Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2006, 16:28:13
iliecata2003 iliecata2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

Am avut aseara o senzatie f ciudata. De ani de zile incercam sa avem un bebe, fara rezultat deocamdata.
Aseara m-am apucat sa citesc Acatistul Sf Parinti Ioachim si Ana (pe care il mai citisem inainte, dar fara lumanare si tamaie). Am aprins lumanarea si tamaia, si dupa ce am terminat m-a sunat sotul meu, care este plecat la niste cursuri la mare toata saptamana. Cred ca a simtit ca ma rugam pt noi si a vrut sa stie cum ma simt, de parca ar fi avut o presimtire.
Dupa ce am inchis telefonul am inceput sa citesc Acatistul Sf Stelian si am mai aprins niste tamaie luata de la Manastire de la Curtea de Arges. Dintr-o data am inceput sa transpir si aveam senzatia ca ceva vrea sa ma opreasca sa ma mai rog. Nu mai vedeam bine ce citeam, ma balbaiam cand citeam, etc. Mi-am pus toata credinta si am terminat rugaciunea si apoi toata senzatia a disparut. Treaba este ca m-am speriat f tare si mi-e frica sa nu mi se intample si in seara asta la fel.
O doamna mai in varsta mi-a spus ca pot fi forte rele. Nu stiu ce anume poate fi, dar in seara asta vreau sa il sun pe un calugar de la Manastirea Frasinei sa imi spuna ce sa fac.
Voi ce credeti ca poate fi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2006, 17:47:16
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga mea....sigur este o ispita ,o incercare pe care nu trebuie sa o iei in seama si sa-i dai importanta...mai bine da importanta rugaciunilor tale si la ceea ce ai de facut ca Dumnezeu sa te asculte...tu crezi ca atunci cand te rogi esti chiar singura???
Esti inconjurata de ingeri si sfintii la care te rogi pe de-o parte si de cei rai pe de alta...tu insa esti cea care poti continua ce ai inceput sau te poti opri...asta tine de credinta si nadejdea ta...daca mergi pe o carare si vezi o cracuta ce faci??? te intorci inapoi sau dai la o parte cracuta si mergi mai departe???
Sincer nu este cazul sa te sperii asa de tare...chiar nu a fost ceva atat de iesit din comun cum...poate au patit altii...
Deci ...curaj si Sf.Stelian sa-ti implineasca rugaciunea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2006, 18:27:19
iliecata2003 iliecata2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

CLAUSEMI, stiu ca nu sunt singura in momentul in care ma rog, ci ca imprejurul meu sunt ingerasi si Sfinti. Dar eram singura in casa si nu mi s-a mai intamplat niciodata pana acum sa am senzatia asta.
In seara asta imi spun din nou rugaciunile tot cu tamaie si lumanari, si daca se imtampla si acum nu o sa mai bag in seama.
Trebuie sa merg pe calea mea pana cand Dumnezeu va considera ca sunt vrednica sa imi implineasca dorinta si copilasul mult dorit va veni.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2006, 12:27:45
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Parerea mea este ca trebuie sa staruiti (asa ne invatza parintii duhovnicesti) dar totusi se pare ca e ceva bai in felul in care ati ales sa va rugati, va spun si din proprie experientza laica, deoarece am patit si eu de cateva ori cand incercam sa ma apropiu de Iisus, cautand sa fac o atmosfera specifica rugaciunii in locuintza sau prin alte locuri, aberand. Deci am patzit-o, cu aceleasi spaime si transpiratii, iar senzatia ca cineva te opreste poate fi, presupun, si de la sentimentul justificat ca nu ar trebui sa procedati asa, sentiment pe care probabil il neglijati... iar de la un calugar batran, nu-l amintesc, am citit de pe net ca trebuie sa te rogi cu atentie la cuvintele rugaciunii pe care o rostesti sau o citesti ca asa se invatza de regula in manastire... si nu-i de mirare ca etzi fi obosit si nu v-ati simtit prea bine caci mie mi se par grele rugaciunile simple darmite un acatist... care nici macar nu stiam ce reprezinta pana nu ati amintit d-voastra de asa ceva... desi am mai auzit...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.08.2006, 10:31:59
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliecata2003
Am avut aseara o senzatie f ciudata. De ani de zile incercam sa avem un bebe, fara rezultat deocamdata.
Aseara m-am apucat sa citesc Acatistul Sf Parinti Ioachim si Ana (pe care il mai citisem inainte, dar fara lumanare si tamaie). Am aprins lumanarea si tamaia, si dupa ce am terminat m-a sunat sotul meu, care este plecat la niste cursuri la mare toata saptamana. Cred ca a simtit ca ma rugam pt noi si a vrut sa stie cum ma simt, de parca ar fi avut o presimtire.
Dupa ce am inchis telefonul am inceput sa citesc Acatistul Sf Stelian si am mai aprins niste tamaie luata de la Manastire de la Curtea de Arges. Dintr-o data am inceput sa transpir si aveam senzatia ca ceva vrea sa ma opreasca sa ma mai rog. Nu mai vedeam bine ce citeam, ma balbaiam cand citeam, etc. Mi-am pus toata credinta si am terminat rugaciunea si apoi toata senzatia a disparut. Treaba este ca m-am speriat f tare si mi-e frica sa nu mi se intample si in seara asta la fel.
O doamna mai in varsta mi-a spus ca pot fi forte rele. Nu stiu ce anume poate fi, dar in seara asta vreau sa il sun pe un calugar de la Manastirea Frasinei sa imi spuna ce sa fac.
Voi ce credeti ca poate fi?
fii linistita, sunt simple ispite, ca pe cel cu codita il arde rugaciunea ta. linisteste-te, se poate intampla la multi. Tu staruieste in rugaciune si nu cauta stari inalte. Asa iti va arata Dumnezeu ce e de facut in continuare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate știe cineva... laurastifter Umanitare 4 24.05.2012 16:51:13
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 17:02:01
se poate sau nu? bianca23 Intrebari utilizatori 23 27.07.2010 18:49:53
Se poate? heaven Preotul 28 21.04.2010 13:21:03
Se mai poate? livadarufelix Preotia (Hirotonia) 9 05.09.2009 23:11:30