Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2010, 17:06:49
amicul_linistit amicul_linistit is offline
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Mesaje: 1
Implicit intrebare

Daca se intimpla sa cresti un copil in credinta si cu frica de Dumnezeu,iar cand ajunge mare se face pagan ,CE-I DE FACUT ? Multumesc!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2010, 00:39:38
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

cand nu mai poti vorbi copilului tau despre Dumnezeu, vorbeste cu Dumnezeu despre copilul tau
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2010, 00:46:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
cand nu mai poti vorbi copilului tau despre Dumnezeu, vorbeste cu Dumnezeu despre copilul tau
:) asa e . Dragostea parintelui intoarce pana la urma pe copil,chiar daca trebuie multa rabdare
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2010, 10:35:55
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E greu de anticipat cine si cum se mantuieste. Imi amintesc cum am invatat de la o copila (pe atunci) importanta credintei, a mersului la biserica, a citirii Paraclisului Maicii Domnului... Apoi, la timpul maritisului, si-a gasit un baiat deosebit cu care s-a casatorit, dar... au trecut la nu-stiu-ce secta. Au o situatie materiala frumoasa, se inteleg bine, nu consuma alcool niciodata, ea nu poarta nici un fel de podoabe, dar... nu prea inteleg eu cum e cu mantuirea inafara biesricii ortodoxe...
La fel alte fete care devin musulmance sau trec la alta religie odata cu casatoria...
M-am gandit mult si la tanarul soldat rus devenit sfant printr-o intamplare cu totul ciudata. Eu vad in situatia lui, voia Lui Dumnezeu, nu neaparat taria in credinta, un fel de incapatanare care poate tine de caracter pana la urma... Ce-avea de pierdut bietul Efghenie? El stia oricum ca va fi omorat, iar renuntarea la cruce ar fi fost o umilinta in plus pe care nu si-ar fi iertat-o nici el nici Dumnezeu.

Daca micutul credincios de ieri, devine pagan astazi, la maturitate, dar nu la modul oficial, ci doar asa, prin slabiciuni si tentatii, eu consider ca lupta nu-i pierduta si orice merita incercat. Desi... cred ca de cea mai mare importanta este totusi vointa proprie si atitudinea fata de Dumnezeu. Practic orice este posibil, prin rugaciune si credinta, cerand direct, sau prin mijlocirea sfintilor grabnic ajutatori. Speranta moare ultima. Daca am o tristete, aceea este ca nu pot face mare lucru pentru fratii mei care nu sunt usor de convins sa se apropie de biserica!... Pentru copii, ma rog si incerc sa-i modelez de mici! Restul... Dumnezeu stie ce-o mai fi!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2010, 21:01:19
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Pot spune că eu, ca părinte, am dat o educație perfectă copilului meu, că am fost un exemplu de urmat pentru el, sau că eu la vârsta lui nu am avut căderi?
Cred că este mai de folos să recunosc în sinea mea că nu am reușit să fac totul pentru copilul meu, că nu m-am jertfit cu adevărat pentru el. Învinovățirea proprie și căința atrag mai ușor îndurarea lui Dumnezeu și întoarcerea celor dragi pe calea cea bună.

Last edited by Carmen FUNIERU; 04.06.2010 at 21:13:56.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2010, 23:14:28
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

E posibil ca acel copil sa ia o altfel de traiectorie cand va fi mare,asta depinde si de cat am fost noi suficienti de buni pedagogi.Dar cel mai probabil este ca el sa mearga mai departe pe linia credintei.Trebuie impartasit cat mai des,sa-i fie date sa citeasca cat mai multe carti ortodoxe,sa fie ferit de anturaje rele,si mai ales,noi parintii sa fim un exemplu de crestini autentici.
In orice caz,un copil crescut fara Dumnezeu,cu greu va ajunge mai tarziu in Biserica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.06.2010, 00:01:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Foarte puțini dintre sfinți au fost astfel din copilăria lor. Marea majoritate au avut momente de îndoială sau chiar de cădere. A-i învăța pe copiii noștri credința este un lucru bun foarte și este un comandament. Aceasta este chemarea lacilor: să aibă copii și să-i crească în Cristos.

Pe de altă parte, aflarea Căii care este Domnul nostru este întodeauna o aventură personală. "Făcutu-ne-ai cercetători, Doamne!". Eu, deși am avut doi bunici preoți ortodocși (unul dintre ei fiind părinte profesor), totuși L-am descoperit pe Dumnezeu după o lungă perioadă în care mi-am bătut joc de legea Lui, în care am desconsiderat Mireasa Lui, fiind absolut convins, în insolența și spiritul protestant al tinereții, că nu Biserica, nu "popii" și cei mai bătrâni, ci eu știu cel mai bine cum stă treaba cu Dumnezeu. Dar bunul Dumnezeu a avut o imensă răbdare cu mine, când ar fi fost foarte normal să mă ucidă pe loc. De aceea, am o anumită înțelegere față de cei care se află cu spatele la Dumnezeu și se dedau păcatelor, așa cum am făcut și eu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2010, 01:17:53
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit raspuns

E greu in ziua de azi sa mai gasesti oameni care a isi puna grija in dumnezeu sau sa se roage
mai este vb asta care o spun majoritatea parintilor
vreau ca copilul meu s anui lipseasca nimic
mare gresela mare gresela
orice ar avea copilul sau cat de destept sau frumos ar fi daca nu este educat crestineste vai de el/ea
daca nu il inceti cu biserica si cu faptele crestine si altele nu mai spun de spovedanie
ii va fi greu sa nu lase grijile lumesti si f greu s amerga la biserica
eu pana nu am aflat si nu am stat cu cineva care e cu dumnezeu nu mergeam si nici nu ma interesa sau sa stiu de multi sfinti
oricum asta e valabil pt orice om ori cat de sarac sau bolnav ar fi
rugaciunea mersul al biserica si spovedania nu treb sa lipseasca din viata unui crestin in rest inveti cititnd si de la duhovnic
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.06.2010, 01:32:01
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu, deși am avut doi bunici preoți ortodocși (unul dintre ei fiind părinte profesor), totuși L-am descoperit pe Dumnezeu după o lungă perioadă în care mi-am bătut joc de legea Lui, în care am desconsiderat Mireasa Lui, fiind absolut convins, în insolența și spiritul protestant al tinereții, că nu Biserica, nu "popii" și cei mai bătrâni, ci eu știu cel mai bine cum stă treaba cu Dumnezeu. Dar bunul Dumnezeu a avut o imensă răbdare cu mine, când ar fi fost foarte normal să mă ucidă pe loc. De aceea, am o anumită înțelegere față de cei care se află cu spatele la Dumnezeu și se dedau păcatelor, așa cum am făcut și eu.
Si cum ai ajuns catolic? (iertata sa-mi fie curiozitatea, si daca e prea indiscreta intrebarea nu-i nici o suparare daca nu raspunzi).
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2010, 01:42:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Si cum ai ajuns catolic? (iertata sa-mi fie curiozitatea, si daca e prea indiscreta intrebarea nu-i nici o suparare daca nu raspunzi).
Nu e indiscretă. Poate, off-topic. În orice caz, nu am ajuns catolic de pe o zi pe alta. Rugăciunea, lecturile, comparațiile între ce spun unii și ce spun alții, discuții cu cei mai înaintați în știință, cam asta ar fi rețeta. Acesta e drumul la care suntem chemați fiecare, pe numele lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Venirea Fiului Omului Tartaruga Dogmatica 69 18.08.2012 14:42:23
Venirea lui Mesia (Isus Cristos) Alin27 Din Noul Testament 23 23.12.2010 17:25:14
Despre venirea Domnului strajeru Secte si culte 4 24.04.2008 15:44:01
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 02:29:50
RUGACIUNI PENTRU VENIREA PLOII anadomnica Rugaciuni 8 20.05.2007 20:02:43