Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 16.04.2010, 13:56:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
iar ai comis-o ,cine ti-a zis tie ca ratiunea e dusmanul credintei ,cei care cred in religia numita ateism?

eu zic 100% sigur :RATIUNEA E MOTORUL PRINCIPAL CARE DUCE LA orice CREDINTA fie ea crestina sau la credinta ateista ,difera SINCERITATEA sau lipsa SINCERITATII ...
Si unde e sinceritatea? La cei ce au credinta crestina, ateista sau alta religie?
Reply With Quote
  #182  
Vechi 16.04.2010, 14:00:14
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Crezi ca ii placea sau nu ceea ce facea? II aduceau cele pe care le facea satisfactii spirituale? Era el mai multumit dupa ce facea acele lucruri?
Daca raspunsul este da, atunci avea un interes sa le faca, nu era un altruism pur, desi probabil e o forma apropiata, pentru ca interesul nu e unul material.
hai ca te apropii incet de adevar...ortodocsii sunt persoanele CELE MAI EGOISTE ...VOR IN RAI ...VOR SA SIMTA CEA MAI MARE PACE SI BUCURIE PENTRU ETERNITATE ALATURI DE DUMNEZEU...dar CONDITIA(pusa de DUMNEZEU)...ca ei sa-si atinga acest scop EGOIST,EGOIST...e sa-i ajute pe ceilalti ca pe ei insisi...altfel nu au parte de ...PLACEREA LOE EGOISTA DE A FI CU DUMNEZEU SI A SE BUCURA IN VECI DE EL...PRICEPUT-AI?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #183  
Vechi 16.04.2010, 14:07:20
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si unde e sinceritatea? La cei ce au credinta crestina, ateista sau alta religie?
la intrebarea asta NU-TI POATE RASPUNDE NIMENI ,NIMENI ALTCINEVA ,DECAT TU INSUTI !
Dumnezeu nu e viclean ,ne-a dotat pe toti cu "echipamentul" necesar descoperirii raspunsului la aceasta intrebare!
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #184  
Vechi 16.04.2010, 14:09:53
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
iar ai comis-o ,cine ti-a zis tie ca ratiunea e dusmanul credintei
Socrate, Decartes, Spinoza, Leibniz, Hume, Kant, printre altii
Reply With Quote
  #185  
Vechi 16.04.2010, 14:27:38
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
. Adica ratiunea, dusmanul credintei?
ratiunea ,m-a ajutat sa devin credincioasa .
iti explic...cum a plecat totul ..de la o buclucasa problema de matematica...

eram in cla 4..mi-am frant mana ..spital..oraselul de la cativa km de sat...ei oraseni..eu taranca ....cand deschideam gura sa zic ceva ..radeau de mine...nustiu de ce ..eu intelegem ce zic ei,dar ei nu intelegeau ce zic eu..ciudat...s-a rezolvat cand a venit mama si le-a adus ceva..oua ,branza,ce avea saraca..degeaba ,ca luasem hotararea sa tac..si i-am cerut mamei, plangand, sa-mi aduca cartile de matematica...ca astia tot timpul rad de mine..ma intelegea perfect..ma refer la ,,dialect,,

am revenit la scoala dupa 2 sapt.colegii erau terorizati de invatator.nu le spunea nici mort cum se face o problema .am iesit la tabla.am rezolvat-o .am trantit creta ,smechereste si am trecut in banca...m-a felicitat..

Denia din Vinerea Mare .Ne stargeam toti copiii, cum era obiceiul sa mergem sa cantam prohodul .nu intelegem mare lucru..ocolitul bisericii,zbenguiala cu baietii..sa nu ardem babele cu lumanarile.era vreme urata.mama ma batea la cap sa iau caciula aia intr-un carlig ca sa nu racesc,muream de rusine cu ea...in sfarsit, o iau si plec..

la mijlocul drumului...invatatorul...
-xxx...inaaaa..unde te duci?
-la biserica.
-intoarcete...ce cauti acolo...
ma uitam cu lacrimi in ochi la grupul de copii cum se indeparta si eu stateam cu invatatorul sa-mi explice...cuvantul ,,dumnezeu,,vine de la cuvantul,,zeu,,...bla,bla...zisese ca ma ia la olimpiadele de mate..acum ma pregatea pt.cele de filozofie

si ploua ,si plangeam si ploua si plangeam.
anul urmator , am ocolit casa invatatorului..dar ceva era la fel..vremea urata.

au trecut peste (.)zeci de ani...in fiecare zi de Vinerea Mare ..e vremea urata!!
anul acesta ,urmaream ..iar..la 5 noaptea s-a pus o ploaie..

au mai fost si alte etape..cand nu intelegeam ,de ce ..daca pamantul e rotund...nu cadem de pe el...etape si etape..
Reply With Quote
  #186  
Vechi 16.04.2010, 14:42:06
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
ratiunea ,m-a ajutat sa devin credincioasa .
iti explic...cum a plecat totul ..de la o buclucasa problema de matematica...
In concluzie, faptul ca ploua in fiecare Vinere Mare (desi la 5 dimineata era simbata ), te-a facut sa devii credincioasa?
Reply With Quote
  #187  
Vechi 16.04.2010, 14:47:46
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
In concluzie, faptul ca ploua in fiecare Vinere Mare (desi la 5 dimineata era simbata ), te-a facut sa devii credincioasa?
in concluzie,daca cauti credinta,poti sa te intorci sa ai inima de copil...nu la mari filozofi
Reply With Quote
  #188  
Vechi 16.04.2010, 14:52:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
la intrebarea asta NU-TI POATE RASPUNDE NIMENI ,NIMENI ALTCINEVA ,DECAT TU INSUTI !
Dumnezeu nu e viclean ,ne-a dotat pe toti cu "echipamentul" necesar descoperirii raspunsului la aceasta intrebare!
Asta e ceva gen: ai dreptul sa raspunzi cum vrei, dar daca ai alta optiune decat Dumnezeu, o patesti.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 16.04.2010, 14:58:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
in concluzie,daca cauti credinta,poti sa te intorci sa ai inima de copil...nu la mari filozofi
Am apelat la filozofi numai pentru a-i raspunde lui flying, m-am gindit ca despre ei nu ar spune asa de usor ca au comis-o.
Oricum, exemplul tau de convertire imi intareste afirmatia.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 16.04.2010, 15:05:30
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Oricum, exemplul tau de convertire imi intareste afirmatia.
convertire?...
era vb.despre faptul ca ,, gandirea ratiolana,,..a unui copil, se impletea cu credinta.
sau se implinea.

Last edited by o_tzaranca; 16.04.2010 at 15:14:45.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 15:41:32