Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.06.2009, 19:19:57
Lemius Lemius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2009
Mesaje: 7
Implicit Religia si Tatuajul

buna, as vrea sa aflu parerea voastra in legatura cu aceasta tema. religie vs tatuaj , daca e bine sau nu ceea ce facem inaintea Lui. Si eu sant tatuator (am peste 10 tatuaje), am mai discutat pe un forum de tatuatori tema asta asa ca as vrea sa aud si aici pe un forum de crestini ce se spune. ms
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.06.2009, 19:35:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Cind privesc femei tinere tatuate pe miini si pe pulpele de la picioare nu pot sa nu-mi imaginez ca in citiva ani eceste caprioare vor deveni bunici, femei serioase cu dureri de sale si osteoporoza, cu traista dupa ele la cumparaturi aratind, saracele de ele, ca niste sarite de pe fix.

Deja am vazut ce urme urite de vergituri lasa laserul care curata tatuajele celor care intr-un tirziu s-au trezit din simtul acesta al inferioritatii care-i face sa-si puna "proptele" de caracter prin intepare cu cerneluri :))
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2009, 19:41:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

...si crede-ma ca acei citiva ani trec incredibil de repede! nici n-apuci sa clipesti si iti primesti talonul de pensie. Gindeste-te ca o sa te apleci la 65 de ani la gemuletul de la ghiseu sa-ti primesti hapul si o sa ti se vada sabiiutele turcesti pe spinare sau cozile de dragon prin tricou.

Incearca sa realizezi de pe acum la 20 de ani cit de vulnerabili suntem desi prin "propteaua" tatuajului ne dam dragoni si zmei. Incearca sa deschizi ochii sa vezi mai bine ce se petrece in jurul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2009, 20:18:41
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Din cate stiu, originea tatuajelor este pagana: tatuajele aveau o functie mistica, de comuniune cu lumea spiritelor. Erau (sunt) folosite de catre shamani si vrajitoare, erau folosite de catre luptatori pentru a primi putere asupra inamicilor etc. Doar conotatii negative.
In acest sens, da, tatuarea este un pacat si Biblia este destul de clara: "Pentru morți să nu vă faceți tăieturi pe trupurile voastre, nici semne cu împunsături să nu faceți pe voi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru. " (Leviticul 19:28)

Mai nou, tatuajele au devenit insemnul razvratirii fata de ordinea sociala. Initial erau realizate de puscariasi. Apoi utilizarea lor a fost promovata de miscarea hippie (ca simbol al rebeliunii fata de "ipocrizia" conventiilor sociale, ca un insemn al "libertatii" etc.), pentru a se ajunge la situatia de astazi cand tatuajele sunt universal acceptate, pierzandu-si conotatia negativa.
Ce se spune despre atitudinea razvratita, in general? "Căci nesupunerea este un păcat la fel cu vrăjitoria și împotrivirea este la fel cu închinarea la idoli." (I Regi 15:23)
(Stiu ca este neplacuta trunchierea textului biblic, dar gasesc acest citat f interesant!)

Chiar daca nu ar fi nimeni sa interzica fatis tatuarea, mi se pare evident ca este un pacat. Deoarece reprezinta o adulare a sinelui, poate fi asimilata idolatriei.

(Dar lucrurile sunt ceva mai complicate deoarece multe tatuaje au semnificatii ne-crestine: dragoni, stele, pentagrame, cranii, oase, ingeri (sau doar aripi), fulger, Yin/Yang etc. )
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2009, 21:17:57
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

dupa parerea un om cu un oarecare grad de cultura nu-si face tatuaje, tatuajele dupa mine exprima un oarecare grad de inapoiere culturala, sociala, etc...doar salbaticii aia proaspat coborati din pom ce traiesc prin jungle si colibe din balega de vaca isi mutileaza corpu cu tatuaje, care desi se pretind a fi o "arta" sunt de prost gust.
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.06.2009, 21:20:32
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

cat despre cei care si le-au facut, sa zicem ca a fost o greseala a tineretii, doar nu o sa le interzicem pt atata sa intre in biserica
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.06.2009, 00:51:05
Lemius Lemius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cind privesc femei tinere tatuate pe miini si pe pulpele de la picioare nu pot sa nu-mi imaginez ca in citiva ani eceste caprioare vor deveni bunici, femei serioase cu dureri de sale si osteoporoza, cu traista dupa ele la cumparaturi aratind, saracele de ele, ca niste sarite de pe fix.

Deja am vazut ce urme urite de vergituri lasa laserul care curata tatuajele celor care intr-un tirziu s-au trezit din simtul acesta al inferioritatii care-i face sa-si puna "proptele" de caracter prin intepare cu cerneluri :))

stai linistit\a ca rezista in timp
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.06.2009, 00:53:41
Lemius Lemius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Din cate stiu, originea tatuajelor este pagana: tatuajele aveau o functie mistica, de comuniune cu lumea spiritelor. Erau (sunt) folosite de catre shamani si vrajitoare, erau folosite de catre luptatori pentru a primi putere asupra inamicilor etc. Doar conotatii negative.
In acest sens, da, tatuarea este un pacat si Biblia este destul de clara: "Pentru morți să nu vă faceți tăieturi pe trupurile voastre, nici semne cu împunsături să nu faceți pe voi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru. " (Leviticul 19:28)

Mai nou, tatuajele au devenit insemnul razvratirii fata de ordinea sociala. Initial erau realizate de puscariasi. Apoi utilizarea lor a fost promovata de miscarea hippie (ca simbol al rebeliunii fata de "ipocrizia" conventiilor sociale, ca un insemn al "libertatii" etc.), pentru a se ajunge la situatia de astazi cand tatuajele sunt universal acceptate, pierzandu-si conotatia negativa.
Ce se spune despre atitudinea razvratita, in general? "Căci nesupunerea este un păcat la fel cu vrăjitoria și împotrivirea este la fel cu închinarea la idoli." (I Regi 15:23)
(Stiu ca este neplacuta trunchierea textului biblic, dar gasesc acest citat f interesant!)

Chiar daca nu ar fi nimeni sa interzica fatis tatuarea, mi se pare evident ca este un pacat. Deoarece reprezinta o adulare a sinelui, poate fi asimilata idolatriei.

(Dar lucrurile sunt ceva mai complicate deoarece multe tatuaje au semnificatii ne-crestine: dragoni, stele, pentagrame, cranii, oase, ingeri (sau doar aripi), fulger, Yin/Yang etc. )

eu spre exemplu am doar zei pagani din mitologia nordica si teme din aceasta mitologie nordica tatuate pe mine. tatuajele exista de cand lumea nu erau la inceput initializate de puscariasi, multa lume face confuzia asta ca numai puscariasii se tatueaza. nu vad nici un pacat in a te tatua. pace.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.06.2009, 01:01:29
Lemius Lemius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
dupa parerea un om cu un oarecare grad de cultura nu-si face tatuaje, tatuajele dupa mine exprima un oarecare grad de inapoiere culturala, sociala, etc...doar salbaticii aia proaspat coborati din pom ce traiesc prin jungle si colibe din balega de vaca isi mutileaza corpu cu tatuaje, care desi se pretind a fi o "arta" sunt de prost gust.

gresesti aici. sant destui de culti acesti oameni care au sau fac tatuaje. pun pariu ca, cu mult mai mult ca tine. chiar nu e o arta de prost gust e o adevarata arta. eu am 26 de ani stiu ce fac asa ca...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.06.2009, 01:16:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lemius Vezi mesajul
stai linistit\a ca rezista in timp
ce rezista in timp? tatuajul?

Despre asta si era vorba, ca o sa fii un mosulet cu par alb sau chelie care joaca table in fata blocului si are grija de nepoti(daca da Dumnezeu) si o sa fi plin de tatuaje ...din tinerete.

La 26 de ani inca mai crezi ca esti nemuritor si nu te vei schimba, si tot ce zboara se maninca... dar astea trec ... totul se schimba si se transforma!(mai repede decit crezi tu) insa TATUAJELE PERIOADEI INFANTILE VOR RAMINE PE VIATA!!!

Toata viata unui tinar care este de fapt foarte scurta, este o continua pregatire PENTRU VIATA MATURA, CARE ESTE LUNGA SI CONTINUA CU BATRINETEA!...care nu mai gusta din placerile tatuejelor

Este poate la fel de similar cu folosirea drogurilor care ti se par cool la virsta asta de caprioara, insa handicapul cerebral care ti-l creeaza ramine pe VIATA, iar din cite stiu laser pentru stergerea devastarii produse de cocaina pe creier inca nu s-a inventat

Acum intelegi?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religia pe Marte UNNOOM Teologie si Stiinta 116 08.12.2012 21:33:23
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 16:08:56
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 12:59:23
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 11:43:02