Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.09.2007, 14:18:33
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Sunt curioasa: ce legi, ce aprobari? De unde? S-ar da aprobare pentru asemenea manifestare? Mai ales ca pozitia BOR inteleg ca e pro ecumenism.
Mirean, daca stii, spune pana la capat.
Sunt curioasa ce grad de libertate a opiniei avem in momentul asta.
Ce parere aveti?
Este vorba de o autorizatie care se obtine de la Primarie. Inteleg ca fetele voiau sa raspandeasca fluturasi in Sibiu. Trebuia sa merga in Sibiu, sa spuna ca vor sa raspandeasca respectivele materiale (si in numele cui, ca nu cred ca au scos ele seara brosurele la imprimanta).

Ar fi arata autorizatoia obtinuta politistilor si nu ar fi fost scandal. Ideea este ca intr-un stat, pentru a nu fi anarhie, trebuie, in primul rand, respectate legile....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.09.2007, 14:20:12
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Mirene, fa tu rost de o astfel de autorizatie si pe urma mai vorbim...
si DACA totusi exista o portita... atunci exista numai cu pile si cascaval greu. crede-ma ca stiu ce zic... si pana la urma, oricum ai lua-o, tot trebuie sa incalci legea... pamanteasca.
chiar imi pare rau ca pui legea pamantenilor inaintea celei Ceresti.
Ce vorbesti? Si eu stiu ce zic... Astfel de autorizatie, depusa in timp util, primeste un raspuns (afirmativ sau negativ)...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.09.2007, 14:22:54
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flory25
sincer mi se pare aberant si de necrezut ceea ce se intampla in ultimii ani in BOR.inainte aveam(din punct de vedere personal) o oarecare liniste pentru ca aveam un patriarh aproape perfect.insa cu toata stima...cel nou ales...ma lasa pe ganduri...si mai ales modul in care a fost ales(fiind incalcate regulile BOR).ceea ce e celmai drastic insa e ca acest nou patriarh,este pro ecumenism...oare incotro ne indreptam? mirean,oare chiar trebuie sa ne lasam condusi orbeste fara sa ne punem intrebari daca e bine sau nu? noi de cine trebuie sa ascultam:de oameni mai mult decat de Hristos?
Ce reguli ale BOR au fost incalcate in alegerea patriarhului?
Ce a fost "ecumenist" in atitudinea lui de pana acum? Si cand zic "ecumenist" ma astept la ceva rau, ceva ce dauneaza Ortodoxiei!

Sa punem intrebari. Da, sunt de acord! Dar cand aducem acuze unor oameni, indiferent de pozitia lor, sa aducem si dovezi!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.09.2007, 14:25:31
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
mirean mie mi-se pare ca tu tot timpul esti pus pe cearta, iar in ceea ce le priviste pe fete, cred ca nu faceau altceva decat sa arate punctul de vedere ortodox cu privire la ecumenism

Ecumenism= Panerezia secolului 20
Statul are niste legi...despre asta e vorba.
Ai drepate ti se pare cã sunt pus pe cearta. Incerc sa privest lucrurile obiectiv.... Plus de asta nu incerc sa te conving ca am dreptate...emit doar o parere.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.09.2007, 14:26:27
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Mirean, legile pamintesti nu mintuiesc ci numai cele ceresti
Stiu prietene, dar, deocamdata, traim in lume. ("Da-i Cezarului....") :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.09.2007, 15:37:16
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
("Da-i Cezarului....") :)
dar cand Cezarul e corupt?

Citat:
Ce vorbesti? Si eu stiu ce zic... Astfel de autorizatie, depusa in timp util, primeste un raspuns (afirmativ sau negativ)...
aha... deci si tu recunosti cumva, poti primi raspuns afirmativ sau negativ...
mai greu sa fie afirmativ in astfel de cazuri... exemple evit sa-ti dau din cauza ca........... pentru ca, fiindca, intrucat, deoarece... ma opresc, nu pot. crezi, bine..... nu crezi... iti respect parerea. dar sa sustii cu tarie ca poti obtine o autorizatie care o incomodeaza pe BOR fara sa fi incercat sau fara sa cunosti cazuri concrete... e un fel de atitudine gica contra.... parerea mea.

Citat:
Ce reguli ale BOR au fost incalcate in alegerea patriarhului?
simplul fapt ca a implicat politicieni.

Citat:
Ce a fost "ecumenist" in atitudinea lui de pana acum? Si cand zic "ecumenist" ma astept la ceva rau, ceva ce dauneaza Ortodoxiei!
ca sa nu-ti dau un exemplu nemediatizat... nu de alta, dar nu m-ai crede, sigur... zic doar atat: a slujit impreuna cu alte confesiuni.... ceea ce este FOARTE DAUNATOR ortodoxiei



Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.09.2007, 16:11:26
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

"dar cand Cezarul e corupt?"

E vorba de o autorizatie...
Sau crezi ca in perioadsa in care Iisus a spus asta nu era coruptie?



"aha... deci si tu recunosti cumva, poti primi raspuns afirmativ sau negativ...
mai greu sa fie afirmativ in astfel de cazuri... exemple evit sa-ti dau din cauza ca........... pentru ca, fiindca, intrucat, deoarece... ma opresc, nu pot. crezi, bine..... nu crezi... iti respect parerea. dar sa sustii cu tarie ca poti obtine o autorizatie care o incomodeaza pe BOR fara sa fi incercat sau fara sa cunosti cazuri concrete... e un fel de atitudine gica contra.... parerea mea".

Au obtinut autorizatii homosexualii, cei care se opun icoanelor în scoli...de ce nu ar obtine si organizatia in numele careia fetele alea raspandeau "manifeste"?

"simplul fapt ca a implicat politicieni"

Banuiesc ca te referi la CEB... Asta e Statutul (legea) BOR...voteaza si mirenii, ca reprezentanti ai ....mirenilor (laicilor)! Care e problema? Sau daca te referi la ingerinte politice in viata bisericeasca..... Votul a apartinut CEB!

"ca sa nu-ti dau un exemplu nemediatizat... nu de alta, dar nu m-ai crede, sigur... zic doar atat: a slujit impreuna cu alte confesiuni.... ceea ce este FOARTE DAUNATOR ortodoxiei"

Soro, nimeni nu a adus dovedi ale vreunei slujbe comune. Doar rugaciune. Si atunci readuc problema lui "cu - impreuna" si "alãturi de". Rugaciunea comuna...eu o vad ca o marturie a ortodoxiei, nu ca pe o apostazie. sau sunt unii atat de egosisti ca tin Ortodoxia (mantuirea) numai pentru ei? :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.09.2007, 16:56:51
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Soro, nimeni nu a adus dovedi ale vreunei slujbe comune. Doar rugaciune. Si atunci readuc problema lui "cu - impreuna" si "alãturi de". Rugaciunea comuna...eu o vad ca o marturie a ortodoxiei, nu ca pe o apostazie. sau sunt unii atat de egosisti ca tin Ortodoxia (mantuirea) numai pentru ei? :)
ha... ma faci sa rad... si sa plang... rastalmacesti canonul. il intelegi altfel... pt ca asa il intelegi, pur si simplu, ci pt ca asa vrei, sa il intelegi ALTFEL decat este....
ce-oi fi vrand acum, sa scrie toate cuvintele si expresiile pt a nu lasa loc de alte interpretari?
si daca ar fi sa privim lucrurile din unghiul din care privesti si tu... ce rost are aceasta "slujba in comun"? ce inseamna pt tine slujba? ceva asa.. care se tine la Biserica si la care participam Duminica si de sarbatori?
ca sa-i "atragem" pe ceilalti spre ortodoxie? hai sa fim seriosi... sunt atatea reviste ortodoxe, sunt Biserici, sunt preoti, sunt MISIONARI (de ei ai auzit?)... cate si mai cate... daca cineva cauta sincer Adevarul, nu-l lasa Dumnezeu de izbeliste... am mai spus pe undeva, cunosc un calugar venit din China pt a se calugari...
si hai sa nu exageram ca si copiii aia mici: "daca nu te joci cu mine, inseamna ca imi vrei raul".... cam asa ai spus tu... daca nu tinem slujbe in comun pt ca respectam Legea, inseamna ca nu le dorim mantuirea... au venit la noi in biserica si i-am gonit? cand ne vei vedea in situatia asta, atunci sa-ti permiti sa ne acuzi de egoism, ca tinem ortodoxia numai pt noi. :hmmm:


arhim Arsenie: Si rugatul impreuna nu e o gimnastica, si nu este un program rugaciunea.
Eu am sa ma rog ortodox, ma inchin ortodox, el nici nu se inchina ortodox, n-au nimic...
Nu stiu de ce aceasta invitatie: rugaciune impreuna, ca si cum facem un fel de gimnastica si facem un fel de intarire a muschilor; ce inseamna asta? Rugaciunea e o problema de duh, o problema de traire personala. Nu accept eu rugaciunea impreuna; adica este un interes in practica asta, emanat de cineva.
Ce fel de interes?
arhim Arsenie: Interes pentru unitate, sa zicem ca suntem una; pentru ca, daca accepti sa te rogi impreuna, restul e usor, adica sa acceptam abateri de la adevarul de credinta, de la adevarul mantuitor


Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.09.2007, 17:32:25
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
arhim Arsenie: Si rugatul impreuna nu e o gimnastica, si nu este un program rugaciunea.
Eu am sa ma rog ortodox, ma inchin ortodox, el nici nu se inchina ortodox, n-au nimic...
Nu stiu de ce aceasta invitatie: rugaciune impreuna, ca si cum facem un fel de gimnastica si facem un fel de intarire a muschilor; ce inseamna asta? Rugaciunea e o problema de duh, o problema de traire personala. Nu accept eu rugaciunea impreuna; adica este un interes in practica asta, emanat de cineva.
Ce fel de interes?
arhim Arsenie: Interes pentru unitate, sa zicem ca suntem una; pentru ca, daca accepti sa te rogi impreuna, restul e usor, adica sa acceptam abateri de la adevarul de credinta, de la adevarul mantuitor

Care abateri, arhim. Arsenie? Concret....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.09.2007, 13:31:28
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flory25
mirean,iarta-ma in primul rand daca incomodez cu ceva dar din cate am inteles eu normal cel care tine interimatul patriarhului nu are dreptul sa candideze apoi la scaunul patriarhului nu? corectati-ma daca gresesc(am vazut asta de vreo 2-3 ori la stirile protv cand a murit patriarhul si apoi inainte de alegerea noului patriarh)
Ce ai vazut tu la ProTv este inexact. Asta pentru simplul mitiv ca Mitropolitul Banatului s-a grabit sa comunice presei din Romania, fara a consulta Sf. Sinod, ca, in virturea vechimii in hirotonie va asigura interimatul.
Problema este ca, potrivit statutului BOR, neaprobat inca, ar fi putut face acest lucru. Dar cum statutul inca nu era aprobat....se respecta vechea lege.
Astfel, in calitate de "locum tenens" (loctiitor) si primul dupa patriarh (potrivit vechilor reglermentari) a venit la conducere. Mai mult, a doua zi dupa moartea patriarhului Sinodul paermanent a decis ca IPS daniel sa asigure interimatul.
Reglementarile BOR permit celui care asigura interimatul sa candideze la functia de patriarh, cu conditia sa se autosuspende in ziua alegerilor, lucru care s-a si intamplat.
Inca ceva...sursele tale de cunostinte teologice sunt ProTv (eventual internetul)???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O stire de senzatie mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 0 09.11.2012 21:39:40
Stire despre Muntele Sfant Athos in presa mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 0 03.10.2012 18:54:25
Stire importanta, cenzurata de televiziuni ancah Stiri, actualitati, anunturi 9 03.01.2008 13:41:00
O STIRE GEORGIANA22 Stiri, actualitati, anunturi 0 07.09.2007 20:35:09
stire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 0 31.05.2006 22:29:58