Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.11.2006, 15:36:43
paulac paulac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamariagabriela
am si eu o problema si vreau sa cer un sfat pentru ca nu mai inteleg nimic ce se intampla. Sunt casatorita si am fost foarte fericita cu sotul meu pana in luna iunie. De atunci sotul meu a inceout sa viziteze regulat o alta femeie si s-a apropiat foarte mult de ea pretextand ca sunt doar prieteni. Pana acum relatia noastra s/a deteriorat de tot astfel incat el vrea sa divorteze.Inteleg ca oamenii se despart pentru ca nu se mai inteleg dar sotul meu s-a schimbat cu desavarsire si se comporta ingrozitor. Cel mai rau este ca persoana despre care este vorba sta usa in usa cu mine, iar el a venit si si-a luat lucrurile si cred ca s-a mutat la ea, in ciuda faptului ca sustin in continuare ca sunt doar amici. Vreau sa intreb si eu ceva cu toate ca parea o tampenie. Eu am suferit foarte mult in aceasta perioada, dar pur si simplu nu il mai recunosc pe acest om. Am trait sase ani impreuna, ne-am mai ciondanit ca oricine, dar acum face niste gesturi absolut deplasate si mi le reproseaza tot mie. S-a schimbat si este alt om, nu s-a purtat asa fata de nimeni niciodata si parca in perioda asta de cand au inceput problemele tot mai voia sa faca ceva, dar ceva tot il atragea sa se duca acolo. Cealalta femeie este foarte rea si a facut multe lucruri urate la viata ei. El nu este o persoana credincioasa, eu cred in Dumnezeu cu toate ca din pacate nu reusesc sa imi indeplinesc intotdeauna indatoririle de bun crestin. Acum ce vreau eu sa intreb, este posibil avand in vedere ca eu pur si simplu nu il mai recunosc pe omul asta, este posibil ca acest om sa fie vrajit. M-a anuntat ca vrea sa divorteze de Ziua Sf. Parascheva si de atunci tot asa o tine si nici nu introduce divort si spune ca n-are bani de avocat, va intreb inca o dat este posibil sa fi fost vrajit de femeia asta si daca da ce as putea sa fac?
nu trebuie sa fi vrajit sa mergi cu alta sau cu altul.Dumnezeu il lasa liber pe om. El a ales acest drum, netinand seama de voi si de Hristos. A fost mai slab si diavolul a pus stapanire pe el. In zilele noastre diavolul lucreaza mult mai subtil decat pe timpuri. Tu trebui sa stii ca nu mai ai familie cu el din momentul din care a plecat.Fi realista!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.11.2006, 20:06:14
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulac
Tu trebui sa stii ca nu mai ai familie cu el din momentul din care a plecat. Fii realista!
Paula,

Ei sunt o familie pana la sfarsit. Niste probleme temporare pot sa lase niste "pete" urate pe curatenia familiei lor, dar nu pot sa dizolve unitatea.

Gabriela, mare atentie ca ti se dau unele sfaturi care par foarte usor de aplicat, dar pe care daca le vei urma o sa te trezesti si fara sot si fara Hristos langa tine. Eu sunt sigura ca se va intoarce sotul tau. Tu inarmeaza-te cu postul, rugaciunea si apropierea de Biserica si de Dumnezeu. "Ce e cu neputinta la oameni, e cu putinta la Dumnezeu".

Eu sunt cu gandul langa tine, iar daca eu - o necunoscuta - fac asta, cu atat mai mult Hristos Care este Iubirea Intruchipata.

Elena
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.11.2006, 09:29:27
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"Eu sunt cu gandul langa tine, iar daca eu - o necunoscuta - fac asta, cu atat mai mult Hristos Care este Iubirea Intruchipata. "

Greseala flagranta: Hristos nu ii forteaza pe oameni sa execute niste lucruri pe care nu le vor, chiar daca persoana e sub acatist permanent dat de altcineva. Ar insemna sa iintervina efectiv in deciziile oamenilor cu fortza, ceea ce El nu face! Ca atare nu se va intoarce si daca am presupune prin absurd ca se intoarce cine mai are incredere in astfel de persoana? E ateu, nu are nici o frica de nimic, face ce vrea, D-zeu nu poate forta oamenii sa creada in El! In plus se duce cu aia pe fatza, e use in use la bloc cu tipa aia, nu se ascunde, recunoaste, nu i se pare ceva gresit care ar trebui ascuns, i se pare foarte normal si nu ii pasa de loc de nevasta, e clar ca nu e nici un remediu.

"Ei sunt o familie pana la sfarsit."

Alta greseala flagranta: religia in cazul asta ii da toata dreptatea ei si dreptul sa divorteze. Individul nu s-a dus o data de 2 ori si apoi regreta, el i se infatiseaza zi de zi cu vecina fiind use-in-use, cu tot tupeul! In cazul asta fiecare e liber sa faca ce vrea sa-si vada de viata sa! Oricum ne nastem si murim singuri, nu suntem legati cu forta de nimic si e patetic sa ne agatam cu forta de persoane mai ales de atei noi ortodocsii ne facem de ras in felul asta, ne rad ateii in nas! Ingradirile astea pe care ni le impunem noi in plus fata de regulile bisericii ortodoxe, din exces de zel, nu isi au rostul, sunt doar o dovada clara de prostie si prostia se plateste in cel mai urat mod! Oricum fata care a deschis subiectul se pare ca nu mai apare......
Tineretea trece nu ii da nimeni timpul inapoi eu zic sa divorteze mai repede si sa caute pe altcineva ne-ateu!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.11.2006, 10:59:24
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
"Eu sunt cu gandul langa tine, iar daca eu - o necunoscuta - fac asta, cu atat mai mult Hristos Care este Iubirea Intruchipata. "

Greseala flagranta: Hristos nu ii forteaza pe oameni sa execute niste lucruri pe care nu le vor, chiar daca persoana e sub acatist permanent dat de altcineva. Ar insemna sa iintervina efectiv in deciziile oamenilor cu fortza, ceea ce El nu face! Ca atare nu se va intoarce si daca am presupune prin absurd ca se intoarce cine mai are incredere in astfel de persoana? E ateu, nu are nici o frica de nimic, face ce vrea, D-zeu nu poate forta oamenii sa creada in El! In plus se duce cu aia pe fatza, e use in use la bloc cu tipa aia, nu se ascunde, recunoaste, nu i se pare ceva gresit care ar trebui ascuns, i se pare foarte normal si nu ii pasa de loc de nevasta, e clar ca nu e nici un remediu.

"Ei sunt o familie pana la sfarsit."

Alta greseala flagranta: religia in cazul asta ii da toata dreptatea ei si dreptul sa divorteze. Individul nu s-a dus o data de 2 ori si apoi regreta, el i se infatiseaza zi de zi cu vecina fiind use-in-use, cu tot tupeul! In cazul asta fiecare e liber sa faca ce vrea sa-si vada de viata sa! Oricum ne nastem si murim singuri, nu suntem legati cu forta de nimic si e patetic sa ne agatam cu forta de persoane mai ales de atei noi ortodocsii ne facem de ras in felul asta, ne rad ateii in nas! Ingradirile astea pe care ni le impunem noi in plus fata de regulile bisericii ortodoxe, din exces de zel, nu isi au rostul, sunt doar o dovada clara de prostie si prostia se plateste in cel mai urat mod! Oricum fata care a deschis subiectul se pare ca nu mai apare......
Tineretea trece nu ii da nimeni timpul inapoi eu zic sa divorteze mai repede si sa caute pe altcineva ne-ateu!
Se aplica intotdeauna vorba din strabuni: "tot raul sper bine" Poate binele ei este fara acest om.
Chestia cu usa in usa nu suna bine deloc.
Daca are posibilitati, este mai bine sa se mute.
Ca vine si el dupa ea sau nu, ramen de vazut.
Vecina daca se ocupa cu "prostii", este mai bine sa-i iasa din raza vizuala. Este mai sanatos.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.11.2006, 12:41:23
paulac paulac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de paulac
Tu trebui sa stii ca nu mai ai familie cu el din momentul din care a plecat. Fii realista!
Paula,

Ei sunt o familie pana la sfarsit. Niste probleme temporare pot sa lase niste "pete" urate pe curatenia familiei lor, dar nu pot sa dizolve unitatea.

Gabriela, mare atentie ca ti se dau unele sfaturi care par foarte usor de aplicat, dar pe care daca le vei urma o sa te trezesti si fara sot si fara Hristos langa tine. Eu sunt sigura ca se va intoarce sotul tau. Tu inarmeaza-te cu postul, rugaciunea si apropierea de Biserica si de Dumnezeu. "Ce e cu neputinta la oameni, e cu putinta la Dumnezeu".

Eu sunt cu gandul langa tine, iar daca eu - o necunoscuta - fac asta, cu atat mai mult Hristos Care este Iubirea Intruchipata.

Elena
elena, daca o ata s-a rup si faci nod , la cusut nu o sa deranjeze acel nod? oricat de mic ar fi el. asa si in viata. parerea mea.imi cer scuze daca am fost realista.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.11.2006, 13:31:32
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulac
elena, daca o ata s-a rup si faci nod , la cusut nu o sa deranjeze acel nod? oricat de mic ar fi el. asa si in viata. parerea mea.imi cer scuze daca am fost realista.
Daca ata s-a rupt si faci nod, nu-i nici o problema pentru "haina" casatoriei. Problema e cand vezi ca s-a rupt ata si in loc sa continui sa cosi te gandesti ca ce te faci cu nodul, fara sa vezi ca deja ai cusut trei sferturi din haina, si o abandonezi, crezand ca nodul de la butoniera nu va fi frumos. ???

Iar cu realismul, sa fim relisti! A fi realist in Hristos inseamna a-L percepe pe El si a incerca sa urmezi ceea ce El ne-a invatat: smerenia, renuntarea, iertarea de 70 de ori cate 7, iubirea, etc. A fi realist nu inseamna a cauta sa-L mintim pe El si pe noi ca avem motive sa divortam si ca asa e mai bine. Oare am renuntat la parerea proprie, oare am iertat acel de 70 de ori cate 7...adica la infinit, oare ne-am smerit si am mers sa cerem un sfat in spovedanie, ca sa fie si Hristos prezent, oare am iubit pana la moarte?

Iar daca am facut toate astea, atunci putem sa discutam despre realism...

Elena
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.11.2006, 20:12:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt de acord cu Elena. Si ma mir un pic, Paula, de sfaturile tale mai ales ca zici ca esti sotie de preot. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.11.2006, 21:27:39
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

oare sotie de preot ar fi trebuit sa insemne sa fie legata la minte sa nu judece? Noi nu suntem sfinti suntem oameni obisnuiti, iar daca ierti un pacat tu ca om nu ca D-zeu de infinite ori asta e echivalent cu incurajarea pacatului. D-zeu ne iarta dupa ce am murit si nu mai e nimic de indreptat, noi daca iertam la infinit un pacat de moarte in timpul vietii incurajam pacatul.
Omul asta e ateu si ea are dreptul conform religiei ortodoxe sa isi refaca viata cu altul!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.11.2006, 23:41:40
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Omul asta e ateu si ea are dreptul conform religiei ortodoxe sa isi refaca viata cu altul!

O fi ateu dar are tot dreptul ca prin dragostea sotiei lui sa-l cunoasca pe Dumnezeu si sa se mantuiasca! Iar sotia are dreptul sa faca tot ce este posibil ca sa-l aduca inapoi in sanul familiei, iar Dumnezeu vazand credinta, dragostea si ravna ei va face imposibilul. Caci asa spune Parintele Rafail Noica: " De la Dumnezeu sa nu ceri decat imposibilul", nu?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.11.2006, 00:53:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
oare sotie de preot ar fi trebuit sa insemne sa fie legata la minte sa nu judece? Noi nu suntem sfinti suntem oameni obisnuiti, iar daca ierti un pacat tu ca om nu ca D-zeu de infinite ori asta e echivalent cu incurajarea pacatului. D-zeu ne iarta dupa ce am murit si nu mai e nimic de indreptat, noi daca iertam la infinit un pacat de moarte in timpul vietii incurajam pacatul.
Omul asta e ateu si ea are dreptul conform religiei ortodoxe sa isi refaca viata cu altul!
Consuela draga, afla ca Dumnezeu ne iarta si pana sa murim, de asta si ajungem sa traim zile multe, altfel ar trebui sa ne trazneasca pe loc pentru toate rautatile pe care le facem.

Cum bine spunea cineva aici pe forum, se pare ca dumneata ti-ai insusit credinta de la babe, si din cauza asta esti tare confuza in gandire si impulsiva in sfaturile pe care le dai.

O sotie de preot, mai mult ca oricare alta femeie, trebuie sa isi puna nadejdea in Dumnezeu si nu trebuie sa incurajeze divortul, indiferent de motivele aparente care l-ar justifica. Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
simplu....MULTUMESC! luizza Secte si culte 3 06.11.2010 21:56:35
O carte care-i desfiinteaza pe toti ! Nu-i multa filozofie ! E simplu ! ionion Secte si culte 3 27.10.2010 16:32:14
Un apel simplu si firesc laurschepsis Umanitare 23 23.05.2010 19:04:07
credinta omului simplu iustin10 Generalitati 21 31.01.2010 17:41:46