Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2019, 12:20:21
anonima17 anonima17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2014
Mesaje: 18
Implicit Duhovnici in Brasov

Cunoaste cineva un duhovnic bun in orasul Brasov?
__________________
"Cred, Doamne! Ajută necredinței mele."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.04.2019, 21:32:11
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Ți-l recomand pe Nil Dorobanțu. Cred că e unul bun dintre cei mai buni. Dar sunt și alții sper care tind spre o astfel de viață credincioasă mărturisitoare ca a lui. Sper că nu supăr pe nimeni dacă nefiind din Brașov am îndrăznit să-ți răspund.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.04.2019, 10:55:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Ți-l recomand pe Nil Dorobanțu. Cred că e unul bun dintre cei mai buni. Dar sunt și alții sper care tind spre o astfel de viață credincioasă mărturisitoare ca a lui. Sper că nu supăr pe nimeni dacă nefiind din Brașov am îndrăznit să-ți răspund.
Poate nu ai inteles mesajul, cauta un duhovnic actual, parintele Nil a trecut la cele vesnice acum mai bine de 40 de ani. Pe langa asta nici nu a avut vreo legatura cu Brasovul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.04.2019, 11:43:10
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Poate nu ai inteles mesajul, cauta un duhovnic actual, parintele Nil a trecut la cele vesnice acum mai bine de 40 de ani. Pe langa asta nici nu a avut vreo legatura cu Brasovul.
E drept că mi-a slăbit vederea cu timpul si că de la o vreme înteleg ceva mai greu. Să-si fi pierdut duhovnicii actuali legătura cu sfintii trecuti la cele vesnice? Să fi interzis Domnul cuiva să meargă prin Brasov dacă le-o cere vreun credincios?

Sunt retorice întrebările mele dar eu nestiind cum să-i fiu de ajutor i-am recomandat pe cineva pe care îl aveam în minte când am scris, iar tu în loc să-i fi de folos ei cu un duhovnic din Brasov căci esti din Brasov, mi-ai fost de folos mie, pricepând tu mai bine decât mine ce caută doamna sau domnisoara : €ž€un preot duhovnic bun slujitor care să locuiască în Brasov la care să se poată duce ea să-i ceară ajutorul.€ž€

Pe mine văd că m-ai certat dar în acelasi timp tu pricepând mesajul nu i-ai dat o alternativă ci i-ai tăiat duhovnicul recomandat de mine.

Nu s-ar fi cuvenit ca tăind sau smulgând ce a sădit altcineva să pui ceva mai bun în loc?
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 05.04.2019 at 11:50:46.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.04.2019, 12:00:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
E drept că mi-a slăbit vederea cu timpul și că de la o vreme înțeleg ceva mai greu. Să-și fi pierdut duhovnicii actuali legătura cu sfinții trecuți la cele veșnice? Să fi interzis Domnul cuiva să meargă prin Brașov dacă le-o cere vreun credincios?

Sunt retorice întrebările mele dar eu neștiind cum să-i fiu de ajutor i-am recomandat pe cineva pe care îl aveam în minte când am scris, iar tu în loc să-i fi de folos ei cu un duhovnic din Brașov, mi-ai fost de folos mie, pricepând tu mai bine decât mine ce caută doamna sau domnișoara: un preot duhovnic bun slujitor care să locuiască în Brașov la care să se poată duce ea să-i ceară ajutorul.

Pe mine văd că m-ai certat dar în același timp nu i-ai dat o alternativă pricepând mesajul ci i-ai tăiat duhovnicul recomandat de mine.

Nu s-ar fi cuvenit ca tăind sau smulgând ce a sădit altcineva să pui ceva mai bun în loc?
Eu nu te-am certat deloc, chiar m-am straduit sa scriu un mesaj cat mai pacifist. Avand in vedere ca persoana care a scris mesajul intreba de un duhovnic din Brasov, iar tu ai mentionat un parinte trecut la cele vesnice cu mult timp in urma am presupus ca nu ai inteles mesajul, adica cea mai neagresiva presupunere. Mi se mai intampla si mie cateodata sa citesc repede si sa nu percep bine un mesaj.

Legat de intrebarea pusa, sunt multi buni duhovnici in Brasov, nu stiu exact ce anume cauta la un duhovnic. De exemplu parintele Iulian Gherman e cautat de multi credinciosi, e mai dur in exprimare, nu stiu daca i-ar fi pe plac.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.04.2019, 14:48:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonima17 Vezi mesajul
Cunoaste cineva un duhovnic bun in orasul Brasov?

Nu cunosc mediul duhovnicesc din Brașov, dar am găsit o inițiativă interesantă a doamnei Adriana Hetti Benedek din Brașov (o găsiți și pe facebook)- e o bibliotecă Okian unde se întâlnesc preoți și oameni duhovnicești (poate găsești acolo un preot care să aibă o cateheză interesantă și mergi după să te spovedești la Biserica unde slujește).


Despre proiectele Adoptă un țăran și Okianoteca :

Spicuiri din știre:

„Al doilea proiect este un pretext pentru generația noastră de a ieși din mediul on-line și a ne întâlni într-un cadru stabil, în Brașov pe str. Mureșenilor, peste drum de Piața Sfatului, într-o fostă librărie (librăria Okian) pe care am încercat să o reînviem (proiectul Okianoteca), combinând partea de cultură, de cateheze, de conferințe, de ateliere și de produse autohtone țărănești într-un singur loc.

Acesta a fost gândit în așa fel încât să pună la dispoziția oamenilor tot ce au nevoie: 7-8 activități pe săptămână, dintre care câteva întâlniri și cateheze alături de preoți din Brașov și din alte locuri, ateliere gratuite de pictură, de încondeiat ouă, cursuri de teatru pentru copii, seminarii de filosofie, lecții de alimentație sănătoasă, prezentări ale istoriei și arhitecturii orașului, activități pentru copii și tineri ș.a.

Toate acestea se întâmplă abia de o lună de zile, începând din 1 martie 2019. E uimitor să vezi cum într-o singură lună am reușit să adunăm peste o sută de oameni într-un singur spațiu, în condițiile în care ne plângeam că în oraș nu se întâmplă nimic și că oamenii nu se adună, dar de fapt nu exista un loc unde să se adune, iar treaba asta poate fi replicată foarte ușor oriunde în țară, fără să ai nevoie de foarte multe, în afară de inițiativă, spațiu, voluntari și ajutor venit din partea comunității. Noi putem face fiecare atât cât poate, unul știe să fac”


Am lăsat mesajul aici poate o să intereseze pe colegii de forum din Brașov și împrejurimi, nu se știe cât va ține proiectul, cei care citiți peste vreo 3-5 ani threadul să nu vă supărați că poate nu mai e de actualitate :).
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.04.2019 at 15:28:00.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2019, 16:50:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonima17 Vezi mesajul
Cunoaste cineva un duhovnic bun in orasul Brasov?
cred ca orice preot este un duhovnic bun. In timpul tainei Sfintei Spovedanii, nu vorbeste preotul, ci Duhul Sfant prin preot iar sfaturile pe care preotul le da in timpul Spovedanii, sunt practic de la Dumnezeu
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare