Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.02.2014, 19:29:32
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
dar nu odata am dovedit rabdare si am raspuns cum am putut eu mai bine, evitand sa dau curs rautatileor si ironiilor fatise la care erai supusa. Si mereu, mereu, faceam apel la intelepciune si rabdare. Eu o consider o mustruluiala zdravana, ca sa te trezesti din buimaceala asta in care te complaci!
Nu se cuvine sa vedem in noi oarecare dreptate.Toata dreptatea este a lui Dumnezeu.



P.S.:NU SE CUVINE SA MUSTRAM NOI PE APROAPELE FIE SI DACA A FACUT O FAPTE GROAZNICA CI "am dovedit rabdare".DAR RABDARE NOASTRA TREBUIE SA FIE MARE SI IN LUCRARE CU SMERENIA:"dar nu odata am dovedit rabdare""Eu o consider o mustruluiala zdravana,"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.02.2014, 20:03:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IULIAN496 Vezi mesajul
Nu se cuvine sa vedem in noi oarecare dreptate.Toata dreptatea este a lui Dumnezeu.



P.S.:NU SE CUVINE SA MUSTRAM NOI PE APROAPELE FIE SI DACA A FACUT O FAPTE GROAZNICA CI "am dovedit rabdare".DAR RABDARE NOASTRA TREBUIE SA FIE MARE SI IN LUCRARE CU SMERENIA:"dar nu odata am dovedit rabdare""Eu o consider o mustruluiala zdravana,"
Iulian, nu te cunosc, nu stiu cine esti, daca esti un user mai vechi care se ascunde dupa un nick nou, sau pur si simplu ai ajuns pe-aici din dorinta de a cunoaste si de a intelege cate ceva despre suflet. Daca esti cu adevarat nou, asa cum arata datele despre tine, tu vad ca abia ai depasit 20 de mesaje, in timp ce la Sophia, situatia se prezinta astfel:
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.916

Daca iti pasa de un om, si vrei sa-l ajuti, nu-l lasa la nesfarsit sa rataceasca, si cu atat mai putin sa le dea altora motive de sminteala sau mai rau, polemici penibile, cand adevarul este unul singur si la o aruncatura de "clic". Eu iti inteleg punctul de vedere, dar sa te vad, nu dupa 5-6 ani, ci dupa vreo 6 luni cum mai reactionezi... Iar daca tu numesti asta "judecata", imi pare sincer rau. Nu de judecata e vorba, ca nu-i treaba mea pacatul nimanui. E o decizie mult amanata pentru care am facut ca si tine acum, apel la multa cumpatare, atat pentru altii cat si pentru mine. Priveste acest caz, cumva detasat, ca si cum cunosti (virtual) de multa vreme pe cineva, si la un moment dat izbucnesti cat se poate de firesc si amical, nu cu ura, nu cu judecata, ci pur si simplu, fiindca simti ca iti poti permite sa nu mai menajezi, iar asta spre binele acelui om, si implicit pentru a mai relaxa incordarea la care se ajunge in urma acelor initiative ciudate pentru subiecte complicate prin mintea sucita, nu fiindca n-ar fi explicatii clare de la sfintii parinti!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.02.2014, 21:32:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mosh_Neagu

Degeaba scrii asa, cand stii precis ca nu este adevarat.
Ceea ce faci de doua zile nu este amical, este plin de rautate.
Si ma faci si pe mine sa reactionez la fel, desi nu-mi sta in fire.
Nici macar nu reusesti sa-mi explici ce vrei de la mine, cu ce am gresit.
Ce anume vezi gresit in subiectul bazat pe cartea lui Gabriel Bunge?
Ca atat am vrut, sa discutam pe baza temelor propuse de el, care la randul lui le-a preluat de la un monah.
Pentru ce ai sarit si m-ai batjocorit?

Niciodata n-am atacat pe nimeni pe forum. Nu am criticat sau stricat fire de discutie. Ba da, au fost vreo 2-3 care au lovit prea tare in puncte sensibile ale unui grup de oameni. Sunt unii care nu stiu, nu au habar de anumite lucruri pentru ca nici nu le cunosc.
In rest nu m-am luat de nimeni.
Mi-am dorit sa discut in pace pe niste teme.
Atatea fire cu discutii ciudate sunt pe forum. De nimeni nu va luati ca de mine.
Si nu te supara, dar eu nu vad asta nici amical, nici educativ si nici crestin.
Si daca nu poti, nu ai rabdare sa raspunzi pasnic si la obiect la o discutie, pur si simplu te tii deoparte. Este o regula a net-ului.

Chiar nu inteleg ce gasesti (si tu si altii) rau la discutiile incepute de mine? Ce este rau sa discuti pe un forum despre o tema, sau o carte sau o problema cotidiana? De asta exista forumuri.

Exista si oameni care mi-au raspuns foarte frumos. Si multi oameni care au parasit acest forum, sau intra foarte rau, tocmai din cauza rautatilor care se imprastie. Ia aminte putin la acest aspect.

Prin ceea ce scrii aici de doua zile nu ma simt nici respectata, nici stimata, nici ajutata si nici invatata. Dimpotriva, ma simt foarte rau.

Stii este ca si cand un om a gresit si tu ii dai mereu cu bata in cap, el plange de durere si tu ii spui: vai, dar eu nu ti-am facut nimic, doar te-am mangaiat.
Nici macar nu-i spui pentru ce ii dai in cap si cu ce ti-a gresit.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 18.02.2014 at 21:35:09.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.02.2014, 22:31:16
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iulian, nu te cunosc, nu stiu cine esti, daca esti un user mai vechi care se ascunde dupa un nick nou, sau pur si simplu ai ajuns pe-aici din dorinta de a cunoaste si de a intelege cate ceva despre suflet. Daca esti cu adevarat nou, asa cum arata datele despre tine, tu vad ca abia ai depasit 20 de mesaje, in timp ce la Sophia, situatia se prezinta astfel:
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.916

Daca iti pasa de un om, si vrei sa-l ajuti, nu-l lasa la nesfarsit sa rataceasca, si cu atat mai putin sa le dea altora motive de sminteala sau mai rau, polemici penibile, cand adevarul este unul singur si la o aruncatura de "clic". Eu iti inteleg punctul de vedere, dar sa te vad, nu dupa 5-6 ani, ci dupa vreo 6 luni cum mai reactionezi... Iar daca tu numesti asta "judecata", imi pare sincer rau. Nu de judecata e vorba, ca nu-i treaba mea pacatul nimanui. E o decizie mult amanata pentru care am facut ca si tine acum, apel la multa cumpatare, atat pentru altii cat si pentru mine. Priveste acest caz, cumva detasat, ca si cum cunosti (virtual) de multa vreme pe cineva, si la un moment dat izbucnesti cat se poate de firesc si amical, nu cu ura, nu cu judecata, ci pur si simplu, fiindca simti ca iti poti permite sa nu mai menajezi, iar asta spre binele acelui om, si implicit pentru a mai relaxa incordarea la care se ajunge in urma acelor initiative ciudate pentru subiecte complicate prin mintea sucita, nu fiindca n-ar fi explicatii clare de la sfintii parinti!
Intr-un fel ai dreptate!BINE FACI!Fericit esti bine-ti va fi!Si iarta-ma pentru orice nedreptate care ti-am facut-o!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni din comoara Bisericii Catolice Noesisaa Biserica Romano-Catolica 61 02.11.2014 20:21:40
Linistirea - comoara mintii florin.oltean75 Generalitati 1 14.12.2011 22:41:08
Luarea mesei in familie - o comoara uitata. windorin Generalitati 89 15.03.2010 11:35:36
Crucea Lui - comoara mea Ioan_Ciobota Generalitati 0 30.03.2007 12:24:39