Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 30.12.2009, 20:57:59
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de goldfinger17 Vezi mesajul
-Si care e credinta ta?
-Eu sunt ateu!Cred in nimic!Cred ca nu exista Dumnezeu....
...si aici intervin eu..." hai sa vorbim acuma...Credem nu credem exista.Intr-o oarecare forma,neforma,timp,netimp,fiinta,nefiinta,intr-un oarecare infinit sau nulitate exista.Iaca ce este 0? 0 este nimic.Dar 0 este ceva deci, este nimic.Ce este minus infinit?Este mai mic decat 0. Deci 0 este mai mare decat -absolut. 0 asadar reprezinta o valoare reala, fara incarcatura materiala dar exista.
In primul ti-ai creat propria defnitie a ateismului si in al doilea rand ai facut o analogie care nu se aplica, iar trei dupa definitia ta cu ce e mai presus D-zeu fata de Elefantul zburator? Amandoi au exact aceasi sansa sa exista dupa definitia ta.
  #102  
Vechi 30.12.2009, 20:58:59
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
tu vezi partea asta cu avortul din punctul de vedera al unui barbat, dar nu stii cat de dureros este pentru o femeie, ca i se ia o bucatica din suflet o data cu asta.
Dar tu stii cat de dureros este sa fie pusa acea bucatica in tine impotriva vointei tale?

Sa clarific: Intr-adevar termenul pro avort poate fi interpretat gresit. Defapt eu sunt pro-choice, adica sustin dreptul femeilor de a alege daca doresc sau nu sa aiba un copil si consider ca este obligatia societatii de a garanta un mod cat mai sigur de a indeplini alegerea acestor femei, fie ca aceasta este de a pastra copilul si al il creste (ceea ce ar insemna oferirea de suport legal si social) sau de al aborta (ceea ce ar insemna clinici specializate si sigure).

Eu consider ca nu are nimeni dreptul sa isi impuna punctul de vedere in aceasta decizie tocmai pentru ca este una extrem de personala si dureroasa. Insa aceste femei trebuie sustinute in decizia lor si ajutate indiferent de ce aleg.

Te rog spune-mi ca nu am dreptate si ca acele femei ce decid ca trebuie sa faca avort, din orice motiv, trebuie condamnate la o viata mizerabila sau chiar la moarte (depinde de caz) prin eliminarea optiunii avortului. Spune asta si in acelasi timp sustine ca il iubesti pe Iisus si tot ce inseamna El.
  #103  
Vechi 30.12.2009, 21:01:56
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am venit aici pe forum sa lamuresc orice intrebari ati avea in privinta ateilor, nu cred ca am sa ma cert cu voi ca eu nu am nimic de castigat si voi aveti posibil ceva de pierdut, dar daca vreti dezbatere facem si asta. Intrebati orice.

Cateva lucruri care sa va supere dar daca vreti va explic de ce am opinia care o am. Sunt Pro avort, pro legalizarea prostitutiei si drogurilor usoare. Deasemenea am sa spun ceva care probabil va va tulbura pe multi, din punctul meu de vedere Credinta, Patriotismul si Religia sunt niste aberatii care ar trebui sa dispara de pe fata pamantului pentru ca noi toti sa traim intr-o lume mai buna si sa fim mai fericiti si uniti cu totii.
Cred ca din ceea ce scrii nu se desprinde neparat ca esti ateu, ci doar faptul ca vezi lucrurile intr-un anumit fel. Ca un om sa fie ateu presupune ca a terminat de explorat tot universul si ca s-a intors inapoi si nu a gasit nimic, pe nimeni la carma, pe Dumnezeu.

Insa noi nu ne cunoastem bine nici pe noi insine, n-am terminat de explorat nici cartierul in care stam.

Dovezi absolute si palpabile ca Dumnezeu exista nu sunt, insa argumente sunt o multime si pana la urma cu ce te-ar ajuta sa-l vezi fata in fata? Crezi ca ai rezista unei astfel de intalniri? Unul singur a venit sa ne arate cum este Dumnezeu si anume Mantuitorul Cristos care prin toata lucrarea lui ne-a aratat cum este Creatorul.

Subiectul este amplu si poate fi discutat foarte mult
  #104  
Vechi 30.12.2009, 21:03:10
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padreati Vezi mesajul
Eu personal cred ca un copil e foarte aproape de un credincios. Pentru ca nu are cultivata in suflet indoiala si constiinta nestiintei. Din acest punct de vedere, cumva cele doua bucurii se aseamana.
Adica, sentimentul de bucurie fata de Dumnezeu iti da implinirea sau speranta implinirii existentei. Dincolo de orice.
Orice dar si atentie pentru un copil este o implinire a existentei lui, la nivelul sau e constinta.
Totusi, cele doua sunt mult diferite prin aceea ca implinirea propriei existente data de credinta in Dumnezeu nu este efemera.
Doar un punct de vedere.
Aici greseti cel mai rau, Toti copii se nasc atei, abia dupa sunt indoctrinati cu o religie si suferea din cauza asta, intotdeuna cand un copil mic intr-a intro biserica nu are nici un respect nici o frica, abia dupa ce el pedepsesc parintii si se resemneaza, devine tacut si fricos, iar dupa multa indoctrinare cu rugaciuni interminabile si batai in unele cazuri e gata sa creada ca toti ceilalti lasand logica la o parte, plus sa nu uitam ca acesi copii mai cred si in mos craciun, zana maseluta, basme etc, doar pentru ca asa leau spus parintii.
  #105  
Vechi 30.12.2009, 21:04:53
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Talking

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Cu toti suntem fraierii cuiva intrebarea cat de mult suntem fraieriti, unii mai mult ca altii iar acea vrajeala(religia), da ,a rupt istoria in doua, prin masacrarea a nenumarate milioane dealungul timpului, si poti sa-mi spui cu ce e mai presus sentimetnul de bucurie care-l ai fata de D-zeu cu cel care il are un Copil fata de Mos Craciun?

Mos Craciun sunt parintii...Dumnezeu e Sfanta Treime...Copilul il iubeste pe Mos Craciun pentru ca stie ca ii da daruri.Daca copilul nu ar sti deloc de Mos Craciun ar accepta pur si simplu darurile, nemaiasteptandu-le si nebagand de seama ca le primeste. Asa si omul care nu l-a cunoscut inca pe Dumnezeu. Primeste darurile de la El fara a stii asta...E ca un copil ce doarme si mama il saruta cand viseaza.

Diferenta: Daca copilul afla ca Mos Craciun sunt parintii se intristeaza. Daca omul afla ca fiinta suprema,de neinteles, unica si in toate existenta are grija de el incepe a se bucura, a se minuna...Pai daca ai sta sa vezi cate lucruri bune iti da Dumnezeu in fiecare zi te-ai minuna permanent. Mos Craciun vine 1 data pe an. Dumnezeu e mereu.


Omul,care e suflet la origine e inchis in corp.Ai mers vreodata cu o masina (a ta,sau a unui prieten,ruda,etc...)cu viteza mai mare?De la 150 in sus?Incepi sa simti adrenalina.Incepi sa te simti mai liber.Hai sa analizam urmatorul lucru: Orice ai face pe lumea asta ca sa te simti bine cu trupul vei fi la un moment dat dezamagit.Vei simti la un moment dat ca nu e maxim! Curvie,betii,saturarea pantecelui,masini de lux,bani multi..etc..Orice ai incerca pe lumea asta care vizeaza trupul si placerea lui vei constata cu o falsa dezamagire ca nu poti scoate maxim,absolut din niciuna.De ce?Pentru ca esti limitat la trup.
E complicata treaba cu Dumnezeu dar si dupa ce intelegi sistemul...

Sanatate omule!Un an nou mai fericit iti urez!
  #106  
Vechi 30.12.2009, 21:07:36
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelPlictisit Vezi mesajul
Te rog spune-mi ca nu am dreptate si ca acele femei ce decid ca trebuie sa faca avort, din orice motiv, trebuie condamnate la o viata mizerabila sau chiar la moarte (depinde de caz) prin eliminarea optiunii avortului.
exista intotdeauna optiunea de a omori un om care nu se poate apara [ fatul] pentru a salva confortul sau obrazul altuia. Spune-mi tu cat de corect e asta.
Aceste femei trebuie ajutate, dar nu ajutate sa ucida.
  #107  
Vechi 30.12.2009, 21:09:17
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Cred ca din ceea ce scrii nu se desprinde neparat ca esti ateu, ci doar faptul ca vezi lucrurile intr-un anumit fel. Ca un om sa fie ateu presupune ca a terminat de explorat tot universul si ca s-a intors inapoi si nu a gasit nimic, pe nimeni la carma, pe Dumnezeu.

Insa noi nu ne cunoastem bine nici pe noi insine, n-am terminat de explorat nici cartierul in care stam.

Dovezi absolute si palpabile ca Dumnezeu exista nu sunt, insa argumente sunt o multime si pana la urma cu ce te-ar ajuta sa-l vezi fata in fata? Crezi ca ai rezista unei astfel de intalniri? Unul singur a venit sa ne arate cum este Dumnezeu si anume Mantuitorul Cristos care prin toata lucrarea lui ne-a aratat cum este Creatorul.

Subiectul este amplu si poate fi discutat foarte mult
De ar fi atat de simplu ar fi bine, problema apare cand existenta sau nu a unui zeu te obliga sa urmezi niste regulri absurde gen sharia, daca o femeie din islam ar stii ca nu exista dumnezeu sar mai considera ca fiind subumana si ca trebuie sa-si asculte sotul tiranic? Daca am stii ca nu exista, sar mai chinui milioane de oameni intro lupta stupida cu propria natura?

Iar cea mai mare problema nu e ca voi credeti intro fiinta incredibila cea a creat universul, problema e ca voi credeti in D-zeul biblic care e cel mai mare tiran nascocit de mintea omului. Si care are toate cele mai urate trasaturi ale fiintei umana.
  #108  
Vechi 30.12.2009, 21:12:05
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Noi nu-l vedem asa deloc, si chiar de am face-o, e problema noastra.
  #109  
Vechi 30.12.2009, 21:14:53
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
exista intotdeauna optiunea de a omori un om care nu se poate apara [ fatul] pentru a salva confortul sau obrazul altuia. Spune-mi tu cat de corect e asta.
Aceste femei trebuie ajutate, dar nu ajutate sa ucida.
Scuzama dar asta vine de la o persoana care pana mai ieri nu considera un negru ca fiind om(ma refer la crestini in general), tu acolo nu omori decat potential,o samanta de tei paote deveni un falnic copac, o bucata de paitra paote deveni o sculputra impozanta, iar un ghem de celule paote deveni un om, un caine, o rata etc, pana la vreao 6 saptamni un mebrion de om nu e cu nimic mai diferit fat de unul de pisica sau caine, iar cand vorbim de cimpanzei abia in ultimele luni ala de om e cu ceva mai diferit de cel de cimpanzeu. Desemena chair si un copil nascutpana la vrea 1 an jumate e daor o maimuta, abia dupa ce ai defini ca om.
  #110  
Vechi 30.12.2009, 21:15:00
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Cu toti suntem fraierii cuiva intrebarea cat de mult suntem fraieriti, unii mai mult ca altii iar acea vrajeala(religia), da ,a rupt istoria in doua, prin masacrarea a nenumarate milioane dealungul timpului, si poti sa-mi spui cu ce e mai presus sentimetnul de bucurie care-l ai fata de D-zeu cu cel care il are un Copil fata de Mos Craciun?
Prin faptul ca in Dumnezeu esti cu adevarat complet si nu-ti lipseste nimic. dar asta-i ceva ce trebuie trait, simtit si nu descris. Si da, te bucuri ca un copil si e bine...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58