Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 26.06.2014, 08:01:58
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Mda, ce ar mai fi de comentat în afară de faptul că nu îți asculți duhovnicul - cu buna știință - el care probabil îți știe măsura mai bine ca oricare altul. Consecințele neascultării ți le-ai evaluat și singur, și cu toate astea tot nu știi ce ce trebuie să îndrepți... ah, și vezi cere-i scuze colegei Parascheva16, că ai fost cam dus de val.

PS: vezi să nu cazi și în păcatul împotriva Duhului Sfânt, care nu se iartă în veac !
Draga mea colega. Cu tine personal nu am nimic, si probabil ca esti un om social bun, dar ma indoiesc profund ca ai inteles ceva din taina jertfei de pe Golgota.
Ce intelegi prin pacatul impotriva Duhului Sfant? Si ce intelegi prin faptul ca nu se iarta?
Reply With Quote
  #152  
Vechi 26.06.2014, 09:00:09
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
dar ma indoiesc profund ca ai inteles ceva din taina jertfei de pe Golgota.
Dar dumneata ce ai inteles, domnul viitor (posibil) masterand la teologie ?
Reply With Quote
  #153  
Vechi 26.06.2014, 10:30:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Postarile mele se afla in Dogmatica, deoarece vreau sa aflu raspunsuri dogmatice la tulburarile mele.
Cheia dogmatica a raspunsului la problema (problemele) ce va framanta sta in doctrina despre libertate, valabila nu numai pentru om, ci pentru toate creaturile inteligente.

Va sfatuiesc sa incepeti prin citirea chestiunilor 63 si 64 din Partea Intai a Sumei Teologice a Sf Thomas Aquinas. Exista cel putin o traducere romaneasca: aparuta la Editura Stiintifica in 1997. Gratis si online, gasiti numai in limbi de circulatie internationala, precum engleza, aici:
http://home.newadvent.org/summa/1063.htm

Dupa ce cititi felul cum dezvolta Doctorul Angelic cele doua chestiuni, daca sunt nelamuriri, sa incercam sa ne dumirim impreuna.

In Cristos, Domnul nostru.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.06.2014 at 10:35:17.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 26.06.2014, 11:59:15
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Dar dumneata ce ai inteles, domnul viitor (posibil) masterand la teologie ?

Am avunt instinctul sa nu raspund la aceasta provocare de 2 lei, dar am reflectat un pic si am ajuns la concluzia ca poate raspunsul meu va fi de folos altcuiva (nicidecum tie celui ce ai lansat "intrebarea").

In jertfa de pe Golgota am vazut ratiunea triumfand peste partea poftitoare, caci zice sf. Nichita in filocalia VI: chipul lui Dumnezeu in om este puterea cugetatoare (ratiunea).

Last edited by leonte; 26.06.2014 at 12:02:24.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 26.06.2014, 15:56:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
.... ma indoiesc profund ca ai inteles ceva din taina jertfei de pe Golgota.
Ce intelegi prin pacatul impotriva Duhului Sfant? Si ce intelegi prin faptul ca nu se iarta?
Pai in conditiile astea nu vad ce sens are sa ma intrebati.
Asa ca va las placerea sa va documentati singur.
Dar sincer, ca teolog cu acte ce sunteti, ma mir ca nu ati auzit de asa ceva.
Poate va luati tema ca subiect la Master..
Reply With Quote
  #156  
Vechi 26.06.2014, 16:39:32
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
In jertfa de pe Golgota am vazut ratiunea triumfand peste partea poftitoare, caci zice sf. Nichita in filocalia VI: chipul lui Dumnezeu in om este puterea cugetatoare (ratiunea).
Dar ratiunea nu tine de minte ?Nu cu mintea rationezi ? Deci cum poate
partea rationala din om sa triumfeze peste partea poftitoare ?
Insa Sf Nichita are dreptate.Intrebare de examen, dl teolog:
Cum jusitifici acest paradox ?
(Hai, sa-ti vad rotitle gandirii cum se invart).
:D
Reply With Quote
  #157  
Vechi 26.06.2014, 16:44:25
ioana3 ioana3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Problema cunoasterii lui Dumnezeu a framantat pe multi sfinti parinti. Dati o cautare pe net, si veti gasi raspunsuri mai profunde decat pe un forum in care fiecare il face pe Dumnezeu dupa cum ii vine la gura.
Voiam numai sa va amintesc despre zbuciumul Fer. Augustin in dorinta sa de a-L cunoaste: mergand pe o plaja a intalnit un copil care ducea apa din mare intr-o groapa pe care o facuse in nisip. L-a intrebat ce face si copilul i-a raspuns ca vrea sa mute marea in groapa lui. Atunci a inteles Fer. Augustin, ca mintea omeneasca, atat de limitata, nu poate sa-L cuprinda (intelege) pe Creator.
Iar despre cunoasterea lui Dumnezeu, Sf. Marcu Ascetul spune in "Despre legea duhovniceasca" in cap.190: 'Domnul este ascuns in poruncile Sale. Si cei ce-l cauta pe El, Il gasesc pe masura implinirii lor.' vezi Filocalia I.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 26.06.2014, 17:11:43
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pai in conditiile astea nu vad ce sens are sa ma intrebati.
Asa ca va las placerea sa va documentati singur.
Dar sincer, ca teolog cu acte ce sunteti, ma mir ca nu ati auzit de asa ceva.
Poate va luati tema ca subiect la Master..
Nu sunt teolog nici cu acte nici fara. Abia incerc sa imi fac dosarul de inscriere. Sunt un ticalos ca si tine, care fac umbra pamantului.
Nu stiu de unde ai dedus ca nu am auzit despre pacatul respectiv. Eu doar am intrebat ce anume intelegi tu ca se intampla in timpul acestui pacat si cum se manifesta acea "neiertare". Adica ma interesa parerea ta, nu un raspuns teologic, academic.

Tot in contextul parerii personale m-am exprimat si eu cand am afirmat ca nu ai inteles taine Jertfei. Este parerea pe care mi s-a format citindu-ti cateva din postarile tale. Pe mine asa m-a dus mintea sa deduc. Daca e gresit, cu siguranta urmatoarele tale raspunsuri imi vor schimba parerea.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 26.06.2014, 17:16:53
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Dar ratiunea nu tine de minte ?Nu cu mintea rationezi ? Deci cum poate
partea rationala din om sa triumfeze peste partea poftitoare ?
Insa Sf Nichita are dreptate.Intrebare de examen, dl teolog:
Cum jusitifici acest paradox ?
(Hai, sa-ti vad rotitle gandirii cum se invart).
:D
mie nu mi se invarte nici o rotita, a gandiri, ci doar cele ale memoriei. Daca imi aduc aminte despre o afirmatie a unui sfant cuvios, care sa se potriveasca intrebarilor tale, o voi scrie. Pareri personale imi permit sa am despre cele vremelnice, despre oameni, despre fenomene meteo, despre conduite sociale. Cand vine vorba despre cautarea lui Dumnezeu, ma feresc de toate parerile personale, chiar si de ale mele.

insa inainte de a-mi pune eu rotitele in miscare, poate ar trebui sa recistesti mesajul meu, pentru cai postat ceva anapoda, care imi pare ca nu are legatura cu referirile mele.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 26.06.2014, 17:49:27
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
insa inainte de a-mi pune eu rotitele in miscare, poate ar trebui sa recistesti mesajul meu, pentru cai postat ceva anapoda, care imi pare ca nu are legatura cu referirile mele.
Hai sa te scot din bezna:
In primul rand, ratiunea inseamna cunoastere.Omul poate cunoaste prin intermediul intelectului si atunci avem cunoasterea rationala.
Insa omul poate cunoaste prin intermediul sufletului si atunci avem cunoastearea spirituala.
Cunoasterea rationala determinta aparitia proceselor de logica.
Cunoasterea spirituala determina apartia proceselor sentimentale, dintre care amintim iubirea.

Asadar:
forma suprema de cunoastere rationala o reprezinta analiza corecta a realitatii inconjuratoare
forma suprema de cunostere spirituala o reprezinta iubirea de oameni.

Pe Golgota, avem de a face cu triumful ratiunii sub forma de iubire de oameni(supremum al cunoasterii spirituale)
iar cand Sf Nichita se refera la puterea cugetatoare, se refera la forma maxima de cunoastere spirituala care
este asa cum am mai spus, iubirea de oameni.

Ideea era sa-ti dai seama de urmatoarele:
ratiune=cunoastere => via intelect =>cunoastere rationala = gandirea mintii = minte
ratiune=cunoastere => via suflet =>cunoastere spirituala = gandirea sufletului = inima

Ca sa comunici cu Dumnezeu trebuie ca, virgula, cunoasterea spirituala sa controleze
cunoasterea rationala, adica inima sa stapaneasca poftele mintii, iar asta se face
prin rugaciune, care inseamna coborarea mintii in inima.

Sfatul 1:nu mai subestima mirenii si sa nu-ti faci impresia ca apartii vreunei "caste-superioare" prin simplu fapt ca doresti sa urmezi studii teologice.

Sfatul2: poti sa stii pe dinafara toate volumele de filocalie, daca atunci cand dai o bucata de paine unui sarman
nu simti o bucurie pana la lacrimi, le stii degeaba.Absolut degeaba.Pierzi timpul degeaba.Absolut degeaba, domnu...teolog in devenire.

Last edited by oaie_cugetatoare; 26.06.2014 at 17:57:01.
Reply With Quote
Răspunde