Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2010, 21:25:25
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Groparii

Fac parte groparii din cler? Intreb pentru ca am observat ca membrii acestei bresle sunt recrutati dintre dejnadajduitii societatii(rromi..)
A doua intrebare, exista un costum de gropar?
"Groparii arădeni vor purta costume la patru ace confecționate de o casă de modă

Vechile salopete au fost înlocuite cu haine decente, de bun simț, în pas cu celelalte țări europene. Reprezentanții Gospodăriei Comunale au schimbat radical ținutele groparilor arădeni care, de altfel, se mândresc cu noile haine în pas cu moda.

Până mai ieri erau îmbrăcați în salopete vechi și spălăcite, astăzi s-au transformat ca și Cenușăreasa din povești. Vorbim despre groparii arădeni care au primit cel mai frumos cadou, spun ei, în prag de sărbători. "
Attached Images
File Type: jpg costum-halloween,-gropar-_medie.jpg (6,4 KB, 26 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2010, 21:28:30
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vorbind de cum sunt imbracati groparii pana acum, eu ii consideram muncitori, nicidecum gropari. Imaginea postata de mine merge mai bine?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2010, 22:40:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

la ce te referi cand spui gropari, cumva la cei care sapa gropile in cimitire? if so, nu vad de ce le trebuie costume puse la patru ace. iar costumul / poza ta de haloween e destul de cool, dar ce cauta aici?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2010, 23:26:56
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sincer credeam ca au o uniforma. Groparii din cimitirele romanesti sunt imbracati fie in salopete fie chiar in civil. Citisem undeva ca ar face parte din clerul mic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2010, 23:29:18
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista o mistica si un simbolism in a sapa gropi mie asa mi se pare, nu e un lucru banal.
Apoi nu stiu daca stii ei participa activ la ceremoniile funerare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2010, 23:31:59
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu doar sapa o groapa. Transporta mortul in dricul funerar ce are cai cu panase negre, apoi coboara mortul in groapa. Pretind o gaina si camasi deci sunt niste oficianti de ceremonie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2010, 23:44:26
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Nu doar sapa o groapa. Transporta mortul in dricul funerar ce are cai cu panase negre, apoi coboara mortul in groapa. Pretind o gaina si camasi deci sunt niste oficianti de ceremonie.
Asta cu gaina face parta din ceremonia superstitiei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.02.2010, 00:22:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, ce pot sa zic..amuzant..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2010, 03:39:44
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Groparii e si ei muncitori.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2010, 03:47:29
black-death black-death is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2009
Mesaje: 1
Angry

[quote=idealist;214928]Fac parte groparii din cler? Intreb pentru ca am observat ca membrii acestei bresle sunt recrutati dintre de...

...am avut de a face cu ei (gropari) de curand.nu styu cum or fi prin alte parti dar in bucuresti sunt foarte bine organizati...pe langa faptul ca platesti la cimitir taxa oficiala pt conducerea pe ultimul drum a unei persoane dragi...vin si dumnealor cu alte pretenti materiale destul de piperate ca si cum taxa oficiala perceputa de cimitir nu reprezinta nimic...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare