Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2009, 04:00:08
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Post Trecuta timpu si ........

Totusi nu imi pot uita maicuta cu ultimile ei luni de viata,cu ultimi ei 2 ani cand s-a apropiat de mine si Dumnezeu,da sambata ii voi face parastasu de 6 luni ,dar ea e inca vie pentru mine,mie tare dor de ea din tot sufletul meu.
Nu am crezut niciodata ca ca e asa marea durerea de a-ti pierde mama ultima fiinta draga ce traia caci tata sa stins cand reusiseam sa intru la liceu,acum 31 de ani,dar ea MAMA traia,buna sau rea era langa mine chiar daca eu nu o simteam atunci prea mult,ea cu gandu ei ma ocrotea si se ruga pentru mine.of de ce nu avem toti ocazia de a descoperi un asemenea forum cat mai devreme in viata caci multe am invata si am privi si pretui altfel viata si pe cei de langa noi.altfel am multumi Bunului Dumnezeu pentru grija lui si iubirea lui nemarginita.
[COLOR=royalblue]Va rog iertati-ma pentru ca v-am marturisit aceste ganduri,sper sa gasiti un gram de intelegere si pentru mine un om simplu ce invata de la voi mereu.[/COLOR]
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2009, 04:40:05
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Draga Mara,
Dumnezeu s-o odihneasca in loc de pace si de verdeata!
Iar tie sa-ti dea pace in suflet!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.03.2009, 09:45:54
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Doamne Ajută Mara condoleanțe ea se va ruga pt tine trebue să fii tare o mai ai pe Maica Domnului
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.03.2009, 11:54:04
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Durerea pierderii unei persoane dragi poate fi inteleasa doar de cei ce au trecut prin asa ceva
E omeneste sa iti fie dor, sa plangi, e chiar un gest de respect si pretuire fata de cea care ti-a fost mama, faptul ca amintirea ei iti aduce lacrimi in ochi, crede-ma sunt oameni carora astfel de evenimente ii lasa rece, oameni care si-au parasit parintii prin azile si i-au dat uitarii
inchei prin a te imbarbata cu un cuvant al Sfintei Scripturi

Și am auzit, din tron, un glas puternic care zicea: Iată, cortul lui Dumnezeu este cu oamenii și El va sălășlui cu ei și ei vor fi poporul Lui și însuși Dumnezeu va fi cu ei. Și va șterge orice lacrimă din ochii lor și moarte nu va mai fi; nici plângere, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi, căci cele dintâi au trecut. (Apocalipsa 21:3-4)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.03.2009, 13:45:44
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Totusi nu imi pot uita maicuta cu ultimile ei luni de viata,cu ultimi ei 2 ani cand s-a apropiat de mine si Dumnezeu,da sambata ii voi face parastasu de 6 luni ,dar ea e inca vie pentru mine,mie tare dor de ea din tot sufletul meu.Nu am crezut niciodata ca ca e asa marea durerea de a-ti pierde mama ultima fiinta draga ce traia caci tata sa stins cand reusiseam sa intru la liceu,acum 31 de ani,dar ea MAMA traia,buna sau rea era langa mine chiar daca eu nu o simteam atunci prea mult,ea cu gandu ei ma ocrotea si se ruga pentru mine.of de ce nu avem toti ocazia de a descoperi un asemenea forum cat mai devreme in viata caci multe am invata si am privi si pretui altfel viata si pe cei de langa noi.altfel am multumi Bunului Dumnezeu pentru grija lui si iubirea lui nemarginita.[COLOR=royalblue]Va rog iertati-ma pentru ca v-am marturisit aceste ganduri,sper sa gasiti un gram de intelegere si pentru mine un om simplu ce invata de la voi mereu.[/COLOR]
Draga Mara sunt alaturi de tine si ma rog la Bunul Dumnezeu sa-ti dea putere sa treci mai usor peste aceasta durere...stiu e greu ...dar macar gandul ca mama ta de acolo de unde e acum sigur te vegheaza....macar gandul asta sa-ti ajute sa ai grija de tine si de cei dragi tie ....Doamne ajuta.
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.03.2009, 14:21:29
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Mara nu fii trista! Daca mama ta a trecut la Domnul, spovedita, impartasita, sa fii fericita, ca a ajuns la bine! Sa fii trista daca a murit nespovedita si neimpartasita! Tatal meu a murit acum aproape doi ani, si a murit nespovedit si neimpartasit de cand avea 6 ani. A murit la 50 de ani! La inceput muream de durere ca a murit! Cu timpul Domnul mi-a transformat acea durere pagubitoare intr-una folositoare, aceea ca acum ma doare, nu ca a murit, ci cum a murit! Asta ma doare cel mai mult! De asta imi plange sufletul! Dar nu deznadajduiesc! Ma rog la Dumnezeu sa-l ierte, si sa-l mantuiasca! Recomand tuturor sa citeasca cartea "Razboiul nevazut" de Nicodim Aghioritul! E o carte care m-a ajutat ffff mult!
Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Iustin Parvu a cazut in Ecumenism saptamana trecuta? proton Stiri, actualitati, anunturi 6 16.05.2009 20:56:43