Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.07.2014, 10:43:10
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
În concluzie, rolul siteului îmi pare necesar în lumea de astăzi dar statutul lui cred că rămâne în mod fatal unul secundar. Sau, dacă vreți, secundar deși necesar pentru majoritatea oamenilor din zilele noastre. E doar un pas de început și de cultivare a unor aspecte din cadrul vieții de credință, fără însă a o înlocui în miezul ei. Un instrument care trebuie manevrat cu atenție, cu inteligență, cu discernământ.
Extras din http://www.crestinortodox.ro/religie...sa-139643.html

Prin educatia religioasa trebuie sa realizam de fapt o reala cultivare a spiritului. Ea ne ajuta sa construim un sistem de valori spirituale, etice, estetice etc. racordate la personalitatea fiecaruia dintre noi si materializarea in comportamente integratoare in viata comunitatii din care facem parte si a societatii in ansamblu.

In aspiratia noastra catre perfectiune, ne raportam la fiinta divina, la Dumnezeu, pentru ca El este singurul model formativ existential. In cultivarea sufletului educatia religioasa nu este unilaterala; ea apeleaza si, chiar mai mult, isi gaseste unele premise care o fortifica in educatia civica, estetica, morala.

Educatia religioasa si catehizarea presupun o introducere a subiectului in marile mistere, facilitand intalnirea si intelegerea religiei si traditiei crestine. Experienta religioasa il face pe om sa inteleaga si sa actioneze mai bine, il invita la reflexie, ii lumineaza interiorul. Ea are drept obiectiv cultivarea si dezvoltarea religiozitatii la individul copil sau adult. Esenta religiei consta in fenomenul de credinta.

___

Prin urmare, saiturile si forumurile ortodoxe pot aveau un rol activ in educatia religioasa a tinerilor atunci cand sunt coordonate de Preoti. Pe forum dispar inhibitiile si sub protectia anonimatului tinerii pot pune intrebari la probleme pe teme care in alte conditii le-ar tine ascunse. Un forum ortodox atunci cand este bine moderat poate ajuta mai mult pe tinerii preocupati de religie deoarece in acest loc ei isi pot verifica cunostintele si pot discuta liber.

Last edited by AlbertX; 14.07.2014 at 10:53:13.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.07.2014, 12:46:07
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Da, așa ar fi bine să se întâmple, Doamne ajută!

Cât despre "buna moderare a forumului"... asta, hîm, cum să zic... Am ajuns la concluzia că, de fapt, avem fiecare sarcina de bun simț și, în definitiv, avem datoria de creștini să ne automoderăm intervențiile...:) Nu putem aștepta la nesfârșit să fim moderați din afară. Păstorul moderează pentru a ajuta să crească înlăuntru, prin modelare și introiecție, automodelarea.
Domnul nu ne-a dat mereu peștii de-a gata, ci ne-a mai și învățat cum să pescuim singuri...:)
Educația rodește cel mai bine când se transformă în autoeducație, păstrînd valorile și sensul pus de Educator.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.07.2014, 17:10:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Vroiam doar sa spun ca eu cred ca este util ca si bisericile sa aibe pagini de internet.
Acum nu stiu la ce fel de activitati de internet se face referire in postarea initiala.
Ar fi util ca bisericile sa aibe o pagina de internet unde sa aibe afisate: orarul slujbelor, ceva despre preotii lor, informatii despre sarbatori, catehism, literatura, icoane si alte lucruri utile.
Sigur ca oamenii trebuie sa measrga in biserica, dar pagina de internet nu inlocuieste asta si nu face rau, ci doar da niste informatii utile in plus.
Bisericile din tara e drept ca sunt foarte accesibile, dar uneori vor si altii din provincie sa ajunga acolo sau sa afle despre vreun preot, vreo carte, vreo informatie. Si sunt foarte putine care au pagini de internet.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde