Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.12.2008, 09:46:31
cristi024 cristi024 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.12.2008
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
nu. poate doar tu ai dat-o la pace.
si moare un om drept otravit? crezi ca Dumnezeu, daca nu ar fi permis acest lucru, s-ar fi intimplat?
oare citi Sfinti mucenici nu au sfirsit otraviti, arsi, decapitati?


frate, conteaza starea sufleteasca in care te gaseste moartea.
Zilele trecute am vazut cu ochii mei cum a fost atacat cu astfel de "tehnici" in Biserica un calugar batran, de catre un grup, care conform spuselor tale fac voia lui Dumnezeu.
Ar fi trebuit sa fii acolo ca sa vezi satisfactia cu care un astfel de "ingeras" chinuia pe bietul calugar, care si-a scapat toiagul si s-a indoit probabil din cauza unei dureri imense, pentru a intelege ca nu este de loc voia lui Dumnezeu, ci un imens orgoliu personal.
In timpul atacului, cel care conducea a apropiat palmele atigindu-si falangele si tinand degetele mari la un unghi drept. Acest "semn" l-am intalnit de mai multe ori facut de niste batranei ciudati care "meditau" in mijloacele de transport in comun.
  #52  
Vechi 25.12.2008, 03:55:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Durerea nu inseamna nimic, atata timp cat nu te face sa te desparti de Hristos.
Dar daca tot ai vazut "miscarea", tu ce ai facut? Te-ai rugat pentru acel calugar?
Rugaciunea inimii ii deranjeaza f tare pe cei pusi pe rele.
  #53  
Vechi 25.12.2008, 07:14:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi024 Vezi mesajul
Zilele trecute am vazut cu ochii mei cum a fost atacat cu astfel de "tehnici" in Biserica un calugar batran, de catre un grup, care conform spuselor tale fac voia lui Dumnezeu.
Ar fi trebuit sa fii acolo ca sa vezi satisfactia cu care un astfel de "ingeras" chinuia pe bietul calugar, care si-a scapat toiagul si s-a indoit probabil din cauza unei dureri imense, pentru a intelege ca nu este de loc voia lui Dumnezeu, ci un imens orgoliu personal.
In timpul atacului, cel care conducea a apropiat palmele atigindu-si falangele si tinand degetele mari la un unghi drept. Acest "semn" l-am intalnit de mai multe ori facut de niste batranei ciudati care "meditau" in mijloacele de transport in comun.
Ai o imaginatie bogata, dar buna, excelenta pentru adormit copiii. Cei ce te asculta si chiar cred astfel de povestioare schizofrenice , au intradevar probleme.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #54  
Vechi 25.12.2008, 22:10:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai o imaginatie bogata, dar buna, excelenta pentru adormit copiii. Cei ce te asculta si chiar cred astfel de povestioare schizofrenice , au intradevar probleme.
Cum iti argumentezi afirmatia?
  #55  
Vechi 25.12.2008, 22:13:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai o imaginatie bogata, dar buna, excelenta pentru adormit copiii. Cei ce te asculta si chiar cred astfel de povestioare schizofrenice , au intradevar probleme.
Mi-am adus aminte recitind cele postate de tine draga Cristi , ca am cunoscut cateva persoane ce aveau povestioare din acestea cu diavoli, energii de tot felul . Ceva mai tarziu am aflat ca ei practicau yoga, sau ceva asemanator, un fel de meditatii , cam asa ceva. Viata lor se invartea ca sa spun asa, in tot felul de ganduri, halucinatii care mai de care mai curioase si foarte ciudate. Vezi tu draga Cristi, yoga si alte asemenea nu prea au legatura cu adevarata credinta, iar cei trecuti prin astfel de rataciri, cu greu isi indreapta gandirea, complet modificata fata de cele vrednice, reale. Adica, sunt complet rupti de realitate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #56  
Vechi 25.12.2008, 23:40:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Te rog sa ma scuzi, am uitat Cristi sa-ti urez , un sincer : La multi ani ! ( cat priveste subiectul de pe acest topic, eu consider ca nu are rost sa il mai discut, find pierdere mare de timp. Mai buna si cu folos o carte citita din Sfintii Parinti. Deci punct )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #57  
Vechi 25.12.2008, 23:52:13
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si unii preoti au practicat initial yoga, din cate am citit, s-au indepartat de ea, imbratisand ortodoxia, si care cu greu se mai potrivesc descrierii tale, Cristian. Daca nu ma insel, Danion Vasile este unul dintre acestia. Sa incercam sa nu generalizam si sa nu facem afirmatii fara suport.
Sa-l lasam mai bine pe cristi024 sa ne mai dea niste amanunte, pentru a putea deosebi ce tine de imaginatie, si ce tine de realitate. Multe lucruri , care se petrec in lumea nevazuta, par la prima vedere ireale, din lipsa de materialitate. De aceea e bine sa fim putin precauti in a accepta unele afirmatii. Totusi stim cu precizie ca lupta noastra este cu duhurile intunericului, deci o lupta nevazuta, totusi reala.
  #58  
Vechi 26.12.2008, 13:26:30
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

[SIZE="3"][COLOR="Magenta"]Feriti-va de a da crezare mesajelor lui Cristi23 , Cristi024, enorh2,3,4. E vorba de aceeasi persoana care a aparut pe acest forum si "bate campii" numai despre "vampirismul energetic". La cat e Ortodoxia de bogata altceva nu mai stie! In rest sa ne fie clar ca nimic nu se face in toata Creatia lui Dumnezeu fara stirea lui Dumnezeu. Si daca Dumnezeu ingaduie una sau alta, e tocmai pt putina noastra credinta pe care o avem in EL, sau pt unele rataciri de la Dreapta Credinta, in general Mandria si Neasculatrea, ca prin aceste ispite si caderi mai vartos sa ne smerim cunoscandu-ne nimicnicia si neputinta. Doamne miluieste![/COLOR][/SIZE]
  #59  
Vechi 26.12.2008, 13:47:24
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Exemplu de rataciri de la Dreapta Credinta, exemplu de sugestii negative!

22 decembrie 2008 Viata Papei Benedict este in pericol din cauza echipei de rugby a Tarii Galilor

British Medical Journal vrea sa ne faca sa credem, in urma unui studiu documentat, ca viata pontifului ar depinde de succesele pe care echipele de rugby le au. Pe scurt un studiu care a luat în evidentã toate campionatele de rugby din emisfera nordicã, din 1883 încoace, a constatat ca cinci dintre pontifi au decedat în anii în care au avut loc Grand Slam-uri. Trei dintre aceste decese au avut loc atunci când Tara Galilor a câstigat turneul, dar nu si Grand Slam-ul. În rugby, Grand Slam-ul este realizat atunci când o echipã participantã la turneul celor sase Natiuni reuseste sã le învingã pe toate celelalte în timpul anului sau atunci când o echipã din emisfera sudicã învinge toate celelalte patru tãri gazdã într-un singur turneu.
Potrivit Agepres care a oferit stirea, "autorii studiului au precizat cã existã o legãturã evidentã între succesul echipei de rugby galeze si moartea Suveranilor Pontifi, motiv pentru care staff-ul medical de la Vatican ar trebui sã fie în alertã pânã la intrarea în Noul An".
  #60  
Vechi 26.12.2008, 15:42:14
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi024 Vezi mesajul
Zilele trecute am vazut cu ochii mei cum a fost atacat cu astfel de "tehnici" in Biserica un calugar batran, de catre un grup, care conform spuselor tale fac voia lui Dumnezeu.
Ar fi trebuit sa fii acolo ca sa vezi satisfactia cu care un astfel de "ingeras" chinuia pe bietul calugar, care si-a scapat toiagul si s-a indoit probabil din cauza unei dureri imense, pentru a intelege ca nu este de loc voia lui Dumnezeu, ci un imens orgoliu personal.
In timpul atacului, cel care conducea a apropiat palmele atigindu-si falangele si tinand degetele mari la un unghi drept. Acest "semn" l-am intalnit de mai multe ori facut de niste batranei ciudati care "meditau" in mijloacele de transport in comun.
Cum dovedesti ca este adevarat ce spui!Eu afirm ca minti cu nerusinare si ca nu te cred!Bietul om era pur si simplu bolnav!Faptul ca mergra ajutandu-se de toiag, dovedeste ca era bolnav.In mod stiintific ,daca avea hernie de disc,daca scapa toiagul,si isi schimba pozitia punctului de ecilibru,trebuia sa aiba dureri ingrozitoare.Pt conformitate citeste un tratat de boli de coloana vertebrala!
Asa ca te acuz de interpretare minciunoasa!Si cel care afirma ceva are obligatia morala sa dovedeasca ceea ce afirma!
De ce sa fim obigati sa dovedim noi ceva ce nu ne apartine!
Din punct de vedere crestin ortodox vampiri energetici,sau cum le mai spui nu exista!
Dovedeste ca dogmatica crestina nu exista!
Atat timp cat dogmatica crestina exista ca valabila, aceasta dogmatica este dovada ca tu interpretezu eronat!
,Ce era de demonstrat''!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare