Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #751  
Vechi 07.10.2010, 17:41:10
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci nu vă mai autoîndreptățiți în deșert crezând voi că voi oferiți libertatea de a alege... căci asta Domnul o dăruie și o oferă omului și nu omul o oferă pruncușorului... adică voi, căci omul n-are de unde căci și el e rob păcatului... și iată v-ați găsit voi să oferiți dreptul la liberă alegere...
Pe undeva (cam pe la mijloc)aveți dreptate, Domnul este Cel ce dăruiește libertatea alegerii. Omul poate cel mult să-i ia noului născut acest dar divin: liberul arbitru.
Reply With Quote
  #752  
Vechi 23.10.2010, 23:32:11
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Am spus de la început că Botezul creștin își are originea în Vechiul Testament. Astfel, Dumnezeu i S-a arătat lui Avraam când acesta era în vârstă de 99 de ani și, între altele, i-a spus că pe toată partea bărbătească să o taie împrejur, iar pe copiii de parte bărbătească ce se vor naște de aici încolo, să-i taie împrejur în a opta zi de la naștere.

Iar cel ce nu se va tăia împrejur să fie nimicit (Fac. 17, 10-14).

Deci Dumnezeu nu i-a zis lui Avraam pentru copii și tineri, să se taie împrejur când vor fi maturi, sau ca el, de 99 de ani, ci toată partea bărbătească, de orice vârstă ar fi, să o taie împrejur, iar pe nou-născuți, a opta zi după nașterea lor.

Voi, sectarilor, ziceți că botezul pruncilor nu are valoare, căci ei nu știu când au fost botezați. Dar ce știa Isaac, pruncul lui Avraam, la opt zile?

Desigur, nimic. Dar știau tatăl și mama sa și de aceea Isaac, când s-a făcut mare, n-a spus că el nu știe când l-au tăiat împrejur și că trebuie să-l taie din nou împrejur, ci i-a crezut pe părinții lui.

Așa trebuie să fie și Botezul - cum de fapt practică Sfânta Biserică Ortodoxă -, știut fiind că tăierea-împrejur închipuia Botezul din Legea Nouă (Col. 2, 11-13). Însuși Mântuitorul nostru Iisus Hristos S-a botezat cu botezul Legii Vechi, la opt zile după nașterea Sa (Luca 2, 21).

Altă preînchipuire din Vechiul Testament prin care se arată că la plinirea vremii trebuie să se boteze și copiii, este scoaterea israeliților din Egipt și trecerea lor prin Marea Roșie, de la bătrân până la cel mai mic prunc.

Că aceasta închipuie botezul tuturor, adeverește și marele Apostol Pavel, zicând:

Căci nu voiesc, fraților, ca voi să nu știți că părinții noștri (israeliții) au fost toți sub nor și că toți au trecut prin mare. Și toți, întru Moise, au fost botezați în nor și în mare (I Cor. 10,1-2). Va să zică «toți», deci și
copiii, căci Moise spunea lui Faraon:Vom merge cu cei tineri și cu cei bătrâni ai noștri, cu fii noștri, cu fiicele noastre...(Ieș. 10, 9). Așa încât norul și marea (apa) însemnau «apa și Duhul Sfânt», în care trebuie să fie botezat oricine (Ioan 3,5 )

Trecând la Noul Testament, auzim pe Domnul nostru Iisus Hristos spunând apostolilor, înainte de răstignirea Sa, că Tatăl le va trimite pe Mângâietorul, adică pe Duhul Sfânt, în numele Fiului și îi va învăța toate lucrurile (Ioan 14, 16-17, 26). Și venind Duhul Sfânt în ziua Cincizecimii (adică Duminica), la ora nouă dimineața, peste apostoli, ei au propo- văduit poporului ceea ce-i învăța Duhul Sfânt, spunându-le să se pocăiască și fiecare din ei să fie botezat în numele Domnului nostru Iisus Hristos,căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri...Și au fost botezate ca la trei mii de suflete (Fapte 2,39, 41).

Auziți voi, sectarilor, și să vă intre în urechi adevărul acesta:vouă este dată făgăduința (Botezului) și copiilor voștri.

Deci și a copiilor, nu cum rătăcit învățați voi pe oameni. Și când spune că s-au botezat, nu spune că au botezat trei mii de bărbați și de femei, ci «trei mii de suflete», ceea ce înseamnă că au fost și copii de ai celor botezați. Desigur, Apostolii predicau celor mari, însă, fiind ei inspirați de Duhul Sfânt, spuneau că și a copiilor este «făgăduința», și ascultătorii credeau, ca și Avraam lui Dumnezeu.

Parintele-Cleopa-Calauza-in-credinta-ortodoxa
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #753  
Vechi 24.10.2010, 08:07:58
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Am spus de la început că Botezul creștin își are originea în Vechiul Testament.[...] Voi, sectarilor, ziceți că botezul pruncilor nu are valoare, căci ei nu știu când au fost botezați. Dar ce știa Isaac, pruncul lui Avraam, la opt zile?
Mr. Sherlock Holmes, investigația dvs. nu este completă..."Botezul creștin"...hmm. Trebuie să știți că circumcizia nu este nici botez, nici un act creștin. Așa că cuțitul fără lamă ce nu are mâner... nu este cuțit!

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Auziți voi, sectarilor, și să vă intre în urechi adevărul acesta:vouă este dată făgăduința (Botezului) și copiilor voștri.
"Adevărul" acesta al dvs. este o minciunică. Făgăduința este Duhul Sfânt, nu botezul. Citiți mai cu atenție textele pe care le folosiți...
Reply With Quote
  #754  
Vechi 24.10.2010, 20:03:56
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Acum haideti sa lamurim un lucru foarte clar fara atatea artificii verbale.Dupa cum marturisesc toti cei reformati,protestanti si neoprotestanti botezul trebuie facut la varsta la care l-a facut si Iisus Hristos 30 de ani,caci dupa acesta s-au ghidat cei care au considerat ca botezul trebuie facut la maturitate,si in primele secole crestine asa se facea.Insa dupa aceea Sfintii Parinti au hotarat ca botezul poate fi administrat, SI TREBUIE sa fie administrat inca de la nasterea pruncului pentru ca acesta sa creasca in cadrul vietiii religioase deplin.Bun acum odata cu reformele religioase vin protagonistii si urmasii acestora si zic ca acest botez nu este valabil.Dupa secole de viata religioasa,comorii ale sfintilor parintii care au imbogatit Biserica ,vin niste razvratit si zic ca tot ceace au prorpovaduit apostolii si urmasii acestora ,si nu ma refer numai la botez,nu mai este necesar ,sola fide ,sola gratia etc.
JUDECATI!!!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #755  
Vechi 24.10.2010, 21:51:32
strainul77 strainul77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Acum haideti sa lamurim un lucru foarte clar fara atatea artificii verbale.
Pentru a lamuri un lucru, este nevoie de limpezime in idei si afirmatii. Dvs. ati cam facut un ghiveci si ati tras niste concluzii gresite (dupa cum se va vedea).

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dupa cum marturisesc toti cei reformati,protestanti si neoprotestanti botezul trebuie facut la varsta la care l-a facut si Iisus Hristos 30 de ani,caci dupa acesta s-au ghidat cei care au considerat ca botezul trebuie facut la maturitate,si in primele secole crestine asa se facea.
Gresit. Nimeni nu a stabilit o varsta a botezului, deoarece nu a facut-o nici Domnul Iisus Hristos si nici Sfintii Apostoli. ACESTIA au stabilit conditiile care preced botezului crestin, adica: propovaduirea Evangheliei lui Hristos, credinta in aceasta Evanghelie, marturisirea credintei si pocainta.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Insa dupa aceea Sfintii Parinti au hotarat ca botezul poate fi administrat, SI TREBUIE sa fie administrat inca de la nasterea pruncului pentru ca acesta sa creasca in cadrul vietiii religioase deplin.
Unii Sfinti Parinti, precum Vasile cel Mare, Ioan Gura de Aur sau Grigorie de Nazians s-au botezat la maturitate. De mentionat faptul ca acesti Sfinti Parinti faceau parte din familii crestine.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
,vin niste razvratit si zic ca tot ceace au prorpovaduit apostolii si urmasii acestora ,si nu ma refer numai la botez,nu mai este necesar ,sola fide ,sola gratia etc.
Din nou, gresit. Sfintii Apostoli nu au propovaduit niciodata botezul crestin fara ca cel ce urma sa fie botezat sa creada in Evanghelia lui Hristos si sa-si marturiseasca aceasta credinta. Ex: "Uite apã, ce mã împiedicã sã fiu botezat? Filip a zis: "Dacã crezi din toatã inima, se poate."(Fapte 8:36,37)

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
JUDECATI!!!
"Judecati voi singuri dacã este drept înaintea lui Dumnezeu sã ascultãm mai mult de voi decît de Dumnezeu;"(Fapte 4:19)
Reply With Quote
  #756  
Vechi 24.10.2010, 21:58:09
nereprezentativ nereprezentativ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Acum haideti sa lamurim un lucru foarte clar fara atatea artificii verbale.Dupa cum marturisesc toti cei reformati,protestanti si neoprotestanti botezul trebuie facut la varsta la care l-a facut si Iisus Hristos 30 de ani,caci dupa acesta s-au ghidat cei care au considerat ca botezul trebuie facut la maturitate,si in primele secole crestine asa se facea.
Sunt aici doua afirmatii:
- protestantii cred ca botezul trebuie facut la 30 de ani
- in primele secole crestine obiceiul in biserica era sa se faca botezul la maturitate

Cu prima nu o sa fiu eu de acord, cu a doua restul membrilor ortodocsi ai forumului
Reply With Quote
  #757  
Vechi 24.10.2010, 22:04:59
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Bun,Domnule Strain77,aveti dreptate am cam haotizat ideile din prelegerea pe care tocmai mi-ati disecat-o,dar nici eu nu prea inteleg cu ce nu sunteti dumneavoastra de acord.Explicati-mi mai concis un pic.
Si domnule nereprezentativ argumentat-va si dvs opiniile.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #758  
Vechi 24.10.2010, 22:10:02
strainul77 strainul77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Bun,Domnule Strain77,aveti dreptate am cam haotizat ideile din prelegerea pe care tocmai mi-ati disecat-o,dar nici eu nu prea inteleg cu ce nu sunteti dumneavoastra de acord.Explicati-mi mai concis un pic.

Imi este mult mai usor sa va spun cu ce sunt de acord: cu invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli (invataturi pe care le gasim numai in Sfanta Scriptura). Consider ca aceste invataturi vin de la Dumnezeu. Orice alte invataturi trebuiesc verificate cu Sfanta Scriptura (asa cum faceau crestinii pe care-i lauda Sfantul Apostol Pavel, desi il verificau tocmai pe el, marele Apostol al neamurilor - vezi Fapte 17: 11)
Reply With Quote
  #759  
Vechi 24.10.2010, 22:12:42
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Imi puteti spune carei confesiuni subscrieti?Si ce va adus la dialog cu ortodocsi?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #760  
Vechi 24.10.2010, 22:20:25
strainul77 strainul77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Imi puteti spune carei confesiuni subscrieti?Si ce va adus la dialog cu ortodocsi?
Nu subscriu nici unei confesiuni (desi sunt membrul unei biserici neo-protestante). Sunt un "partizan" al adevarurilor din Sfanta Scriptura.

Dialogul are rolul de a scoate adevarul la iveala. Nu este corect sa se ramana la "dezinformari", de genul celor promovate de dvs.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34