Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 10.05.2016, 01:25:48
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Și, frații mei, sunt încredințat eu însumi despre voi, că și voi sunteți plini de bunătate, plini de toată cunoștința, putând să vă povățuiți unii pe alții."
Cuvantul cheie fiind care?
Eu zic ca este "povatuire", nimic altceva. In nici un caz nu e vorba de a constrange pe altul, oricine iti inchipui ca esti tu ori ca este el.
Reply With Quote
  #512  
Vechi 10.05.2016, 02:02:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine a zis ca femeile insarcinate ar trebui sa tina post fara apa?
"Oricine" include femeile însărcinate, diabeticii de tip 1 șamd. Nici cu, nici fără apă nu au voie.

Citat:
Eu nu am vazut nici o argumentatie serioasa, cat de cat cu baze fiziologice, vizavi de eventuale binefaceri suplimentare a unui post si fara apa.
Le-a văzut Filonov de-a lungul a mulți ani pe mulți voluntari care s-au bucurat de rezultate neașteptate pentru boli dintre cele mai ciudate, pentru care medicina nu i-a ajutat.

Citat:
Si sa nu confundam argumentele cu speculatia filosofica sau fie ea si de ordin biologic/fiziologic/medical!
Și eu vreau studii și cercetare, fie și pe animale. Doar că nu prea e cine s-o facă, nici oameni care să se ofere voluntari cu sutele sau cu miile.

Citat:
Si binenteles, exista contraindicatii, daca ai o sanatate subreda in unele directii, postul negru, mai ales fara dreapta masura, poate face mai mult rau decat bine.
Discutabil după caz. Revezi capitolele despre moartea în timpul postului din cartea lui Shelton.

Citat:
Asta nu implica ca daca ai o boala pentru care nu exista o contraindicatie expresa, a-l tine, indiferent cat de multe zile, e echivalent cu vindecarea.
Corect.

Citat:
Lasa realimentarea ca n-are nici o legatura cu vindecarea.
Este extrem de importantă pentru felul în care se reface flora bacteriană din tractul digestiv. Dar ce s-a vindecat așa rămîne, doar că dacă alimentația redevine păcătoasă, problemele vor reapărea la un moment dat.

Citat:
Si daca 'semnele de vindecare' nu apar, il tii pana mori?
La cel total pînă nu mai ai ce urina, după care bei apă. Pînă la 12 zile, dar de obicei pînă la 5 zile pentru siguranță, în special pentru cei ce nu-s supravegheați.

La cel cu apă pînă reapare foamea, moment cînd încă mai sînt resurse dar foarte puține. De la o lună în sus, maxim două luni, chiar în condiții de activitate obișnuită, dar în funcție de fiecare.

Citat:
Aici e o zona empirica, unde e mai bine sa fim mai realisti, in lipsa unei experiente clinice stiintifice (nu anecdotice).
Poate în 2100 și ceva... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #513  
Vechi 10.05.2016, 02:47:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Cuvantul cheie fiind care?
Eu zic ca este "povatuire", nimic altceva. In nici un caz nu e vorba de a constrange pe altul, oricine iti inchipui ca esti tu ori ca este el.
Cine a pus problema constrangerii? Ce intelegi tu de fapt prin constrangere?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #514  
Vechi 10.05.2016, 02:49:42
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Florin si Alin, fratilor,
Ingaduiti sa reformulez obiectia mea fata de modul in care puneti amandoi problema: anume, medicalist/scientist.
Ce vreau eu sa zic prin asta - ca sa ne lamurim mai bine cu totii?
Pai, mai intai vreau sa spun ca inteleg postul ca act duhovnicesc, nu doar ca privare a organismului de hrana (sau somn, sau relatie sexuala etc.).
Apoi, si strans legat de asta, nu mi se apr relevante studiile medicale realizate cu oameni care doar au fost privati de hrana. Daca un om nu mananca si nu bea apa din x motive, asta nu inseamna (dupa opinia mea) post. Ci doar nealimentare/nehidratare.

Ca urmare,
chiar daca studiile medicale pot arata (si cred ca arata, intr-adevar) o serie de efecte benefice asupra organismului unor oameni care au renuntat la hrana/apa (dupa cum, invers, pot fi constatate si tulburari aparute la alti oameni, privati si ei de hrana/apa),
chiar daca anumite maladii fie ele si severe pot fi tratate prin regim/nealimentare,
chiar daca starea psihica a vreunui om se poate imbunatati semnificativ prin intreruperea hranirii,

toate acestea nu au legatura cu postul, ca act duhovnicesc asa cum este el practicat in Biserica.

Eu imi reafirm convingerea ca postul este o componenta in ansamblul altor demersuri ale vietii de credinta si se cere corelat si chiar subsumat acestora.
Efectul sau roadele postului sunt de aflat in plan duhovnicesc: roadele Duhului trebuie sa fie, musai, pe acolo - altminteri postul este in zadar sau pur si simplu nici nu este post.

Noi nu postim din ratiuni biologiste, ci pentru ca, in elanul de pocainta pus de Duhul in om si primit de acesta, noi tanjim dupa Hristos si voim sa postim pentru a fi cat mai apti de unirea cu El. Aceasta ar fi, cred, motivatia principala a crestinului.
A posti, vine si se plineste prin Har sau nu e deloc.
Aceasta e opinia mea si acesta sunt motivele pentru care imi displac discutiile medicaliste si scientiste pe marginea postului.

Toate cele bune, fratilor,
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #515  
Vechi 10.05.2016, 02:55:04
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine a pus problema constrangerii? Ce intelegi tu de fapt prin constrangere?
Pai, a tot zis Sophia pe tema asta si mi s-a parut si mie ca se umbla cu sublerul si cu stassul pe aici... Precum si cu heirupul, cu observatiile moralizatoare si cu alte prostioare nedemne de un om cu capul pe umeri care s-o fi crezind pesemne in afara ideologiilor de un grad de agresivitate normativa sau altul, oricare ar fi ele. Asa mi s-a parut mie, deh!

P.S. Stii, nu prea imi plac oamenii care relationeaza cu semenii din pozitia de parinte normativ. Oamenii fara dileme, oamenii certitudinilor - mai ales in probleme de credinta - imi provoaca simtaminte negative, de incordare de pilda. Printre alte neajunsuri nu poci sa fac glume cu ei, devin eu insumi morocanos ori ii sutuiesc - ceea ce nu prea imi face bine la nervi si la dispozitiunea sufleteasca, ok?
Reply With Quote
  #516  
Vechi 10.05.2016, 14:01:24
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
... fratilor.....

Eu imi reafirm convingerea ca postul este o componenta in ansamblul altor demersuri ale vietii de credinta si se cere corelat si chiar subsumat acestora.
Efectul sau roadele postului sunt de aflat in plan duhovnicesc: roadele Duhului trebuie sa fie, musai, pe acolo - altminteri postul este in zadar sau pur si simplu nici nu este post.

Noi nu postim din ratiuni biologiste, ci pentru ca, in elanul de pocainta pus de Duhul in om si primit de acesta, noi tanjim dupa Hristos si voim sa postim pentru a fi cat mai apti de unirea cu El. Aceasta ar fi, cred, motivatia principala a crestinului.

A posti, vine si se plineste prin Har sau nu e deloc.
Aceasta e opinia mea si acesta sunt motivele pentru care imi displac discutiile medicaliste si scientiste pe marginea postului.

Toate cele bune, fratilor,
Doamne ajuta!
Văd că tu înțelegi foarte bine și foarte frumos ceea ce este postul creștin și pentru ce ni s-a poruncit inclusiv să ne iubim și cu Cine să ne unim.

Pentru mine e un fel de lăsarea tuturor grijilor (mîncare, băutură, haine, cuvinte, bani, case, mașini, femei, filme, știri, informații, realizări) în seama lui Hristos și concentrarea pe grija de răspundere... căci va veni vremea să răspundem cinstit fiecare, mai mic sau mai mare, de cum am crezut și cum am ascultat... pentru Împărăția Ceruruilor.

Mă bucur că postul pentru tine înseamnă curățirea de păcate, de pofte de fete și femei, și abea apoi de bucate și păcate nesăturate.

Ne rugăm să poți posti! Roagă-te și tu pentru mine căci fără rugăciune nu prea iese soiul ăsta de draci plini de necredință și lăudăroșenie.

Acuma că a trecut postul Paștelui și săptămîna luminată, hai să învățăm de săptămîna viitoare ca 24 de ore, Luni, Miercuri și Vineri să nu mai mîncăm nimic și să nu mai bem nimic și să nici nu ne mai gîndim la mîncare și băutură și la fete absolut deloc. Dar să ne gîndim că Marți, Joi, Sîmbătă și Duminică vom răspunde cinstit la întrebarea: de ce și pentru ce nu am postit și nu ne-am rugat?.. să postim și să iubim.

Last edited by Trimisul; 10.05.2016 at 14:15:03.
Reply With Quote
  #517  
Vechi 10.05.2016, 15:27:37
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
hai să învățăm de săptămîna viitoare ca 24 de ore, Luni, Miercuri și Vineri să nu mai mîncăm nimic și să nu mai bem nimic și să nici nu ne mai gîndim la mîncare și băutură și la fete absolut deloc.
Mai inainte de asta ar trebui sa incedrci sa tii post fara de apa(atat cat se poate) si alimente pana la ora 15(ceasul 9).Poti?
Daca poti, atunci incearca o perioada sa-l ti in fiecare zi (fara Sambata si Duminica).Mai poti ? Daca da , abia atunci incerci sa tii post fara de apa(atat cat se poate) si alimente o zi intreaga, in conditiile in care ai si servici si alte treburi.Poti ?
Daca nu, mergi inapoi si incerci sa tii postul pana la ora 15.00 si sporesti rugaciunea.Apoi incerci iarasi.Si tot asa .

Nu este bine sa te apuci din prima, 3 zile de post negru.N-ai antrenament pentru asa ceva.

Ei, in conditiile in care ai si serviciu si alte treburi reusesti sa tii un post aproape de postul negru 3 zile pe saptamana
(Luni, Miercuri, Vineri) si asta cel putin timp de o luna( 4 saptamani) apoi atunci oarecum te apropii de adevaratul post
negru: o zi de post negru = 32 de ore ( 24 de ore + 8 ore din ziua precedenta)
Adica pentru postul adevarat negru din ziua de Luni se incepe la ora 18:00 si se termina Marti ora 24:00
(asa zice parintele Ilarion Argatu)

Last edited by Copacel; 10.05.2016 at 15:39:28.
Reply With Quote
  #518  
Vechi 10.05.2016, 16:13:18
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Mai inainte de asta ar trebui sa incedrci sa tii post fara de apa(atat cat se poate) si alimente pana la ora 15(ceasul 9).Poti?
Daca poti, atunci incearca o perioada sa-l ti in fiecare zi (fara Sambata si Duminica).Mai poti ? Daca da , abia atunci incerci sa tii post fara de apa(atat cat se poate) si alimente o zi intreaga, in conditiile in care ai si servici si alte treburi.Poti ?
Daca nu, mergi inapoi si incerci sa tii postul pana la ora 15.00 si sporesti rugaciunea.Apoi incerci iarasi.Si tot asa .

Nu este bine sa te apuci din prima, 3 zile de post negru.N-ai antrenament pentru asa ceva.

Ei, in conditiile in care ai si serviciu si alte treburi reusesti sa tii un post aproape de postul negru 3 zile pe saptamana
(Luni, Miercuri, Vineri) si asta cel putin timp de o luna( 4 saptamani) apoi atunci oarecum te apropii de adevaratul post
negru: o zi de post negru = 32 de ore ( 24 de ore + 8 ore din ziua precedenta)
Adica pentru postul adevarat negru din ziua de Luni se incepe la ora 18:00 si se termina Marti ora 24:00
(asa zice parintele Ilarion Argatu)
Adică așa a zis părintele Ilarion Argatu că cică postul de luni se ține de luni de la ora 18 la 24 și apoi toată ziua de marți? Tare interesant... poate le-a zis ucenicilor lui! Mie însă mi-au zis sfinții că se ține de luni de la răsăritul soarelui pînă marți la răsăritul soarelui adică 24 de ore... pentru că Duminica începe sîmbăta la apusul soarelui și se termină luni la răsăritul soarelui și nu la ora 24 noaptea.

Ce te face să crezi că cineva nu poate ține 24 de ore de post negru la păcate cu fete și la mîncare de 3 ori pe săptămînă: L, M, V?

Orice om ar putea atît de puțin dacă ar vrea să audă ce îi cere Domnul, mai greu este să ții 3 zile una după alta, dar pentru 72 de ore nonstop Dumnezeu îți și iartă multe păcate.

Tu așa ești de speriat încît am impresia că nu iei în seamă puterea lui Dumnezeu. Păi dacă postești ascultînd te îngrași deci poți munci mai bine ca alții și uiți de prilejurile pentru păcate și de foame și de sete.

Mă mir că împarți pe ore postul ca pentru copiii neputincioși sau ca să ''aperi'' bolnavii și bătrînii de excese. Post de dimineață pînă la ora 12, sau pînă la ora 15 sau la ora 18, sau pînă la ora 20... păi asta nu se numește că postești deoarece practic toți oamenii fac așa, nu mănîncă, fără să numească post starea lor de sățietate în perioada dintre mese, cînd nu mai pot mînca de sătui ce sunt.

Păi postul negru e sănătate curată și te îngrași bine mersi în post și nu mai ai nevoie de nimic. Eventual mai mănînci și tu de ochii lumii cîte un pic pentru ca să nu te îngrași prea mult și să nu te vadă lumea că postești ca să te lauzi sau să faci pe victima.

Trebuie doar să crezi și să iubești.... dar mai ales să vrei să accepți ceea ce-ți cere Dumnezeu așa cum îți cere El.

Deci Luni de la răsăritul soarelui de luni pînă la răsăritul soarelui de marți, apoi miercuri de la ora 24 a zilei de marți pînă la ora 24 a zilei de miercuri sau pînă la răsăritul soarelui de joi și apoi vineri de la ora 24 a zilei de joi pînă la ora 24 a zilei de vineri, adică în total cel puțin 72 de ore de post negru la păcate și la fete și la bucate în fiecare săptămînă.

Auzi la el, se îndoiește că ar putea cineva sau crede că ar fi prea greu. Păi dacă nu ar fi jugul ușor și spre mîntuirea și însănătoșirea omului, l-ar mai fi cerut Dumnezeu omului? Credincioșii nu mîncă mai nimic și sunt mai grași ca porcii... iar sfinții ăia slabi pe care îi vezi prin icoane ăia țin post tot timpul și mîncă doar Duminica anafură și verdețuri și legume și de sărbători... și beau apă sfințită.

Dar fără iubire la nimic nu-ți folosește... oricîtă credință ai avea și oricît post ai ține, căci tot ca și tîlharul din stînga ajungi, ca un renegator. Deci să ne rugăm să avem rugăciune de iubire și așa să postim cît mai mult putem! Fii sigur că nu pieri ci învii și nu uita că știe Dumnezeu de tine și de postul tău.

Sau tu mă întrebi pe mine dacă eu pot? Păi cum să pot? Poate Domnul Iisus Hristos Carele este în mine căci eu postesc numai cu apă sfințită și cu anafură și cuminecătură dar și cu dezlegări la ulei, la pește și la vin... Fără Hristos nici nu știu dacă are rost să încerc să postesc și nici nu vreau!

Am văzut un articol în care scria că cremvurștii sunt făcuți din gîndaci... Deci nu mai mîncați nicio cărnărie sau ce iese din cărnărie... afară de cîte un miel, un curcan, un porc sau un pui, o găină sau un cocoș dar jertfite spre slava lui Dumnezeu și dăruind din ele celui risipitor care se întoarce acasă.

Trebuie să învățăm să trăim crucea Domnului!.. că fără sfințenie și răbdare la nimic nu-ți folosește toată dragostea oricîtă ai avea.

Postul înseamnă lepădare de păcate... din dragoste și să nu-ți faci nicio grijă, să nu o crezi și să nu împlinești orice grijă ce vine din lăudăroșenie, niciuna dacă ai putea.

Dacă am scris prea mult, e clar că m-am cam lăudat... m-a luat și m-am împrăștiat pe motiv că e de folos.

Cui folosește ceea ce am scris? Oricum nu citește nimeni. Așa că prin asta precis am păgubit pe cineva de ceea ce știa mai bine ca mine și credea mai temeinic.

Deci L, M, V post negru și veți constata că vă veți îngrășa... și atunci veți fi nevoiți să prelungiți postul dacă nu vreți săajungeți ca niște butoaie... sparte!

Last edited by Trimisul; 10.05.2016 at 17:04:08.
Reply With Quote
  #519  
Vechi 10.05.2016, 16:51:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Pai, a tot zis Sophia pe tema asta si mi s-a parut si mie ca se umbla cu sublerul si cu stassul pe aici... Precum si cu heirupul, cu observatiile moralizatoare si cu alte prostioare nedemne de un om cu capul pe umeri care s-o fi crezind pesemne in afara ideologiilor de un grad de agresivitate normativa sau altul, oricare ar fi ele. Asa mi s-a parut mie, deh!
Daca "stasul" inseamna postul randuit de Biserica, ia-te de Biserica.

Daca "nevointa" e iarasi un "heirup pagubos", leaga-te de Parintii care au vorbit despre asta.

Sau de Hristos care spune ca "Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea."

Citat:
P.S. Stii, nu prea imi plac oamenii care relationeaza cu semenii din pozitia de parinte normativ. Oamenii fara dileme, oamenii certitudinilor - mai ales in probleme de credinta - imi provoaca simtaminte negative, de incordare de pilda. Printre alte neajunsuri nu poci sa fac glume cu ei, devin eu insumi morocanos ori ii sutuiesc - ceea ce nu prea imi face bine la nervi si la dispozitiunea sufleteasca, ok?
Dar cum vezi tu pozitia potrivita?
Daca cineva zice "nu pot sa ma las de fumat" tu ii zici "asa este, nu trebuie sa ne lasam toti". Sau de bautura. Sau are alte probleme.

Sau nu poate/vrea sa fie milostiv. Cine a spus ca milostenia e musai sa fie un standard?

Jos cu toate standardele, morale inclusiv, fiecare sa faca ce ii place si doar ce ii place, ca altfel se enerveaza si nu mai poate fi un bun crestin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.05.2016 at 18:37:05.
Reply With Quote
  #520  
Vechi 10.05.2016, 17:57:34
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Standard... stas, adică mai mult decît ceva normal și bun... ceva ce merită replicat în serie.

Mai mult decît un standard și un model optim... e un campion în domeniu, un concurent ce cîștigă finala.

Perfecțiunea... e și mai mult, e însăși definiția competiției.

Dumnezeirea... e Cel mai mult și care depășește tot ceea ce ar putea fi.

E simplu: ''Fiți perfecți așa ca drepții și sfinții voștrii-noștrii...
adică nu mai păcătuiți în timp ce vă arătați vrednici.

Dacă a putut cineva și au fost și sunt destui atunci și noi putem, celui ce crede toate îi sunt cu putință... crede numai și te vei liniști lăsînd în seama lui Dumnezeu.

Last edited by Trimisul; 10.05.2016 at 18:01:58.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12