Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2008, 23:31:59
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


In primul rand vreau sa va spun ca eu nu cu ura am vorbit,ci cu durerea celui care,asa pacatos cum ma stiu,am nevoie de Hristos,si nu de un Hristos abstract,ci de Cel prezent in Sfanta Euharistie.Am prieteni,colegi de faculate,preoti care gandesc ca si mine,cu care ma imparasesc la fiecare Sfanta Liturghie la care particip.Eu nu sunt preot,insa nu concep sa ma duc la sfanta Liturghie ca la un spectacol,sa aud chemarea Mantuitorului:Luati mancati...,beti dintru acetsa toti" si eu sa fiu ca un nesimtit.Apoi cum pot acei preoti sa zica,"cu frica de Dumnezeu,cu credinta si cu dragoste sa va apropiati",si sa goneasca pe cei care vin la ei.Dumnezeu nu la gonit nici pe Iuda,nici pe Petru care urma sa se lepede de el,pe femeia care cu lacrimi ii uda picioarele,pe talharul,si asa mai departe.Asa m-am dus si eu la hristos,ca un om pacatos,insa plin de speranta ca Dumnezeu este cel care ma vindeca,care ma hraneste cu Trpul si Sangele Lui,si acesti popi nenorociti ma goneau,nu odata si nu unul.Cu durere va spun,stiu si eu canoanele,am facut facultatea de Teologie,insa pe nimeni care vine cu dragoste nu-l goneste Dumnezeu.Poate sunteti care citit preoti,oere cum va veti prezenta in fata lui Hristos,daca ati gonit un suflet necajit din fata Milei Sale.Vai si iar vai.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.07.2008, 10:19:12
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

"Nelamuriri",Achim?....astea nu sunt nelamuriri,ci precum ai spus si tu,acestea sunt dureri,dureri de cap si de intreaga fiinta a noastra cand vedem cum,prin false smerenii ne consideram de fapt mai presus decat Dumnezeu Mantuitorul,noi credinciosii si atotstiutorii si atot legiuitorii...Deseori am adus in discutie aceasta durere care te macina si pe tine,am amintit despre atitudinea Mantuitorului care trebuie sa ne fie pilda mai presus de orice,despre cele 10 porunci,in care nu sunt exprimate atatea legi si sublegi inventate de-a lungul timpului de crestinism,legi care mai degraba a contorsionat adevaratul sens al venirii Mantuitorului pe pamant,mai degraba spre decaderea noastra,decat spre innaltare si curatire.Ne-am complicat in detalii inutile si am obosit sa mai credem cu adevarat,multumindu-ne astfel cu suprafata si superficialitatea crezamantului nostru.
Mantuitorul a venit pe pamant in chip de Om,atat de Intelept,atat de smerit,atat de ingaduitor...noi insa,L-am transformat in Neinduratorul,Uratorul de fiinta umana,calaul celor care nu fac decat sa fie mici si neputinciosi,pentru ca atat pot,influientati de foarte multi factori pamanteni,factori eliminati din start.
Nicaieri nu a spus Mantuitorul ca nu ai voie sa fii impartasit sau cununat,ca nu ai voie sa te insori,ca nu ai voie sa te culci cu sotia in ziua de,ca nu ai voie sa mananci nu stiu ce si trebuie sa postesti de-ti sar capacele.Sunte bune nevointele pentru izbavirea de pacate,insa multe dintre acestea au devenit osanda,spectacol si abuz lipsit de ratiune.Iar iubirea,UNICUL MOTIV PENTRU CARE MANTUITORUL A VENIT PE PAMANT,a devenit un lux,unul care strica afacerile crestinesti si ne induce in eroare,asa ca mai bine sa o eradicam,inhamati orbeste de legile mistice nefolositoare,pompoase dar nefolositoare de suflet,adevarat suflet gingas si maret de crestin.
De spus ar fi multe,dar nu suntem decat niste "eretici",asa ca.....NOI VORBIM,NOI AUZIM!!!!si crede-ma,nu vorbesc in nestiinta de cauza,tu ai facut o facultate de teologie,eu una de viata implicata in tot acest "haos"religios.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.07.2008, 10:57:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Scuze,acum am citit mai bine ca era vorba de "cateva lamuriri",nu,nelamuriri...oricum se potriveste sustinerea mea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.07.2008, 13:14:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da vsovi,ne-am gasit doi "ne"ispraviti...sper ca un ditamai ispravit ca tine sa fie la fel de placut inaintea Lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.07.2008, 13:23:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Da vsovi,ne-am gasit doi "ne"ispraviti...sper ca un ditamai ispravit ca tine sa fie la fel de placut inaintea Lui Dumnezeu!
tu ai pus acuma "ne" in fatza ca eu inca n-am ispravit :( ce aveam de comentat shi de zis/scris... deshi am scris peste 2000 de mesaje... ??? sa am cu ce ma crede placut... dar nu in fatza lui Dumnezeu ci a gLumei gLumii 3x???:(:(
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.07.2008, 13:29:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de ory
Da vsovi,ne-am gasit doi "ne"ispraviti...sper ca un ditamai ispravit ca tine sa fie la fel de placut inaintea Lui Dumnezeu!
tu ai pus acuma "ne" in fatza ca eu inca n-am ispravit :( ce aveam de comentat shi de zis/scris... deshi am scris peste 2000 de mesaje... ??? sa am cu ce ma crede placut... dar nu in fatza lui Dumnezeu ci a gLumei gLumii 3x???:(:(
ca in fatza lui Dumnezeu nu am cum ma crede bineplacut ca doar El shtie adevarul in ce ma priveshte... deci pe cine incerc sa pacalesc... shi in cea mai mare lumina shtim cam cine se arata... in cer.... dar ca un fulger va cadea, ca o piatra de moara se va rostogoli in mare shi nu va mai fi gasit... cel ce se mandreshte shi este shi mincinos... noi in ce ne vom slavi in Dumnezeu daca nu in neputintze shi slabiciuni shi in fratzii noshtrii mai saraci shi lipsitzi dar mai mari... cum suntetzi voi amandoi...:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2008, 13:04:35
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

pai cei care au venit la Hristos si-au lasat toate pacatele in urma si au inceput o noua viata.daca ai face si tu asa cu siguranta te vor primi preotii.caci degeaba iL iubesti pe Dumnezeu daca nu faci voia Lui.macar sa incerci si sa-ti recunosti neputintele decat sa-i critici pe altii pentru neputintele tale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lamuriri despre purgatoriu, inima lui Iisus, Calea Crucii, etc antonio Generalitati 28 28.06.2013 23:56:18
Lamuriri la frustrarile fetelor davidescu Nunta 187 14.11.2012 13:41:40
Lamuriri despre teologie si stiinta VladCat Teologie si Stiinta 12 11.04.2011 00:24:14
Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 21.02.2010 15:06:08
lamuriri maslinul Rugaciuni 0 29.07.2007 23:29:17