Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2010, 02:02:55
Sekhmet
Guest
 
Mesaje: n/a
Question In Paradis pot sta cu cainele meu?

Il voi revedea dupa ce voi muri?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2010, 07:30:08
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nimeni nu poate da garantii,insa sufletul meu imi spune ca da,ne vom vedea animalutzele iubite dincolo.:)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.07.2010, 09:58:28
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sekhmet Vezi mesajul
Il voi revedea dupa ce voi muri?
Domnul nu creaza ceva, ca mai apoi sa duca in neant, sa dispara pe vesnicie.
Cred ca tot ce a creat Domnul, bun si frumos, va exista si in vesnicie, insa intr'o forma cu mult mai unitara si mai luminoasa.

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nimeni nu poate da garantii,insa sufletul meu imi spune ca da,ne vom vedea animalutzele iubite dincolo.:)
Nu ne va mai fi dor de nimic de pe lumea aceasta.

Totul va fi "cer nou si pamant nou", iar acest "nou" este inca o mare taina, pentru toti.
Cert este faptul ca nimic nu va mai fi ca acum. Vazand cele nevazute, totul va capata un alt sens.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2010, 10:08:44
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Ar trebui sa faci ceva pt mantuire, nu sa pui intrebari din astea. crezi ca e asa usor sa ajungi in rai?
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2010, 10:57:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sekhmet Vezi mesajul
Il voi revedea dupa ce voi muri?
Pe un alt topic am lamurit ca sufletele animalelor nu sunt vesnice, doar sufletul omului este nemuritor. Pentru ca te gandesti la vesnicie este lucru bun, dar sa nu traiesti cu impresia ca preocuparea noastra in vesnicei va fi una pamanteasca, cand vom relua o viata pamanteasca fara griji si suferinte. Cei care vor merge in rai vor avea alte preocupari- vor participa la Dumnezeu, ne vom face partasi firii dumnezeiesti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2010, 11:13:24
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Smile

Nu vad de ce nu ar merge si animalele in rai, mai ales ca ele nu sunt pacatoase ca oamenii. Si ele locuiesc pe pamant de mult timp, ce vreti sa spuneti voi ca nu aveti loc de ele in rai ? Animalele nu sunt auto-distructive ca oamenii, ar trebui sa ne comparam cu ele ca sa vedem ca la comportarea noastra umana suntem mai putin evoluati in general.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.07.2010, 12:01:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Domnul nu creaza ceva, ca mai apoi sa duca in neant, sa dispara pe vesnicie.
Cred ca tot ce a creat Domnul, bun si frumos, va exista si in vesnicie, insa intr'o forma cu mult mai unitara si mai luminoasa.



Nu ne va mai fi dor de nimic de pe lumea aceasta.

Totul va fi "cer nou si pamant nou", iar acest "nou" este inca o mare taina, pentru toti.
Cert este faptul ca nimic nu va mai fi ca acum. Vazand cele nevazute, totul va capata un alt sens.
Da,superb raspunsul tau,Windorin si denota o mare sensibilitate si deschidere sufleteasca...
De mult timp vroiam sa iti spun ca sunt impresionata de postarile tale si le citesc cu mare placere. :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.07.2010, 13:36:11
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Makavelli Vezi mesajul
Nu vad de ce nu ar merge si animalele in rai, mai ales ca ele nu sunt pacatoase ca oamenii.
Nu au pacate, ce-i drept, dar nici virtuti. Ele nu pot sa aleaga intre bine si rau gandindu-ne, atunci cand spunem ca nu au pacate, ca ar avea niste merite pentru asta. Citisem despre un parinte care se uita la o pisica si spunea ca de ea ii pare cel mai rau. Ea nu va cunoaste nici iadul, nici raiul. Acum daca e adevarat sau nu, nu stiu . Sa ne punem, mai degraba, problema unde vom ajunge noi. Ma intristeaza sa vad cum lumea ajunge sa sufere pentru un animal, punand totul pe seama faptului ca nu sunt la fel de pacatoase ca omul, dar de multe ori la necazul aproapelui ramane indiferenta justificand ca "asa-i trebuie". Scopul unui animal de companie nu e sa ajungi sa-l iubesti ca pe un om (sau mai mult). Cainii ni se par dragalasi ca-si pleaca urechile peste cap si fac ochii aia mari si dau din coada cand se gudura pe langa tine, dar aceste gesturi le veti observa si daca veti avea ocazia sa vedeti o haita de caini salbatici. E doar un comportament prin care arata ca e supus fata de tine, nu prin care isi exprima afectiunea (nu zic ca animalele nu simt).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.07.2010, 13:38:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

O intrebare mai buna care ar trebui sa te preocupe: "Voi ajunge in Paradis?"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2010, 13:51:38
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Pe un alt topic am lamurit ca sufletele animalelor nu sunt vesnice, doar sufletul omului este nemuritor. Pentru ca te gandesti la vesnicie este lucru bun, dar sa nu traiesti cu impresia ca preocuparea noastra in vesnicei va fi una pamanteasca, cand vom relua o viata pamanteasca fara griji si suferinte. Cei care vor merge in rai vor avea alte preocupari- vor participa la Dumnezeu, ne vom face partasi firii dumnezeiesti.
Sufletul este chipul lui Dumnezeu în om, persoana cu facultățile rațiunii simțirii și voinței. Animalul nu are așa ceva; după cum spunea Sf. Siluan, animalele sunt pamânt, deci fără suflet.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paradis in formare florin.oltean75 Generalitati 9 29.05.2011 21:22:33
As dori mai multe informatii despre Paradis si Iad adelina.e Generalitati 7 31.07.2010 08:39:50