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.03.2016, 15:25:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cu 3 pahare zilnic deja esti alcoolist.

In general, daca nu poate trece o zi fara sa pui alcool pe limba, este clar dependenta.

O fi avand berea mai putin alcool decat vinul, dar daca bei 1-2 litri pe zi..e mai rau.

Cel mai bine iti dai seama in Postul Mare, daca abia astepti sa vina weekend -ul pentru asta..e clar.

Ca orice patima, "reductia" nu ajuta, se vindeca doar prin renuntarea completa.

Nici o rugaciune nu e atat de eficienta cat renuntarea totala si radicala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.03.2016 at 15:30:28.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.03.2016, 15:37:51
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Bine Alin, esti impotriva 100%. Te-am trecut la sondaj.

P.S: Imediat ajungi la 17.000 de postari pe acest forum. Nu stiu asta sa transform in pahare/zi. 17.000/365*x ani de activitate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare