Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 13.04.2010, 23:32:24
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit Rugaciunea bolnavului inainte de operatie

Draga mea Andra, indraznesc sa-ti trimit o rugaciune, poate o cunosti deja, pe care eu am citit-o o perioada de timp, chiar si sotul meu a citit-o. Rugaciunea se citeste inainte de operatie, asa ca pana va fi clipa operatiei va fi bine daca ne-am ruga cu totii pentru sora ta, ca sa treaca cu bine peste momentul operatiei. Sotul meu a trecut prin 2 operatii foarte grele, asistentele din tura de noapte nici nu credeau ca Vasile va trece fiecare din noptile de dupa operatie. Organismul slabeste foarte tare, se pierde mult sange, plus ca tumoarea din corp ii manca din os si fizic se simtea din ce in ce mai slabit.

Si nu in ultimul rand vreau sa te sfatuiesc ca daca sora ta nu are un duhovnic, sa-si faca cat mai repede cu putinta. Un preot alaturi de intreaga familie e ceva extraordinar. Sotul meu nu se spovedise de mai bine de 12 ani, iar parintele Adrian a fost ca un mare DAR de la Dumnezeu, drept pentru care , cu aceasta ocazie, eu, impreuna cu fetita noastra, Anastasia, vrem sa-i multumim din suflet ca a fost alaturi de noi in tot acest timp. Fara acest preot minunat nu cred ca am fi ajuns singuri tocmai pana aici. Dumnezeu sa-i dea multa sanatate si putere in tot ceea ce face.



Doamne, Dumnezeul meu, marturisesc inaintea fetei Tale neputintele si slabiciunile mele cele multe. Frica mare m-a cuprins inaintea acestei incercari, in loc sa ma cuprinda increderea in pronia Ta si in grija pe care o porti oamenilor.

Daca nu m-ar fi acoperit harul Tau, furtuna deznadejdii m-ar fi doborat la pamant. Nu am, Atotputernice Doamne, curajul pe care il au alesii Tai inaintea incercarilor vietii, dat tot ce pot sa fac este sa cad cu frangere de inima inaintea Ta si sa Te rog sa nu ma lasi fara ajutor.

Tu, Doamne, Cela Ce esti doctor ceresc, tamaduieste-ma prin mana doctorului pamantesc, ca sa Te laud in toate zilele vietii mele. Amin
Reply With Quote
  #122  
Vechi 14.04.2010, 10:09:37
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Doamne, Dumnezeul meu, marturisesc inaintea fetei Tale neputintele si slabiciunile mele cele multe. Frica mare m-a cuprins inaintea acestei incercari, in loc sa ma cuprinda increderea in pronia Ta si in grija pe care o porti oamenilor.

Daca nu m-ar fi acoperit harul Tau, furtuna deznadejdii m-ar fi doborat la pamant. Nu am, Atotputernice Doamne, curajul pe care il au alesii Tai inaintea incercarilor vietii, dat tot ce pot sa fac este sa cad cu frangere de inima inaintea Ta si sa Te rog sa nu ma lasi fara ajutor.

Tu, Doamne, Cela Ce esti doctor ceresc, tamaduieste-ma prin mana doctorului pamantesc, ca sa Te laud in toate zilele vietii mele. Amin
parintele Sorin Adrian
parintele Ionel
Vasile
Maria Genoveva
Simona Mihaela
Gheorghe
Vasile
Ilie
Floarea
Ionela Maria
Cristina
Elena
Ioana Alexandra
Silvia Ionela
Daniel
Reply With Quote
  #123  
Vechi 14.04.2010, 20:44:30
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit Rugaciune

parintele Sorin Adrian
parintele Ionel
Vasile
Maria Genoveva
Simona Mihaela
Gheorghe
Vasile
Ilie
Floarea
Ionela Maria
Cristina
Elena
Ioana Alexandra
Silvia Ionela
Daniel

Simona Mihaela intra maine dimineata in sala de operatie pentru o interventie complicata pe creier. Medicul a linistit-o astfel: "Eu am mana, dar Dumnezeu o manevreaza!"

Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 15.04.2010, 00:08:26
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 19.04.2010, 22:30:22
anamarisa anamarisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Mesaje: 4
Implicit Dumnezeu sa va ajute.

Imi pare foarte rau ca trebuie sa trece-ti prin asa ceva, o familie asa de frumoasa. Fetita voastra este tare draguta. Si noi avem doua fetite si trecem prin vremuri grele, dar dupa ce am citit despre cazul tau,mi-am dat seama ca Dumnezeu are lucruri mai importante de rezolvat acum decat problema mea. Ma voi ruga pentru voi, sa va ajute Dumnezeu. Nu trebuie sa te sperii pentru ca totul se intampla din voia Domnului si el este cu noi toti.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 20.04.2010, 18:21:48
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamarisa Vezi mesajul
Nu trebuie sa te sperii pentru ca totul se intampla din voia Domnului si el este cu noi toti.

Iata un sfat care vi se potriveste si voua!
Reply With Quote
  #127  
Vechi 20.04.2010, 18:26:42
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Eu nu ma sperii deloc. Ma rog lui Dumnezeu sa-mi dea multa rabdare si putere ca sa le trec pe toate cu bine. Dumnezeu le ingaduie pe toate, bucurii si suferinte.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.04.2010, 14:18:20
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Doamne miluieste!

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Preaputernice si slavite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit in lume sa tamaduiesti neputintele oamenilor, Care nu ai venit sa chemi la pocainta pe cei drepti, ci pe cei pacatosi, si ai primit moarte pe cruce pentru mantuirea noastra! Din adancul inimii Te rog sa primesti smerita mea nevointa si aceasta mica rugaciune a mea pentru cei incercati de boala!

Mantuieste-i, Doamne, precum stii, ca un bun si iubitori de oameni si randuieste Tu toate spre folosul lor. Ca noi neputinciosi suntem si nu ii putem ajuta daca nu ne vei lumina cu harul Tau.

De e voia Ta, ii poti pedepsi precum se cade pentru pacatele lor, tamaduieste-i cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea.

Dar cazand inaintea Ta Te rog, indura-Te de robii tai Vasile, Gheorghe, Maria Genoveva si Simona Mihaela, potoleste-le fierbinteala, alina-le suferinta, ridica-i din patul durerii.

Sa le fie aceasta incercare prin care trec spre indreptarea vietii lor, spre inceput bun mantuirii si spre iertarea pacatelor.

Si daca le este de folos sa duca mai departe crucea bolii, fie , Doamne, dupa voia Ta, nu dupa voia noastra. Daruieste-le lor rabdare si liniste, alungand de la ei toata frica si toata deznadejdea, ca sa nu fie ingenuncheati de durere si sa carteasca sau sa cada in patima maniei.

Ajuta-i, Iubitorule de oameni, ca vazand ei mila Ta sa cada la picioarele Tale cu lacrimi de pocainta si de multumire, ca sa se invredniceasca sa auda glasul Tau cel sfant : "Iertate iti sunt pacatele!" Amin.
Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul

Simona Mihaela intra maine dimineata in sala de operatie pentru o interventie complicata pe creier. Medicul a linistit-o astfel: "Eu am mana, dar Dumnezeu o manevreaza!"

Doamne miluieste!
Simona Mihaela a iesit de la terapia intensiva de dupa operatie. Dumnezeu a fost cu domnia sa. Se simte bine si este foarte optimista in privinta tratamentului ce urmeaza sa-l faca.

Sa ne rugam mereu pentru cei bolnavi de langa noi, sau de mai departe!

parintele Sorin Adrian
parintele Ionel
Vasile
Maria Genoveva
Simona Mihaela
Gheorghe
Vasile
Ilie
Floarea
Ionela Maria
Cristina
Elena
Ioana Alexandra
Silvia Ionela
Daniel
Camelia
Livioara
Elena

Last edited by LapetiteMoc; 22.04.2010 at 14:20:48.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 23.04.2010, 08:20:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Simona Mihaela a iesit de la terapia intensiva de dupa operatie. Dumnezeu a fost cu domnia sa. Se simte bine si este foarte optimista in privinta tratamentului ce urmeaza sa-l faca.

Sa ne rugam mereu pentru cei bolnavi de langa noi, sau de mai departe!

parintele Sorin Adrian
parintele Ionel
Vasile
Maria Genoveva
Simona Mihaela
Gheorghe
Vasile
Ilie
Floarea
Ionela Maria
Cristina
Elena
Ioana Alexandra
Silvia Ionela
Daniel
Camelia
Livioara
Elena
Către Tine , Doctorul sufletelor și al trupurilor cădem și ne rugăm cu zdrobire în inimă și cu umilință strigăm : Izvorule al vieții , miluiește-ne și păzește poporul Tău cel deznădăjduit , pentru rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu , ca un Îndurat . Mărire Tatălui și Fiului și Sfântului Duh . Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #130  
Vechi 23.04.2010, 19:38:41
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Care dintre dumneavoastra ati putea sa donati sotului meu o pereche de carje???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
Ajutor Urgent gmariusg Generalitati 21 28.09.2010 19:03:57
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 14:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 13:09:05