Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1841  
Vechi 10.09.2011, 20:59:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Papa este infailibil incepand din secoulul XIX sau de pe vremea Sfantului Petru ?
Papa nu a fost nici inainte nici acum infailibil. Daca te referi la ce cred catolicii, ei spun ca Papa a fost infailibil intotdeauna, incepand cu Sf. Petru (atentie aici, ca nu e vorba de infailibilitate totala, ci doar ex cathedra), deci fiecare papa a fost infailibil. Dogma au adoptat-o in sec XIX in mod oficial.
  #1842  
Vechi 10.09.2011, 21:21:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu stiu ce sa zic dar ii rog pe prietenii catolici sa-mi arate si mie in Biblie unde scrie ca papa este vicarul lui Hristos sau mai pe romaneste Hristos adjunct sau vice Hristos. Doamne ajuta!

Subiectul argumentelor biblice în susținerea ministerului papal a mai fost abordat. E adevărat, e greu de căutat într-un topic de 186 de pagini: există însă un motor de căutare al forumului, folosiți-l dând clic pe rubrica "căutare" de pe bara care conține în stânga "opțiunile utilizatorului" și în dreapta "deloghează-te".

Alternativ, puteți citi blogul "Catolic după Scripturi", aparținând unui fost baptist convertit la Credință. El folosește NUMAI argumentele Bibliei. Accesați de aici: http://mihaisarbu.wordpress.com/cate...upa-scriptura/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #1843  
Vechi 11.09.2011, 09:57:01
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Am inteles ca papa (cel infailibil) a binecuvantat pe Harry Potter. E vreo minciuna ?
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...l-Semipur.html

Daca nu este minciuna putem sa ne apucam si noi de vrajitorie ?
  #1844  
Vechi 11.09.2011, 11:45:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Am inteles ca papa (cel infailibil) a binecuvantat pe Harry Potter. E vreo minciuna ?
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...l-Semipur.html

Daca nu este minciuna putem sa ne apucam si noi de vrajitorie ?
Da, este o minciună. Minciuna reiese prin simpla citire a articolului și este evidentă, mai puțin pentru cei care au simțăminte ostile lui Cristos și vicarului Său, din pricina solzilor de pe ochi și împietririi inimii.

Deci, citind cu atenție, veți vedea că e vorba de o apreciere, și nu de o binecuvântare sacramentală. E și normal. Poți binecuvânta oameni, animale sau lucruri. Întotdeauna existențe palpabile, asupra cărora poți face semnul Sfintei Cruci și cele prevăzute în Rituale Romanum, respectiv Euhologhion (Molitvelnic). Nu poți binecuvânta eroi de roman.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.09.2011 at 11:49:32.
  #1845  
Vechi 11.09.2011, 11:53:42
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Am inteles ca papa (cel infailibil) a binecuvantat pe Harry Potter. E vreo minciuna ?
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...l-Semipur.html

Daca nu este minciuna putem sa ne apucam si noi de vrajitorie ?
Papa binecuvanteaza 'Harry Potter si Printul Semipur ' ( PRODUCTIA ).

Ghilimelele din titlu ori nu le-ati vazut ori le-ati omis din rea vointa.
  #1846  
Vechi 11.09.2011, 12:05:22
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Se pare ca papei ii place Harry Potter. I-or place si vrajile din carte ?
  #1847  
Vechi 11.09.2011, 12:11:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Se pare ca papei ii place Harry Potter. I-or place si vrajile din carte ?
Eh, iată că, încet-încet, ne apropiem de justa evaluare a realității. De la "Papa îl binecuvântează pe Harry Potter" am ajuns la "îi place Harry Potter", ceea ce este un pas uriaș înainte.

Dar dv ? Vă place "Freischutz", opera aia în care este Corul Vânătorilor ? Dar e vorba de vrăjitorie acolo ! Macbeth de Shakespeare vă place ? Același lucru. "Regii blestemați" de Maurice Druon ați citit ? Acolo să te ții, vrăji !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #1848  
Vechi 11.09.2011, 12:11:25
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit

Daca curiozitatea e atat de mare ce-ar fi sa faci o vizita la Vatican sa-l intrebi personal?
Pana si Isus e si om si Dumnezeu.
  #1849  
Vechi 12.09.2011, 16:23:49
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiindcă asta a fost intenția Domnului nostru. El a chemat 12 apostoli, egali în demnitate apostolică (episcopat), dar pe unul dintre ei l-a chemat la o slujire deosebită de a celorlalți. Numai lui i-a schimbat numele avut înainte (i-a dat nume), așa cum făcuse cu Adam, cu Avraam/Avram, cu Iacob/Isarel. Numai lui i-a spus "pe tine voi întemeia Biserica Mea". Numai pentru el plătește impozit templului, prin pescuirea minunată, când îi spune lui Petru să plătească "pentru Mine și pentru tine". Numai lui îi încredințează corabia care este Biserica Sa cât timp el lipsește o vreme, mergând pe munte și pe el îl ajută, în furtună, când corabia e cât pe ce să se piardă. Lui îi spune pe malul Tiberiadei să pască oile Sale, cheile și puterea de a lega și dezlega, pe care le dă tuturor apostolilor, numai lui le dă în chip deosebit și numai pentru el se roagă, în rugăciunea pentru unitatea Bisericii, numai lui cerându-i "să întărească pe frații săi".

Noi credem că Biserica, instituție ce Îl are pe Cristos în capul unghiului, îl are pe Petru la temelia ei. Episcopii (și preoții) sunt stâlpii de susținere. Iar noi, laicii, asemenea cărămizilor acestui edificiu.

Dincolo de argumentele biblice, mai credem că este necesară comuniunea cu papa, fiindcă Biserica este Armata lui Cristos, este Ecclesia Militans, care are nevoie de un centru unic de comandă. Așa cum o parohie are mai mulți preoți, în principiu egali în preoția lor, dar numai unul este paroh, așa cum o eparhie poate avea mai mulți episcopi, dar unul este capul eparhiei, tot așa, la nivelul ei universal, Biserica este bine să aibă un cap văzut.

Această "Biserică văzută", această Ecclesia Militans, este oglindă și antitip al Bisericii Cerești. Ordinea monarhică de aici, de jos, reflectă și este în comuniune cu ordinea monarhică de sus. În acest sens îl vedem pe papa ca fiind "vicarul lui Cristos".
Petru nu este singurul căruia i se schimbă numele, ci mai este unul căruia i se schimbă numele, și acela este sfântul Paul, din Saul cum era în prealabil.

Apoi, referitor la pasajul cu biserica luptătoare și cu ordinea monarhică, în cartea aposlipsei lui Ioan, la Apocalipsa 21:14 "Iar zidul cetății avea douăsprezece pietre de temelie; și pe ele, douăsprezece nume, ale celor doisprezece apostoli ai Mielului." când se vorbește despre pietrele de temelie ale cetății noului Ierusalim, ca pietre de temelie sunt specificați cei 12 apostoli, și nu doar apostolul Petru. Viziunea catolică este aceea că Petru este fundamentul, piatra de temelie, însă versetul de mai sus ne descoperă ca pietre de temelie ale noului Ierusalim pe cei 12 apostoli, și nu exclusiv pe Petru, și mai mult, piatra lui Petru nu este piatră de temelie a celorlalte pietre de temelie cu numele celorlalți apostoli.
  #1850  
Vechi 12.09.2011, 16:58:26
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Credință aveau toți apostolii. Nu era Filip, de exemplu, mai puțin credincios ca Petru. Dar numai lui Petru, din cauza raportului special pe care îl are Spiritul Sfânt cu el, i se arată dumnezeirea lui Isus.
Acest lucru este greșit, și asta pentru că sunt mai multe persoane cărora li se descoperă direct de la Dumnezeu că Iisus este Fiul lui Dumnezeu.

În primul rând este sfântul Ioan botezătorul.

"A doua zi a văzut Ioan pe Iisus venind către el și a zis : Iată Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridică păcatul lumii. Acesta este despre Care eu am zis : După mine vine un bărbat, Care a fost înainte de mine, fiindcă mai înainte de mine era, și eu nu-L știam ; dar ca să fie arătat lui Israel, de aceea am venit eu, botezând cu apă. Și a mărturisit Ioan zicând : Am văzut Duhul coborându-Se, din cer, ca un porumbel și a rămas peste El. Și eu nu-L cunoșteam pe El, dar Cel ce m-a trimis să botez cu apă, Acela mi-a zis : Peste Care vei vedea Duhul coborându-Se și rămânând peste El, Acela este Cel ce botează cu Duh Sfânt. Și eu am văzut și am mărturisit că Acesta este Fiul lui Dumnezeu." (Ioan 1:29-34)

Apoi este evenimentul teofaniei de pe muntele cel sfânt, de pe muntele Tabor, la schimbarea la față a Mântuitorului. Atât apostolii Ioan și Iacob, nu doar Petru, au primit revelația dumnezeiască direct de la Tatăl cel ceresc, și nu exclusiv pe baza mărturisirii lui Petru.

"În timp ce el încă vorbea, iată un nor luminos i-a umbrit pe ei; și iată glas din nor, zicând: „Acesta este Fiul Meu Cel iubit întru Carele am binevoit; de Acesta să ascultați!“" (Matei 17:5)
Subiect închis

Tags
primatul papal, roma, vatican