Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 11.10.2010, 11:40:20
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Manifestare tipică de eretică înșelată de propriile închipuiri. Nu știu în ce așa-zise cercuri "ortodoxe" ai fost însă "descoperirile" despre care vorbești nu sunt atestate de mărturisirile adevăraților sfinți ai Bisericii Ortodoxe.

Iată doar mărturia unui mare sfânt ortodox: sfântul Simeon Noul Teolog.

"Pentru cei ce nu s-au ridicat mai presus de cele simtite, Painea Euharistiei le apare ca o paine simpla, cu toate ca in chip tainic ea este o lumina inaccesibila si de neincaput. Tot astfel si vinul Impartasaniei in chip tainic este lumina, foc, apa vie. Pentru cei ce sunt straini de o sincera pocainta, este inaccesibila simtirea luminii si puterii de foc primite in sine. Lumina divina lumineaza si pe cei ce nu simt, dar ei fiind orbi, nu se lumineaza. Focul Dumnezeirii sloboade asupra lor o caldura, dar ei raman reci."

Așa-zisele descoperiri despre care vorbești nu ltiu cât sunt de ortodoxe, dar chiar și din morfologia lor denotă că sunt făcute pentru niște oameni cu minte nu prea iluminată de Duhul Sfânt, iar când mă refer la o astfel de minte iluminată mă refer la una gen Simeon Noul Teolog. Nici măcar așa-zisele descoperiri de sânge și trup uman nu sunt prea veridice și prea ortodoxe, pentru simplul motiv că trupul și sângele lui Hristos sunt total îndumnezeite și pătrunse și transfigurate de puterea nemuritoare a dumnezeieștii învieri, adică nu sunt pur și simplu sânge și trup uman, ci trup și sânge ale Dumnezeului-Om Iisus Hristos înviat, cu alte cuvinte sunt trup și sânge îndumnezeite și prezente în chip tainic, misteric, sacramental sub cipul pâinii și a vinului.

Domnule doctor Faustus,

Sfantul Simeon Noul Teolog, in pasajul pe care l-ati redat, zice acelasi lucru ca si Sfantul Isaac Sirul in pasajul redat de mine si ambele pasaje contin descoperirea pe care am primit-o si eu. Pasajul redat de mine este dintr-un cuvant al Parintelui Constantin Galeriu publicat recent pe CrestinOrtodox, asa ca nu puteti spune ca nu este o sursa ortodoxa.
Dvs ori nu ati inteles la ce m-am referit eu, ori ati fost rau intentionat. Prefer sa cred prima varianta, asa ca uitati aici pasajul pe care il redasem si mai sus, si apoi comparati-l cu cel redat de dvs:

"Zice atat de frumos Sfantul Isaac Sirul: “Cel ce a aflat dragostea mananca pe Hristos (se hraneste cu Hristos) in fiecare zi si ceas. Si se face prin aceasta nemuritor. Ca «cel ce manaca din painea pe care i-o voi da Eu lui nu va vedea moartea in veac»”. Deci cine mananca din Cuvantul lui Dumnezeu, din lumina si iubirea Lui, din dumnezeiasca Impartasanie, nu va vedea moartea in veac. Fericit este cel ce mananca din Painea dragostei, care este Iisus. Caci cel ce se hraneste din dragoste se hraneste din Hristos, Dumnezeul Cel peste toate; El o marturiseste si Ioan intareste: “Dumnezeu este Iubire”. Prin urmare cel ce vietuieste in dragoste rodeste viata din Dumnezeu si gusta invierea inca din viata de aici.


O, Doamne, fa-ne partasi sa gustam din taina invierii de aici; adica din taina iubirii. Tu, pururea fiind si acelasi fiind, fa-ne si pe noi sa fim aceiasi; fiecare suflet sa ramana acelasi in iubire, in ofranda sfanta… "

http://www.crestinortodox.ro/sarbato...lor-96932.html


Pasajul pe care l-ati redat din Simeon Noul Teolog:

"Pentru cei ce nu s-au ridicat mai presus de cele simtite, Painea Euharistiei le apare ca o paine simpla, cu toate ca in chip tainic ea este o lumina inaccesibila si de neincaput. Tot astfel si vinul Impartasaniei in chip tainic este lumina, foc, apa vie. Pentru cei ce sunt straini de o sincera pocainta, este inaccesibila simtirea luminii si puterii de foc primite in sine. Lumina divina lumineaza si pe cei ce nu simt, dar ei fiind orbi, nu se lumineaza. Focul Dumnezeirii sloboade asupra lor o caldura, dar ei raman reci."


Vedeti acum ca cei doi sfinti spun acelasi lucru? Si va repet ca exact acelasi lucru l-am primit si eu ca raspuns de la Domnul la intrebarea acestui topic. Bine ar fi ca si la Biserica sa se invete ortodocsii in acest fel, ca eu pana acum niciodata nu am auzit sa se explice in acest fel Euharistia, ba dimpotriva, nici nu vreau sa mai repet tot ceea ce am auzit pana acum, s-au spus deja destule.

In orice caz, eu va multumesc ca mi-ati adus o dovada in plus ca revelatia primita este buna si cat se poate de ortodoxa.

Numai bine!
Reply With Quote
  #322  
Vechi 11.10.2010, 21:47:53
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Domnule doctor Faustus,

Sfantul Simeon Noul Teolog, in pasajul pe care l-ati redat, zice acelasi lucru ca si Sfantul Isaac Sirul in pasajul redat de mine si ambele pasaje contin descoperirea pe care am primit-o si eu. Pasajul redat de mine este dintr-un cuvant al Parintelui Constantin Galeriu publicat recent pe CrestinOrtodox, asa ca nu puteti spune ca nu este o sursa ortodoxa.
Dvs ori nu ati inteles la ce m-am referit eu, ori ati fost rau intentionat. Prefer sa cred prima varianta, asa ca uitati aici pasajul pe care il redasem si mai sus, si apoi comparati-l cu cel redat de dvs:

"Zice atat de frumos Sfantul Isaac Sirul: “Cel ce a aflat dragostea mananca pe Hristos (se hraneste cu Hristos) in fiecare zi si ceas. Si se face prin aceasta nemuritor. Ca «cel ce manaca din painea pe care i-o voi da Eu lui nu va vedea moartea in veac»”. Deci cine mananca din Cuvantul lui Dumnezeu, din lumina si iubirea Lui, din dumnezeiasca Impartasanie, nu va vedea moartea in veac. Fericit este cel ce mananca din Painea dragostei, care este Iisus. Caci cel ce se hraneste din dragoste se hraneste din Hristos, Dumnezeul Cel peste toate; El o marturiseste si Ioan intareste: “Dumnezeu este Iubire”. Prin urmare cel ce vietuieste in dragoste rodeste viata din Dumnezeu si gusta invierea inca din viata de aici.


O, Doamne, fa-ne partasi sa gustam din taina invierii de aici; adica din taina iubirii. Tu, pururea fiind si acelasi fiind, fa-ne si pe noi sa fim aceiasi; fiecare suflet sa ramana acelasi in iubire, in ofranda sfanta… "

http://www.crestinortodox.ro/sarbato...lor-96932.html


Pasajul pe care l-ati redat din Simeon Noul Teolog:

"Pentru cei ce nu s-au ridicat mai presus de cele simtite, Painea Euharistiei le apare ca o paine simpla, cu toate ca in chip tainic ea este o lumina inaccesibila si de neincaput. Tot astfel si vinul Impartasaniei in chip tainic este lumina, foc, apa vie. Pentru cei ce sunt straini de o sincera pocainta, este inaccesibila simtirea luminii si puterii de foc primite in sine. Lumina divina lumineaza si pe cei ce nu simt, dar ei fiind orbi, nu se lumineaza. Focul Dumnezeirii sloboade asupra lor o caldura, dar ei raman reci."


Vedeti acum ca cei doi sfinti spun acelasi lucru? Si va repet ca exact acelasi lucru l-am primit si eu ca raspuns de la Domnul la intrebarea acestui topic. Bine ar fi ca si la Biserica sa se invete ortodocsii in acest fel, ca eu pana acum niciodata nu am auzit sa se explice in acest fel Euharistia, ba dimpotriva, nici nu vreau sa mai repet tot ceea ce am auzit pana acum, s-au spus deja destule.

In orice caz, eu va multumesc ca mi-ati adus o dovada in plus ca revelatia primita este buna si cat se poate de ortodoxa.

Numai bine!
Chiar dacă sursa este ortodoxă nu știu cât de ortodoxă ești dumneata pentru a înțelege cu adevărat o sursă ortodoxă. Dumnezeu este iubire, însă nu uita că și diavolul poate lua chip de înger de lumină pentru a încerca să înșele. Nu uita că Hristos a spus Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă, nu precum dă lumea vă dau Eu. (Ioan 14:27) Cu alte cuvinte și Hristos dă o pace însă și lumea poate să dea o pace, și problema apare atunci când suntem ispitiți să confundăm pacea pe care Hristos o dă cu pacea pe care o dă lumea. Așa este și cu iubirea. Pe de altă parte, Euharistia nu este simplă iubire ci iubire sfântă, dumnezeiască, abolut curată, sfântă, neîntinată de absolut nimic. Ori ca să trăiești într-o iubire cât mai adevărată trebuie să te adapi de la însuși izvorul celei mai curate iubiri.

Se mai pune însă și problema că Dumnezeu este iubire, însă Dumnezeu este și Adevăr, iar acea iubire care încalcă Adevărul nu mai poate fi numită iubire adevărată, ci este o iubire falsificată, care încearcă să păstreze chipul iubirii însă pierde din esența ei tocmai datorită încălcării Adevărului. Nu există iubire adevărată în afara Adevărului, tot așa cum nu există viață adevărată în afara Vieții.
Reply With Quote
  #323  
Vechi 12.10.2010, 19:43:34
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Chiar dacă sursa este ortodoxă nu știu cât de ortodoxă ești dumneata pentru a înțelege cu adevărat o sursă ortodoxă. Dumnezeu este iubire, însă nu uita că și diavolul poate lua chip de înger de lumină pentru a încerca să înșele. Nu uita că Hristos a spus Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă, nu precum dă lumea vă dau Eu. (Ioan 14:27) Cu alte cuvinte și Hristos dă o pace însă și lumea poate să dea o pace, și problema apare atunci când suntem ispitiți să confundăm pacea pe care Hristos o dă cu pacea pe care o dă lumea. Așa este și cu iubirea. Pe de altă parte, Euharistia nu este simplă iubire ci iubire sfântă, dumnezeiască, abolut curată, sfântă, neîntinată de absolut nimic. Ori ca să trăiești într-o iubire cât mai adevărată trebuie să te adapi de la însuși izvorul celei mai curate iubiri.

Se mai pune însă și problema că Dumnezeu este iubire, însă Dumnezeu este și Adevăr, iar acea iubire care încalcă Adevărul nu mai poate fi numită iubire adevărată, ci este o iubire falsificată, care încearcă să păstreze chipul iubirii însă pierde din esența ei tocmai datorită încălcării Adevărului. Nu există iubire adevărată în afara Adevărului, tot așa cum nu există viață adevărată în afara Vieții.
Ceea ce au descris sfintii mai sus pomeniti am simtit atunci cand am luat Euharistia, si nu o data, ci de multe ori: am simtit pace, liniste, lumina, caldura, si multa iubire din partea Domnului care doreste ca toti oamenii sa se mantuiasca, aceasta este iubirea pe care El o insufla celor ce traiesc cu adevarat prezenta Sa Euharistica. Asa ca nu este vorba de a intelege sau nu ceea ce au spus sfintii, ci pur si simplu am regasit in spusele lor ceea ce si eu traisem deja. Si de cate ori ma rugam sa imi arate Domnul daca este in Euharistia care se sfintea in Biserica, toate acestea le primeam cu mult mai mult si mai profund, si nu pentru un moment iute trecator ci pentru zile in sir. O pace si o caldura care persista zile in sir si care fac sa dispara orice stress, chiar si atunci cand am avut de depasit obstacole grele de care depindea soarta mea. Toate acestea m-au condus la concluzia ca Hristos este prezent in Euharistie in acest chip, dar nu aveam dovada pentru ca la Biserica niciodata nu se explica in felul acesta. Acum am descoperit si eu ca exista sfinti care au trait exact ceea ce am trait si eu. Si ceea ce persista cel mai mult este o nadejde atat de mare in Domnul care se manifesta mai ales in dorinta si rugaciunea ca toti oamenii sa se mantuiasca, vii si morti, toti cei care au fost, sunt si vor fi, pentru ca toti sa ajunga langa Domnul. Iar Domnul imi da mereu incredintarea ca la El totul este posibil, chiar daca la oameni pare imposibil. Aceasta este iubirea Domnului care o intrece cu mult pe cea a oamenilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 15:56:39
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
euharistia si demonizatii symbian01 Exorcismul 12 11.07.2011 16:51:59
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 15:17:52