Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.12.2009, 22:56:44
123654 123654 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Mesaje: 1
Implicit ajutor in gasirea unui mormant

In urma cu 3 ani cineva drag mie a murit. Dupa inmormantare nu i-am facut nici o vizita la mormant dar acum as vrea sa ii las o floare insa imi amintesc foarte vag locul acestuia. Am fost la cimitir de Craciun dar m-am invartit in zadar incercand sa-l gasesc.
Este posbil ca cei de la administratia cimitirului sa pastreze o evidenta cu amplasarea mormintelor, eventual o harta? Am incercat sa gasesc o persoana angajata la cimitir dar tot ce am gasit a fost un bilet pe usa cladirii pe care scria "concediu pana in data de 5 ianuarie".
In cadrul familiei sau al prietenilor decedatei nu am cum sa apelez pt. ca nu am nici o data de contact. Tot ce am e acea amintire de la inmormantare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.12.2009, 23:00:37
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 123654 Vezi mesajul
In urma cu 3 ani cineva drag mie a murit. Dupa inmormantare nu i-am facut nici o vizita la mormant dar acum as vrea sa ii las o floare insa imi amintesc foarte vag locul acestuia. Am fost la cimitir de Craciun dar m-am invartit in zadar incercand sa-l gasesc.
Este posbil ca cei de la administratia cimitirului sa pastreze o evidenta cu amplasarea mormintelor, eventual o harta? Am incercat sa gasesc o persoana angajata la cimitir dar tot ce am gasit a fost un bilet pe usa cladirii pe care scria "concediu pana in data de 5 ianuarie".
In cadrul familiei sau al prietenilor decedatei nu am cum sa apelez pt. ca nu am nici o data de contact. Tot ce am e acea amintire de la inmormantare.
Fiecare mormant are o adresa, de exemplu XII C 5, inseamna sectiune XII - cum ar fi cartierul, C - strada, 5-numarul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2009, 17:17:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Daca si numele persoanei decedate poti intreba. Exista evidenta.
Problema la cimitire este ca nu prea poti retine vizual localizarea unui mormant, pentru ca apar mereu noi, ca ciupercile si ...toate sunt la fel.
Eu patesc asta de fiecare data cand merg la mama. Nu mai gasesc mormantul.
Si atunci ies in aleea principala din apropiere si o intreb in gand unde este, sa-mi arate locul. Si il vad clar.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru gasirea unei prietene Andrei Alexandru Rugaciuni 9 19.10.2012 20:56:34
Plante de plantat pe mormant TunsDiana Generalitati 3 24.09.2012 19:59:15
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Titlul unui cantec bisericesc ...putin ajutor va rog Valentin_00 Generalitati 2 23.02.2009 02:40:31
Crucea de la mormant keepwalking Generalitati 2 24.08.2007 00:54:20