Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.11.2008, 10:41:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Exclamation Un semnal de alarma

Am certitudinea ca exista preoti care citesc constant acest forum. Lor le pot atrage atentia ca am constatat cu neplacere ca este dificil sa gasesc intr-un oras mare (Timisoara) o biserica ortodoxa in care se face studiu biblic. Personal, am multe nedumeriri si neclaritati si nu prea am cu cine sa discut pe tematica religioasa. Este foarte complicat sa imi fac programare sa vorbesc cu un preot ortodox; iar daca reusesc sa ma intalnesc, timpul preotilor este extrem de limitat din nefericire pentru mine...

Pana acum, am gasit o singura biserica unde studiul biblic saptamanal se rezuma la un monolog al preotului de vreo ora si ceva pe marginea catorva capitole din Vechiul Testament, dar nu e ceva interactiv din pacate. Oricum, e mai mult decat nimic, bine si asa...

Sa zicem ca pentru mine personal accesul la informatie este destul de usor, avand Internetul si atatea carti folositoare; insa pentru oamenii cei simpli, majoritatea care nu-si permit sa-si cumpere carti prea des, pentru ei ce face biserica la modul concret? Cum afla ei raspunsurile de care au nevoie? Veti spune ca exista predicile din fiecare sarbatoare, insa de multe ori preotul vorbeste prea vag si nu la subiectul evangheliei respective, iar de alte ori nici nu se aude ce spune.

Este nevoie sa se faca ceva in legatura cu studierea serioasa a Scripturilor. Uitati-va la celelalte confesiuni, care pun foarte mare accent pe cunoasterea credintei proprii de fiecare om din biserica lor. Asa ar trebui sa facem si noi, cei care ne laudam ca facem parte din biserica pravoslavnica.

Cu respect,
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.03.2009, 12:09:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citirea Sfintei Scripturi este o fapta neplacuta diavolului. Cum isi poate da seama fiecare de acest lucru ?! Sa isi impunsa sa citeasca zilnic din Sfanta Scriptura (3versete, 1capitol sau mai multe) si va vedea ca nu va reusi usor. Cu toate ca atunci cand citeste se va bucura si va fi atras de cele citite, foarte usor va intrerupe continuitatea celor cateva versete sau a capitolului zilnic.

Tin minte ca insasi prezenta Sfintei Scripturi la indemana omului nu este un lucru placut diavolului. In cartea "Pelerinul rus", la un moment dat, un om cu duh necurat sau diavolul insusi (nu mai tin minte) intra la un om in camera spre a sta de vorba, si vazand Biblia pe un raft, il roaga sa o dea afara, ca nu are liniste.

Sfanta Scriptura este o carte care nu are voie sa stea in biblioteca, alaturi de celelalte carti, rar scoase si rasfoite. Sa avem Biblia non-stop la indemana, chiar daca nu citim zilnic din ea. Ea este o carte pe care trebuie sa o avem sub ochi, pe masa sau noptiera, neincetat. Nu se stie cand o deschidem un minut si ne folosim de cele citite.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.03.2009, 12:52:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ortodoxia nu a fost interesata sa faca din om o colectie de versete din Scriptura. A dori si doreste sa faca din om, o fiinta care sa nu mai vietuiasca in afara lui Hristos. Fiti siguri ca atunci cand vom ajunge sa traim cu adevarat in Hristos, vom avea raspuns bun la toate. Pana atunci doar bajbaim din cauza necuratirii depline a mintii noastre.

Nu-i rau ca citim Scriptura, dar sa adancim aceasta lectura prin prezenta in Biserica, prim impartasire. Altfel, vom fi niste protestanti ortodocsi. Vom cunoaste multe versete, dar nu vom trai unirea cu Hristos in Sfintele Taine.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.03.2009, 17:25:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ortodoxia nu a fost interesata sa faca din om o colectie de versete din Scriptura. A dori si doreste sa faca din om, o fiinta care sa nu mai vietuiasca in afara lui Hristos. Fiti siguri ca atunci cand vom ajunge sa traim cu adevarat in Hristos, vom avea raspuns bun la toate. Pana atunci doar bajbaim din cauza necuratirii depline a mintii noastre.

Nu-i rau ca citim Scriptura, dar sa adancim aceasta lectura prin prezenta in Biserica, prim impartasire. Altfel, vom fi niste protestanti ortodocsi. Vom cunoaste multe versete, dar nu vom trai unirea cu Hristos in Sfintele Taine.
Cercetati Scripturile, zice Domnul. Cautati si veti afla... Tu ce zici acolo?! Ca "nu-i rau sa citim Scriptura"?...

Eu asta vreau: sa studiem cuvantul lui Hristos in Biserica. Sa avem cui sa punem intrebari. Sa fie studiu biblic organizat saptamanal. Sa fim prezenti si la Liturghie, si la Taine, dar si la o astfel de scoala a Bibliei.

Dar asta n-o sa se intample, mai ales pentru ca preotii nostri nu se prea pricep sa interpreteze Scripturile si sa dea raspunsurile asteptate. Cred ca le-ar fi frica de o asa activitate, presupunand ca Patriarhia ar organiza-o pretutindeni in tara. Si imi pare rau de asta. Si apoi, si inaltii nostri preasfintiti si preafericiti sunt constienti de nivelul de pregatire a preotilor.

Ca sa evit raspunsurile de genul "nu judecati", va citez din Pateric ( http://www.sfaturiortodoxe.ro/pateric/15.htm ):

"Zis-a oarecare dintre sfinti : nu este porunca mai mare decat aceasta : sa nu judeci pe fratele tau si pentru aceasta nu vei fi judecat. Iar de-l vezi pe fratele tau gresind si nu-i vei zice sa-si recunoasa greselile, din mainile tale se va cere sangele lui. Iar de va auzi si nu se va intoarce de la pacatele sale, el va da seama pentru greselile sale. Deci bine este a infrunta cu dragoste, iar nu a cleveti si a-l ocari ca pe un vrajmas."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manual biblic Mihaeluta27 Generalitati 3 09.09.2011 14:50:15
Crearea lumii vazute - o interpretare contemporana a referatului biblic alex79 Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 20:01:48
Adulterul - motiv cu temei biblic si canonic pentru divort NTatiana Intrebari utilizatori 35 23.04.2010 13:11:30
Studiu Biblic iordan Generalitati 7 15.06.2009 21:39:58